Ruhla

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 669
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Ruhla

Мнение от agrozev » 24 юни 2020 21:46

Колеги, има ли някаква основателна причина по аукционите да се търсят повече от 200 лева за такъв часовник ?
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображение
Само заради външния вид на механичен часовник с цифров дисплей или има и нещо по-интересно отвътре ? Едва ли е толкова рядък, защото винаги има по някоя бройка да се продава.
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Ruhla

Мнение от stepona555 » 25 юни 2020 00:32

Марката е по начало надценена както тухлите на берлинската стена , сувенир от държава която вече не съществува .
Сигурно има някой приличен от към механизъм модел . Но не е тоя , прилича ми на тенекиен безкамъков .
Изображение

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 669
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Ruhla

Мнение от agrozev » 25 юни 2020 11:48

На мен ми се струва че тази Ruhla е много по-стойностна от предишната. ( Отделно че има голяма емоционална стойност за мен - подарък ми е от приятел. )
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Часовникът си работи. Без да разбирам много от механика, видимо отвътре се различава от всички други Руули, които съм виждал. А дали пък случайно касата не е от стомана ? Не виждам отдолу да прозира друг цвят метал, а я мих и лъсках. Може би е военна, поне той я е придобил през време на престоя си в армията.
И на края, не можах да се въздържа, една кварцова Руула. Колегата Seikosha беше показал такава няколко поста преди моя. Моята не работи за съжаление, но е много красива !
Изображение
ИзображениеИзображение
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Ruhla

Мнение от stepona555 » 25 юни 2020 12:16

Браво , радвам се като видя нещо с батерийка . Ако я снимате вътре , може да се види защо не работи , или да се намери механизъм , зависи какво са имали тогава за да го монтират.
Явно сте решили да обхванете бившия соцлагер , значи остава Полша Румъния и многото сръбски държави.
Успех и късмет
Изображение

kostabo
Напреднал
Reactions:
Мнения: 361
Регистриран: 29 дек 2016 17:50
Местоположение: Кюстендил

Re: Ruhla

Мнение от kostabo » 25 юни 2020 14:11

Тази е наистина със по читав механизъм, и да-касата е от стомана.
Тука е така...

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Ruhla

Мнение от stepona555 » 25 юни 2020 14:51

Ако те интересува това е механизма.
https://17jewels.info/movements/u/umf/umf-29-80/
На твоята снимка се вижда че ламаринения пръстен около механизма има огънат един елемент , може би трябва да го изправиш ,така се забива в механизма , освен ако не е бил хлабав и някой да го е набил навътре.
Поздрави
Изображение

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 669
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Ruhla

Мнение от agrozev » 25 юни 2020 15:30

stepona555 написа:
25 юни 2020 14:51
Ако те интересува това е механизма.
https://17jewels.info/movements/u/umf/umf-29-80/
На твоята снимка се вижда че ламаринения пръстен около механизма има огънат един елемент , може би трябва да го изправиш ,така се забива в механизма , освен ако не е бил хлабав и някой да го е набил навътре.
Поздрави
Да, сега го видях. Ще се опитам да го изправя.
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 669
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Ruhla

Мнение от agrozev » 25 юни 2020 15:52

stepona555 написа:
25 юни 2020 12:16
Браво , радвам се като видя нещо с батерийка . Ако я снимате вътре , може да се види защо не работи , или да се намери механизъм , зависи какво са имали тогава за да го монтират.
Явно сте решили да обхванете бившия соцлагер , значи остава Полша Румъния и многото сръбски държави.
Успех и късмет
Ето я отвътре. Вижда се липсата на болтче под бобината, не знам дали това може да е решаващо за работата на часовника. Пробвал съм с нова батерия ( AG8 ), пак не работи.
Изображение
Изображение
Изображение
Иначе имам няколко съветски кварцови часовници. Взимал съм ги по красота, като видя някой добре запазен на външен вид. Повечето са малки - калибър 2356 - Слава, Луч, Чайка. От Полет 1656, 24хх. От по-големите - Слава 3056А, но само заради външния вид, състояние - неработещи. Ако има някаква тема за кварцови часовници, мога да снимам и публикувам и там, но засега не съм открил такава.
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Ruhla

Мнение от Seikosha » 25 юни 2020 16:45

Логото UMF Ruhla е преди разпадането на Германия, по-стара от Ruhla е марката THIEL. Иначе Ruhla е малко градче в Тюрингия с по-малко от 5х.жители и там е започнало всичко. Нищо ново. В Швейцария всите са така. Лангендорф който става световен производител през 1895г. в "дългото село" са живеели само 500 души :)
Имах късмета преди време да се сдобия с един екземпляр на Рула с първият кварцов мвханизъм създаден в рамките на СИВ ,излиза през 1976г. и се произвежда само 6г. до 1982г. когато руснаците правят Чайка 3050 :wink: Марката е една от стотината марки на Рула популярна за износ за западна Германия, като предполагам ,че са се изнасяли само механизми за производителят в Профцхайм Karl Rexer, оттам и името на марката. Механизмът е създаван в продължение на 5-6г., като различните компоненти ,в подобие на тези в СССР ,са произвеждани в различни градове. Поня ,че електрониката с е правила в Дрезден.
Този който успях да купя, е практически неизползван, с лепенката отзад, доста масивен, с поцинкована каса и разбира се работещ :)


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Само да допълня - механизма е 28-40 на базата на механичният 24-33 и размерът му е увеличен до цели 33мм.

П.П. Рула Дигитал излиза през 1976г. и се произвежда 2-3г. механизма е тъй нареченият "джумпър" и повечето произведени в света по това време са с преработени нискобюджетни механизми бр. Таймекс, Сикура и т.н. ,но има и скъпарски,или по-точно от средното ниво.
Последна промяна 2 на Seikosha, променена общо 25 пъти
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
Lyubo_sr
Специалист
Reactions:
Мнения: 831
Регистриран: 12 мар 2013 19:01

Re: Ruhla

Мнение от Lyubo_sr » 25 юни 2020 17:34

agrozev написа:
25 юни 2020 15:52
Ето я отвътре. Вижда се липсата на болтче под бобината, не знам дали това може да е решаващо за работата на часовника. Пробвал съм с нова батерия ( AG8 ), пак не работи.
Изображение
Трябва да почистиш пистите от окиси и да ги проследиш за прекъсване. От бобината май стърчи край на проводника?
Напоследък ме преследват умни мисли, но аз съм по-бръз. :)

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Ruhla

Мнение от rosen_er » 25 юни 2020 18:10

Още няколко:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Ruhla

Мнение от stepona555 » 25 юни 2020 18:22

Докато пиша Любо е обяснил основното .
agrozev написа:
25 юни 2020 15:52

Ето я отвътре. Вижда се липсата на болтче под бобината, не знам дали това може да е решаващо за работата на часовника. Пробвал съм с нова батерия ( AG8 ), пак не работи.
Изображение
Изображение
Изображение
Иначе имам няколко съветски кварцови часовници. Взимал съм ги по красота, като видя някой добре запазен на външен вид. Повечето са малки - калибър 2356 - Слава, Луч, Чайка. От Полет 1656, 24хх. От по-големите - Слава 3056А, но само заради външния вид, състояние - неработещи. Ако има някаква тема за кварцови часовници, мога да снимам и публикувам и там, но засега не съм открил такава.

Лошата новина е че е текла батерия , това синьо зеленото трябва да го изчистите спешно , най добре с пълно разглобяване което е по лесно от един механичен .

Дано покрай професията сте се сблъсквали с мултицет.
Като е разглобен измервате (без Батерия)двата извода на бобината с омметър , трябва да покаже няколко килоома.
Ако не е прекъснала , с поставена батерия мерите с волтметър какво достига до бобината , трябва всяка сек да има някакъв импулс .
И естествено внимателно чистене и проверка на лекото движение на всички зъбни колела , дано само боклук от батерията да е спрял ангренажа .
ЗА разлика от механичните тук няма яка пружина а само едно слабичко импулсче към мотора , за да не се хаби батерията.
А и проверете пистите да няма някоя разядена от това синьото.
Механизма е модел 14 и с търсачката ще си го намерите.
Съвсем приличен кварц с рубини , ако не го е убила батерията е щял да надживее с много по ранните си тенекиени събратя без рубини.
И ако намерите подобно винтче , сложете го на бибината , в тоя часовник болтчета няма.
Успех.

пп
Тема за кварцове май няма , направете и показвайте каквото имате
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Ruhla

Мнение от stepona555 » 25 юни 2020 18:47

Хубав Карекс Мишо , защо му викаш Рула не знам.
И досега нищо не си разказал за първия , кой модел е как са го направили , къде са му рубините , колко инжинера са отишли на разходка в сибир , да събират кварцове , че да им дойде акъла кой е първи и кой последен.
Обиковенно ни затрупваш с безценна информация а сега две думи Рула , град в Германия .
Поздрави на Варна морето и ..... вълни , Оппссс щях да напиша сините ама се сепнах , че сега били друг цвят разправят.

ПП
Сикура и Таймекс са различни бири , евтиния Брайтлинг и евтиния тенекеджия не бих ги сложил рамо до рамо .
Сигурно си мислел за Люцерн и други подобни
Последна промяна 1 на stepona555, променена общо 25 пъти
Изображение

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 669
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Ruhla

Мнение от agrozev » 25 юни 2020 18:58

Лошата новина е че е текла батерия , това синьо зеленото трябва да го изчистите спешно , най добре с пълно разглобяване което е по лесно от един механичен .

Дано покрай професията сте се сблъсквали с мултицет.
Като е разглобен измервате (без Батерия)двата извода на бобината с омметър , трябва да покаже няколко килоома.
Ако не е прекъснала , с поставена батерия мерите с волтметър какво достига до бобината , трябва всяка сек да има някакъв импулс .
И естествено внимателно чистене и проверка на лекото движение на всички зъбни колела , дано само боклук от батерията да е спрял ангренажа .
ЗА разлика от механичните тук няма яка пружина а само едно слабичко импулсче към мотора , за да не се хаби батерията.
А и проверете пистите да няма някоя разядена от това синьото.
Механизма е модел 14 и с търсачката ще си го намерите.
Съвсем приличен кварц с рубини , ако не го е убила батерията е щял да надживее с много по ранните си тенекиени събратя без рубини.
И ако намерите подобно винтче , сложете го на бибината , в тоя часовник болтчета няма.
Успех.

пп
Тема за кварцове май няма , направете и показвайте каквото имате
Благодаря на всички колеги, които откликнаха ! :thumbup: Ще се опитам да направя нещо по въпроса с кварцовата Руула !
Освен това, предлагам да си говорим на "ти", понеже, опасявам се, има още много досаждам в този форум ! :lol:
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Ruhla

Мнение от Seikosha » 25 юни 2020 20:40

stepona555 написа:
25 юни 2020 18:47
Хубав Карекс Мишо , защо му викаш Рула не знам.
И досега нищо не си разказал за първия , кой модел е как са го направили , къде са му рубините , колко инжинера са отишли на разходка в сибир , да събират кварцове , че да им дойде акъла кой е първи и кой последен.
Обиковенно ни затрупваш с безценна информация а сега две думи Рула , град в Германия .
Поздрави на Варна морето и ..... вълни , Оппссс щях да напиша сините ама се сепнах , че сега били друг цвят разправят.

ПП
Сикура и Таймекс са различни бири , евтиния Брайтлинг и евтиния тенекеджия не бих ги сложил рамо до рамо .
Сигурно си мислел за Люцерн и други подобни
Тошко, показах екземпляр на РУЛА в темата на РУЛА и мисля ,че съм дал и не малко информация, като години на производство, калибър, базовият такъв, малко исторически факти и снимки. Не правя точно ревю. Ако всеки като показва часовник, поне толкова пишеше,нямаше темите да приличат на паноптикум.
Напоследък нещо,каквото и да покажа, все сте недоволни и ще взема да си бия камшика :tommy:

П.П. Написал съм ,че Karex марка на Рула,или ,ако предпочиташ Рухла,написал съм и за кого и за къде е, не знам какви претенции имаш още. Ruhla ,или в началото братя Thiel i UMF (Uren und mashinenkombinat Ruhla) имат малко над 300 търговски марки през годините от началото на 20в.
Така ,че много те моля, тука не остана пост който да не изкоментираш с твоето особено чувство за хумор. Имай малко уважение към труда и желанието на хората да са съпричастни, а не само да ровиш под тях.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Отговори

Върни се в “Японски, китайски, немски, френски, английски и други”