Часовници свързани с България

ironhorse
Напреднал
Reactions:
Мнения: 116
Регистриран: 19 ное 2013 23:41

Re: Часовници свързани с България

Мнение от ironhorse » 22 май 2014 10:14

Ето последната ми находка - сребърен часовник от ателието на Зарук Хачумян в Русе. Надписът на циферблата е "Братия Хачумянъ, Руссе". На картичката е бижутерско-часовникарското ателие в Русе, но нямам друга информация. За съжаление на часовника му липсват 7 камъка (включително импулсния камък на баланса), оста на анкера също я няма - някой я е избил да прави нова, и долния връх на анкерното колело е леко крив. Всичките тези работи засега няма часовникар наоколо, на който да му се занимава да ги прави, така че реставрацията му ще почака.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Часовници свързани с България

Мнение от Pavlin » 22 май 2014 10:45

С много камъни е оборудван. :)
Лошото на тези часовници е че няма никаква информация за манифактурата на механизмите. Имам чувство че е било умишлено, да могат да се ремонтират само от там от където са купени.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Часовници свързани с България

Мнение от varban » 22 май 2014 12:37

Точно манифактура, в първоначалния смисъл на думата.
Аз му викам махленски механизъм :)

Подобно явление е имало и на други места: Дульная, Ствольная, Заварная, Замочная, Курковая, Ложевая, Пороховая, Штыковая, Патронная, Арсенальная, Пробная - това са имена на улици в Тула :) Тия улици са направени на мястото на махалите, когато Тула е станала град.
Та и в Тула до Петър Първи пушките са били махленски, като часовниците в Швейцария. А после достатъчно дълго време съвместно са съществували големи фабрики и малки, манифактурни производства на оръжие за гражданския пазар.

Потребителски аватар
мераклия
Напреднал
Reactions:
Мнения: 484
Регистриран: 21 юли 2012 14:18

Re: Часовници свързани с България

Мнение от мераклия » 22 май 2014 21:46

http://auction.bg/item.php?id=1826508" onclick="window.open(this.href);return false; Може да ви е интересен.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Часовници свързани с България

Мнение от nevenbekriev » 23 май 2014 07:21

Pavlin написа: Имам чувство че е било умишлено, да могат да се ремонтират само от там от където са купени.
Когато е произведен, е било нормална практика часовникарите да могат и обикновено са изработвали сами нужните за ремонта части. Освен това въпреки многото манифактури са се произвеждали само няколко основни вида механизми и с малка доработка частите са били заменяеми.
Този няма проблем да го възстановя, стига да няма кратки срокове.

ironhorse
Напреднал
Reactions:
Мнения: 116
Регистриран: 19 ное 2013 23:41

Re: Часовници свързани с България

Мнение от ironhorse » 23 май 2014 14:32

Много бих се радвал, а срока е колкото е нужно, не бързам.

ironhorse
Напреднал
Reactions:
Мнения: 116
Регистриран: 19 ное 2013 23:41

Re: Часовници свързани с България

Мнение от ironhorse » 10 юни 2014 22:40

Нямам думи да изразя огромната си признателност към колегата Невен - благодарение на златните му ръце часовникът се върна към живота, при това не само работи перфектно, а и външния му вид е невероятен!
Изображение

В събота, на сбирката пък, излезе този интересен Роскопф, но не знам дали е свързан с България, или с Румъния, а май с историята и на двете. Часовника е поръчка от силистренски търговец, по времето когато градът е принадлежал на Румъния - периода от 1913-1916 г. (по-вероятно), или 1919 - 1940 г. (по-малко вероятно, тъй като по него време роскопфите са вече по-други). Под надписа Силистра е румънската корона, а отдолу румънското знаме с герба се развява над стилизирано изображение на крепостта Силистра.

Изображение

Изображение

Изображение
За съжаление няма стъкло (размер 417), барабанът на ходовата пружина е с огризани зъбци, импулсната ролка на баланса е позалепена с калай, а анкерът си е жива самоделка. Никой от барабаните за Роскопф, които имам, не пасна по размер, но все ще се намери.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Часовници свързани с България

Мнение от nevenbekriev » 11 юни 2014 05:34

То май и тоя е за мен...

ironhorse
Напреднал
Reactions:
Мнения: 116
Регистриран: 19 ное 2013 23:41

Re: Часовници свързани с България

Мнение от ironhorse » 12 юни 2014 21:54

nevenbekriev написа:То май и тоя е за мен...
Ааа, много ще ми стане... Още не съм почерпил за другия.
Намерих му витринка - е, не е стъкло, но изглежда добре и пази стрелките, докато излезе оригинално. Ще се опитам да намеря поне същия барабан за пружината, пък после ще го мислим.

ТЕН
Специалист
Reactions:
Мнения: 1271
Регистриран: 22 яну 2013 14:04
Местоположение: Бургас

Re: Часовници свързани с България

Мнение от ТЕН » 18 юни 2014 07:08

Ето и един от Бургас. Дано е от полза...
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Всю пшеницу за границу а Вам Дорогие колхозники приятное КИНО За въпроси на Л.С. или тел.0885334219

ironhorse
Напреднал
Reactions:
Мнения: 116
Регистриран: 19 ное 2013 23:41

Re: Часовници свързани с България

Мнение от ironhorse » 21 юли 2014 20:36

Скоро не ми е попадало нищо ново по тази тема, но пък както си ровех в един архив на войник от Лейбгвардейския полк от 1906-1908 г., намерих още едно парченце от пъзела "Братя Коцеви". Тези писма, снимки и др., ги имам поне от 7-8 години, ама ха де... Ето я рекламната визитка на ателие "Истинско доверие"
Изображение

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Часовници свързани с България

Мнение от Pavlin » 21 юли 2014 21:45

Тръпки да те побият... Истинска гордост!

h.painkov
Напреднал
Reactions:
Мнения: 115
Регистриран: 01 май 2014 19:52
Местоположение: Пловдив

Re: Часовници свързани с България

Мнение от h.painkov » 24 юли 2014 10:15

Съдейки по визитката се опитвам да си представя това богато ателие.Какви ли неща са продавали?Чудесна находка е тази визитка.Поздравление!

ironhorse
Напреднал
Reactions:
Мнения: 116
Регистриран: 19 ное 2013 23:41

Re: Часовници свързани с България

Мнение от ironhorse » 04 окт 2014 23:25

Скоро не ми беше попадало нищо, като изключим още един потрошен часовник Победа от аукциона, но днес попаднах на тази интересна табелка за гаранция от Дивитаков и Смилов, В. Търново.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Часовници свързани с България

Мнение от nevenbekriev » 05 окт 2014 20:02

Изображение

Отговори

Върни се в “Японски, китайски, немски, френски, английски и други”