Часовник - проект, който бих желал да направя или вече правя

Отговори
lockey
Reactions:
Мнения: 43
Регистриран: 29 дек 2017 14:09

Часовник - проект, който бих желал да направя или вече правя

Мнение от lockey » 09 фев 2018 20:19

Ето един часовник, в процес на направа. Кога ще стане - когато стане. Целта ми е да го изпипам максимално добре.
Ни ето го и него:


Изображение


Изображение


Изображение

Създател на този часовник ( на снимката е реплика ) е

https://de.wikipedia.org/wiki/Jean-Joseph_Merlin" onclick="window.open(this.href);return false;

Купих си и книгата на един англичанин, за 30 "английски лева" :) . Книгата не си струва. Написана е в стила на "Централна станция на младите техници". Ако някой я иска, ще я сканирам и дам. На английски е.

И ето още една играчка, която си правя ( един приятел кава, че мъжът винаги си остава дете и не пораства).
Ето я и тази играчка:

https://www.youtube.com/watch?v=euMH0g9yH3g" onclick="window.open(this.href);return false;

Приготвил съм една стара Слава, да се превърне в играчката.

Поздрави,

Потребителски аватар
Lyubo_sr
Специалист
Reactions:
Мнения: 831
Регистриран: 12 мар 2013 19:01

Re: Часовник - проект, който бих желал да направя или вече п

Мнение от Lyubo_sr » 09 фев 2018 21:44

lockey написа:( един приятел кава, че мъжът винаги си остава дете и не пораства).
...само играчките му стават по-скъпи... :redface
Напоследък ме преследват умни мисли, но аз съм по-бръз. :)

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Часовник - проект, който бих желал да направя или вече п

Мнение от stepona555 » 09 фев 2018 23:03

От 400 дни към Атмос е сериозен подскок , не може да се нарече крачка , за съжаление цените даже на екземплярите с неотстраними повреди засега ме спират.
Успех и късмет с новото начинание .
Изображение

lockey
Reactions:
Мнения: 43
Регистриран: 29 дек 2017 14:09

Re: Часовник - проект, който бих желал да направя или вече п

Мнение от lockey » 10 фев 2018 09:52

stepona555 написа:От 400 дни към Атмос е сериозен подскок , не може да се нарече крачка , за съжаление цените даже на екземплярите с неотстраними повреди засега ме спират.
Успех и късмет с новото начинание .
400 си остават слабост за мен. При тях всичко е добре премислено. Недостатък е, е не е направен сериозен механизъм, за заключване на махалото при транспорт. Има нещо, но не е добро. При транспорт или преместване нишката се къса ( винаги ) и се губи долната връзка махало нишка. И часовникът отивa на ebay.

Atmos -видях един продаден за 615$, 1920г направен в швейцария.

Merlin band clock - е по различен. Има един в музей. Знам и за един направен от един любител от Канада. На снимките по горе.

Хвърли едно око тук:

https://www.youtube.com/watch?v=-xGWCN8k6Sg" onclick="window.open(this.href);return false;

Махало, verge escapement ( регулатор като на часовник от кула ), червячна предавка 1:60, минутна стрелка, часова стрелка, циферблат, минутен лентов диск, часови лентов диск и за капак - календарен диск с 31 деления. Доколкото си спомням, часовника на канадеца с едно навиване движи 8 дни.

Поздрави,

ПП Забравих секундният лентов диск!!

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Часовник - проект, който бих желал да направя или вече п

Мнение от ivan_p_uzunov » 10 фев 2018 23:53

Според мен часовника може да се изработи ! Единственото което лично мен ще ме спре е направата на охлюва по който се навива веригата . Самата верига съм виждал че я има из ибей -тя може да се вземе готова .- А охлюва, би трябвало да се направи и той на цифропрограмна фреза -самата програма също ! Е да -ще падне и много смятане - за изработка на зъбните колела -и това е възможно ! Единственото проблемно ще е и да се намери човек на който да се продаде тоя часовник и то поне за голяма сума та да си заслужава отвсякъде труда ти . :b

Отговори

Върни се в “Стенни, настолни, будилници”