Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 1   [ 10 мнения ]
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 24 Фев 2016 12:42 
Site Admin

Още едно късче от нашата история- Булетроник- електроника, с кутийка и паспортче. Все съм си мислел че Електроника е руската марка на такива часовници:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Фев 2016 15:17 
Moderator
Аватар

Вярно е, че е така. Българската марка е Електроника, съветската Электроника, но ако се вярва на викито: https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%AD%D0 ... 0%BA%D0%B0) съветски изделия за износ за НРБ са били маркирани като Електроника.
Че е български, се вижда не само от надписа на капака, но и по това, че е само Електроника. Руски работи имаше всякакви, с много различни цифри. Примерно, калкулаторите им бяха Электроника Б3-38, или там МК 54, или сумалък други индекси. Видеомагнетофони имаше някакви, и те бяха ВМ, а часовниците - пак с някакъв индекс - примерно Электроника 5.

Тук не е ясно, какво има вътре, но като гледам, тримерът е някакъв западно-източен, не е съветски. И съветски часовников кварц с 4 извода не съм виждал. Ама да кажат разбирачите :)

Ако обаче е права педията, то излиза, че в България е имало две различни марки с еднакво изписване - Електроника.

Работата се усложнява и от това, че в Правец са правени и часовници с руска карантия. И ако не се бъркам, част такива часовници са изнасяни за ГДР :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Фев 2016 15:57 
Site Admin

Кутията е брандирана Buletronic, на капака пише Bulgaria. Дано да е чисто български, признавам си тази информация ми е убягвала.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Фев 2016 17:50 
Moderator
Аватар

Там да се изказват разбирачите. Аз такива животинчета не чопля и влача в темата непроверени слухове ;) Дсже не помня, къде съм го видял това за рухлите. На осталгия не можах дса го намеря. Ама намеря ли го, ще го постна.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Фев 2016 22:25 

Аз такива съм виждал само с надпис Buletronic.
Можеш ли да прикачиш добра и четлива снимка от инструкцията към часовника, за да я има в темата?
Преди няколко месеца разглобявах такъв, но кварцът не ми е направил някакво особено впечатление - а може там да е бил с две крачета. Карантията мисля, че беше швейцарска.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Фев 2016 09:03 
Специалист

Дали пък не е произведен в завод Електроника София?Нали там правеха Елка,разни касови ,таксиметрови апарати и всякакви други ЕИМ .Май и някакви компютърни системи (поместени в нещо като клавиатура си спомням).Ходили сме на практика няколко пъти, часовници не съм мяркал,ама знае ли човек?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Фев 2016 20:43 
Специалист

В Правец е правен,тези червени пластмаси до скоро се подмятаха из долчините около града,тук са шприцвани,та ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Фев 2016 01:31 

Мисля, че тези точно червени пластмаси - на този - са също швейцарски, а на едни LCD Булетроници са български, ама може и да бъркам.

Че събери малко пластмаси - на мен пластмасите в Булетроника ми бяха на дреб -- 3 часа ги лепих с каноконлит.. ;)

Ама това на светещия - дето си е изцяло българска изработка - с части на Texas Instruments.

(- не казвам българска РАЗработка - защото не можеш да направиш нещо различно с готови части - значи е на TI разработката. Но и тук се предполага да са сглобявали някакви опитни образци, да са ги изследвали нещо и т.н. А платката е с надписи на кирилица.)

Този LCD-то е с швейцарска платка, за пластмасите не знам (а и не съм се заглеждал дали пише нещо на тях.) Но съм склонен да мисля, че и те са швейцарски.

В завод Електроника са правили някакви радарни установки, компютри ИЗОТ 1031 C и други такива неща.. Но не и часовници.

Питах една мацка (- по-скоро баба;) и каза, че не са ги правили при тях (в завод Електроника), а в Правец.

Обаче, чаркалаци за LED-Булетроника се подмятаха и тук, на 7-ми километър в ЦИИТ/ИМПТ.
На платката на LED-Булетроника пише: "ИМЕ" --- предполагам, че означава: Институт по МикроЕлектроника.

С един човек, преди 20 год. там се заговорихме, че имам един Булетроник с прецакан чип -- един приятел само го пипна и го утрепа със статично електричество. (- ако мислите, че не може това да се случи и че металният корпус го пази - да знаете, че има ситуации, в които копчето е замърсено и не контактува с металния корпус - ей-тогава става проблемът.)

-- Преди 20 години още не бях колекционер на часовници. Купих си го от битака за 2 лв.(или бяха 200 -> сегашни 50 ст.) -- и просто много ме изкефи.

Та човекът от ЦИИТ бръкна тогава в една кутийка и ми даде два чисто нови чипа за LED-Булетроник. Не съм го разпитвал подробно, но останах с впечатление, че са работили по тези часовници и тук, в София - което е нормално. Както е нормално когато стигнат до готов краен продукт, да го пратят за производство в Правец. (компютрите също са разработвани тук)

После обаче частите останаха в една къща, дето през годините някакви мангали я претърашиха няколко пъти - и ми замина и онзи Булетроник, а и чиповете - много жалко.. :-/

Само не знам какъв е пътят на не-българските часовници - дали внос от някъде директно за сглобяване в Правец. И дали преди да пуснат производство са им изследвали нещо във въпросните институти ЦИИТ/ИМПТ.

Всъщност какво да им изследват - готови платки, готови пластмаси - може само да преведат техническата документация.

А корпусите за часовниците кой ги е произвеждал - или и те са внос (част от тях може би от СССР?)

Този обаче е много интересен - от къде ли идва името Електроника? Ако може снимай книжката.

/offtopic: А днес в коридора на едно учреждение видях кръгъл около 50 см. часовник, на който пишеше "Радиосинхрон" - и беше свързан към някаква система, само че беше 2-3 мин. напред (естествено системата не беше Радиосинхрон). Ама аз искам от онези квадратните - за външна употреба. Обаче има надежда, че не всички са отишли за скрап! :)))

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Фев 2016 14:10 
Site Admin

Кутията е швейцарска:

Изображение

Ето и книжката:

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Фев 2016 17:01 
Специалист

Няма ги отдавна,иначе ги хвърляха на купове,вероятно тук са ги шприцвали(или както се казва там) и нефелните в коша,за хронографите Санио вече съм писал,тук се е сменял джама и капака ако се надписва,иначе та идвали цели часовници.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 1   [ 10 мнения ]