Брайтлинг хрохограф

Отговори
Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1033
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Брайтлинг хрохограф

Мнение от miroman » 17 юли 2022 19:43

Здравейте,

С този хронограф:

Изображение

имам следния проблем - когато включа хронографа, след произволно време (понякога 5 минути, понякога 25, имах случай и след повече от час) спира. Спирането не е на 12 ч (т.е. не е свързано с превключването на минутния регистър). При невключен хронограф (като обикновен часовник) работи отлично, около 40 часа.

Смених всички възможни части, които могат да се сменят лесно. Единственото, което не съм сменил, е хронографното колело (това, което се нанизва на секундното колело) - страх ме е да не счупя оста. Може ли да е от него?

Поздрави, Миро.
Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Брайтлинг хрохограф

Мнение от nevenbekriev » 21 юли 2022 07:39

Миро, няма да е от това колело.
Няма начин да се даде смислен съвет по описанието на проблема, както си го направил.
Идеята, че ако смениш всяка част, няма начин да не отстраниш дефекта, работи при електронните изделия базирани на логически елементи, но по никакъв начин не работи при механичните часовници.
За да имам някаква база, бих попитал каква е енергетиката (поне амплитудата) на механизма при включен и изключен хронограф и какъв е типът на спирането, когато то се получи. Какво си сменял в механизма, защото обикновено частите на тези часовници никак не са заменяеми... Предполагам си се научил да настройваш зацепването на колелата на хронографите, защото иначе неправилно зацепване би било най-близката до ума причина.

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1033
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Брайтлинг хрохограф

Мнение от miroman » 21 юли 2022 14:56

Ами както съм писал, смених всяка част от предавателната част на хронографския модул, без хронографното колело. Бях чел едно мнение (май беше във форума на Герман), че понякога някое зъбче на някое от колелата се "сплесква" от невнимателна манипулация. Мисля обаче, че ставаше въпрос за колелото на централната хронографска стрелка.

Както и да е, най-вероятно е била някоя миниатюрна прашинка точно в хронографното колело, защото когато го почистих много внимателно с памуче със спирт (без да го демонтирам), проблемът изчезна (засега, вече 4 дена не е спирал). Забравих да пиша тук.

Поздрави.
Изображение

Отговори

Върни се в “Швейцарски часовници”