Часовници свързани с България

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Часовници свързани с България

Мнение от varban » 04 апр 2014 07:37

sharky1973 написа: Имам чувството, че този надпис е правен допълнително. Като, че ли върху друг надпис, който е възможно да е бил "fabrique en bulgarie". Личи си неравномерно подреждане на буквите и кривини в шрифта, ама знам ли, може и да греша.
Не мога да видя снимката от аукциона, ама ако е на френски с малки и главни букви, трябва да е Fabriqué en Bulgarie.

Ако е написано с главни букви, се е допускало да е без ударение: FABRIQUE EN BULGARIE - чисто от типографски съображения - да не се преминава височината на шрифта.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Часовници свързани с България

Мнение от nevenbekriev » 04 апр 2014 09:05

varban написа:Невен> някой по-стар часовникар може да знае поне в кой град са произвеждани

Май в София.
Ама дали това е неточно знание, или точно незнание - кой да ти каже. Най-вероятно слухове и градски легенди :)

Чувал съм го от часовникари, много отдавна.

Нещо от сорта "български будилници, колкото са български ловешките Москвичи".
За тези часовници мога да кажа, че по технологията на изработка и обработка(финиш) изключително много приличат на българските манометри за апаратите за мерене на кръвно налягане, които са се правили в Завода за Медицинска Апаратура в Тополовград. Манометрите са почти точно копие на тези от китайските апарати. Механизмите на будилниците са 2 вида. Единият вид будилници са почти точно копие на един по-рядко срещан модел Юнгханс, а на другия не съм срещал подобен и може и да си е наш. Общото между манометрите и будилниците е спиралата, направена от един и същ много мек червен бронз и външният вид на финиша с набити точки по плочите. Железните части на будилниците имат една грозна черна чисто българска оксидация. Със сигурност не приличат нито на руски, нито на чешки, нито на полски или румънски, нито пък на немски. За мен са си произведени в България. Може би с изключение на пружините и оста и лагерите на баланса.

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Часовници свързани с България

Мнение от Seikosha » 04 апр 2014 13:15

Имам смътен спомен,че съм чел някъде да са правени в някакъв машиностроителен завод. :redface Чудя се дали София -та не е със същият механизъм и правена на същото место. Има емблемка на под стрелката за звънене,но отпечатъка е с много лошо качество,размазан, Вижда се зъбчато колело с четири спици (да не е баланс?) и долу в дясно като знаменце в което има две цифри или по-вероятно букви,първата е или цифра 3 или буква З(може би завод...) втората не мога да я разгадая,прилича на 6. Под тях има още букви,но вече съвсем малки,но са на кирилица,различавам ..уфи..р..н . По -късно ще го отворя да покажа механизма,да видим какво ще види Невен :)

Изображение

Изображение

Изображение
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Часовници свързани с България

Мнение от nevenbekriev » 04 апр 2014 18:59

Аз съм насъбрал доста такива, тази емблема е като анкерно колело, а вътре на горният ред пише МЕТ, а на долния - ИНД. Същото лого, но слято е и отзад на капака, като Т-то е с горна черта, която покрива целият надпис. Има 4 модела, които са брандирани като София, Родина, Метинд и Левски. Много ме е яд че няма никаква информация за нещо, с което все пак можем да се гордеем, а то не се е случило чак толкова отдавна и е напълно възможно да има живи свидетели

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Часовници свързани с България

Мнение от Seikosha » 04 апр 2014 19:03

Ето снимка и на механиката. Няма маркировки и нищо не ми говори,обаче бачка :) макар и със скоростта на махало на стенен часовник. Отзад прочитам едно МЕТИНД,което ще да е Метална индустрия,поне аз тъй си мисля :redface

Изображение

Изображение

Изображение

сега видях ,че Невен ме е преварил :)
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

ironhorse
Напреднал
Reactions:
Мнения: 116
Регистриран: 19 ное 2013 23:41

Re: Часовници свързани с България

Мнение от ironhorse » 05 апр 2014 15:05

Да, Мет Инд си е българска марка, мисля че малко по-късно започват да произвеждат с марките Родина и София, но освен тази многократно обсъждана статия - http://clockwiser.wordpress.com/2011/12 ... armclocks/" onclick="window.open(this.href);return false; , и аз не съм попадал на друга информация

sturaviqt
Reactions:
Мнения: 17
Регистриран: 10 фев 2012 00:05

Re: Часовници свързани с България

Мнение от sturaviqt » 21 апр 2014 22:26

Аз също съм събрал няколко български будилника.И дълго време се опитвах да разбера в кой български завод са произвеждани.Но без успех.Преди няколко дни се срещнах с един стар часовникар от Пловдив.Показах му будилниците.Той твърди че тези часовници са произведени във "ВМЗ Сопот" през 50те години на миналият век.И от тях най сполучлив е РОДИНА.Не знам защо при положение че всички модели са с еднакви механизми.Между другото дълго време работих в армията, на склад имаше само будилници РОДИНА! Щом са били одобрени от военните значи са били надеждни.Държахме ги до средата на 90те години.МЕТИНД и ЛЕВСКИ пък давали повече дефекти.На друг мой български будилник от соца пише ДИП "С.КОФАРДЖИЕВ" СОФИЯ. Механизмът му е различен от другите.Нямам представа от къде е взаимстван.Разбрах че това държавно предприятие е произвеждало теглоизмервателна техника.Явно е имало някакъв цех в който са произвеждали будилници.Това успях да науча за българските часовници.Надявам се да е вярно.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Часовници свързани с България

Мнение от nevenbekriev » 22 апр 2014 06:16

Интересна информация! Върбане, можеш ли да я провериш?
Механизмите са 2 вида, като май Родина са с механизъм - копие на Густав Бекер - Юнгханс (ще гледам да сложа снимки), а София и Метинд - с този, дето Сеикоша го е показал. Може и да има изключения
А на този, от завода за кантари, може ли да му покажеш механизма?
Последна промяна 1 на nevenbekriev, променена общо 23 пъти

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Часовници свързани с България

Мнение от varban » 22 апр 2014 08:59

nevenbekriev написа:Интересна информация! Върбане, можеш ли да я провериш?
Ще поразпитам специално хора от Сопот.
Но по това, което знам, не се връзва по машинен парк и технологии.
Взривателите, произвеждани във ВМЗ, не са часовникови. Часовниковите взриватели са произвеждани не в Сопот, и не в Лясковец, а в Габрово. И това е ставало доста късно - примерно 70...80 г.г.
Пък и в габровските часовникови взриватели не е имало баланс със спирала. Закъснението се е осигурявало от механизъм, подобен на звънчевите на будилниците.

Така че твоята следа е по-вярна - спирали на манометри. Съответно София, през ранните години, примерно до края на 60-те, а по-късно... а има ли български будилници от 70-те години?

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Часовници свързани с България

Мнение от varban » 22 апр 2014 10:25

sturaviqt написа:На друг мой български будилник от соца пише ДИП "С.КОФАРДЖИЕВ" СОФИЯ. Механизмът му е различен от другите.Нямам представа от къде е взаимстван.Разбрах че това държавно предприятие е произвеждало теглоизмервателна техника.
Произвеждало е доста видове и марки везни - от аналитични до бакалски.
Но конструкцията на аналитичните везни няма много общо с часовниците:

Изображение

Някои от бакалските имат обаче поне стрелки :)
Вярно, не на оси, а на призми.

На оси вместо на призми са само торсионните везни:

Изображение

Но български такива не знам да е имало, въпреки че са много прости по конструкция и доста удобни за работа. Проблем при тях е, че не са точни, затова се е наложило усвояването на доста по-скъпите и трудоемки аналитични везни.

sturaviqt
Reactions:
Мнения: 17
Регистриран: 10 фев 2012 00:05

Re: Часовници свързани с България

Мнение от sturaviqt » 22 апр 2014 23:02

Добре бе майна може аз да съм в грешка! Примерно другаря директор на ДИП "Сашо Кофарджиев" решил да награди ударниците на предприятието и поръчал на завод"Х" няколко будилника с фирменият надпис.Ето малко снимки на механизма.Липсват някои неща но смятам че ще намеря взаимозаменяеми части за да го възстановя.


Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Часовници свързани с България

Мнение от varban » 22 апр 2014 23:16

Може да си в грешка, ама може и да не си :-)
За мен ДИП Сашо Кофарджиев е по-вероятен производител на будилници от Вазовските машиностроителни заводи.
По празниците ще се видя с колеги, ще пием бира и те ще докладват по въпроса - вече им го зададох. Ако такива изделия са се произвеждали във ВМЗ, ще има пълна документация - чертежи, технологии, технически условия, методики за настройка, за пофазен контрол, за приемо-предавателни изпитания... кво, като не е танк - нали пак е изделие :-)

Между другото, ако Сашо Кофарджиев беше оцелял, щеше и там да има документация. Това е завод, не ТПК :-)

sturaviqt
Reactions:
Мнения: 17
Регистриран: 10 фев 2012 00:05

Re: Часовници свързани с България

Мнение от sturaviqt » 22 апр 2014 23:31

Аз също имам известни съмнения че тези будилници са произвеждани във ВМЗ Сопот.Но в рамките на 2 години това е вторият човек който го потвърждава.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Часовници свързани с България

Мнение от nevenbekriev » 23 апр 2014 06:13

Интересното е, че механизма на този будулник от ДИП Сашо Кофарджиев е различен от Родина и Метинд, за първи път виждам такъв. Подобен е на този от Метинд, но има доста разлики. И трите механизма имат сходен финиш, но са различни доста, което значи различни щанци за плочите и колелата. Този от ДИП Сашо Кофарджиев май няма черна оксидация като на АК47? Пиньоните на колелата дали са тип фенер или са фрезовани? Кутиите и стрелките пък са отделно съвсем различни. Струва ми се, че няма как да е по силите на някое ТПК да сътвори такова разнообразие, и нищо чудно да са правени на различни места ?!?

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Часовници свързани с България

Мнение от nevenbekriev » 23 апр 2014 06:50

Ето снимки на Родина отпред и отзад
Изображение

Изображение

Отговори

Върни се в “Японски, китайски, немски, френски, английски и други”