Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 1   [ 7 мнения ]
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 24 Юни 2018 10:30 

Здравейте. Искам да попитам някой знае ли колко оборота на ключа на хода трябва да бъде навит Метрона за да работи примерно 2 седмици? Знам че се води двуседмичен часовник но нямам упътване за да прочета какво пише там. :)
http://prikachi.com/images.php?images/447/9355447i.jpg
Това е часовника.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Юни 2018 10:58 

Не мисля, че има значение колко пъти ще бъде навит часовника! Според мен най-логично е часовника да се навива докрай. Не знам дали е мит или факт, но съм чувал, че когато пружината не е навита докрай, има вероятност да се скъса!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Юни 2018 11:11 

Аз питам защото имам и стенен Янтар. На Янтар имам и упътване и в него пише че хода на часовника трябва да бъде навит 6 оборота на ключа за да работи 2 седмици а боя трябва да бъде навит 5.65 оборота за да се развие едновременно с хода. Метрона го навивам докрай и при него оборотите на ключа до отказ са 5.5 :) не знам обаче дали е правилно това да се навива до отказ. При Янтара позволява повече от 6 оборота хода но никога не го навивам повече от 6 оборота.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Юни 2018 15:01 
Moderator
Аватар

В случая обаче не вземаш под впредвид, че пружините не се знае до колко са развити когато спре часовникът. В тях все още може да има заряд. Например 0,5 или 1 оборот.
Така, че тези сметки никога не може да са верни и не може да сравняваш различни механизми, та дори и да са от един и същи вид защото пак повтарям не се знае в какво състояние са.
Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Юни 2018 22:51 
Напреднал
Аватар

Навиваш докрай , няма какво да и стане на пружината ако е навита до половината или 2 /3.
Препоръките са свързани може би с неравномерността на момента на пружината .
Ако ти се занимава , навий го до средата и опитай да го настроиш да върви максимално точно.
След това го навий докрай и засичай по няколко пъти на ден отклонението докато спре .
Така ще установиш колко дни пружината има линейна характеристика , с други думи е възможно той да работи с пълно навиване 16 дни , но от тях да поддържа добра точност само от 3 до 12 ден примерно .
Така ще знаеш че ако го навиваш до 80 % и след това донавиваш когато стигне до 20 % ще работи по точно отколкото ако го навиваш докрай и го оставяш докато го намериш спрял.
Горното важи за почистена и смазана пружина , за да се развива равномерно.
Всички цифри по горе са примерни.
В една друга тема съм показал как 5 дневен работи 11 дни но след 6 ден рязко се влоши точността

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Юни 2018 07:37 

Да така ще направя. То и Янтара може да работи повече от 2 седмици с едно навиване но производителя му дава да се навива 6 оборота на ключа за максимална точност. Именно това целя с тази тема да разбера оборотите на ключа на Метрона за да го докарам и него да е максимално точен. Истината е че Метрона върви по точно от Янтара дори и при поразвила се пружина. Докато Янтара ми прави впечатление, че като се развие пружината почва леко да изостава.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Юни 2018 10:34 
Напреднал
Аватар

Пружината обаче е само едната половина , от другата страна е механизма който се съпротивлява на нейното развиване и ако не е почистен и смазан или има износвания в осите примерно , е логично да се достигне до положение при което почти развита пружина едвам да компенсира триенето в предавките .С други думи , за да гониш точност трябва всичко в системата да е ОК.А и без секундна стрелка си е трудно.
Абе занимавка си е за свободно време , ясно че ако искаш точност вземаш един радиосинхрон.
Поздрави и весела седмица

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 1   [ 7 мнения ]