Големия и малкия... Корабни часовници

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Големия и малкия... Корабни часовници

Мнение от varban » 21 яну 2016 22:42

Оста на баланса ли е прецакана?

Потребителски аватар
trk2
Напреднал
Reactions:
Мнения: 284
Регистриран: 29 яну 2013 09:18

Re: Големия и малкия... Корабни часовници

Мнение от trk2 » 01 фев 2016 22:05

Според мен е нещо с настройката, не съм го разглобявал и не съм открил закономерност. Междудругото имам резервен баланс :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Големия и малкия... Корабни часовници

Мнение от varban » 02 фев 2016 08:29

trk2 написа:Как не го видях по-рано, моя вече не работи. бях го дал на часовникар на обслужване и вероятно пътя не му е понесъл.
И мен ме е яд :(

Аз ти бях писал:
varban написа: Ти сигурно знаеш, ама аз да предупредя - този баланс е много тежък и ако работи, часовникът се обръща бавно и полека.
А спиралата сигурно е много мека. Хич не си и помисляй да вадиш баланса като на ръчен.
Що ли не написах още един път за заклинването на баланса при транспорт :( :( :(

Едва ли е мръднала настройка. То настройките на този са два чешита. Едните са на самия баланс, за избързване/изоставане и температурна корекция, с тежести и винтчета. Да са мръднали тежести на винта - не вярвам. Още повече, че съдейки по снимката, за температурната корекция си има точно определени места - виждат се на таблата на баланса.

Втората е равновесното положение на баланса. Има подвижна колонка около диамантената опора. Ама тя така мощно е фиксирана, че едва ли ще мръдне:

Изображение

И втулката на оста, на която се крепи другия край на пружината. И тя така.
Така че остава нещо нежно. Например, пружинката на спусковия лост :( :( :(

А там, където намерих картинката, има един прекрасен образец на VEB Uhrenwerk Glashütte:

http://www.ostron.de/Mechanik/Mechanisc ... METER.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Добра рухлица, а?!!!! :) :) :) :)

Отговори

Върни се в “Хомиджи, дайвърски и военни часовници”