Восток Прецизионные

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Восток Прецизионные

Мнение от varban » 23 фев 2016 09:24

storyteller написа: Според ГОСТ от този период, ВП имат дневна точност от -5 / + 10 секунди на ден (винаги съм се чудел защо не е - 10 / +5 или +/- 8), като тестовете са подобни на COSC, в четири позиции, за по-кратко време от швейцарските и при по-големи температурни амплитуди, особено минусови (студена страна това Русия).
[...]
Теориите за момента са няколко:
- никаква разлика между ВП и Волна при производството, отсяването става при допълнителните тестове
- две поточни линии, като предназначените за ВП са подлагани на допълнителни тестове и ако не ги минат, са прекласифицирани като Волна или обикновен Восток
- две различни поточни линии, като балансите и пружините за ВП са различни

Няма как да разберем със сигурност, но се дърлим като деца по разни международни форуми и се забавляваме като можем 8)
Ми правилно си се чудел; и аз се чудя, ама наистина допускът е -10...+5 секунди на денонощие. Не по ГОСТ, а по СТУ 27-542-64 (специални технически условия).
Ето паспорт, в който се цитира СТУ-то:



Изображение

Изображение
Качих картинките на постимиджа, та да не се губят. Иначе са от ватрушката:

// http://forum.watch.ru/showthread.php?p= ... ost3115175" onclick="window.open(this.href);return false;

От този паспорт може да се направи извод, че са продавали са Восток Прецизионные в магазините по цена 42 рубли. Не става дума за военно или служебно изделие, защото тогава в паспорта щяха да са отбелязани допълнителни приемки и нямаше да има цена.
И втори момент: към Восток Прецизионные се полага свидетелство с конкретните показатели, които е показал механизма, вложен в часовника.
Ето го и свидетелството:


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

И кутията на Прецизионные не е като на другите. Продълговата е, ама не заради каишката, а заради джоба, в който се поставя сгънатото свидетелство:

Изображение

Пак от там: http://forum.watch.ru/showpost.php?p=30 ... count=1056" onclick="window.open(this.href);return false;

Значи и през 1967 година допустимата погрешност е била странна - от минус 10 до плюс 5 секунди. Интересна работа :) За първи път виждам несиметричен допуск, направен в изоставане :) И това не ще да е случайно! Или температурни особености, или пък с течение на времето 2809 при намаляване на амплитудата е почвал да бърза по малко, за разлика май от всички други механизми.
Прави впечатление и температурния коефициент: 0.08 секунди на ден за градус. И постигнатото двойно по-малко :)
Имаше някъде характеристиките на съвременните спирали на Ракета (в сбор с нейния си баланс).

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Восток Прецизионные

Мнение от varban » 23 фев 2016 18:08

Точка 4 от инструкцията ме уби на място!
4. Во избежании нарушения точной регулировки запрещается снимать крышку часов. Часы при покупке должны иметь пломбу, которая снимается перед эксплуатации часов.
Чудя се аз, как така, мисля си за някакви фолиа с холограми, ама действителността е по-яка:

http://forum.watch.ru/showpost.php?p=35 ... count=1149" onclick="window.open(this.href);return false;

Е те това е NOS ;) Друго не признавам ;)
И разликата между мен и колекционера. Познайте, какво ще направя, ако ми падне такова восточе ;)
Правилно, ще му търся каишка, а после нагло ще наруша инструкцията, щото маслото се е спекло ;)

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3863
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Восток Прецизионные

Мнение от rosen_er » 23 фев 2016 19:41

Е, за това не ти попадат подобни. lol2 Това вече не е измервателен уред,а само история. :wink:

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Восток Прецизионные

Мнение от varban » 23 фев 2016 21:03

Подобни - в смисъл рецизионни със свидетелство ли? Ми не ми е попадал, и май не само на мене. Аз затова качих снимките - досега не бях виждал. Сигурно не е първи такъв, във WUS не съм търсил.

За каишката беше хипербола, тя ще е накрая, за десерт. Сега вече без майтап, с ръка на сърцето.

Преди всичко ще търся външно оформление, па макар и опърпано.

Да, за историята.

Колегите от руския форум са качили конкретните свидетелства, в които има индивидуални данни на машините.
И с това са обогатили историята. Най-интересен е пломбирания часовник. И то поради факта, че е гарантирано неотварян. Ако той остане в този вид, с това обогатяването на историята свършва.

Този часовник с пломбата е като египетска пирамида (е, много-много-много.... много по-малък и малкозначим; интересен е на такива като теб и като мен - на колко от 1000 души им пука за 50 годишен часовник, па макар и хронометър?! Или на един, ако уцелиш извадката, или на по-малко ;)). И трябва да се влезе в тази пирамида.

Да се снима с качествена техника, та да се документира добре, и после този механизъм се подложи на повторни изпитания за проверка на ходовите качества?
Че аз такова нещо с удоволствие и удовлетворение бих направил и бих документирал.
Ако трябва, нова методика за профилактика на хронометър ще направим тук, на форума. Народът ще помогне... то нещо ми се върти из главата, ама като не съм правил 2809, не съм сигурен.
Като трябва, на дубльори ще я отработим, на няколко места ;)

И ще излезат много работи. Ще пъкне ново свидетелство, от 2016 година. И като се сравнят цифричките, ще бъде доста по-интересно и за историята, отколкото ако си остане с пломбата.

Разбирам, че по този начин се унищожава състояние NOS (баш съответства на определението), ама аз часовници не продавам и няма да продавам, щото от такъв Восток едва ли ще забогатея.

А като се свърши цялата тази работа, сигурно ще изскочат дефекти. В темата за восток някъде се коментираше, че няколко 2809, попаднали в лапите на един с моя акъл, са имали възголемичка погрешност на равновесното положение. Не е ясно, защо е това - дали заради стареене, дали заради тормоз или просто така са настройвали тогава в Чистопол. И като се документира състоянието на механизма, що да не се разглоби, както се полага, и да се настрои като свят? По-добре от цифрите в свидетелството.
Или да излезе, че това е невъзможно.... ей сега Невен ще дойде и ще обясни, че е безмислено ;)

Та така с историята.
А след това що да не му търся каишка? ;)

Заключена

Върни се в “Съветски и руски часовници”