Часовници свързани с България

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Часовници свързани с България

Мнение от Seikosha » 26 мар 2014 03:09

Чудесна придобивка n_thumbsup За мене точно това е ценното на старите часовници,когато може да се свърже с някакви определени хора,събития,или самият екземпляр,да е рядък като момент на производство,малко бройки или специфично лого за даден период. Да има история,а не само търкалета :)
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

ironhorse
Напреднал
Reactions:
Мнения: 116
Регистриран: 19 ное 2013 23:41

Re: Часовници свързани с България

Мнение от ironhorse » 26 мар 2014 23:03

Да, а историята се учи и от предметите, останали от дядовци и баби, не само от учебниците.
Ето и няколко от другите ми будилници. Имам още и един, гарантиран от Михаил Часовникаров, Севлиево, и останки от един Юнгханс, гарантиран от Косю Гацов, часовникар в село Драганово, Горнооряховско.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Skyler
Напреднал
Reactions:
Мнения: 249
Регистриран: 28 мар 2012 12:51
Местоположение: София, кв. "Хаджи Димитър"

Re: Часовници свързани с България

Мнение от Skyler » 27 мар 2014 20:11

Интересно къде са печатени фирмените надписи, предполагам че всеки си е поръчвал бройки с неговото име при производителя. Едва ли са нанасяни допълнително след разглобяване-сглобяване. А и циферблатите изглеждат като печатени на една печатарска преса /еднакъв натиск/.
Ако някои има данни ще е полезно да ги сподели.

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1374
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Часовници свързани с България

Мнение от omegaqq » 27 мар 2014 20:41

Skyler написа:Интересно къде са печатени фирмените надписи, предполагам че всеки си е поръчвал бройки с неговото име при производителя. Едва ли са нанасяни допълнително след разглобяване-сглобяване. А и циферблатите изглеждат като печатени на една печатарска преса /еднакъв натиск/.
Ако някои има данни ще е полезно да ги сподели.
Доколкото знам от стари часовникари (а дали е истина е друг въпрос) навремето (разбирай преди '44) е можело всеки часовникар да си поръча направо от завода производител (Юнгханс) часовници с циферблати на които е изписано неговото име. Часовниците са пристигали на части и часовникаря е трябвало сам да си ги сглоби и да поеме гаранцията им. Явно едно време е имало бая кадърни люде по земите български ...

ironhorse
Напреднал
Reactions:
Мнения: 116
Регистриран: 19 ное 2013 23:41

Re: Часовници свързани с България

Мнение от ironhorse » 27 мар 2014 21:45

Истината е може би някъде по средата. Възможно е някои часовникари да са поръчвали само печат с фирмен надпис, да са търгували закупени от вносители будилници и да са си слагали върху циферблата надписа, като са поиемали и гаранционната поддръжка. Този на Косьо Гацов от Драганово например е с едва четлив дребен надпис с червен печат. Но по-големите търговци и часовникари-бижутери обаче според мен са си поръчвали директно от производителя, и часовниците действително са сглобявани у нас. А кадърни часовникари сме имали още по Турско, само не знам дали е имало такива, които да са правели часовници от - до.
Щом отец Матей Преображенски обаче е конструирал пушки, знае ли човек...

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Часовници свързани с България

Мнение от nevenbekriev » 27 мар 2014 22:47

И Диран писа някъде, че будилниците са пристигали на части в сандъци, но не е ясно дали са били съвсем на части или механизмите са били сглобени, но отделно от касите . То не е голям майсторлък да се сглоби будилник, и никога не е било. Имам циферблати с надписи, които личи че са по-бледи и леко накриво спрямо цифрите и маркерите и с шрифт като на вестниците, може би отпечатвани върху циферблата в някоя родна печатница.

kapkan
Специалист
Reactions:
Мнения: 2479
Регистриран: 27 яну 2012 22:01
Местоположение: Правец

Re: Часовници свързани с България

Мнение от kapkan » 01 апр 2014 21:10

http://auction.bg/item.php?id=1703515" onclick="window.open(this.href);return false;
надписа на циферблата

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Часовници свързани с България

Мнение от nevenbekriev » 03 апр 2014 21:32

kapkan написа:http://auction.bg/item.php?id=1703515
надписа на циферблата
Този си е фабричен и не са имали пред вид футболния отбор, а предполагам Васил Левски. По- странното е, че пише "made in (английски) bulgarie (френски)", дето се вика пак сме се ос..али. Ама по-важното е , че тези часовници съществуват, въпреки че няма никъде информация за тяхното производство. Питах и в политехническия музей - нищо не знаят за тях. Все си мисля, че някой по-стар часовникар може да знае поне в кой град са произвеждани

Потребителски аватар
sharky1973
Напреднал
Reactions:
Мнения: 446
Регистриран: 14 яну 2014 20:33

Re: Часовници свързани с България

Мнение от sharky1973 » 04 апр 2014 07:23

nevenbekriev написа:
kapkan написа:http://auction.bg/item.php?id=1703515
надписа на циферблата
Този си е фабричен и не са имали пред вид футболния отбор, а предполагам Васил Левски. По- странното е, че пише "made in (английски) bulgarie (френски)", дето се вика пак сме се ос..али. Ама по-важното е , че тези часовници съществуват, въпреки че няма никъде информация за тяхното производство. Питах и в политехническия музей - нищо не знаят за тях. Все си мисля, че някой по-стар часовникар може да знае поне в кой град са произвеждани
Имам чувството, че този надпис е правен допълнително. Като, че ли върху друг надпис, който е възможно да е бил "fabrique en bulgarie". Личи си неравномерно подреждане на буквите и кривини в шрифта, ама знам ли, може и да греша.

П.П.
Май това си е оригиналния надпис -

http://auction.bg/item.php?id=1757116" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Часовници свързани с България

Мнение от varban » 04 апр 2014 07:31

Невен> някой по-стар часовникар може да знае поне в кой град са произвеждани

Май в София.
Ама дали това е неточно знание, или точно незнание - кой да ти каже. Най-вероятно слухове и градски легенди :)

Чувал съм го от часовникари, много отдавна.

Нещо от сорта "български будилници, колкото са български ловешките Москвичи".

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Часовници свързани с България

Мнение от varban » 04 апр 2014 07:37

sharky1973 написа: Имам чувството, че този надпис е правен допълнително. Като, че ли върху друг надпис, който е възможно да е бил "fabrique en bulgarie". Личи си неравномерно подреждане на буквите и кривини в шрифта, ама знам ли, може и да греша.
Не мога да видя снимката от аукциона, ама ако е на френски с малки и главни букви, трябва да е Fabriqué en Bulgarie.

Ако е написано с главни букви, се е допускало да е без ударение: FABRIQUE EN BULGARIE - чисто от типографски съображения - да не се преминава височината на шрифта.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Часовници свързани с България

Мнение от nevenbekriev » 04 апр 2014 09:05

varban написа:Невен> някой по-стар часовникар може да знае поне в кой град са произвеждани

Май в София.
Ама дали това е неточно знание, или точно незнание - кой да ти каже. Най-вероятно слухове и градски легенди :)

Чувал съм го от часовникари, много отдавна.

Нещо от сорта "български будилници, колкото са български ловешките Москвичи".
За тези часовници мога да кажа, че по технологията на изработка и обработка(финиш) изключително много приличат на българските манометри за апаратите за мерене на кръвно налягане, които са се правили в Завода за Медицинска Апаратура в Тополовград. Манометрите са почти точно копие на тези от китайските апарати. Механизмите на будилниците са 2 вида. Единият вид будилници са почти точно копие на един по-рядко срещан модел Юнгханс, а на другия не съм срещал подобен и може и да си е наш. Общото между манометрите и будилниците е спиралата, направена от един и същ много мек червен бронз и външният вид на финиша с набити точки по плочите. Железните части на будилниците имат една грозна черна чисто българска оксидация. Със сигурност не приличат нито на руски, нито на чешки, нито на полски или румънски, нито пък на немски. За мен са си произведени в България. Може би с изключение на пружините и оста и лагерите на баланса.

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Часовници свързани с България

Мнение от Seikosha » 04 апр 2014 13:15

Имам смътен спомен,че съм чел някъде да са правени в някакъв машиностроителен завод. :redface Чудя се дали София -та не е със същият механизъм и правена на същото место. Има емблемка на под стрелката за звънене,но отпечатъка е с много лошо качество,размазан, Вижда се зъбчато колело с четири спици (да не е баланс?) и долу в дясно като знаменце в което има две цифри или по-вероятно букви,първата е или цифра 3 или буква З(може би завод...) втората не мога да я разгадая,прилича на 6. Под тях има още букви,но вече съвсем малки,но са на кирилица,различавам ..уфи..р..н . По -късно ще го отворя да покажа механизма,да видим какво ще види Невен :)

Изображение

Изображение

Изображение
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Часовници свързани с България

Мнение от nevenbekriev » 04 апр 2014 18:59

Аз съм насъбрал доста такива, тази емблема е като анкерно колело, а вътре на горният ред пише МЕТ, а на долния - ИНД. Същото лого, но слято е и отзад на капака, като Т-то е с горна черта, която покрива целият надпис. Има 4 модела, които са брандирани като София, Родина, Метинд и Левски. Много ме е яд че няма никаква информация за нещо, с което все пак можем да се гордеем, а то не се е случило чак толкова отдавна и е напълно възможно да има живи свидетели

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Часовници свързани с България

Мнение от Seikosha » 04 апр 2014 19:03

Ето снимка и на механиката. Няма маркировки и нищо не ми говори,обаче бачка :) макар и със скоростта на махало на стенен часовник. Отзад прочитам едно МЕТИНД,което ще да е Метална индустрия,поне аз тъй си мисля :redface

Изображение

Изображение

Изображение

сега видях ,че Невен ме е преварил :)
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Отговори

Върни се в “Японски, китайски, немски, френски, английски и други”