Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 1   [ 5 мнения ]
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 20 Мар 2018 21:38 
Аватар

Здравейте Приятели! В последно време доста информация изчетох в този форум и на други места. Имах проблем с профилактиката на един автоматик, но всичко вече е ОК. Не знаех /нямаше кой да ми каже, а и не бях прочел Тук/, че автоматичните, а и въобще механичните часовници се нуждаят от профилактика през определен период от време. Както в няколко мои поста си признавам, че съм ПЪЛЕН ЛАИК И НОВОБРАНЕЦ, НЕ МЕ Е СРАМ ОТ ТОВА. Относно маслата, с които се смазват механичните часовници също доста прочетох. Как се втвърдяват, разпрашават, изпаряват, клеясват, стават на някаква твърда маса и т.н.
НО! Какво бихте казали ето за ТАЗИ "УНИКАЛНА ЗА МЕН МАШИНА:

Изображение
Купих го през далечната 1984-та година, подарък за Майка ми от екскурзия в бившия вече СССР. Не знам дали този часовник е "стъпвал" при часовникар, може би да, не знам. Майка ми почина през 1994-та. Оттогава часовника "спеше" в един шкаф. Днес го извадих, навих го /ръчно естествено, то няма как да е другояче/ И ТОЙ ЗАТИКТАКА. ГЛЕДАМ ГО ВЕЧЕ 5-6 ЧАСА, "ВЪРВИ" И НЕ СПИРА. Айде кажете ми как стават тия работи. Това чудо "ЦЪКА" при положение, че не е навивано през последните почти 24 години.
АКО ИСКАТЕ ВЯРВАЙТЕ!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Мар 2018 23:57 
Напреднал
Аватар

Часовник от съветско време , излязъл от фабриката с масло което спечели последната световна война ,високо технологичните немски танкове със синтетични масла и гориво бяха разбити от една чугунена отливка със съмнителни достойнства по американски лиценз наречена Т34 ,която обаче зимата е палила мотора и е стреляла докато може .
Ако ви е ценен като семеен спомен , не го доубивайте а го дайте на часовникар да го почисти и смаже с ново масло по ваш избор

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Мар 2018 09:54 
Moderator
Аватар

Да! Това не е толкова странно. Много от часовниците които купуваме и колекционираме излизат точно от такива шкафове. Повечето от тях не са ползвани от началото на кварцовата ера. Ако часовникът ще бъде ползван, може да се профилактира и в следващите много години ще се държи прилично като за механичен часовник. Профилактиката на такъв малък калибър обаче не е за начинаещ. Ако часовникът просто ще се изважда спорадично без експлоатация, а просто от носталгия и спомен, смятам, че още едно две десетилетия може да си стои в това състояние без профилактика, Едно две навивания в годината ще му дойдат добре за да не залепне съвсем. Проблемът при старите масла е, че когато се ползва ежедневно малко по-малко започват да вредят на механизма и по-точно на допирните точки на въртящите се части.
То се е видяло, че имаш интерес към механиките, съвсем скоро ще имаш нови попълнения. Мисли за тях и споделяй тук!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Мар 2018 14:15 
Специалист

Аз имам часовник,произведен в далечната 1884г. и като го навих - тръгна да крета, агаля-агаля. Марката е Диоген и е малко преди Жорж Фавр Жако да реши,че от там насетне всички негови модели ще носят името Зенит :) Един часовник може и да работи,но може и да се мъчи от това и по-добре е да не го мъчим,особено ,ако няма да го използваме.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Мар 2018 17:17 
Аватар

Благодаря Ви Приятели stepona555 и atanweb за мненията и съветите. Бъдете здрави! :)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 1   [ 5 мнения ]