Електрически часовници

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Електрически часовници

Мнение от Seikosha » 21 май 2013 15:58

atanweb написа:
DHM написа:Заглавие: Будилници, настолни и стенни часовници / Clocks

....
Глупости!!! От работата бил.....човека какво бил казал.........бля, бля :mrgreen:
Мен не можеш ме върза :wink: стара вариететна курва съм аз :D демек от дърта коза яре :thumbup:
Кой ходи до Будапеща?????????? Кой показа снимки от там?????????? А сега и трофейчето дето си го краднал за спомен :wink: :lol: Аре сега признай си :lol:

И какво трябва да значи този цитат :roll: И кога и защо го е писал DHM?
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

kapkan
Специалист
Reactions:
Мнения: 2479
Регистриран: 27 яну 2012 22:01
Местоположение: Правец

Re: Електрически часовници

Мнение от kapkan » 21 май 2013 16:21

некъв таен код,и аз се зачудих

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: Електрически часовници

Мнение от DHM » 21 май 2013 16:22

Написах го снощи на Сашо :) на ЛС но е хубаво, че го е постнал защото вече е разконспириран :thumbup: :lol: да не ми се прави, а да си признава :lol: :lol: :lol:
.

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: Електрически часовници

Мнение от DHM » 21 май 2013 16:24

kapkan написа:некъв таен код,и аз се зачудих
Няма тайни!!! Всичко е на яве :wink: :)
.

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Електрически часовници

Мнение от Seikosha » 21 май 2013 16:28

Това са си някви ваши приказки и закачки. Предполагам,че те е питал преди да публикува лични разговори.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: Електрически часовници

Мнение от DHM » 21 май 2013 16:42

Seikosha написа:Това са си някви ваши приказки и закачки. Предполагам,че те е питал преди да публикува лични разговори.
Да! Закачих го естествено и на шега, както винаги :lol: и му казах, че спокойно може да ме цитира :D
.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Електрически часовници

Мнение от rosen_er » 21 май 2013 19:59

Стига спамихте темата :shh: Ето един български вариант на подобен часовник:
Изображение Изображение Изображение Изображение
И този от работното място :D Не можах да го подкарам.При подаване на напрежение само "ръмжи" бобината ,но не откъсва въобще - дори и след като се опитам да му дам посока.

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1374
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Електрически часовници

Мнение от omegaqq » 21 май 2013 20:35

Да питам ли кво напрежение подаде на бобината или ти сам ще се сетиш къде бъркаш?

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Електрически часовници

Мнение от rosen_er » 21 май 2013 20:39

Подсказваѝ.

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1374
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Електрически часовници

Мнение от omegaqq » 21 май 2013 20:43

Право и то за малко. Нещо като импулс. Следващия импулс трябва да е с обратна полярност. Изпълнението ми мяза на стъпков ел. двигател, а те бачкат по начина, който ти описах. Предполагам, че си подал променливо напрежение и поради това не е тръгнал.

kapkan
Специалист
Reactions:
Мнения: 2479
Регистриран: 27 яну 2012 22:01
Местоположение: Правец

Re: Електрически часовници

Мнение от kapkan » 21 май 2013 20:47

аз със Синхрона пробвах с 12в,смея ли повече,и проработи :)

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Електрически часовници

Мнение от rosen_er » 21 май 2013 20:53

Пробвахме го с променливо 220V .След това с право напрежение обаче 48V,но нищо не стана.Утре ще го пробвам с 220 право.Нямаше никаква електроника с него,която да подава импулсите.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Електрически часовници

Мнение от rosen_er » 21 май 2013 20:55

Пробвахме го с променливо 220V .След това с право напрежение обаче 48V,но нищо не стана.Утре ще го пробвам с 220 право.Нямаше никаква електроника с него,която да подава импулсите.Механизмът изглежда почти като на atanweb.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Електрически часовници

Мнение от nevenbekriev » 22 май 2013 18:02

3017 написа:Значи все пак правилно съм предположил че му трябва един вид мотор. А това лостче с пружината за какво евентуално може да служи след като часовника няма други функции?
Лостчето с пружината като гледам е за правилно пускане на мотора. Понеже може да се завърти наопъки и часовникът да тръгне назад. Лостът трябва да се премести наляво, така че щифтът да се зацепи в "зъбите" на ротора. Като се подаде напрежение това няма да позволи на ротора да се завърти наопъки, а само в правилната посока. Като тръгне пружината ще държи щифта далече от зъбите.

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Електрически часовници

Мнение от dreadx » 25 ное 2013 03:20

Поръчах си един Електроника Б6-403: viewtopic.php?f=14&t=1790#p21728
Колегата каза че ще ми го изпрати в понеделник, а аз тръгнах да търся схема за да видя какво има вътре. Оказа се, че часовникът е изграден с дискретни елементи - броячи и дешифратори. Обаче минутният импулс за броячите се изработва от специализирана интегрална схема, която прави всичко -> от кварц 32768 Hz направо излиза един импулс за минута + отделно 1 Hz импулс за мигащата точка. Същият този 1 Hz се използва и при сверяване на часовника - броячите се свързват към него и започват да броят по-бързо - докато пуснем копчето за сверяване. Потърсих по онлайн магазините за части и изглежда, че още се продава руската интегрална схема К176ИЕ12 (разбира се руснаците не са я измислили - имаше някакъв стандартен аналог). Не се бях сетил, но може би това е най-лесният начин да се направи управление за големите часовници със стрелки, които искат минутен импулс (и на които всички се кефим, и доста от вас имат по някой такъв).
Лесният начин е - като се използват схемните решения от Б6-403.
Може от готов часовник да изкараме минутен импулс, а може да си купим частите и да си сглобим нещо по тази схема. (Много проста схема е. Останалите 8 интегрални схеми и 5 индикаторни лампи в моя часовник заместват колелото със стрелките. :)

Остава въпросът ако за малко спре тока как да осигурим работата на часовника. Но ако механиката работи на 12-24V и има място за 10-20 акумулаторни батерии - това също няма да е сериозен проблем.. :)

// А най-лесният начин да си направим истински радио-синхрон може би е с части от китайските механични будилници от TCM, които имат радио-сверяване по DCF77. Не знам сега дали се продават, но преди време колегите ми си купиха такива от битака и са много доволни. Единият колега ми беше донесъл часовника си, понеже му се беше повредило копчето за алармата. Поправих му копчето и после да поставя стрелките - погледнах на другия колега часовника, който си го държи на работа - и двата сменяха минутите в точно една и съща част от секундата - значи колкото и да сме далеч от Германия работят и успяват да хванат сигнал и да се синхронизират по радиото.

Отговори

Върни се в “Стенни, настолни, будилници”