Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 3 от 5   [ 65 мнения ]
Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 21 Фев 2018 01:34 
Специалист

Винаги ми става смешно когато един композитор,обяснява на някой изпълнител виртуоз,как трябва да изсвири дадено музикално произведение,особено когато изпълнителят е и композитор отвсякъде.
Тука е форум за любители на часовници, в частност на руски, или по-точно на такива позабравени вече от СССР Тука в тоя форум,повечето са хобисти и се радват да събират любимите си марки, модел по модел,година подир година и това е като цяло амплоато на сайта. Отделно разбира се ,по-простата причина ,че в един момент показването на модели часовници се изчерпва поради естественият си завършек като капацитет, във форума паралелно се образуват съвсем законмерно и други теми свързани с часовниците, достатъчно е да се проследи в темите на форума от началото и как са се развивали и нараствали. Аднако във форума има и хора които освен да колекционират часовници, да се занимават и с техният ремонт,реставрация ,с тяхното връщане към живот,каквото е и моето основно занимание, след това само да им се любувам. Има и такива майстори във форума,за коитоо няма да говоря ,защото многото народ ги знае и това м/у прочем,да тръгнеш да се репчиш в тази област на един Невен ,направо ме спуква от смях :D Няма да го питам новият колега Lockey дали му е ясно,защото явно не му е и сигур ще ме засипе с порой от формули, е не съм прав.
Колега Lockey, Ще ти кажа направо, влезе във форума като слон в стъкларски магазин и взе да раздаваш съвети по разни въпроси на хора, без да ги познаваш и без да знаеш какво могат и кои са. Отдавна исках да се намеся,но изчаках да видя докъде ще се стигне с теорията. М/у другото още преди да пише Невен се сетих за модулът на Юнг, а и това ,че нишката, би трябвало да е най-добра ,ако е направена от елинвар а не от инвар,само предположение разбира се. Аз не съм нито инженер, нито математик,точно в противоположната сфера съм се изживявал - художник,но все таки доколкото вече години се занимавам с часовници,разбирам ,че дори и да не знаеш всички физически закони, дори и да не познаваш чрез формули свойствата на металите и да не си математик,можеш да реставрираш и подкааш в ход някой стар часовник, а в този ред на мисли, Невен Бекриев е не от най-добрите, а най-добрият в БГ, а и зад граница и ти е бедна фантазията за какво иде реч и вместо да се възползваш от случая да научиш нещо,щом ти е в интерес тази сфера,взе че си заби рогата баш в ..... Хората са казали,че гениалните неща са прости. Много хора и часовникари с дългогодишен опит са успявали и успяват да ремонтират стари системи и то без да си имат бъкел понятие от изсипаните по горе кофи с формули. За мене тези познания са необходими на човек който създава една такава система,това е и иновацията ,нов кардинален принцип,или революционна система в тази област на механиката,нов подход.Такива хора естествено е да имат съответните знания, а и прозрения и талант. На часовникарят това не е нужно,колкото и да звучи парадоксално, и в крайна сметка ,колкото и да звучи грубо,той е един монтьор, механик, макар и с много чувствителни пръсти, с много търпение и с ясната представа,че всеки ден унищожава зрението си малко по-малко. Дори и един дамски механизъм да профилактираш ,както беше заметено с някакъв отрицателен намек, не всеки се хваща, а в последните години,въобще някой да ремонтира,или профилактира винтиж , дали руски ,или друг ,трябва едва ли не да ти е или брат ,или баджанак. Часовникарският занаят погива малко по малко и затова трябва да се радваме на поне тези ентусиасти,които все пак малко или не ,запазват традициите. А Невен Бекриев байно,без да го величая(защото няма нужда) е друга вселена и измерение и е на светлнни години напред и единствено това ,че е душа Човек ,който се раздава и без всякаква меркантилност, е оставил стотици теоретични и практични съвети, без да крие, без да се страхува ,че някой ще му открадне "хляба" И аз винаги така съм постъпвал,дори и когато са ме "предупреждавали" че издавам тайни и си слагам таралеж в гащите, винаги отговорът е един " Имам едни ръце и никой не може да ми ги вземе" А който го направи по-добре, значи заслужава.
Може малко емоционално да звучи,но нека по-добре да търсим по-добре непознатото, да се мъчим да го разберем, да трупаме знания и опит за наше удоволствие от хобито. Според мене повече простичка практика е по-важна и от най-сложната теория. Все пак сме едни любители и "професиолизирането" на нещата ,само може да стреснат и да блокират примерно съвсем скромни фенове,или да им създадат излишни комплекси.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Фев 2018 10:30 
Moderator
Аватар

Момчета, има чувството, че леко попрекалихте с меренето на..... Моля Ви да престанете!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Фев 2018 13:04 
Напреднал
Аватар

Цитат:
Поздравления за покупката!

Нишката метална ли е или някакъв конец :)

Долната окачалка дали е налице? Стъклен похлупак има ли?
Ако ти трябват нишки - имам!

Поздрави,

Oт този пост аз само разбрах че колегата отговаря без да преглежда внимателно постовете за които става въпрос.
Да караме подред .

Поздравления - благодаря

НИшката метална ли е - на снимките добре се виждат метални отблясъци на усукана нишка ,аз питам
Цитат:
Та въпроса е има ли вариант с усукана като спирала нишка
.В отговор въпрос дали това не е конец :o
Изображение
Ето това е конец , но не е 400 дни , а 12 часа резерв.

Долната окачалка дали е там - ами вижда се добре на последната снимка , а и доста трудно се избива щифта за да я извадиш , единствения шанс да я изгубиш е заедно с топките

Стъклен похлупак има ли -
Цитат:
похлупака пластмасов , не знам дали е оригинален , мислех че всички са стъклени.
тук не мога да коментирам , ама да отговоря повторно , не няма стъклен , има плексигласов , не знам дали е оригинален или приспособен , но идеално пасва по размер.

Предложение за помощ с части и поздравления - приемаме ги с благодарност
В заключение аз чета по няколко пъти постове които ме заинтересуват и чак тогава коментирам,(може би защото имам понякога много свободно време).
Ако нещо не ми хване окото минавам по диагонал , като лекции по механика преди изпит , но в никакъв случай не коментирам.
Като основна полза от темата отчитам ,че се появи отново Мишо , че откакто стана почетен член :wink: :D в некви сайтове за продажба на каишки , не му остава време за друго n_sad :b .
В заключение с риск да ме изгонят от къщи , разчиствам камината и ги нареждам за снимка.
Както се вижда от снимките , най малкия проблем е да си направиш каминен часовник , ако ти е малък плота над камината не можеш да го сложиш , а и трябва да се набутваш за позлатена решетка и комплект лампи в същия цвят , за да бъде приет на въоражение от началството в къщи.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Извинявам се за качеството на снимките , ама с телефон толкова , след преместването , изчезнаха Пиринския чай и зарядното за фотоапарата , т.е. губят се поне два кашона.
И последно надявам се след такъв порой от спам , автора да заключи тая тема за да остане завинаги във фазата да предизвиква усмивки в четящите я .
А за изясняването на теоретично практическите неща има технически раздел , тук си е чист Офф
:b :b

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Фев 2018 17:36 

От къде тръгнахме - къде стигнахме !??!

Спирам темата, защото се превърна в "... кой е по-по-най ". Няма смисъл от каквито и да било разговори повече.

Ако повториш, една лъжа 100 пъти, тя става истина. Гьобелс

Ако кажеш , ХАЛВА, 100 пъти, няма да ти стане по сладко. бълг.нар.поговорка

Защо ли, скандалът вдига рейтинга на всичко?

Поздрави на всички, и най- вече на отговорилите ми :) :) :) :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Фев 2018 18:15 
Напреднал

Що така бре?
Тъкмо се разбрахме с човека, а сега другите се опитвате да го напъдите?
Аз пък имам новина!!!
Днес реших да направя експеримент и да проверя моята теория - зависи ли периодът на торсионното махало от опънатостта на нишката или не...
Ами - експериментът категорично показа, че няма такава зависимост !!!
Ето, виждате, че lockey се оказва прав!
Не ми остава друго, освен да се извиня и публично да си посипя главата с пепел... :redface :redface :redface :redface
Поднасям искрени извинения!
Причината за заблудата ми е примерно "ефектът на лукчето" - като опънете бонбон "Лукче" за двете опашки, опаковката се саморазвърта и разопакова автоматично, или друго -имаше едно време едни триони с дървена конструкция, която се изпъваше с едно въже чрез усукването му...
Ама, оказва се, този ефект няма място тук. Заблудата си е лично моя, а аз се опитах да я наложа със сила :redface :redface :redface

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Фев 2018 18:39 

Много се радвам че томахавката е заровена ! Сутринта просто закъснявах за работа, иначе и аз щях да се включа като поткрепя мнението на Seikosha ! -Причината е елементарна ,ако Невен си бе стоял спокойно и не ми бе обръщал толкова внимание с опит и напътствия -то и до сега щях да дълбая на едно място .Наистина е хубаво човек да се раздава, виждам че и колегата lockey го прави !- Това е дарба на хора на които спокойно можеш да кажеш че са учители ! Поне за мен думата учител е нарицателно на добър човек ,опитващ се по всякакъв начин да ти подобри знанията и мирогледа като цяло-давайки познанията от себе си ! Та като цяло трябва да се прекрати това -става въпрос за дразгите и изпъкванията! - Във всеки случай форума ще изгуби .- Да, и аз почнах най вече с руски часовници по простата причина че все още се намират и то на достъпна цена . Но рано или късно в живота на всеки един идва момент в който човек трябва да си вдигне малко летвата -та моята е вдигната точно заради Невен ! Това е ! -Не смятам че съм казал нещо лошо и за двама ви! :b Дори се радвам че хвърлихте на тезгяха тези готини часовници ! :b

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Фев 2018 19:20 
Напреднал
Аватар

Aз пък днес стачкувах , не отидох на работа , като не дочаках отговор за усуканата нишка , взех и я изправих с клешите , закачих топузите , ама пак дойде малко къса , тогава отвих винта с който горе се центрира вилицата , махнах му шайбата и го завих обратно само на 2 оборота така цялата система нишка вилица топчета слезе с половин милиметър и спря да опира в корпуса .
В това състояние тръгна и работи по 6 7 минути със затихваща амплитуда , значи има хляб в него и може да се мие ,смазва и да му търся нова нишка , осите имат малко радиален луфт ще видим.

Поздрави на всички и :b

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Фев 2018 21:08 
Аватар

Въпреки ескалиращото напрежение в последните постове, цялата тема я изчетох от край до край и ми беше много интересно.
За протокола трябва да кажа, че вероятно в развилия се спор проблема е в ползването на терминология с думи, в които се влага различен смисъл... а това не е инженерно или часовникарско-механично.
Аз подкрепям колегата, който твърди че масата не е от значение, важен е въртящия момент. Доказателства за това има още в най-простия пример за математично махало (изучава се в матеряла за 9-ти и 10-ти клас), където ясно е обяснено, че силата от масата на махалото се уравновесява от сила с обратна посока, това е силата на удържане от нишката в обратна посока. Двете сили взаимно се неутрализират...( В този смисъл Невен абсолютно греши. Вероятно е най-добрия часовникар, но не и механик физк.. нищо човек понякога греши дори да е самия Дарий..Прсия срещу А.Македонски).
Подобно е положението при торсионното махало, но при него имаме и допълнителната съставка на Въртящия момент.
Измислянето на 400 дневния часовник е гениално съчетание на механични явления, това ме вдъхновява за експерименти.
Прочетох и най-използваната книга за такива часовници от братята американци..239 страници.
Иска ми се да направя експеримент, но по обратната задача - първо да направя торсионно махало, да получа стабилно колебание от него и на база от измерване отклонението на fork-a да намеря подходящ размер за пелетното рамо и ходово колело.. после пресмятането на останалите колела е лесно, както при класическите часовници до сега.
Благодаря за мненията в темата, те ме накараха да мечтая!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Фев 2018 05:38 
Специалист

И аз имам вина,приех като лична обида някои неща ,може би нещо в тона на места към Невен,който всички обичаме и уважаваме ,ме раздразни малко. Хубавото е,че имаме окончателен резултат и всички научихме по нещо ново, макар ,че от тази сложна материя, кой разбрал - разбрал :D
Добре дошъл и от мене на новият колега и да ме извини за малко острият тон. Аз съм си такъв,малко зъл, ма винаги съм се стремил да бъда честен и обективен :b

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Фев 2018 10:46 
Напреднал
Аватар

https://www.youtube.com/watch?v=L0DsGqy38QA
За разпускане

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Мар 2018 20:06 
Напреднал
Аватар

Днес си купих още един със стъклен похлупак .
Има дребни липси , нишка вилица и окачване на топките , без да правя експерименти мисля да му купя готов кит и да кацва на камината.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Мар 2018 20:33 

Браво ,страхотен е ! Е , в такъв случай и аз ще се запиша -
Изображение
Чакам тази красота да пристигне , за жалост часовника е ремонтиран и работи ! :b

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Мар 2018 22:34 
Напреднал
Аватар

А не се притеснявай те винаги работят ама ако искаш да е точно , ще си намериш занимавка.
На снимката се вижда че е много лошо нивелиран в това положение едва ли ще работи , поне така ми се струва .
Като дойде ще се похвалиш със снимки пък и може по настройките нещо ново да измислиш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Апр 2018 13:59 

Здравейте ,днеска ми пристигна и моят часовник
Изображение
Доста е респектиращ със размерите си . Похлупака му е от пластмаса -което си е минус -тъкмо няма да го мисля !
Изображение
Цифера е от пластмаса с бронзова периферия .Основата е също от пласмаса с латунено покритие -според мен .Като цяло някой доста го е смазвал -ще се почиства и трябва да застопоря анкерната котва -тя също е от пластмаса, която е набита на оста но се е разцепила и се върти на мястото си .

Изображение
Дори не съм сигурен за нишката -оригинална ли е или не , но на фона за тези пари за който го взех смятам че си заслужава .Със сигурност ще ми обогати знанията и практическите умения ! :b
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Апр 2018 18:19 
Напреднал
Аватар

Честито ,
За похлупака ме се ядосвай , моя стъкления вече има вратичка , жена ми си хвърлила чантата близо до него и сега има няколко парчета повече , та плексито си е незаменимо понякога , питай руснаците.
Фабриката ти е ясна , модела ще го намериш като напишеш размерите на задната плоча в мм.
На моя който изглежда еднакъв по размери които си дал , плочата е 42 х 86 мм , не съм търсил модела , тук при нас един колега еспанец ти го намира в една книга за 30 мин ако питаш във форума. А и снимка на плочата за да види местата и броя на отворите.От модела се виждат размерите на нишката и разстоянията за закрепване на вилицата и долната опора.
Котвата ако можеш да си е направиш от метал и палетите подвижни застопорени с винтче , така ще имаш още за регулиране.
Пластмасата какво те притеснява , гледай топките да са жеуезни .

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Публикувай нова темаДобави отговор Страница 3 от 5   [ 65 мнения ]
Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща