Часовници свързани с България

ironhorse
Напреднал
Reactions:
Мнения: 116
Регистриран: 19 ное 2013 23:41

Часовници свързани с България

Мнение от ironhorse » 11 мар 2014 19:03

Най-голяма слабост са ми наградните часовници, всъщност заради тях се запалих по цъкащите пущини въобще. Има обаче и едни други часовници, които са част от нашата история, а именно българските поръчки, с характерните рекламни надписи на циферблата или машината. Наскоро купих часовник Urania, с надпис на циферблата "BULGARIE", а на машината M. Kerestedjian. Понеже е втория такъв, който ми попада (първият е с желязна каса, същата машина, но в лошо състояние), поразрових за информация. Пръвото, което ме наведе на мисълта, че са наша поръчка, е естествено надписът на циферблата. Но тъй като знам, че Бердж Маник Керестеджиев (Керестеджиян) е бижутер, който е изработвал също токи за колани, медали, значки и дори кортици за царската армия, реших че надписът на механизма е на баща му - Маник Керестеджиян, и той може би е внасял и поддържал часовниците URANIA у нас. Предположението се потвърди, като разрових един Алманах с реклами от 1902-03 г., и вътре в списъка със софийски бижутери се мъдри Маник Керестеджиян, точно под Братя Коцеви, от чиито часовници също ми се намират два. Моля, ако някой разполага с допълнителна информация, да я сподели с нас.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

ironhorse
Напреднал
Reactions:
Мнения: 116
Регистриран: 19 ное 2013 23:41

Re: Джобни часовници

Мнение от ironhorse » 11 мар 2014 19:08

А ето го и първия "BULGARIE", както и снимка на пилотски кортик, с фирменото клеймо на Бердж Керестеджиев.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

ironhorse
Напреднал
Reactions:
Мнения: 116
Регистриран: 19 ное 2013 23:41

Re: Джобни часовници

Мнение от ironhorse » 11 мар 2014 19:26

Ето ги двата часовника на Братя Коцеви, за които за съжаление, нямам никаква информация. Също нямам информация кой е В. Киряков. Четвъртия часовник е на Иван хаджи Янков от В. Търново, син на известния търновски търговец Хаджи Янко, който между другото също фигурира в алманаха като търговец на галантерийни стоки. Синът му Иван х. Янков е учил часовникарство в Швейцария, бил е часовникар в Търново, после в София, същия е и рецензент на книгата "Механически часовници" на Чичов и Фендян, май единствената българска книга-учебник по часовникарство.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Джобни часовници

Мнение от Pavlin » 11 мар 2014 19:41

Страхотна колекция!
Толкова ценна информация, колкото ти ни представи сигурно няма на нито едно място!

ironhorse
Напреднал
Reactions:
Мнения: 116
Регистриран: 19 ное 2013 23:41

Re: Джобни часовници

Мнение от ironhorse » 11 мар 2014 19:56

Благодаря! За съжаление повечето ми часовници са в не дотам добро състояние, та не бих ги нарекъл колекция, по-скоро сбирка, но по-важно за мен е да понауча нещо. Ако има интерес към тази тема, ще снимам и ще пусна още няколко с надписи на български.
Надявам се обаче някой от колегите да разполага с повече информация, например кой е доставял и продавал часовниците с дирижабъл, и надпис "Системъ Роскопфъ"?

kova4ev
Напреднал
Reactions:
Мнения: 486
Регистриран: 03 фев 2013 23:36
Контакти:

Re: Джобни часовници

Мнение от kova4ev » 11 мар 2014 20:27

ironhorse написа:часовниците с дирижабъл, и надпис "Системъ Роскопфъ"?
Ха! Такъв нямам! Може ли да покажеш нещо такова?
"Автентичната тъпота всеки път надминава изкуствения интелект"-Т.П.
http://www.nikolakovachev.com" onclick="window.open(this.href);return false;

ironhorse
Напреднал
Reactions:
Мнения: 116
Регистриран: 19 ное 2013 23:41

Re: Джобни часовници

Мнение от ironhorse » 11 мар 2014 20:31

Имам само останки в ужасно състояние. Ще ги снимам.

Потребителски аватар
Lyubo_sr
Специалист
Reactions:
Мнения: 831
Регистриран: 12 мар 2013 19:01

Re: Джобни часовници

Мнение от Lyubo_sr » 11 мар 2014 20:36

Чудесна колекция! Завиждам /неблагородно :) / за кортика- че и с носач даже! :b
Напоследък ме преследват умни мисли, но аз съм по-бръз. :)

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: Джобни часовници

Мнение от DHM » 11 мар 2014 21:12

Железния болярин скромничи :D
Любовта му към всичко българско и свързано с нашата история е похвална :muslim: icon_clap И часовникари и ножари, че и нумизмати има какво да видят и на какво да завидят :D
.

ironhorse
Напреднал
Reactions:
Мнения: 116
Регистриран: 19 ное 2013 23:41

Re: Джобни часовници

Мнение от ironhorse » 11 мар 2014 21:49

Ето го мъртвеца:
Изображение
Ето още двама мъртъвци - Точенъ анкъръ и Точно врѣме:

Изображение

Две "Победи" - не са руски:


Изображение
Два по-късни роскопфа - Рила и Витоша:

Изображение

Изображение
И накрая - Дунавецъ, за който търся ходова пружина с барабана и моста.

Изображение

ironhorse
Напреднал
Reactions:
Мнения: 116
Регистриран: 19 ное 2013 23:41

Re: Джобни часовници

Мнение от ironhorse » 11 мар 2014 22:08

Lyubo_sr написа:Чудесна колекция! Завиждам /неблагородно :) / за кортика- че и с носач даже! :b
Кортика е от ерзаците, с алуминиева дръжка, пилотът е загубил кортика си, и са му направили заместител, да не е празна канията.

Митко, вероятно може тази тема да се отдели, но може би трябва да помогне модератор. Но пък тук си е тема за всякакви джобни, а и болшинството съфорумци май са почитатели на ръчните.

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: Часовници свързани с България

Мнение от DHM » 11 мар 2014 22:42

Йонко, честита тема :b Ще мина да почерпиш :D
Идеята не е моя, а на Павлин icon_clap Поздравления!!!
.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Джобни часовници

Мнение от nevenbekriev » 12 мар 2014 06:45

Даа, интересно, заслужава тези с българските надписи да са в специална тема. На мен ми е попадал само един на който пишеше "Точенъ Анкър" или нещо от сорта, ама не бях склонен да дам колкото искаха. Иначе за "джобни часовници" имам да показвам много и интересни, ама първо трябва да ги направя, а за моите някак изобщо не остава време!

ironhorse
Напреднал
Reactions:
Мнения: 116
Регистриран: 19 ное 2013 23:41

Re: Часовници свързани с България

Мнение от ironhorse » 12 мар 2014 07:54

Благодаря! Надявам се и други да се включат в нея.

ironhorse
Напреднал
Reactions:
Мнения: 116
Регистриран: 19 ное 2013 23:41

Re: Джобни часовници

Мнение от ironhorse » 12 мар 2014 07:59

Те и моите не са направени всичките. Но като ми попадне с надпис на български, гледам ако мога да го прибера. А темата я има вече. Чудя се дали ад не направим и една за часовници, които са надписани по някакъв повод - наградни, за спомен, с името на собственика и т.н., независимо ръчни или джобни, наши и чуждестранни.

Отговори

Върни се в “Японски, китайски, немски, френски, английски и други”