Omikron (Омикрон)

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Omikron (Омикрон)

Мнение от stepona555 » 12 мар 2018 23:48

И аз съм бил имал един такъв Оооо микрон, запазил следите на времето или просто казано поочукан , ама готин .
Изображение Изображение Изображение
Голям кеф да не помниш в коя кутия какво има , отваряш търсиш нови кварцови , излизат стари механични краварски .
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Omikron (Омикрон)

Мнение от atanweb » 13 мар 2018 20:13

Поредният красавец в темата.
Браво! - с малко джам и каиш ще бъде като млад джентълмен!
Изображение

Потребителски аватар
stonedead
Напреднал
Reactions:
Мнения: 132
Регистриран: 10 фев 2012 14:30

Re: Omikron (Омикрон)

Мнение от stonedead » 13 мар 2018 23:36

Така е, заслужава да живне малко.

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Omikron (Омикрон)

Мнение от Seikosha » 14 мар 2018 06:05

Този Омикрон прилича на нещо произведено през XVIIIв. а това съвсем не е така както знаете, Това е една от многото марки от 60-те години, насочени към външни пазари, не малко от тях към източна Европа и Балканите,точно и за това се намират толкова често и точно затова всички те са в повечето случаи в окаяно състояние поради евтините материали с които са изработени, най-вече касите. Да намериш Аретта (не е Swiss) ,Дарвил, Креашън, Омикрон,Женева спорт, Рекс,Брайтекс,Атомик,Догма ,Онса,Докса,Сима и десетки други, в добро състояние и то употребяван, си е цяла находка. Трябва да се подчертае,че много от тези марки имат и много по-качествена продукция,но явно насочеността на пазара е определяла и качеството, нещо подобно каквото са правили и правят Сейко. Голямата им привлекателност са красивите ,но нетрайни на влага циферблати,както и касите които са под всякакво критично ниво и в сравнение със съветските от това време, сякаш са стояли по десет години потопени в морска вода. Аз съм на мнение ,че дори обикновеният въздух ги кара да се разпаднат,толкова от този вид съм имал или виждал,че няма как всички да са изровени от разни мази или гробища. :mrgreen: Механизмите са във всички случаи манифактурни,(Женева прави изключение с няколкото си калибъра) от средния и надолу клас,като не броя разбира се еднокамъковите боклуци. Такава е била стратегията, като нови - блестящи и красиви, но не са часовници предвидени да станат "семейно наследство" а от ден за два. Точно за такива екземпляри ми е доста смешно когато се казва ,че в този си вид са носители на някаква история и това е автентичен вид и дрън-дрън ярина. Истината е ,че таквози нещо,ще стои някъде из някакви кутии и не знам за какво човек би бил го изнесъл извън тях,нямат нито колекционерска стойност, нито естетическа и точно такива мутанти на времето,ме накараха лично мене да почна да се занимавам с реставрация, връщането поне до някъде на такива изкопаеми към изначалният им вид, си е предизвикателство, макар ,че в повечето случаи ,не си заслужава труда.
Конкретно този екземпляр на Тодоря, може спокойно да участва в шоуто "Пълна промяна" :D
Почистване на цифеблата, на който е правен опит за такова, почистване на индекси и стрелки (или замяна) сейкоширане на касата и полиране,като може да се никелира после,но дори да остане на медно -цинковата си основа ,пак ще е по-добре, смяна на стъкло и профилактика на механизма, смятам ,че няма да го познаете :) Най-малкото което може да се направи за такива нещастници,е да се ремонтира и подкара механизма доколкото е възможно, да зацъка щастливо, да му се върне живеца, а не да стои като в кома и да го гледаш полуумрял ,пък и да му се радваш на всичкото отгоре, някак первезно ми звучи и по-добре не си взимайте такива саати, ако ще ги карате да доумират покрай вас. Нито един часовник не заслужава да не може да изпълнява основната си функция,какъвто и да е той. моите всички повечето работят вече,стотици,плод на дългогодишен труд и ЛЮБОВ и когато ми се наложи да продавам, сърцето ми се къса,парче по парче и по-добре май да си часовникар, да претръпнеш,като хирурга при вида на кръв. Имам си още една кутия с чакащи реда си и кефа ми за няколко години е осигурен и съм щастлив :) :b
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
stonedead
Напреднал
Reactions:
Мнения: 132
Регистриран: 10 фев 2012 14:30

Re: Omikron (Омикрон)

Мнение от stonedead » 15 мар 2018 02:26

Сима ми стои някак встрани от тази група.
Не мисля че качеството за източна Европа и Балканите е било по-ниско. Имам 3-4 Омикрон и като гледам качеството на касата няма голяма разлика с износването на никел/хромната на Girard Perregaux от същото време.
Имам Креашън със стоманена каса купуван от ЦУМ, носен е дълго време но цифера е без износване и рани, само с лека патина, каквато имат и следващите класове часовници. Взех го от човек който го е купил от магазина по случай празник, 2-3 години след отварянето му. Не мога да си спомня какво точно ми каза понеже беше преди години, но нещо от сорта че един съветски часовник по онова време струвал около заплата, докато швейцарски около 2-3 точно в Цум. Както и да е, не искам да се впускам колко е била заплатата в края на 50-те, за минимална ли става дума или не. Но понеже темата е за Омикрон, мой познат часовникар от София, респект, вече покойник, ми каза че като малки на негов приятел му подарили Омикрон, а децата от махалата се изредили да го гледат като нещо необикновено, по негов спомен това става около 1957-8 г.
По онова време, хулигански акции и т.н., могат да те приберат както за дъфел, така и за швейцарски часовник, и повечето младежи тогава са се оправдавали че са ги купили легално от ЦУМ.
Имам и един Белла Женева от около 1960-65 г., пак купен оттам, знам и кой го е носил. Според мен най-вече зависи часовника на чия китка е бил.
Не съм тръгнал още да ги разпродавам, но винаги би ме водил момента мой часовник да отива в добри ръце, доколкото случая и ситуацията позволяват разбира се.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Omikron (Омикрон)

Мнение от atanweb » 08 юли 2018 18:35

Успях да подкарам още един от донорите. Уж донори, но с малко повече отделено време и вече тиктака със страхотна амплитуда. След като затиктака трябваше да преправям ремонтуар.
Не знаех, че AS1130 имат малки и големи квадрати на иначе един и същ ремонтуар. Изпилих му по малко 4-те страни и стана добре. Вече и с нова коронка и плекси. Болестта драконова люспа е спряла горе долу навреме. т.е. преди корпусът да се превърне в нещо отвратително, което често става с корпусите на Омикрон през този период. За да му се порадвам му сложих подложка. Иначе от доста време ме парва мисълта, че носейки хромирани корпуси там на ръката става нещо необратимо. Със стомана или пластмаса съм по спокоен.
Ето и снимки на героя който ми глътна 5 часа. Ноооо изтекли с голяма страст и удоволствие. Ето, че сега съм много щастлив с новото попълнение в колекцията.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

:b
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Omikron (Омикрон)

Мнение от stepona555 » 08 юли 2018 19:09

icon_clap
Изображение

Отговори

Върни се в “Швейцарски часовници”