Този Буран истински ли е, или кюфте?

Отговори
Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Този Буран истински ли е, или кюфте?

Мнение от miroman » 27 мар 2017 15:40

Здравейте,

в един украински форум ме питат колко струва този часовник:

Изображение Изображение

По принцип знам, че Восток са правили модел "Буран" (бял циферблат, с една мечка на него), даже и му искат по $50-60, защото бил рядък. Но такъв Буран-Спутник не съм виждал. Естествено, че стрелките му са от Восток, ама дали има изобщо такъв модел? Или е някаква фантазия на базата на пренадписан Спутник?

Поздрави, Миро.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Този Буран истински би е, или кюфте?

Мнение от atanweb » 27 мар 2017 16:02

Най-лесно е да изчакаме Росен да сподели своето мнение и да го приемем безусловно, но аз ще направя напън да размишлявам.
След кратка справка за Буран
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1 ... 0%B0%D0%BD" onclick="window.open(this.href);return false;
това е кораб за многократно използване излизащ в открития космос.
Първият му старт (полет) е през края на 1988 г. което ме навежда на мисълта, че периода не съвпада особено с производството на механизма 2409 със скосени ръбове на мостовете и дизайна на корпуса. Те са по близки до 12 години по-рано изработваните във Восток като показаните на снимките.
Такъв дизайн на циферблатът може и да има, но дали е в такъв корпус все още не смея да потвърдя, а по скоро ме съмнява. Интересно е, че и циферблатът някак не стой центриран и идва една идея по-малък.

Изображение

Изображение
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Този Буран истински би е, или кюфте?

Мнение от rosen_er » 27 мар 2017 17:52

Много логика има в разсъжденията на Сашо. n_thumbsup
А бе виждал съм го този дизайн на циферблата.В различни каси (и то не на един и същ завод).Коментарите са,че са римейк на Спутник ,но според мен ,е както го е казал Миро - фантазия на базата на Спутник,носочена ясно към кого.
Изображение ИзображениеИзображение Изображение
Вижда се как е "застъпан" циферблата от касата.
Обаче ето как изглежда касата откъм капака :o Дали съвпадат капаците на "краб" каса и такъв от доста по-късна каса на ЧЧЗ???
Изображение

П.П.Онези Восток-Буран ,буран е в смисъла на "снежна буря", има дори не един .а поне 2-3 дизайна циферблати на Восток.Tам с мечка,пингвини.....Те са си официално продуцирани.

Отговори

Върни се в “Съветски и руски часовници”