400 дневен часовник

lockey
Reactions:
Мнения: 43
Регистриран: 29 дек 2017 14:09

400 дневен часовник

Мнение от lockey » 02 фев 2018 12:17

Или съживяването на 66 годишен часовник за камина. ( навива се веднъж на 400 дена! )
Ето какъв беше:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Ето някой снимки в процеса на работа:


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Торсионната нишка, не бе оргинална, вместо нея имаше някаква тел!!! Механизме бе без повреди, но много мръсен. Месинга бе кородирал на места. Вероятно не е бил смазван с подходящо масло. долната къкичка, на която се окачва махалото, липсваше. Направих нова. Стъкленият купол липсваше. Намерих чисто нов.

lockey
Reactions:
Мнения: 43
Регистриран: 29 дек 2017 14:09

Re: 400 дневен часовник

Мнение от lockey » 02 фев 2018 12:35

Ето какъв стана:


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

В момента е навит и си работи. Трябва да минат 48 часа, и ако работи без да спре, ще го настроя да бъде точен. Сега избързва с 5 минути на 24 часа. Това е така, защото отрязах нишката 121мм вместо 120мм. Нишката е инвар с правоъгълно сечение 0.108мм х 0.40мм. Часовникът е Schatz 49. Проектиран е през 1949г, и е пуснат в производство тогава. Екземплярът от снимките е произведен през 1952г! Аз не съм бил роден. Хората които са го изработили, вероятно на са между нас.
Периодът на махалото е 15 секунди, или 7.5 секунди на полупериод.
Настройката е много капризна. В някой от следващите постове ще разкажа как съм го настроил и какво масло съм ползвал. В интернет не намерих много за настройка. Повече се приказват общи приказки.
Трябваше да сменя и главната пружина! Предполагам че е уморена ( развива по малък въртящ момент от нова ). Ако работи по малко от 6 месеца ще я сменя.
Вероятно не е работил дълго врема, като пружината е била навита докрай. Аз не съм професинален часовникар и нямам уред за измерване на въртящият момент на главната пружина.
Стори ми се наред, но сега смятам , че трябваше да я сменя.

lockey
Reactions:
Мнения: 43
Регистриран: 29 дек 2017 14:09

Re: 400 дневен часовник

Мнение от lockey » 02 фев 2018 12:46

Ето тези чакат да бъдат съживени:

Изображение


Изображение


А този... в ebay ми пробутаха щъркел за гъска. Купих го на търга за 26$. Никъде не се казваше че е кварц. Казаха KUNDO, работещ. Както и да е. Все пак е КУНДО. Сложих му батерия 1.5V, C size, и весело заприпка...

Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1156
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: 400 дневен часовник

Мнение от ivan_p_uzunov » 02 фев 2018 13:46

За първия механичния -страхотно попадение ! Имаше ли мръднали лагери и колко е дебела -широка -пружината му ? :b

lockey
Reactions:
Мнения: 43
Регистриран: 29 дек 2017 14:09

Re: 400 дневен часовник

Мнение от lockey » 02 фев 2018 18:24

ivan_p_uzunov написа:За първия механичния -страхотно попадение ! Имаше ли мръднали лагери и колко е дебела -широка -пружината му ? :b
Лагерите му бяха наред. Само много мръсни. Доста ги чистих с клечка за зъби и чист бензин.
Двигателната пружина е широка около 30 до 35 мм. Много е силна! Утре ще я снимам.

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3009
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: 400 дневен часовник

Мнение от stepona555 » 02 фев 2018 19:12

Честито добре дошъл в клуба на 400 , толкова малко отклонение ще го регулираш с топчетата.
Ще бъде интересно да покажеш как се настройва вилката в горния край на нишката която движи котвата.
А момента може да го измериш с кухненското кантарче , закачено на първото зъбно колело след барабана и от там по формулата ще стигнеш до пружината.
Ако не си я вадил да я чистиш и смазваш по скоро от боклука вътре може да има голяма неравномерност , отколкото да е спаднал като цяло момента.
Изображение

lockey
Reactions:
Мнения: 43
Регистриран: 29 дек 2017 14:09

Re: 400 дневен часовник

Мнение от lockey » 04 фев 2018 16:13

stepona555 написа:Честито добре дошъл в клуба на 400 , толкова малко отклонение ще го регулираш с топчетата.
Ще бъде интересно да покажеш как се настройва вилката в горния край на нишката която движи котвата.
А момента може да го измериш с кухненското кантарче , закачено на първото зъбно колело след барабана и от там по формулата ще стигнеш до пружината.
Ако не си я вадил да я чистиш и смазваш по скоро от боклука вътре може да има голяма неравномерност , отколкото да е спаднал като цяло момента.
Добре заварил в клуба 400, интересни и уникални часовници.

Ето как настоих вилката:

Изображение

В дебрите на интернет намерих данни, че нишката е дълга 120 мм, а растоянието от горният щифт, на който виси торсионното махало, до вилката е 11.5 мм. Направих го така, пуснах часовника, но той след 3 часа спря. Това означава, че енергията която се вкарва в махалото е по-малко от загубите. За да увелича количеството енергия, вкарвана в махалото, свалих вилката с 1 мм надолу, тоест растоянието стана 12.5 мм. С това растояние часовника работи вече седмица. Започнах да го настройвам да бъде точен. Ще опитам да постигна точност под 1 минута на денонощие. Дали ще успея - не знам.

Махалото се завърта на около 200 до 210 градуса. Ако сваля вилката надолу, ще вкарвам повече енергия в в махалото, ъгълът на завъртане на махалото ще се увеличи, но смятам това за ненужно и вредно, тъй като нишката ще се натоварва на усукване повече, а и повече енергия ще се хаби напразно.

Ето още малко снимки:
Изображение

Изображение

Ето маслото което ползвах:


Изображение

Сравних го по параметри с оригинално швейцарско масло - много са близки по параметри. А по цена са много далечни. Това масло ми го каза един участник, в чужд форум за часовникари. Имам часовник смазан с това масло преди 3-4 години. Няма никакъв проблем. Маслото не е засъхнало! Едва ли някога че засъхне.

Относно маслата, има една отлична статия на една фирма, за часовникови масла, американска, там прочетох, че едно време маслата за часовници са изсъхвали след около 1.5 2 години. Това е налагало часовникът да отиде на почистване и смазване. Часовникарите са обожавали тези масла. След това маслата са станали синтетични и срокът на засъхване ( гарантиран ) е най малко 6 години. Кастрол не вярвам да засъхне когато и да било, защото ако това стане ще блокира двигателят. Все пак е двигателно масло.

Имам за направа още 4 такива 400 дневни часовника. Единият има изронени зъби на пружинният барабан! Как са успели да го направят!? Иначе, като изключим торсионната нишка, и липсващите окачалки, горна и долна, а на единият , вилката и анкърът липсват са наред.
Има още което може да се каже за вилката и настройката. Ще го споделя през седмицата.

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3009
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: 400 дневен часовник

Мнение от stepona555 » 04 фев 2018 16:43

МОже би темата като се поразвие ще трябва да се мести в секцията с ремонти и помагала.
Вместо да увеличаваш височината на вилката , защо не опита да преместиш малко по далеч от нишката шифта на анкера и така ще увеличиш момента подаван на нишката.
А за точност какъв е проблема да го вкараш в КОСК стига да е добре нивелиран и да имаш търпение да си играеш с топчетата.
Спирам да спамя , сега ще потърся линк към еспанския форум , тук има един който е доста напреднал в темата , а с преводачката ако е нужно ще разберете
Поздрави и късмет с останалите
Изображение

lockey
Reactions:
Мнения: 43
Регистриран: 29 дек 2017 14:09

Re: 400 дневен часовник

Мнение от lockey » 04 фев 2018 17:05

stepona555 написа:МОже би темата като се поразвие ще трябва да се мести в секцията с ремонти и помагала.
Вместо да увеличаваш височината на вилката , защо не опита да преместиш малко по далеч от нишката шифта на анкера и така ще увеличиш момента подаван на нишката.
А за точност какъв е проблема да го вкараш в КОСК стига да е добре нивелиран и да имаш търпение да си играеш с топчетата.
Спирам да спамя , сега ще потърся линк към еспанския форум , тук има един който е доста напреднал в темата , а с преводачката ако е нужно ще разберете
Поздрави и късмет с останалите

Да си кажа, откровенно, беше ме страх да не счупя щифта на анкъра, в случай, че бе закален. Анкъра е закален и полиран. Анкъра е монолитен. Палетите са част от самият анкър. А тъй като вече бе сглобен, с пила не ми се пробваше. И така реших да пробвам с местене на вилакта надолу.

Поздрави и от мен!

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3009
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: 400 дневен часовник

Мнение от stepona555 » 04 фев 2018 18:18

Един интересен проект
https://www.relojes-especiales.com/foro ... to-426495/" onclick="window.open(this.href);return false;


Как се настройва 400 дни , няколко съвета , постовете на еlmonje
https://www.relojes-especiales.com/foro ... -a-436904/" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3009
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: 400 дневен часовник

Мнение от stepona555 » 05 фев 2018 01:20

Още линкове

данни за малък
http://www.anniversaryclockidentificati ... js-53l.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
и за друг с диск
http://www.anniversaryclockidentificati ... gb-std.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
определяне на модела
http://www.anniversaryclockidentificati ... cipage.cgi" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.anniversaryclockidentificati ... -chart.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение

lockey
Reactions:
Мнения: 43
Регистриран: 29 дек 2017 14:09

Re: 400 дневен часовник

Мнение от lockey » 08 фев 2018 11:49

Благодаря за линковете. Ето мойте скромни препоръки за настройка на тези часовници.
Изображение

Пиша върху скицата на испанеца.

1. С - да се регулира, така, горният държач, като за целта леко се разхлаби винта С, и се затяга така, че вилката да е застанала в такова положение, че двете палети на анкъра да са на еднакво растояние влезли ( или излезли ) в междузъбието на ходовото ( анкърното ) колело. Това е много ВАЖНО. Така махалото ще работи симетрично!

2. А - да се регулира на възможно най-малко. Без махалото да спира. Започва се от малко и постепенно се увеличава. Ако амплитудата на махалото е около 210 градуса, е добре. Повече, не е нужно. Само ще изразходваме повече енергия.

3. L - дължината на нишката, а и нейното напречно сечение ( правоъгълно или кръгло ) се взима от интернет, книга или данните за механизма. Ако увеличаваме L, то периода Т се увеличава пропорционално на корен квадратен от L. Нишката може да е скръгло или правоъгълно сечение. Правоъгълно е за предпочитане ( по-лесно се монтират горният държач, долният държач и вилката ). Бреге, предлагат месингова нишка с кръгло сечение. Американците от Холовар, предлагат нишка от инвар с правоъгълно сечение. За предпочитане е. Аз ползвам такава. Периодът Т е обратно пропорционален на сечението на нишката. На периода влияят още: масата на топчетата на махалото ( пропорционално на корен квадратен от масата на 1 топче ) и разстоянието от нишката до центъра на едно топче. Ако проявите интерес ще напиша малко формули.
4. D - регулировка чрез огъване на анкърният щифт, не препоръчвам. Струва ми се не... някак си нередна.

Дано да съм бил полезен, на тези, дето ще се наемат да поправят такъв часовник. Отдавана не се произвеждат, вече, такива часовници. Обикновенно, грамотно ремонтирани/реставрирани са доста скъпи, а и няма да поевтинеят.

Успехи на всички!

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6193
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: 400 дневен часовник

Мнение от atanweb » 08 фев 2018 13:53

Има няколко интересни клипчета по тази тема (поне аз така мисля)
https://youtu.be/vB8SzG-koXc?t=31m30s" onclick="window.open(this.href);return false;
https://youtu.be/bidt7n3Nkow?t=38s" onclick="window.open(this.href);return false;
те голяма мания били тези механизми. Благодаря, за споделеното по-горе!
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3009
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: 400 дневен часовник

Мнение от stepona555 » 08 фев 2018 18:24

lockey написа:Благодаря за линковете. Ето мойте скромни препоръки за настройка на тези часовници.
Изображение

Пиша върху скицата на испанеца.


4. D - регулировка чрез огъване на анкърният щифт, не препоръчвам. Струва ми се не... някак си нередна.



Успехи на всички!
Добър превод на скицата , само с едно допълнение.
Описано е в следния линк , лесно ще го копнете в преводачката.
https://www.relojes-especiales.com/foro ... ost5360009" onclick="window.open(this.href);return false;

Фабрично щифта е от меко желязо за да може да се огъва , ако е закален , значи механизма е манипулиран .
Една възможност за регулиране повече никога не е излишна според мен .Дето се казва може и да не пипаш там , но ако аз искам да си настроя силата която анкера предава на вилицата и от там на нишката по добре да имам тая възможност
Поздрави
Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: 400 дневен часовник

Мнение от nevenbekriev » 12 фев 2018 08:31

Момчета, защо пишете тук? Намерих го съвсем случайно...
Май всички сте (сме) инженери, ще пробвам леко по- инженерно.
Количеството енергия (или импулс), което се предава при всяко задействане на ходовия механизъм на махалото, не може (почти) да се променя. Това, което може да се промени, е минималната амплитуда, при която механизъмът все още работи. Това става точно както го описвате - чрез промяна на височината на привода, свързваш нишката с опашката на котвата. Така се променя коефициента на предеване на движението между махалото и котвата. Когато този коефициент нарастне, ще е намалее минималната амплитуда... Обаче има и още една много важна настройка, и тя е свързана с останалите. Дълбочината на хода! Ако е недостатъчна, се получава разколебаване на хода близо до равновеснопто положение и за миг часовникът избързва с 5-10 мин. Колкото по- надолу е привода, толкова по-лесно се получава това разколебаване, и съответно е нужнен по-дълбок ход... Нещата са много заплетени и въобще работата на този тип механизми е компромис с часовникарството като такова. Основният проблем е не да се накарат да работят, а постигане на изохронност. Много са неизохронни - не е проблем да се накарат в даден момент да работят точно, но след половин година, като поотслабне силата на пружината, ще изосават примерно с 5 мин, на ден. Приемам ги по-скоро като някаква атракция, не точно като часовници...

Отговори

Върни се в “Стенни, настолни, будилници”