Стенен Metron и обороти на ключа при навиване на хода

Отговори
moreg
Reactions:
Мнения: 35
Регистриран: 24 фев 2018 22:20
Местоположение: София

Стенен Metron и обороти на ключа при навиване на хода

Мнение от moreg » 24 юни 2018 10:30

Здравейте. Искам да попитам някой знае ли колко оборота на ключа на хода трябва да бъде навит Метрона за да работи примерно 2 седмици? Знам че се води двуседмичен часовник но нямам упътване за да прочета какво пише там. :)
http://prikachi.com/images.php?images/447/9355447i.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Това е часовника.

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Стенен Metron и обороти на ключа при навиване на хода

Мнение от mulniq » 24 юни 2018 10:58

Не мисля, че има значение колко пъти ще бъде навит часовника! Според мен най-логично е часовника да се навива докрай. Не знам дали е мит или факт, но съм чувал, че когато пружината не е навита докрай, има вероятност да се скъса!

moreg
Reactions:
Мнения: 35
Регистриран: 24 фев 2018 22:20
Местоположение: София

Re: Стенен Metron и обороти на ключа при навиване на хода

Мнение от moreg » 24 юни 2018 11:11

Аз питам защото имам и стенен Янтар. На Янтар имам и упътване и в него пише че хода на часовника трябва да бъде навит 6 оборота на ключа за да работи 2 седмици а боя трябва да бъде навит 5.65 оборота за да се развие едновременно с хода. Метрона го навивам докрай и при него оборотите на ключа до отказ са 5.5 :) не знам обаче дали е правилно това да се навива до отказ. При Янтара позволява повече от 6 оборота хода но никога не го навивам повече от 6 оборота.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6193
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Стенен Metron и обороти на ключа при навиване на хода

Мнение от atanweb » 24 юни 2018 15:01

В случая обаче не вземаш под впредвид, че пружините не се знае до колко са развити когато спре часовникът. В тях все още може да има заряд. Например 0,5 или 1 оборот.
Така, че тези сметки никога не може да са верни и не може да сравняваш различни механизми, та дори и да са от един и същи вид защото пак повтарям не се знае в какво състояние са.
Поздрави!
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3009
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Стенен Metron и обороти на ключа при навиване на хода

Мнение от stepona555 » 24 юни 2018 22:51

Навиваш докрай , няма какво да и стане на пружината ако е навита до половината или 2 /3.
Препоръките са свързани може би с неравномерността на момента на пружината .
Ако ти се занимава , навий го до средата и опитай да го настроиш да върви максимално точно.
След това го навий докрай и засичай по няколко пъти на ден отклонението докато спре .
Така ще установиш колко дни пружината има линейна характеристика , с други думи е възможно той да работи с пълно навиване 16 дни , но от тях да поддържа добра точност само от 3 до 12 ден примерно .
Така ще знаеш че ако го навиваш до 80 % и след това донавиваш когато стигне до 20 % ще работи по точно отколкото ако го навиваш докрай и го оставяш докато го намериш спрял.
Горното важи за почистена и смазана пружина , за да се развива равномерно.
Всички цифри по горе са примерни.
В една друга тема съм показал как 5 дневен работи 11 дни но след 6 ден рязко се влоши точността
Изображение

moreg
Reactions:
Мнения: 35
Регистриран: 24 фев 2018 22:20
Местоположение: София

Re: Стенен Metron и обороти на ключа при навиване на хода

Мнение от moreg » 25 юни 2018 07:37

Да така ще направя. То и Янтара може да работи повече от 2 седмици с едно навиване но производителя му дава да се навива 6 оборота на ключа за максимална точност. Именно това целя с тази тема да разбера оборотите на ключа на Метрона за да го докарам и него да е максимално точен. Истината е че Метрона върви по точно от Янтара дори и при поразвила се пружина. Докато Янтара ми прави впечатление, че като се развие пружината почва леко да изостава.

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3009
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Стенен Metron и обороти на ключа при навиване на хода

Мнение от stepona555 » 25 юни 2018 10:34

Пружината обаче е само едната половина , от другата страна е механизма който се съпротивлява на нейното развиване и ако не е почистен и смазан или има износвания в осите примерно , е логично да се достигне до положение при което почти развита пружина едвам да компенсира триенето в предавките .С други думи , за да гониш точност трябва всичко в системата да е ОК.А и без секундна стрелка си е трудно.
Абе занимавка си е за свободно време , ясно че ако искаш точност вземаш един радиосинхрон.
Поздрави и весела седмица
Изображение

moreg
Reactions:
Мнения: 35
Регистриран: 24 фев 2018 22:20
Местоположение: София

Re: Стенен Metron и обороти на ключа при навиване на хода

Мнение от moreg » 13 ное 2019 23:04

Здравейте, да информирам, че Метрона най-накрая влезе в отличен ритъм и работи супер точно.
Прави ми впечатление следното, когато го купих работеше и спираше. Оправих работата с арменска профилактика промиване с 70 градусов спирт и смазване с двигателно масло 10W 40 по съвет на Невен. След като часовника тръгна да работи нормално обаче ми правеше впечатление, че не може да изкара да работи 14 или 15 дни както е нормалното за такъв стенен часовник. Часовника при навиване докрай в началото ( първия месец ) работеше 10 дни и спираше, след това като поработи около 2 месеца започна да спира на 11 тия ден. тоест вдигна с 1 ден което беше една идея по - добре но отново ме човъркаше и ме притесняваше, че не може да изкара 14 дни.
Това което направих е да развия пружината с ключа около 50 пъти на ръка с ключа като освобождавах чопчето отзад ръчно отново. И така отпускане на пружината докрая и навиване три оборота и отново отпускане докрая и навиване три оборота и така 50 пъти.
И постепенно работата започна да се оправя. Сложих и малко масалце на самата пружина вътре. На 7 мия месец часовника спираше на 12 тия ден, което още повече ме обнадежди. Сега последните два месеца забелязвам, нещата са си дошли на мястото и часовника оня ден спря на 15 тия ден от навиването :yahoo умирам си от кеф че оправих работата, а пък и работи много точно. С две думи явно пружината е била спекла и с моите усилия съм успял да я разработя.
Да уточня, че имам още един метрон, който винаги си е работил по 14 дни минимум при навиваве докрая и чрез него знам, че метроните са двуседмични.

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3009
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Стенен Metron и обороти на ключа при навиване на хода

Мнение от stepona555 » 14 ное 2019 02:38

Щастлив човек си , в къщи всички часовници които тиктакат и звънят на всеки половин час са спрени по препоръка на котката кучето и най вече жената .
Само дървения който сам спира и тръгва според температурата и влажноста засега минава метър , докато го усетят че трака и той спира и дебне.
Поздравления за вниманието което отделяш на часовниците си.
Изображение

moreg
Reactions:
Мнения: 35
Регистриран: 24 фев 2018 22:20
Местоположение: София

Re: Стенен Metron и обороти на ключа при навиване на хода

Мнение от moreg » 14 ное 2019 10:55

Ами той има гонг но гонга се навива отделно от хода, не навиваш пружината на гонга и той си работи без да бие като в църква, така че няма проблем. А пък и специално Метрона тиктака тихо. При мен си стои в коридора и не ми пречи, това че лекичко тиктака.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6193
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Стенен Metron и обороти на ключа при навиване на хода

Мнение от atanweb » 14 ное 2019 18:10

С тиктакането се свиква, но има различни видове, нервни, глухи, плавни, тихи и т.н. пък зависи и какъв човек му е стопанин. Аз съм успял да се преборя само с един тиктакащ... на всеки 6-7 секунди по един тихичък "тик" - и после след още 6-7 секунди .. так. Поздравления за успеха и за представената статистика. Добре е да се знае, че дори и стари часовници все още могат да са в заводски допуск.
Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Стенен Metron и обороти на ключа при навиване на хода

Мнение от nevenbekriev » 20 ное 2019 14:19

Май трябва да внеса малко яснота...
Да се навие един часовник означава да се навие до край.
Ако един часовник е двуседмичен, обикновено върви 20 дена до месец с едно навиване. Има и изключения - примерно Весна май се водят седмични, но вървят към 2 месеца с едно навиване. Със сигурност Янтарът изкарва месец.
Това, че е двуседмичен, значи, че заводът е предвидил да върви сравително изохронно в този период и след това не гарантира изохронност.
Със сигурност Метронът трябва да изкара много повече от 15 дни. Има още какво да се желае, но предполагам, че няма как да се постигне само с арменска профилактика и без разглобяване на барабаните и изчистване на пружините...

moreg
Reactions:
Мнения: 35
Регистриран: 24 фев 2018 22:20
Местоположение: София

Re: Стенен Metron и обороти на ключа при навиване на хода

Мнение от moreg » 06 дек 2019 20:46

Да така е всичко това е вярно, но за момента така както работи метрона ме устройва напълно. Работи много точно, което за мен е важно. Винаги навивам до край особенно метроните. Виж Янтарите са друга бира, те са леко по неточни от метроните но ми се виждат по непретенциозни и доста стабилни като механизми. Много добре са направени сперед мен. При тях забелязвам, че като ги навия в началото първите 10 дни, избързват с около 2 до 3 минути и после последните 5 дни компенсират това избързване като изостават леко 2 до 3 мин. и така държат точното време. При метроните не забелязвам избързване в началото и изоставане в края на дните. Върви си точно.

Отговори

Върни се в “Стенни, настолни, будилници”