Zentra - Центра

Отговори
Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Zentra - Центра

Мнение от atanweb » 16 юни 2021 21:04

На пръв поглед не намерих такава тема, пък и не знам дали не трябва да е в швейцарската категория.
Ще изчакам да ми потвърдите правилното място.

Та имам няколко от маракта и се убедих, че е на много добро ниво като качество. Става въпрос за старите... от преди поне 30 години.. не за сегашните нови. Стоманени корупуси и висококачествени механизми.... повечето.
Някой ако може да помага с разпознаването на този механизъм. Изглежда и върви супер.

Едно мъниче с стоманена каса. 32мм
ИзображениеИзображение

ИзображениеИзображение

Един на който скоро му предстой ремонт... вътре е кварц със 7 камъков юнгханс

ИзображениеИзображение

И друг сериозен стар кварц ETA ESA 9362 пак със 7 камъка


ИзображениеИзображение

ИзображениеИзображение
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Zentra - Центра

Мнение от stepona555 » 16 юни 2021 21:38

Наистина ли не се вижда под баланса какво има първия механичен, ако искаш да попитам , малко да размърдат очичките и мозъка еспанците
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Zentra - Центра

Мнение от Seikosha » 16 юни 2021 23:55

Преди дни продадох една Зентра, та да ви кажа за марката каквото знам. Първо е немска, а после швейцарска, ако следим хронологията. В 1928г. в Минден Германия е регистрирана марката Зентра, а в 1930г в Таванес Швейцария. Логотата са едни и същи,като при немската има и една черта отдолу. Ползват хубави механизми и е добра марка. Моят беше с механика на Бифора, а този на Сашо е според мен на DuRoVe, може би калибър 522, без да съм абсолютно сигурен.
Както казва Тошко - весел четвъртък :b

П.П. Зентра слагат собствени номера калибър,подобно на Дугена, да не се бъркате. Истината е под баланса, въобще ,ако я има :)
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Zentra - Центра

Мнение от atanweb » 17 юни 2021 08:48

Мишо, направо си уцелил според мен от първият път механизма
Durowe 522
http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db. ... Durowe_522
Браво!
Като разгледах какво предлага гъгъл с Durowe_522 излезе, че съм имал такъв и под марка Stowa.

Много хубав механизъм ... много!

Т.е. да разбирам ли, че двете марки Центра * подчертавам, че се произнася така в дойче групата езици... та тези две марки паралелно ли са съществували защото съм попадал на много от тях с чертичка под името и без чертичка. По старите модели са с чертичка, но не мисля, че всички от тях са произведени в периода 1928-1930 .. само за две години.

Както този видимо с дизайн от 60-те

Изображение

Пък има и други почти еднотипни но с различно лого

ИзображениеИзображениеИзображение

Както и да е..много често в тези истории е такава обърквация, че няма смисъл да преоткриваме историята. Те са били сигурно различни поръчки.. различни изпълнители.
Както през 80-90 Citizen правят часовници за Дугена.

Напомням един лек абсурд според нашите и световни представи.
В немският език буквата Z се чете Ц така, че всяка дума започваща с Z всъщност е Ц
Ако пък искат да напишат З то тогава ползват S
Затова Сейко тук е познато като Зайко
или ЗОО парк е ЦОО парк.

Изображение
там долу в дясно Zentrum е всъщност Център .. на града.
Така и марката Zentra се чете Центра

Но всеки може да си я назове както желае, защото ако приемем като по разпространен английския език то тогава по голямата част от света ще чете марката Зентра.. А това, че те не са предвидили това когато са давали името и.. или пък нарочно са имали малко по националистическа идея... де да знам, пък и все тая.
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Zentra - Центра

Мнение от stepona555 » 17 юни 2021 16:58

Само като видиш тия прави линии по мостовете и липсата на закръгления , самия маханизъм почва да ти шпреха.
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Zentra - Центра

Мнение от Seikosha » 17 юни 2021 18:16

Става въпрос за това дали марката е немска ,или швейцарска. За това писах ,че марката е първо регистрирана в Германия , а след 2г. и в Швейцария. Явно някакво ноу-хау,или лицензиозно производство за някой от пазарите. През годините имат доста логота и с черта отдолу и без такава,но е ясно, че става дума за един бранд, независимо от мястото на производство. Може да се види в Microlisk двете са на немският производител, другите две на Tavanes

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Две са немският производител и две на швейцарският. Само предполагам,че всички са с немски механизми (не съм виждал с Швейцарски) а вече каса и циферблат може да са се ползвали и със швейцарско производство за вътрешният пазар,или за износ за Германия.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Zentra - Центра

Мнение от atanweb » 17 юни 2021 20:09

Благоадря за разяснението! Ти си опитен следовател в такива заплетени случай.
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Zentra - Центра

Мнение от stepona555 » 17 юни 2021 20:33

Освен да добавя една лоша снимка на последната ми Центра , друго няма какво .
Изображение
Изображение
Някой да има жълт удължител на верига , все момчешки часовници купувам , едвам я сложих на възглавничката в кутията , а за ръката не може да става и дума.
Ако почна да я нося ще е с кламерче отдолу на закопчалката или някой ластик от пачка , ама нещо нямам свободни.
Поздрави и весел четвъртък :b :b
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Zentra - Центра

Мнение от atanweb » 18 юни 2021 14:10

По дорбе потърся цяла жълта верига, доставката и цената ще е близка с удължителя.
А тази верига ще пасне на някой друг хубав жълт часовник дето имаш за да го поноси твоята половинка.. например.
Изображение

Отговори

Върни се в “Японски, китайски, немски, френски, английски и други”