Стенен часовник от дърво Foliot

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3009
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Стенен часовник от дърво Foliot

Мнение от stepona555 » 16 авг 2017 20:44

Да не разводняваме любимата ми тема за битака по добре да ви покажа подробно тук последния дървен регулатор
Изображение
Изображение
Изображение
rosen_er написа:С ленен безир :lol:
Tой си е импрегниран и според мен е видно от снимките, смазване на плъзгащи лагери и импрегниране са различни бири .

За осите които са железни и лагеруват в бронзови втулки е ясно , но дали да натъркам зъбите на ангренажа с парафин както съветват украинците в другия модел или да им сложа малко грес с графит.
Най е зле положението с колелото което е натоварено с топуза и лагерува дърво в дърво.

Изображение
Изображение

Изображение

Изображение
Изображение
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1156
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Стенен часовник от дърво Foliot

Мнение от ivan_p_uzunov » 16 авг 2017 20:57

Сега като го гледам ,можеш и тънко моторно масло да му сложиш на лагерите.много е интересен .БРаво за придобивката ! :b

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1156
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Стенен часовник от дърво Foliot

Мнение от ivan_p_uzunov » 16 авг 2017 21:04

Зная че текстолитовите фтулки предварително се държат във вряло масло, то се просмуква и така спомага за по дълък живот на смазването в самата сглобка.

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3009
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Стенен часовник от дърво Foliot

Мнение от stepona555 » 16 авг 2017 22:09

той не е нов , личи че е работил , просто ще му измия всички втулки и ще ги намажа , въпроса е дали да смазвам зъбите , отговора ще дойде , ако не тръгне само с мазане на осите
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1156
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Стенен часовник от дърво Foliot

Мнение от ivan_p_uzunov » 16 авг 2017 22:37

Би ли показал това колело на което е закачен топуза има нещо като застопорявяща контра -как е захваната и самото колело от две части ли се състои ?

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3009
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Стенен часовник от дърво Foliot

Мнение от stepona555 » 17 авг 2017 09:28

ivan_p_uzunov написа:Би ли показал това колело на което е закачен топуза има нещо като застопорявяща контра -как е захваната и самото колело от две части ли се състои ?
Изображение

Докато снимам и кача по подробна снимка и на тази се вижда според мен , дървената контра се движи свободно спрямо голямото колело притискана от телта (пружина) така в едната посока като дърпаш малката тежест издигаш голямата и го навиваш , после въжето върти малкото колело със скосените зъби , а то чрез контрата върти голямото.Двете части се преплъзват само в момента на навиване и след това се блокират в едно цяло .
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3009
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Стенен часовник от дърво Foliot

Мнение от stepona555 » 17 авг 2017 14:46

Изображение
Днес получих нова каишка подарък и докато я снимах съм хванал и машинариите на часовника, мисля че се вижда ясно контрата пирона около който се движи и телта която я притиска към зъбите на малкото колело
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3009
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Стенен часовник от дърво Foliot

Мнение от stepona555 » 18 авг 2017 12:00

ЕТо снимки на въпросното колело вижда се луфта между двете части и действието на контрата , то всъщност се оказа минутно , прави 1 оборот за 1 час , може да му добавя някой ден малка стрелка .
Засега борбата е да го подкарам , тръгва и спира , нещо блокира на моменти и не мога да го открия
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
колелата наредени на задната плоча
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6193
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Стенен часовник от дърво Foliot

Мнение от atanweb » 18 авг 2017 12:52

Ако леко увеличиш тежестта дали пак ще спира? Предполагам това ще окаже влияние на точността, но може да е насока в това дали е просто въпрос на триене между детайлите или има друг проблем - някакво деформиране или засечка на зъбите в неправилно положение и т.н.
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1156
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Стенен часовник от дърво Foliot

Мнение от ivan_p_uzunov » 18 авг 2017 13:42

На местата с кръгчетата може да пробваш да сложиш малки шайбички от латун .А намазали местата показани със стрелките ?
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3009
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Стенен часовник от дърво Foliot

Мнение от stepona555 » 18 авг 2017 13:45

atanweb написа:Ако леко увеличиш тежестта дали пак ще спира? Предполагам това ще окаже влияние на точността, но може да е насока в това дали е просто въпрос на триене между детайлите или има друг проблем - някакво деформиране или засечка на зъбите в неправилно положение и т.н.
Първо това направих :) , закачих ютията lol2 ама няма голяма полза , изравних тежестите , едната беше пълна с олово , другата с алуминий (14 / 6 грама) сложих масло на втулките и ги запечатах отзад с грес , има едни конуси на плочата.Пробвах ангренажа без "котва" въртеше се леко според мен .
Много ме притеснява минутното колело , само то търка дърво в дърво и там е и усилието на тежеста, намазах го добре със смес от грес и графит , ама май ще го вадя и ще го намажа с парафин.
Иначе зъбите не съм ги оглеждал един по един с лупа , ама изглеждат добре.
Снощи последно сложих малко масло на зъбите на най горната предавка и май се влошиха нещата, сега ще ги обезмасля и ще търся причината , някъде заклинва защото без тежестите върви по леко , значи анкерното е на границата и не му стига сила да разклати котвата.
Ползвам условно тези понятия , разбирате за какво иде реч (анкерно викам на последното със набитите пирони , а котва на една тел с две запоени пластинки висяща на конец.
Първо трябва да му избера място където ще виси и да го нивелирам , за момента е на менгемето и усещам че наклона от вертикала му влияе доста , то същото важи за всички стенни с махало и за коледните с топките , малко денивелация и настройките наново .
Хайде наздраве отивам да ровя за петъчен часовник из чаршафите
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3009
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Стенен часовник от дърво Foliot

Мнение от stepona555 » 18 авг 2017 13:55

ivan_p_uzunov написа:На местата с кръгчетата може да пробваш да сложиш малки шайбички от латун .А намазали местата показани със стрелките ?
Изображение
Да сложих грес , имаше само една латунка като го разглобих леко сгъната като пружинна , сложих я отзад на анкерното и тя го избута и взе да удря котвата в дървото и да спира , затова я преместих отпред да го отдалечи леко и сега ламаринките удрят в средата на щифтовете .
Както писах чудя се с какво да смажа колелото което те интересуваше , точно зад 4 те щифта е дървена ос която се върти в отвор на предната плоча , огледах ги , няма следи от сериозно шлайфане с греста май не стана добре сега ще го обезмасля и ще пробвам с парафин , подозирам че греста просмуква и не остава достатъчно между триещите повърхности
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1156
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Стенен часовник от дърво Foliot

Мнение от ivan_p_uzunov » 19 авг 2017 21:17

Абе ,все си мисля че не е удачно да се смазва със парафин и ли восък дървото там кадето лагерува .Ако някой навремето си е играл с такива играчки ще разбере че съм прав .
Изображение

Изображение
Тия /танкове / се движеха бавно точно заради мазното сцепление на восъка от свещите .Дори, нарязвахме-назъбвахме- двете плоскости на дървената макара за по добро сцепление.-Мисля че съм прав.

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3009
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Стенен часовник от дърво Foliot

Мнение от stepona555 » 19 авг 2017 22:48

правил съм назъбени макари , восъка беше за да се движат бавно , е то и минутното колело не се върти като вентилатор .
с какво да го намажа според теб , ако изобщо от там е проблема де , ще помисля как да измеря загубите във всяка предавка и ще сложа метална втулка там накрая .
Навремето в Меито вървеше градска легенда за един дето посредата на дипломната си работа за някакъв редуктор написал "за материал на втулката и оста избирам чам понеже никой няма да я чете дотук , ама някакъв ръб взел та я прочел цялата"
Та така аз съм пред свършен факт мултипликатор целия с бронзово метални лагери и само един дърво в дърво , ще търся из нета подобни разглобени.
Ама септември че утре идват гости и се почва пак
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1156
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Стенен часовник от дърво Foliot

Мнение от ivan_p_uzunov » 20 авг 2017 06:37

Да ти кажа и друго- според мен това е много елементарен механизъм .когато тръгвам да профилактирам , почвам от пружинния барабан .При теб това е въжето -едната тежест го кара да се приплъзва само в едната посока а другата го държи-до колкото зависи от нея -впито във облата вдлъбнатина на макарата . Ако при махането на анкера и трите зъбчатки се въртят задоволително добре -значи проблема не е при тях .Не мога да видя как точно стои самият анкеров механизъм във пространството -има ли подложка на долната опора -на долният му лагер ?-на тоя метален прът с двете платна . -Успех !

Отговори

Върни се в “Стенни, настолни, будилници”