Seiko

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Seiko

Мнение от atanweb » 15 ное 2018 23:03

Точно, че искам да го измия и по скоро ми е придизвикателство, Иначе механизмът тръгна. не съм го засичал дали е добре, но трябва да знам отговорът. Това е интересна идея. Може да ползвам чужд непотребен баланс за целта.
Поздрави, и очаквам още сейкохолици да дават идеи.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Seiko

Мнение от atanweb » 16 ное 2018 14:29

Вече часовникът е на ръката ми и ме радва много.
Съвсем нормално сглобен. Само два пъти лазих по земята за двете пружинки на календара. За щастие ги намирах, а кефа от това е несравним сами знаете.
Календара работи чудесно и с изненада установих, че този механизъм има само бърза смяна на датата и бързата смяна е двупосочна, т,е, в двете посоки на ремонтуара качва и сваля датата. Денят от седмицата си идва с превъртане на стрелките. Щтракват моментално. Също така особено на този механизъм е че се предлага само с един език за дните от седмицата и то само на английски. Счупената част така и не попречи на работата на механизма. Нормално сглобяване, превключване между трите положения. Нямаше да се усети дори и да беше здрава тази част. Коронката е с много плътен кумен уплътнител и това допринася за запазване на положенията при превключване *навиване* сверяване дата* сверяване час. Няма нищо хлабаво. Възможност за ръчно навиване освен автоматичното. Полирах оригиналното стъкло и въпреки две микро пукнатини то изглежда прекрасно. Оригиналния размер дадван от Сейко за този часовник е 31,14мм. Трудно ще го намеря с този ринг вътре. Затова го запазих. Корпусът е с класически и удобен размер. Полирах и стрелките. Сега е едно бижу. А да и да не забравя работата по механизма. След дълго бутане през дупката на камъните на баланса не се получи нищо. Дори след изработване на тънка ос по съвет на виден форумен майстор. И не става и не става. Не е за вярване, но след два дни киснене в бензин и много опити тези камъни са като залепени.
Почистих колкото можах отвътре през отвора, обливах със силна струя бензин вътре и на светлина се прочистиха. Смазах и потеглиха чудно. Часовникът в момента *час вече* върви без отклонение.
Ето и малко снимки на успешно завършилото приключение.
Снимка веднага след сглобяването.

Изображение

вече сверен

Изображение

Изображение

Изображение

Поздрави на всички и благодаря за съветите.
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Seiko

Мнение от stepona555 » 16 ное 2018 19:21

:bravo
Добре изглежда , както си писал няколко пъти в мои съобщения и аз сега drool2 "купувам"
За съжаление , едва ли ще получиш коментар от самурая nono .
Мисля че ни напусна за пореден път n_sad.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Seiko

Мнение от atanweb » 16 ное 2018 19:35

Изображение
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Seiko

Мнение от atanweb » 15 дек 2018 18:26

Някой знае ли от коя година започват да влягат пластмасовите зъбни колела в календарите на сейко механизмите например 7009. Днес се случи, да се занимавам с три от този калибър. Два ва от тях с черни пластмасови предавки от часовото колело към смяната на датата. Третият механизъм отново 7009 ме изнанада с метално такова.
Това много ме дразни и си мисля, занапред ако си купувам да гледам от коя година са. ОСвен ако някъде не се продават тези резервни части на прилична цена.
пример

Изображение

мисля, че става въпрос за това
https://www.cousinsuk.com/search?Search ... ko+817.004" onclick="window.open(this.href);return false;
но цената излиза солена... все още се намират работещи механизми на цена подобна на тази
Изображение

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1374
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Seiko

Мнение от omegaqq » 16 дек 2018 17:28

atanweb написа: мисля, че става въпрос за това
https://www.cousinsuk.com/search?Search ... ko+817.004" onclick="window.open(this.href);return false;
но цената излиза солена... все още се намират работещи механизми на цена подобна на тази
Да, това е колелото. Стават и от ориент 469.
Скоро ремонтирах един 6138 и при него това колело беше пластмасово.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Seiko

Мнение от atanweb » 16 дек 2018 18:03

Това е нарочно нали? Иначе вечен механизъм. Но с тази пластмаска всичко се прецаква ако сверяваш както не трябва и хоп нов часовник т.е. нови парички в Сейко корп.
Въпреки това вчера добавих едно Сейко 7009 в колекцията, а днес или утре още едно 7009.
Дори синът ми прояви интерес и иска да помага. "слага" стрелките на единият.
Изображение

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Seiko

Мнение от Liani » 16 дек 2018 23:01

Това колело го е имало на всяко Seiko 7009 което е минало през мен, а те не са малко. Явно съм късметлия, но нито едно колело не е било развалено.
В Orient 469 положението е по-неприятно с другото пластмасово колело, което стои до това и сменя датата (Date indicator driving wheel). Там мога да кажа, че късмета ми изневерява. :)
И все пак, дори с тази пластмаса, механизмите са много здрави и търпят обучение върху тях!

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Seiko

Мнение от atanweb » 17 дек 2018 18:47

А аз явно съм късметлия, че имам с метално такова колело. И Затова ми беше интересно дали може да се проследи в коя година става промяната. Иначе лесен календар. Липса на малки хвърчащи пружинки. т.е. подхдящ за обучение както беше написано по горе
Изображение

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Seiko

Мнение от Liani » 17 дек 2018 20:51

Наскоро ми попадна една ЕТА 2824-2, имаше проблем с ремонтоара. То това си му е слабо място. Та моето мнение е, че японките са си перфектни.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Seiko

Мнение от atanweb » 24 дек 2018 16:32

Още един от тази серия.

Изображение
Изображение

Потребителски аватар
Lyubo_sr
Специалист
Reactions:
Мнения: 831
Регистриран: 12 мар 2013 19:01

Re: Seiko

Мнение от Lyubo_sr » 31 дек 2018 10:40

Най-новото постъпления, благодарение на приятел. :b
Изображение
Напоследък ме преследват умни мисли, но аз съм по-бръз. :)

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Seiko

Мнение от Liani » 10 яну 2019 22:53

Подготвих си едно пресно обслужено за уикенда японче :)

Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Seiko

Мнение от atanweb » 11 яну 2019 06:27

Поздравявам за перфектното изпълнение. Много красив! Това е един от най балансираните корпуси на Сейко. А завиждам и за циферблата.
Изображение

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Seiko

Мнение от Liani » 11 яну 2019 11:36

Благодаря!
Точно тази каса и на мен много ми харесва, затова и сложих оригинално стъкло, че беше малко...

Изображение

Отговори

Върни се в “Японски, китайски, немски, френски, английски и други”