Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 1   [ 19 мнения ]
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 16 Авг 2017 20:44 
Аватар

Да не разводняваме любимата ми тема за битака по добре да ви покажа подробно тук последния дървен регулатор
Изображение
Изображение
Изображение

rosen_er написа:
С ленен безир :lol:

Tой си е импрегниран и според мен е видно от снимките, смазване на плъзгащи лагери и импрегниране са различни бири .

За осите които са железни и лагеруват в бронзови втулки е ясно , но дали да натъркам зъбите на ангренажа с парафин както съветват украинците в другия модел или да им сложа малко грес с графит.
Най е зле положението с колелото което е натоварено с топуза и лагерува дърво в дърво.

Изображение
Изображение

Изображение

Изображение
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Авг 2017 20:57 

Сега като го гледам ,можеш и тънко моторно масло да му сложиш на лагерите.много е интересен .БРаво за придобивката ! :b

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Авг 2017 21:04 

Зная че текстолитовите фтулки предварително се държат във вряло масло, то се просмуква и така спомага за по дълък живот на смазването в самата сглобка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Авг 2017 22:09 
Аватар

той не е нов , личи че е работил , просто ще му измия всички втулки и ще ги намажа , въпроса е дали да смазвам зъбите , отговора ще дойде , ако не тръгне само с мазане на осите

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Авг 2017 22:37 

Би ли показал това колело на което е закачен топуза има нещо като застопорявяща контра -как е захваната и самото колело от две части ли се състои ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Авг 2017 09:28 
Аватар

ivan_p_uzunov написа:
Би ли показал това колело на което е закачен топуза има нещо като застопорявяща контра -как е захваната и самото колело от две части ли се състои ?

Изображение

Докато снимам и кача по подробна снимка и на тази се вижда според мен , дървената контра се движи свободно спрямо голямото колело притискана от телта (пружина) така в едната посока като дърпаш малката тежест издигаш голямата и го навиваш , после въжето върти малкото колело със скосените зъби , а то чрез контрата върти голямото.Двете части се преплъзват само в момента на навиване и след това се блокират в едно цяло .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Авг 2017 14:46 
Аватар

Изображение
Днес получих нова каишка подарък и докато я снимах съм хванал и машинариите на часовника, мисля че се вижда ясно контрата пирона около който се движи и телта която я притиска към зъбите на малкото колело

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Авг 2017 12:00 
Аватар

ЕТо снимки на въпросното колело вижда се луфта между двете части и действието на контрата , то всъщност се оказа минутно , прави 1 оборот за 1 час , може да му добавя някой ден малка стрелка .
Засега борбата е да го подкарам , тръгва и спира , нещо блокира на моменти и не мога да го открия
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
колелата наредени на задната плоча

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Авг 2017 12:52 
Moderator
Аватар

Ако леко увеличиш тежестта дали пак ще спира? Предполагам това ще окаже влияние на точността, но може да е насока в това дали е просто въпрос на триене между детайлите или има друг проблем - някакво деформиране или засечка на зъбите в неправилно положение и т.н.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Авг 2017 13:42 

На местата с кръгчетата може да пробваш да сложиш малки шайбички от латун .А намазали местата показани със стрелките ?
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Авг 2017 13:45 
Аватар

atanweb написа:
Ако леко увеличиш тежестта дали пак ще спира? Предполагам това ще окаже влияние на точността, но може да е насока в това дали е просто въпрос на триене между детайлите или има друг проблем - някакво деформиране или засечка на зъбите в неправилно положение и т.н.

Първо това направих :) , закачих ютията lol2 ама няма голяма полза , изравних тежестите , едната беше пълна с олово , другата с алуминий (14 / 6 грама) сложих масло на втулките и ги запечатах отзад с грес , има едни конуси на плочата.Пробвах ангренажа без "котва" въртеше се леко според мен .
Много ме притеснява минутното колело , само то търка дърво в дърво и там е и усилието на тежеста, намазах го добре със смес от грес и графит , ама май ще го вадя и ще го намажа с парафин.
Иначе зъбите не съм ги оглеждал един по един с лупа , ама изглеждат добре.
Снощи последно сложих малко масло на зъбите на най горната предавка и май се влошиха нещата, сега ще ги обезмасля и ще търся причината , някъде заклинва защото без тежестите върви по леко , значи анкерното е на границата и не му стига сила да разклати котвата.
Ползвам условно тези понятия , разбирате за какво иде реч (анкерно викам на последното със набитите пирони , а котва на една тел с две запоени пластинки висяща на конец.
Първо трябва да му избера място където ще виси и да го нивелирам , за момента е на менгемето и усещам че наклона от вертикала му влияе доста , то същото важи за всички стенни с махало и за коледните с топките , малко денивелация и настройките наново .
Хайде наздраве отивам да ровя за петъчен часовник из чаршафите

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Авг 2017 13:55 
Аватар

ivan_p_uzunov написа:
На местата с кръгчетата може да пробваш да сложиш малки шайбички от латун .А намазали местата показани със стрелките ?
Изображение

Да сложих грес , имаше само една латунка като го разглобих леко сгъната като пружинна , сложих я отзад на анкерното и тя го избута и взе да удря котвата в дървото и да спира , затова я преместих отпред да го отдалечи леко и сега ламаринките удрят в средата на щифтовете .
Както писах чудя се с какво да смажа колелото което те интересуваше , точно зад 4 те щифта е дървена ос която се върти в отвор на предната плоча , огледах ги , няма следи от сериозно шлайфане с греста май не стана добре сега ще го обезмасля и ще пробвам с парафин , подозирам че греста просмуква и не остава достатъчно между триещите повърхности

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Авг 2017 21:17 

Абе ,все си мисля че не е удачно да се смазва със парафин и ли восък дървото там кадето лагерува .Ако някой навремето си е играл с такива играчки ще разбере че съм прав .
Изображение

Изображение
Тия /танкове / се движеха бавно точно заради мазното сцепление на восъка от свещите .Дори, нарязвахме-назъбвахме- двете плоскости на дървената макара за по добро сцепление.-Мисля че съм прав.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Авг 2017 22:48 
Аватар

правил съм назъбени макари , восъка беше за да се движат бавно , е то и минутното колело не се върти като вентилатор .
с какво да го намажа според теб , ако изобщо от там е проблема де , ще помисля как да измеря загубите във всяка предавка и ще сложа метална втулка там накрая .
Навремето в Меито вървеше градска легенда за един дето посредата на дипломната си работа за някакъв редуктор написал "за материал на втулката и оста избирам чам понеже никой няма да я чете дотук , ама някакъв ръб взел та я прочел цялата"
Та така аз съм пред свършен факт мултипликатор целия с бронзово метални лагери и само един дърво в дърво , ще търся из нета подобни разглобени.
Ама септември че утре идват гости и се почва пак

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Авг 2017 06:37 

Да ти кажа и друго- според мен това е много елементарен механизъм .когато тръгвам да профилактирам , почвам от пружинния барабан .При теб това е въжето -едната тежест го кара да се приплъзва само в едната посока а другата го държи-до колкото зависи от нея -впито във облата вдлъбнатина на макарата . Ако при махането на анкера и трите зъбчатки се въртят задоволително добре -значи проблема не е при тях .Не мога да видя как точно стои самият анкеров механизъм във пространството -има ли подложка на долната опора -на долният му лагер ?-на тоя метален прът с двете платна . -Успех !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Авг 2017 10:16 
Аватар

Анкера виси на конец и само минава през двата "лагера" доста свободно , долния е една халка завита в предната плоча , като тия дето се слагат на картините отзад
Изображение
Ето тук е малко тъмно но се вижда как оста премнава през халката , вертикалното и положение се наглася с дължината на конеца на който виси.
Долу има голяма хлабина , аз сложих доста грес .Но пак казвам установих че механизма спира и анкера остава в средно положение не докосва щифтовете.ЗА пробата без анкер няма голям смисъл защото триене при покой е много по голямо от триене при движение , при нормална работа колелото е в състояние на покой и опит за започване на движение , анкера постоянно го спира за момент , даже леко го връща назад и то наново опитва да тръгне от силата на тежеста.

Като си прочетох писанието и нищо не разбрах дано вие да сте късметлии

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Авг 2017 11:40 
Moderator
Аватар

stepona555 написа:
...ЗА пробата без анкер няма голям смисъл защото триене при покой е много по голямо от триене при движение , ....
Като си прочетох писанието и нищо не разбрах дано вие да сте късметлии

Да тази част е интересна и съм съгласен.
Има ли начин на полиране на дървените повърхности там където има триене? и после без смазване.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Авг 2017 12:12 

Според мен ,трябва да го почистиш целия от греси и други масла и восъци .Закачаш го но стена или на шкаф така че тежестите да са свободни .Махаш анкера -почистваш го и не го смазваш изобщо .Тогава проверяваш дали и трите оси имат лек луфт във всички посоки за които се сетиш .И после закачаш и тежеста ,тя трябва да развие механизма сама .Невиждам минутерия ,значи няма какво да го спре .Възможно е така да е проектиран ,че да не се маже въобще. Когато тръгне това чудо чак тогава му слагай и анкира -не го мажи изобщо а провери дали няма ръжди в лагеруванията му. И още в самото начало, тоя канап трябва да е конопен за да има сцепление -виж дали прави добро сцепление . :b

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Авг 2017 12:37 

Явно тоя механизъм работи с големи луфтове ,провери пот лупа и със малко шабърче, дали някой не е подбил предварително втулките за да ги стегне и ако няма достатъчна хлабина -малко водна шкурка и може да полираш леко осите -разбира се чак след проверка на основните им втулки.няма да се плашиш -най-много да го поправиш и да вземе да заработи . :b

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 1   [ 19 мнения ]