Японски

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Японски

Мнение от plamenhar » 26 ное 2014 14:29

Уау...
Дай да видим и вътре де.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Японски

Мнение от atanweb » 26 ное 2014 14:33

Браво!
Страхотен е. Днес си на кеф, а ние на завист.
Ако не се лъжа стъклото е сложно и с вътрешен метален ринг.
Пламката трябва да ни припомни как се изработваше профил в края на стъклото.
Поздравления за интересния Сейко.
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Японски

Мнение от Seikosha » 26 ное 2014 14:34

Ники ,тва е голяма рядкост, браво icon_clap
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Японски

Мнение от plamenhar » 26 ное 2014 14:48

atanweb написа: Ако не се лъжа стъклото е сложно и с вътрешен метален ринг.
Пламката трябва да ни припомни как се изработваше профил в края на стъклото.
Ето:


Изображение Изображение

kapkan
Специалист
Reactions:
Мнения: 2479
Регистриран: 27 яну 2012 22:01
Местоположение: Правец

Re: Японски

Мнение от kapkan » 26 ное 2014 17:42

Благодаря,нося си го и с пукнатината,няма да сменям стъклото

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Японски

Мнение от Seikosha » 26 ное 2014 20:59









Не знам дали това казват в първият клип.но стоманата е правена по рецепта от преди 700г.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1374
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Японски

Мнение от omegaqq » 26 ное 2014 21:24

kapkan написа:днешен :) електромеханичен с 16 камъчета,кал 3703Б
Изображение
Браво! Чудесен часовник и отлично попадение!

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Японски

Мнение от atanweb » 10 дек 2014 22:51

Здравейте, ето историята на първият ми кинетик или както аз го възприемам с моето разбиране - киборг. Леко отхвърлен настрани от възраждащите се механични часовници и морето от кварцови модели.
Признавам увлечението си към Seiko и това е една от поредните стъпки към опознаване на марката. Разбира се имам своите изисквания и през които ми помагат да отсея морето от предложения.
Защо избрах Seiko AGS SPIRIT 5m23
- първото ми впечатление без въобще да познавам модела беше белият изчистен циферблат към който винаги се стремя и мечтая.
- Липсата на "5"-ца под логото на Seiko. Вглеждането в обявата става все по съсредоточено.
- Форма на корпуса и неговото състояние + наличие на допълнителен бутон над коронката.
Вече съм отворил обявата и се вглеждам подробно в снимките опитвам се да прочета какво пише на задния капак който ми се струва странен защото не съм попадал на такъв. Въвеждам модела на механизма в гугъл и ме залива приятна информация за нещо непознатo за мен.
- Механизъм kinetic или както на някой места казват automatic quartz какъвто нямам и много бих се радвал да разгледам отблизо и да понося.
В малкото излезли резултати за точния модел предимно японски страници разбирам, че не е масов модел и се среща подчти и само на японския пазар, което също ме радва. Идва ред за размисъл по габаритните размери, все пак не е приятно да очакваш нормален мъжки часовник а да получиш детски или дамски размер.
- Данните за размера показват приблизително 37-38мм широчина на корпуса което е един много приятен и класически размер.
Без да се впускам в подробности решавам да направя предложение на продавача което ме устройва и силно почвам да се надявам да бъде прието и радостта ми да се материализира.
Разбира се има неща които преглътнах, но ако нямаше такива то аз щях да съм намерил "перфектния" часовник и това би било края на хобито ми нали?
Всъщност на харесах надписа base metal на задния капак което ме кара да усещам часовника като консуматив, а не като историческа дори музейна ценност. Но притесненията ми се оказаха напразни корпусът си е плътен и "бръшнат" по много приятен начин.
Другото което бих предпочел да е малко по-различно са "позлатените" елементи или въобще да нямаше нищо жълтичко в него тъй като това ограничава донякъде възможността от ежедневно носене в различни среди. (работа, спорт разходки сред природата).
Все пак мисля, че това е въпрос на привикване, а и не трябва да се подценява решението на дизайнера на часовника който преценил, че жълтото покритие на някой елементи го "отваря".
Наличието на ден от семдмицата също не е необходимо, но японските изписвания на дните дават добро чувство за продукт предназначен за вътрешен пазар.
Докато размишлявах след вече направеното предложение и бях сигурен, че то е добро както за мен така и за продавача получих одобрително послание, че часовникът ще ми бъде изпратен с опция за преглед. :banana ура тръпката на очакване за непознатият Seiko започва.
Насладата е голяма, а виновникът е думичката Kinetic.
Докато си чакам и копнея решавам да се запозная с часовника задочно още преди да съм го докоснал. Потъвам в света на снимките, клиповече и форумите като отсявам всяко нещо което е свързано с моя модел. Задачата не е лесна. Информацията е оскъдна но достатъчна. Вече Разполагам в manual който намирам отговор който търсех още отначало. За какво е допълнителният бутон. Предполагах, че е за бърза смяна на датата или за бързо преместване на секундната срелка (за сверяване) както на едно Рико което имам, но изненадата се оказа по-голяма и очарователна. Допълнителна вградена функция на часовника го изкачи на още по високо място в класацията ми и се доближи до "съвършения".
Без да е усложнен циферблата с допълнителни скали и разделения без да е необходимо поставянето на допълнителна стрелка е осъществен power reserv meter :yahoo , да това е една наистина страхотна функция особено за часовник зависим от нас и нашето движение.
За повечето от вас тази информация не е нова, но упоритото разделение на механични от кварц не ми е давало да погледна какво има по средата. Оказва се, че голяма част от моделите на Сейко са с такъв тип механизъм и има тази функция. За радост или не моят модел е един от първите разработени от Seiко и техническите характеристики са доста под нивото на съвременните. Става въпрос за резерва който може да натрупа механизма при носене.
Механизмът 5m23 е кварцов механизъм с ротор който генерира енергия и я натрупва в кондензатор. Индикаторът за който споменах по-горе може да измерва именно тази натрупана енергия като отчитането му става по самата скала на часовника.
За пълното зареждане на кондензатора са необходими 400-500 поклащания на маховика и при натискане на бутона за измерване на енергията секунданта стрелка се привижва по циферблата и отчита нивото от 0 до 30 секунди. Като по това може се определи и за колко дълъг период часовника ще продължи да работи. След като изминат измерените секунди секунданта стрелка продължава своя път така като, че нищо не се е случило.
На повечето Seiko модели на самият циферблат е поставена скала по която се мери, но на моя модел циферблата е чист n_thumbsup и се взема в предвид следното:

Изображение

Също интересна функция е и работата на часовника когато резерва е на изчерване и остават по малко от 3 часа работа. Секундната стрелка започва да подскача през 2 секунди като по този начин се предполага, че пести остатъчната енергия.

След преглед на клипове и тестове на тази функция установих и слабото място на този тип механизми, а именно кондензатора в който натрупват енергията. С времето разбира се той губи качествата си и при по стари часовници се налага неговата замяна. След справка на цената на нов такъв кондензатор (форма като на батерия) разбрах, че ще струва около 30лв. Предполага се обаче, че след замяната му би трябвало да изкара поне още 20-тина години. Все още не съм датирал произхода на моя часовник, но факта, че е сред един от първите им модели ме навежда на мисълта за около 199Хг. За мой късмет часовникът работи отлично и държи сравнително добър заряд дори при първите разклащания. За момента държи 10 сек = ден-два. Предполагам скоро няма да се налага да сменям кондензатора. Тъй като във форумите казват, че ако не е носен отдавна може да се стимулира капацитета от по продължително носене и да увеличи максималното време.
Всъщност AGS (както пише на циферблата) е Automatic Generating System е въведена през 1991 като до 2007 година достигат продажба от над 8 милиона автоматични кварцови AGS на година.
Прототипа на изобретението на Seiko е представен в Бaзел още през 1986г. като AGM. - линк
Информацията е увлекателна и ще продължавам да се уча и да споделям интересни факти.
А сега разгледайте на спокойствие снимките ми и преценете дали този хибрид може да ви трогне.

Изображение
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Поздрави!
Изображение

Заключена

Върни се в “Японски, китайски, немски, френски, английски и други”