Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 5 от 5   [ 75 мнения ]
Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 24 Юни 2018 22:25 
Специалист
Аватар

Добре дошъл , готина играчка , за тая цена в работещо състояние си е находка , а и с рубини на анкера.
Само не видях дали палетите се регулират по височина.
Нивелирането го прави след като окончателно го подкараш и му избереш място ,много е фатално , един от моите работи няколко месеца без проблем и само едно преместване го разстрои все едно си го ударил с чука.
А за ключ докато намериш вземаш един френски , на който тук викат английски и навиваш , неудобно е заради колонката но не е невъзможно

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Юни 2018 22:41 

Мале ,страхотия . Браво за отличното попадение - не бях виждал такъв модел! Ключ се взех от този - бронзов е и ги продава чисто нови https://www.ebay.de/itm/Uhrenschl%C3%BCssel-Schl%C3%BCssel-Aufziehschl%C3%BCssel-Nr-7-Vierkant-4-00-mm-Messing/372235397045?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m2749.l2649- Направи си от тръбичка дълга като химикал един ключ - С него по лесно ще разпускаш пружината . В случая е задължително да внимаваш при разглобяването -за което съм сигурен че ще последва -защото всяка лоша и необмислена интервенция ще се отрази на визията му! още веднъж браво за неделната находка -че то си е за хвалене ! :b

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Юни 2018 00:48 
Специалист
Аватар

Абе то си е за черпене освен за хвалене , ама аз да си трая , че дет се вика рядко ама все намирам по нещо на южните ловни полета.
Тая събота и неделя чиста нула , празници , Еньовден , тука San Juan (Ивановден )
Жената и един приятел еспанец Хуан черпиха от четвъртък до неделя все пак сме руско настроени .
Дано за следващата седмица са насъбрали стока мургавите люде дето днес аха да бият Хамоните , добре че бях на работа да не гледам ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Юни 2018 18:38 
Moderator
Аватар

За хвалене си е да.... нещата стават още по-хубави.
Поразгледах разни клипчета, прочетох още веднъж темата от начало и така.
След първите няколко опита часовникът работеще по няколко минути или няколко часа и спираше.
Малка амплитуда.
След това реших да пробвам какво влияние би оказало т.н. арменска профилактика" т.е. без да разглабям, да понамокря тук там с бензин, да подсуша и да смажа. Е след тези кратки интервенции без да променям или настройвам нищо часовникът работи стабилно. *липсва на свободно време е основния фактор за това решение.
Основно обърнах внимание да намажа зъбите на ходовото колело *анкерното* и върховете на самият анкер. С традиционното за форума Л.Бериево масло. Бяха много сухи и преди да ги почистя имаше остатъци от стара смазка която беше почерняла и суха.
В началото амплитудата беше около 190-200гр. а няколко дни по-късно според мен подминава 210гр.
Точност за сега задоволителна. т.е. от няколко дни е под 30 секунди. Но е трудно да се каже без секундна стрелка.
Резерв в пружината не знам колко има. Затова и не знам тази точност и работа на механизма дали ще се запазят в същите граници. Благодаря на Иван за линка с ключовете. Ще взема нещо та да завърша комплекта.
Обобщавам.
Часовника който имам е марка Schatz - Немски, произведен 71 година. *от щампата на гърба.
Модел JS-53V по данни от линка на Тодор http://www.anniversaryclockidentificati ... -chart.htm

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Юни 2018 23:37 
Специалист
Аватар

В еспанския форум има емотикон този пост без снимки не струва нищо , аз бих добавил , и без едно видео на топките и горе на вилицата и след това на анкера.
Стъкления похлупак освен от прах пази и от въздушни течения , които тотално смахват точността.
И нивелирането , ако топките не се въртят в окръжност а правят елипси и осморки .
Нямаш зор , това се води коледен часовник в Дойчланд . до коледа трябва да си го докарал до съвършенство и наобед тържествено го навиваш и следващото вдигане на капака е на коледа 2019.
А за ключа дай размера на квадрата .
Вчера се наложи да развия един кран с квадрат 1/4' инч , взех удължител за малко гедоре , после един камък 8 , шестограм 8 , друг камък 8 и накрая тресчотка 1/4 , така имах сериозно рамо , което при теб е в повече , ако е по малко от 1/4 , пъхаш две пластинки или слагаш малко алуминиево фолио и готово , имам предвид да я спуснеш , извадиш и .... После навиване до скъсване и четвърт назад.
Весели нощи с новата игарчка

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Яну 2019 20:42 
Moderator
Аватар

През последната седмица май повече чупя отколкото да попарвям. Вече ме е страх да ходя по малка нужда, че после не знам в кой форум да се оплаквам. Хаха... та както бях написъл някъде изпуснах 25 декември за да навия 400 дневния и реших да го навивам на православната коледа нашенският Йордановден. Та пробвам аз новият ключ специално закупен за целта с точният размер 3мм квадрат и по няй простият и тъп начин прецаках работещият часовник. Започнах да навивам в грешната посока. Т.е. посоката в която се навиват повечето часовници не е тази в която този се навива. Аз тръгнах да навивам по часовниковата стрелка, и се чу едно пук... аха и тогава се сетих, че трябва да е на другата страна. Направих няколко оборота докато го навих и пружината се усети, че навива и стигна до края. Да ама часовникът не проработи. Сега единственото което прави часовника е като побутна минутната стрелка напред и целият часовник тръгва на бързи обороти и взема 5 минути за 1 секунда. понякога изминава 20 минути за 3-4 секинди. И през това време всички колела, въобще целият механизъм върви много бързо. Виждам как анкера трепти бързо. Уточнявам. Нишката е здрава, тежестите са закачени. Какво съм направил? И какво да направя сега? Ако трябва и клипче ще направя на бързият 400 дневен часовник.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Яну 2019 22:15 

Според мен може и нищо да не си направил . - когато си навивал на обратно просто ухото на пружината се е измъкнало от зъба на вала и е превъртя и пак се е зацепила . Но най- добре клипче че да се види и механизма . а това с превъртането на бързи обороти с помощта на минутната стрелка е: -явно палетите са се разместили и прескачат на бързи обороти по анкерното колело. :b

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Яну 2019 06:23 
Moderator
Аватар

Да, за пружината има логика и вероятно така е станало. За анкера е точно същото както при разместени палети, но в този механизъм анкера е монолитен. Т.е. само от метал без камъни. Възможно ли е да се е "отворил" и да изпуска? Най- добре клипче да изчакате да направя. Хубав петък на всички!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Яну 2019 09:11 

Трябва да го огледаш внимателно и ако е нужно леко можеш да приближиш целия анкер към колелото с помощта на тази подвижна планка от едната страна на оста му . -Заради тази дълга ос и поради местенето на едната и страна се получава не успоредност на осите на колелото и на анкера .И поради големите аксиални луфтове в механизма ,точноста на тези великани е недостатъчна . Поради тази причина -/ това е много важно/- часовника да се постави на твърдо и неподвижно място и по възможност да не се пипа много -много .-Чакаме клипче ! :b

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Яну 2019 13:05 
Специалист
Аватар

Ako си го мърдал от мястото му първо виж нивелирането.
При най малко отклонение от хоризонтала на механизма , е все едно да преместиш котвата на ръчен часовник.
И аз имах такъв случай само преместих един такъв часовник на друг шкаф и той спря , а преди това вървеше с незабележимо отклонение , под минута на ден , просто спря и аз почнах да пипам навсякъде ...
С пружината едва ли имаш проблем след като работи , все едно си махнал анкера.
Еспанците пишеха че трябва да се избягва това състояние , аз съм го пробвал за по бързо сверяване.
Успех , дългите зимни нощи са пред теб.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Яну 2019 22:57 
Напреднал

Извинявай Сашо, в този раздел чак сега ти видях писанието...
Не е проблемът в анкера и настройките му. Това, което описваш, не е чак ненормално явление при местенето на часовата стрелка напред. Щом е работил досега добре, значи просто не гледай в тази посока. Въпросът е какво е издало този звук 'пук'. И дали достига усилие до анкерното колело. Когато раздвижиш опашката на анкера, колелото върти ли се с готовност напред или не?
Не че има някаква логика, но те моля да огледаш пиньона на колелото, което е зацепено с барабана на пружината. Просто съм виждал няколко такива часовника, на които имаше счупен един зъб на този пиньон... Друга проста и много вероятна причина е стара клеясала смазка на пружината в барабана. При навиване до край витките на пружината се притискат и се слепват от смазката, а часовникът просто спира.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Яну 2019 22:21 
Moderator
Аватар

Благодаря на отзовалите се. Тези дни не смогвам с времето, но ще отделя темата като отделна в ремонти и ще кача клипче както съм обещал. Ще направя допълнително проучване и опити за да мога да дам повече информация.
Още веднъж голямо благодаря за подкрепата. Трябва да стигна до успех! Заедно с вас.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2019 16:51 
Moderator
Аватар

Привет в тази тема.
Часовника работи нормално от вчера.
Все пак има повреда след като обърках посоката на навиване.
Невен позна обсолютно точно какво се е случило след като чух изпукването.
Да, точно колелото което контрира пружината да не се развива е с счупен зъб, даже не един.(3та,4та и 5та снимка) Точно където на нешенски език кученцето влиза между тези зъби и контрира да не се развива в обратна посока. Както казах, пружината така или иначе е навита. Това с счупените зъби ще го мисля по натам. Успях да направя клипче с не-нормалното състояние на часовника.

https://youtu.be/05N24khtXB4

Точно след клипчето аз започнах да разглеждам анкера и да анализирам защо прави така. Направих още няколко оборота на минутната стрелка по циферблата като през това време наблюдавах къде и защо така трепти механизма. Не знам какво се случи в крайна сметка, но часовникът отказа да трепти такак както на клипа. Стрелките се стабилизираха и започнаха да се се движат нормално стегнато както при други стенни и настолни часовници които се сверяват от самите стрелки. Тогава реших просто да пусна в действие тежестите.
И хоп, при всяко завъртане анкера си превключваше нормално и така вече 30 часа работи отлично.
Докато правих снимки на счупените зъби на контриращото колело намерих няколко парченца от зъбите търкалящи се свободно. Възможно е да някъде по системата да е попаднало някое парченце което в последствие да е изпаднало по време на моите проби. Не съм сигурен дали след време когато някое от колалата дойде в същото положение както вчера часовникът дали ще покаже същият дефект. Ще го чакам. сега му се радвам ,че работи стабилно. В бъдеще ще ми бъде интересно да се захвана с направата на ново колело, разбира се с помощ от вас.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2019 22:57 

Хич не се и плаши от това колело ! Със сигурност ще се справиш с направата му . То е бронзова и отвора по средата е квадрат . При наличието на струга ,тази задача ще е доста лесна .- трябва само да се сдобиеш с 50 евро цента - мисля че те ще са с достатъчна дебелина за опита ти . :b

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Яну 2019 00:54 
Специалист
Аватар

Сигурен съм че някой ден ще се хванеш и ще го изработиш.

Само искам да кажа , че то няма отношение към работата на механизма и работи само в момента на навиване , ако внимаваш с ключа и не го отпускаш рязко точно там където няма зъби , часовника ще си работи още много пъти по 400 дни и без тези няколко зъба.

А относно изработката то е най натоварения елемент от механизма и трябва да се отнесеш сериозно при избора на материал , формата на зъбите не е толкова фатална стига да законтря устойчиво когато спреш да навиваш.

Това са теоретични размисли , ако нещо съм объркал , колегите които практически изработват ръчно зъбни колела да ме коригират.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Публикувай нова темаДобави отговор Страница 5 от 5   [ 75 мнения ]
Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5