Румънски часовници „Орекс” (“Orex”)

Отговори
Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 655
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Румънски часовници „Орекс” (“Orex”)

Мнение от agrozev » 13 дек 2021 01:55

Искам да публикувам един кратък материал, посветен на часовниците “Orex”/”Орекс”, произвеждани в съседната ни Румъния.
Покрай увлечението ми по старите съветски часовници аз влязох в досег и с произведенията на другите бивши социалистически страни и постепенно те ме заплениха. Любопитството ме доведе до събиране на техни представители и информация за тяхната история.
И така – каква е историята на тази марка?
През 70-те години на миналия век комунистическият режим на Чаушеску, известен с грандоманията си, решава страната му да започне да произвежда ръчни часовници, при това в сериозни количества. Решението е взето най-вероятно по политически причини, а не толкова по икономически. Текат процеси на отчуждаване от СССР и желанието за по-голяма независимост на Румъния във всяка област на живота и търсене на нови съюзници, например Китай.
Имало е дилема къде да се започне производството между „Mecanica Fina Bucuresti” и завод „Victoria” в Арад. В крайна сметка е предпочетена „Mecanica Fina Bucuresti”. Решено е търговската марка за ръчните часовници да бъде “Orex”. Смята се че името произлиза от “ORa EXacta”, което на румънски означава „точен час”. Освен марката “Orex”, други марки за часовници на този завод са „Optimef”, „Cromef” и „Clasic”.
Производството започва през 1978 или 1979 години, а за начало на производството на “Orex” се смята 1985 година. Според различните източници има огромни разминавания в периодите за начало на производството, но приемам това което го има в румънския източник като по-достоверно. Решено е да се използват механизми от други производители, вместо да се създава собствена разработка. Направени са контакти със “Ruhla”, “Sandoz” и “Lanco”, но са предпочетени китайските механизми на “Sea-gull” 19 zuan, по-късно сменени от други китайци – „Shanghai Zuanshi” (Diamond), 17 zuan. По отношение на кварцовите часовници е имало сътрудничество със СССР (1МЧЗ и 2МЧЗ) и ГДР („Ruhla”), както и с Китай. Останалите компоненти на часовниците са собствено производство, но според някои източници само касата и задния капак са правени в Румъния. Производството на часовници е в сериозни количества. През 1985 г. – 50 хил. бройки, през 1986 г. – 200 хил. бройки, през 1990 г. достигат до 1 милион бройки годишно!
След края на социалистическия строй фирмата изпада в сериозни финансови затруднения поради драстичен спад в продажбите и нерентабилността на продукцията. В опит да се подобрят нещата през 90-те години са използвани и механични механизми от „Слава” на 2МЧЗ – калибри 2414 с 21 камъка и 2628 с 26 камъка. В кварцовите часовници са ползвани механизми на „Miyota – Citizen”.
Смята се че производството е прекратено окончателно през 2000 г.
През 2000 г. компанията е приватизирана и става частна с основен акционер Серджо Молло от Италия. Но производството на часовници не се рестартира.
След дълги съдебни спорове, предизвикани от швейцарците от “Rolex” през 2012 г., в края на краищата е постигната съдебна забрана на използването на марката “Orex”, за да не се прави асоциация между двете марки поради сходното изписване и звучене. Възможно е като коз на швейцарците да е изиграл факта че името “Orex” е било регистрирано в миналото в Швейцария още през 1925 г, а също по-късно и във Франция, Германия и Унгария. Окончателните съдебни спорове приключват през 2016 г. и така че вече е невъзможно в Румъния да се произвеждат часовници с такова име и те остават безвъзвратно в миналото… В настоящия сайт на компанията не се споменава че някога са произвеждани часовници… Предметът и на дейност е безкрайно далечен и от часовниците, и от каквато и да е фина механика, въобще от каквото и да е производство… Тъжно и познато, нали?
Какви механизми са ползвани през годините:
- В периода 1985 г. – 1995 г. – за мъжките часовници механизъм ST-5, 19 камъка, на “Sea-gull”, Китай. За дамските часовници - ST-6, 19 камъка, на “Sea-gull”, Китай.
- За периода 1985 г. – 1995 г. – за мъжките часовници механизъм SB-1 или SZ-1, 17 камъка, на „Shanghai Zuanshi”, Китай. За дамските часовници - механизъм SB5Z, 17 камъка, на „Shanghai Zuanshi”, Китай.
- За периода 1985 г. – 1995 г. са произвеждани мъжки кварцови часовници с механизми на „Слава” 2МЧЗ, СССР и Русия, калибър SU2356.
- В периода 1995 г. – 2000 г. – мъжки механични часовници с механизми на „Слава” 2МЧЗ, Русия, с калибри 2414 – 21 камъка и 2628 с 26 камъка.
- За периода 1985 г. – 1995 г. са произвеждани мъжки кварцови часовници с механизми на „Miyota/Citizen”, Япония.
Източниците, които съм ползвал са оскъдни:
www.mecanicafina.ro
www.ceasuripentruromania.ro/ceasuri.php?id_article=8
https://www.watchuseek.com/threads/orex ... ia.171255/
https://whichwatch.org/romanian-watch-brands/
Ето и малко снимки:
- От мъжките механични часовници имам само с механизъм SB-1, 17 zuan на „Shanghai Zuanshi” Китай. С три стрелки, централна секундна стрелка. Някои имат и дата. Задните капаци са два вида – на винт и щракващи.
Изображение
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Изображение
Изображение
Всички заедно:
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
- От дамските имам един който е с механизъм ST-6, 19 камъка, на "Sea-gull" Китай:
Изображение
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Останалите са с механизми SB5Z, 17 камъка, на „Shanghai Zuanshi”, Китай:
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6193
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Румънски часовници „Орекс” (“Orex”)

Мнение от atanweb » 13 дек 2021 16:43

Чудесно представено!
Четох с удоволствие.
Не предполагах, че е имало производство в такива мащаби.
Въпреки това мисля, че се срещат рядко.
Поздравления и благодарности за темата!
Изображение

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Румънски часовници „Орекс” (“Orex”)

Мнение от roca » 14 дек 2021 22:07

Мисля че тук има една полезна статия по темата, вероятно и други.
https://www.watchuseek.com/threads/orex ... ia.171255/
Мисля че в началото работят и с руски механизми. От тази тема, се виждат два Слава (2414 и 2628), както и кварц 2356, маркиран като Слава. Аз също имам някъде 2 кварцови машинки на 2356, който съм вземал като "донори"

Поздравления за темата!

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 655
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Румънски часовници „Орекс” (“Orex”)

Мнение от agrozev » 19 апр 2023 23:07

Отдавна си търся "Orex" ("Орекс") с механизъм на 2МЧЗ ("Слава"). И ето - го! Калибър 2414, 21 камъка. Не е с идеален външен вид, но пък е "Орекс - Слава"! За мен е находка! Има и съпоставка с други "Слави" 2414, само че напълно руски/съветски.
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Изображение
Изображение
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Отговори

Върни се в “Японски, китайски, немски, френски, английски и други”