Големия и малкия... Корабни часовници

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Големия и малкия... Корабни часовници

Мнение от Pavlin » 13 фев 2014 18:40

Отворих го! Таблата беше много плътно вкарана и окислена, изглеждаше като едно цяло.
Видях и лостчето, действително то спира навиването.
Поправям се- при навита пружина индикатора показва 0. Отброява колко време е бил резерва, а не колко му остава, както мислех аз.

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Големия и малкия... Корабни часовници

Мнение от varban » 13 фев 2014 18:49

Браво!

Павлине, можеш ли да снимаш моста на баланса отгоре?

Интересно ми е дали е прозрачен накладния камък.

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Големия и малкия... Корабни часовници

Мнение от Pavlin » 13 фев 2014 19:03

На цявт ми изглежда бял, кристален, с много фасетки. Сега не мога да го снимам че стана тъмно.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Големия и малкия... Корабни часовници

Мнение от varban » 13 фев 2014 19:56

Е, значи и в твойта машина, и в машината на Коцето има диамант, както е показано на този разрез:

http://forum.watch.ru/attachment.php?at ... 1271436428" onclick="window.open(this.href);return false;

И този диамант е естествен, не синтетичен. Когато са разработвали и произвеждали вашите
хронометри, още не са умеели да синтезират прозрачни диаманти, а само дребни и черни.

Технически е, няма стойност на бижутерски, но е с твърдост 10 по Мос.

И е бая голям.

Потребителски аватар
trk2
Напреднал
Reactions:
Мнения: 284
Регистриран: 29 яну 2013 09:18

Re: Големия и малкия... Корабни часовници

Мнение от trk2 » 14 фев 2014 00:17

Моя камък нещо се червенее, възможно е под него да има рубини. Имам два тестера за диаманти, единия мери температурата, а другия електропроводимостта. С първия различавам стъкло от корундум и корундум от диамант. С втория различавам мойсанит от диамант. Искуствените диаманти се срещат рядко и се познават по светлината но в случая нямам светлинен достъп, мисля че двата тестера няма да ми свършат работа, но ще пробвам. Върбане при Вас няма ли да почвате производство на диаманти?

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Големия и малкия... Корабни часовници

Мнение от varban » 14 фев 2014 09:14

Разбира се, че има рубин, на разреза се вижда.

За мойсанита ме умори :) чак в нета се ровнах. Moissanite на български, английски, руски и на други човешки езици се чете моасанит, в чест на човека, който е отворил пътя за синтез на диамантите, Анри Моасан. Мислел си, че е получил диамант, а реално е било силициев карбид - него са го нарекли моасанит. Не за тролинг, победителят на флуора го е заслужавал.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Големия и малкия... Корабни часовници

Мнение от varban » 14 фев 2014 09:22

trk2 написа:Имам два тестера за диаманти, единия мери температурата,
Топлопроводност, не температура :)
trk2 написа:Искуствените диаманти се срещат рядко и се познават по светлината но в случая нямам светлинен достъп, мисля че двата тестера няма да ми свършат работа, но ще пробвам.
Ето ти един тест, специално за 6МХ.

1. Ако камъкът на моста е червен, е рубин. Синтетичен.
2. Ако камъкът на моста е с лещовидна форма, с формата на нормален подложен камък, е сапфир. Синтетичен.
3. Ако е шлифован на фасети, е диамант. Натурален.

Не е тестер, ама работи по-точно :)

Ако твоите тестери покажат друго, хвърли ги през прозореца, щото могат да те излъжат и на бижу.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Големия и малкия... Корабни часовници

Мнение от varban » 14 фев 2014 09:23

trk2 написа: Върбане при Вас няма ли да почвате производство на диаманти?
Не, свършили сме ги отдавна, откакто Суперабразив се отдели от Арсенал. Не зная, сега правят ли. Вероятно да. Инструменти правят, значи и диамант правят.

Потребителски аватар
trk2
Напреднал
Reactions:
Мнения: 284
Регистриран: 29 яну 2013 09:18

Re: Големия и малкия... Корабни часовници

Мнение от trk2 » 14 фев 2014 09:49

Извинявам се за неточните изрази, все пак нямам техническо образовани часовниците са ми хоби. Тестерите вече ги подарих на бижутер защото се научих на око да различавам стъкло от корундум, а диамантите не са ми хоби. Но сега като стана дума се заинтересувах. И аз мисля, че камъка е естествен защото има някакво петно вътре в него и все пак не бях виждал толкова голям диамант. Продължавам обаче да се питам дали има разлика в топлопроводимостта и електропроводимостта между естествен и изкуствен диамант.
Иначе по темата тази сутрин Хронометъра беше спрял. (с напълно навита верига на барабана) за първи път от както го имам, го навих с ключа от охлюва и веригата мазно и точно си влезе в пътеката догоре, докато се включи контрата
Сега вече мога да кажа че всичко си има във функционално състояние.
От сутринта започнах тестове за точност, стабилност на хода, наблюдаване на поведението в зависимост от запаса, и експерименти с напрежението на пружината.
Заинтригуван съм от факта, че барабана и пирамидата си прехвърлят веригата един на друг при фиксирано напрежение, но то може да се поменя конторлирано от храповика на барабана.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Големия и малкия... Корабни часовници

Мнение от varban » 14 фев 2014 10:26

trk2 написа:Извинявам се за неточните изрази
Стига бе! :)
Аз не се подигравам, а се шегувам :)
Наистина не можах да разбера, за какво става дума. А много добре знам, кой е Моасан и какво е моасанит. Не можах да го свържа с мойсанит... ако щеш вярвай, помислих си, че е нещо, свързано с Мойсей :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Големия и малкия... Корабни часовници

Мнение от varban » 14 фев 2014 10:58

trk2> Но сега като стана дума се заинтересувах. И аз мисля, че камъка е естествен защото има някакво петно вътре в него и все пак не бях виждал толкова голям диамант.

Виж тази тема:
http://www.anchem.ru/forum/read.asp?id=15749" onclick="window.open(this.href);return false;

Ето това:
Угу, угу. Посмотри на размеры подушки и прикинь, кого придется пилить и гранить: ru.wikipedia.org/wiki/Крупнейшие_алмазы_российского_происхождения
Ты путаешь алмазы для ювелиров - т.е. относительно чистые, с кучей шлака который идет в отходы при огранке и распиловке. Для подушки весов ювелирного качества алмаз ненужен. Разница в цене между ними - в тысячи раз.
// http://www.anchem.ru/forum/read.asp?id= ... ecordnum=9" onclick="window.open(this.href);return false;

Аз после се заинтересувах и си писахме с xeon5680. Така е.
Не, че пластинките са евтини. Ама ако вземеш природен диамант, не може да не го направиш в по-голямата му част на малки парчета и прах, докато изкараш брилянт.

trk2> Продължавам обаче да се питам дали има разлика в топлопроводимостта и електропроводимостта между естествен и изкуствен диамант.

По топлопроводност - няма, не е голяма. Топлопроводността е много по-грубо свойство от електропроводимостта, защото зависи от кристалната решетка. Примесите в следови количества не влияят толкова на топлопроводността.
Ако е въглерод в тетрагонална кристална решетка, де ще иде да не е топлопроводен.
Това е основно свойство на диаманта, заедно с твърдостта му.

С електропроводимостта е много по-различно.

Диамантът е изолатор, чистият - идеален изолатор. По-идеален от него трудно се намира, понеже се състои от еднакви атоми (и графитът е с еднакви), свързани с еднакви връзки (при графита не е така).

Ама то такова животно - чисто вещество - нема!
Затова диамантът е... полупроводник :)
С много широка забранена зона. Която може да се стеснява.
Правилото е - колкото по-шарен, толкова по-електропроводен.
Щото електропроводимостта се определя от примесите.

А синтетичните диаманти съвсем неотдавна се научиха да ги правят прозрачни. Масовите са хептем черни, като сенегалски негър :)
Това е заради примеси на другата алотропна форма на въглерода - графит, която е много електропроводна.

Но ако един синтетичен диамант е прозрачен или слабо оцветен, то и електропроводимостта му ще е като на естествения аналог.

Ще стане, като с рубините и сапфирите - синтетичните са също като естествените, ама по-добри. По-удобни по форма, по-бездефектни, по-еднакви.
Нали естествените рубини и сапфири ги оценяват именно по дефектите и несъвършенствата на кристалната решетка.

Абе я да взема да спра, че това е часовникарски, а не химически форум :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Големия и малкия... Корабни часовници

Мнение от varban » 14 фев 2014 11:08

trk2 написа:От сутринта започнах тестове за точност, стабилност на хода, наблюдаване на поведението в зависимост от запаса, и експерименти с напрежението на пружината.
Заинтригуван съм от факта, че барабана и пирамидата си прехвърлят веригата един на друг при фиксирано напрежение, но то може да се поменя конторлирано от храповика на барабана.
Амплитудата каква е?
Това, че е хронометър, не го прави не часовник.
Ако амплитудата е малка, няма смисъл да го тормозиш много - няма да върви точно.
А да го настройваш мръсен си е престъпление... по кой член, сам намери ;)

Първо разглобяване, миене, сглобяване и мазане, и после - настройка.

Ако не - дръж го в колекционно състояние и се тренирай на големи механизми. Отначало на 5671, после пробвай да сбориш някой сплит-секундомер Слава. Докарай му баланса до прилична амплитуда, и тогава пипай 6МХ.

Що се отнася за пружината, в инструкцията казват, че на развита се навива на 10 зъба на барабана. Но работния отрязък е между 4 и 32 часа. Не се навива до край и не се развива до край.

Потребителски аватар
trk2
Напреднал
Reactions:
Мнения: 284
Регистриран: 29 яну 2013 09:18

Re: Големия и малкия... Корабни часовници

Мнение от trk2 » 14 фев 2014 12:21

Естествено че няма да го настройвам сега просто искам да го наблюдавам да добия впечатление преди това, за да имам база за сравнение пък и евентуално да получа насоки за обслужването и настройката.
Как да разбера амплитудата, пък и колко е нормалната?
Единствено се сещам да му запиша звука и после да му направя морфологичен анализ на компютъра. Така ще получа времето от едно цъкане до друго и после какво?
Може би нищо защото при ниска амплитуда скоростта е по-бавна но пътя е по малък така че времето вероятно ще остане едно и също?
Не е като на анкетния механизъм да измериш времето на работния ъгъл и така да получиш скоростта.
Хм много интересен въпрос може ли да се изчисли амплитуда по звука, май не. Може би трябва да го запиша на видео и после да анализирам кадрите, сещам се за една камера :) но не знам дали записва от близо.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Големия и малкия... Корабни часовници

Мнение от varban » 14 фев 2014 14:39

Форумните начини за определяне на амплитуда и равновесно положение са два. Единият е с виброграф (бачо Ангел, Павлин, Миро).

Но класическият е на Невен... тъй де, без мания за възвеличаване, но той много по-добре го обясни:

viewtopic.php?f=57&t=1770" onclick="window.open(this.href);return false;

Аз бях чел разни книги, но обяснението на Невен с пеперудката е много снайперско.

Ама понеже съм скептик, взех, че го проверих на виброграф:

viewtopic.php?f=57&t=1770&start=30#p21782" onclick="window.open(this.href);return false;

и както аз си знам:

viewtopic.php?f=57&t=1770&start=30#p22314" onclick="window.open(this.href);return false;

Последният е много бавен и неудобен, но при него празно няма - за амплитуда е по-точен от виброграф. Само че не с всеки фотоапарат става. Аз ползвах такава сапунерка: http://www.exilim.co.uk/exilimhighspeed/exfh100/" onclick="window.open(this.href);return false;
Тя умее до 1000 кадъра в секунда.
Последна промяна 1 на varban, променена общо 14 пъти

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Големия и малкия... Корабни часовници

Мнение от varban » 14 фев 2014 14:43

Амплитудата - ми като на всеки друг балансов часовник. Ако е 220 градуса, е най-добре.
Ама сигурно трябва да е над 220, иначе няма да има запас за остаряване на масло, отпускане на пружини и прочее.
Ако е по-малко от 220, неуравновесеността на баланса почва да играе подла роля. Това, че работи само в хоризонтално положение на баланса... ами колко е хоризонтално? Да речем, че няма да го качваш в кораб :)

Отговори

Върни се в “Хомиджи, дайвърски и военни часовници”