Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 5 от 7   [ 138 мнения ]
Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 15 Фев 2014 17:30 
Напреднал

Не знам колко е нормалната амплитуда, но би трябвало да не се променя или да се променя малко в целия период на резерва. Нали затова е с "фюзи"!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Фев 2014 18:41 
Moderator
Аватар

Да, и аз така разсъждавам.
Амплитудата не е ясно, колко трябва да е, ама ако е 219 градуса, няма да зависи от страничните ускорения, възникващи при клатенето на борда. А понеже въртящият момент е постоянен, ще може да работи добре в района на инфлексната точка, където изменението на периода от амплитудата е най-голямо.

Но затова трябва да се обърне така, че тежестта на баланса да лежи върху диаманта. Там триенето е по-малко :-)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Фев 2014 21:27 
Аватар

Днешния ми опит да го снимам отдолу беше неуспешен „проблеми с фокуса“ утре пак ще пробвам. Наистина много бавно набира.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Фев 2014 22:26 
Напреднал

Просто гледай до къде стигат спиците на баланса. При 180 гр. балансът заема едно и също положение в двете крайни точки на отклонение. Бях писал нещо тук
viewtopic.php?f=57&t=1770

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Фев 2014 22:41 
Moderator
Аватар

Прочети по линка на Невен за крилете на пеперудката, вземи огледало и фенерче и остави фотоапарата настрана :-)
Можеш да изменяш ъгъла на осветяване така, че да блестят спиците.

А за Ракети с четири спици този метод е по-точен от виброграф :-) Ни ъгли ти трябват, ни 500 евра :-)

Е, равновесието се настройва по-неточно, ама не може всичко да е идеално :-)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Фев 2014 10:37 
Аватар

Какво масло да използвам за смазване. В книгата, която Върбан ми прати http://german242.com/books/remont_izmer_vremeni.djvu са посочени три масла
МЦ3 за храповика на пирамидата и пружината, барабана с пружината...
МПБ-12 Цапфи (това пък какво значи?) на вала на барабана (сигурно е мястото където лагеруват осите)
МЗП-6 Цапфы трибов колес Цапфите на осите на колелата.
МБП-12 Цапфи на баланса,
плоскости импульса палет, това последното сигурно са трите къмака
веригата

Вискозитет кинематически при 50 градуса
МЦ3 27-30
МЗП-6 26-23
МБП-12 19-22
Прави ми впечатление, че числата след буквите са пропорционални на разликата във вискозитета.

За МПБ-12 нищо не се казва предполагам че има някаква грешка

Засега не мога да разбера мерната единица
Гост 33- 53 не открих, но във 33-2000 http://ostapbenderx.narod.ru/Index/33/3341.htm се говори за мм2/с числата обаче доста се разминават от тези на моебиус които вървят в рамките на 104 мм2/с за палета 120 за бързите оси, 1200 за бавните оси и грес за пружината http://www.moebius-lubricants.ch/en/products/oils
https://secure.eta.ch/CSP/DesktopDefaul ... 1&tabid=28

Последна промяна trk2 на 17 Фев 2014 11:46, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Фев 2014 11:24 
Напреднал

Цапфа на руски (предполагам от немски) е pivot на английски. Не знам да има българска дума за това. Става въпрос за частта от оста или вала или пиньона, коят влиза в камъка или втулката на плочата и лагерува на нея. За маслата темата е сложна и необхватна, но важното е да има някаква смазка отколкото да няма защото не е точната според инструкциите. Това все пак е едър механизъм, но можеш да ползваш по принцип правилата за джобни и ръчни часовници

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Фев 2014 11:30 
Moderator
Аватар

trk2 написа:
МПБ-12 Цапфи (това пък какво значи?) на вала на барабана (сигурно е мястото където лагеруват осите)

Цапфа е цилиндрично място, в което лагерува вала. По принцип разликата между цапфа и шийка е тази, че шийката е подложена на усукващ момент, а цапфата - не.

Ако вземем едно зъбно колело от ангренаж, то има две цапфи, които влизат в камъните.
Докато примерно вал на пружина, поставена в барабан, има и цапфи, и шийки, защото предава момент. Ама не ги делят, пък и часовникарите не винаги ползват точните термини от механиката :)

За маслата - тука трябва да се пита някой, дето знае съвременните масла. Щото съм категорично убеден, че същите тия 6-МХ в днешно време се мажат с други масла. Тия, които ги има в книгата, отдавна са спрени от производство - гостовете са по-дърти от мен.
Виж кво закачих с търсачката: http://forum.watch.ru/showpost.php?p=12 ... tcount=292

Ще се наложи подбор по тези, дето ги има налични.
Интересна работа е за веригата - маже се с най-тънкото масло, МБП означава масло за баланс и палети. Виж, това е изненада за мен. Ако не бях прочел, щях да предложа по-гъсто.

Затова много-много не ме слушай :)

ПС: има една голяма тема на руския форум - http://forum.watch.ru/showthread.php?t=32710
Ама аз не я чета :) Карам с масълцето на Лаврентий и няколко марки от таралясника, по методиката на Невен :)
Росен ми даде едно флаконче 8000, с него мазах само кварцета, още не съм го пробвал на механика.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Фев 2014 12:02 
Аватар

За веригата и аз не знаех докато не написах предния пост. Ще постъпя както Невен казва и ще сложа съвременния аналог на тези масла- въпреки това оставам любопитен за мерните единици по стария ГОСТ и защо имат такава голяма разлика със съвременните масла (мисля че тя не се дължи само на температурата 50 - 20)
Преди маслата обаче има друг въпрос по зъбите на ходовото колело има малко патина, чудя се дали трябва да ги полирам за да се плъзгат камъните по леко.( най-вече импулсния)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Фев 2014 15:43 
Moderator
Аватар

За вискозитета - най-много зависи именно от температурата. Зависимостта даже не е линейна, а степенна. Трябва да видя някъде, имам ли кривата за масла.

А ходовото колело даже не си представям, от какъв материал е. От това зависи, дали може, дали трябва или хич не трябва да се пипа.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Фев 2014 17:20 
Аватар

Да и за такива разъждения имам, намерих устройството на пирамидата, а тук пише за амплитудата на сходни машини http://german242.com/books/belyakov2.djvu стр. 108

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Фев 2014 18:14 
Moderator
Аватар

Да, видях. Амплитудата на различните машини е различна.
На един - 270, на друг - 230, а на някакъв на НИИЧасПром даже е 180 градуса, което не ми е ясно.

Ти виж обаче главата за спиралите и си направи сметка, че това е учебник за техникуми от края на 50-те. И не за металурзи, а за часовникари, които най-вероятно никога няма да видят вакуумна пещ :-)
Какви ли работи ще пише в учебник от 70-те за инженери-металурзи :-)

Това в порядъка на флейм по темата, дали спиралата на братята прилича на космическата им програма. Ми да, прилича - независима е от други държави :-)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Фев 2014 18:33 
Moderator
Аватар

Интересно, какъв ще е този хронометър на НИИЧасПром. В учебника явно са взети данни от по-стари от годината на издаване публикации. Трябва да седна на компютър и да потърся оригиналите. Лошото е, че досега не съм се интересувал от часовникарски работи и не знам места с оригинални публикации.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Фев 2014 22:37 
Аватар

Възможно е амплитудата на МХ6 да е по- малка от 180 градуса, защото мометната инерция на баланса е 0,278

Хамилтон_____0,158 - 270 градуса
МХ2__________0,219 - 230 градуса
НИИчаспром__ 0,223 - 180 градуса
МХ6__________0,278 - ??? градуса

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Фев 2014 23:31 
Напреднал

Само ще кажа че инерционният момент на баланса на Молния е няколко пъти по-голям от този на да речем Победа, но имат еднакви или близки амплитуди. Това е въпрос на конструкторско решение, но принципът на Мечо Пух за "колкото повече..." би трябвало да си е в сила. Може другите които имат такъв хронометър да споделят каква е при тях амплитудата. Впрочем тя зависи от това до каква степен е навита пружината, затова ти казах, че когато се навие от фюзейното колело до края, в барабана трябва да се е навила почти до края.
Предполагам, че на ходовото колело таблата е месингова. Остави го да работи, след някой друг месец ще се изгладят работните повърхности. Не се опитвай да полираш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Фев 2014 07:40 
Moderator
Аватар

nevenbekriev написа:
Може другите които имат такъв хронометър да споделят каква е при тях амплитудата. Впрочем тя зависи от това до каква степен е навита пружината...

Така е. Когато Коцето определи амплитудата в щатно положение, ще питам братята на другия форум. Там има двама-трима, които са ремонтирали по няколко такива, така че имат опит от различни машини.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Фев 2014 20:10 
Аватар

Хронометъра показва характер :) за три дни половин секунда разлика избързва точно с по 25 секунди на ден- направо не е за вярване като знам че стоял години в мазето.
Според книгите до 20 сек. може да се коригира с въртене на двете тежести.
А сега го слагам в хладилника.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Фев 2014 21:26 
Специалист

Туй не можах да го разбера,за три дни половин секунда разлика,пък избързвал с 25 сек. на ден icon_crazy

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Фев 2014 22:07 
Moderator
Аватар

От 24.5 до 25 примерно. Тоест, избързва възпроизводимо.
Ама е далече за дадената в документацията отклонерние на отклонението 0.35 - като за хронометър втори клас.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Фев 2014 22:11 
Moderator
Аватар

trk2 написа:
А сега го слагам в хладилника.

Не особено разумно :-)
Машината е смазвана някъде между ХХ конгрес на КПСС и ХIII конгрес на БКП и всичкото масло, дето е останало, е станало на смола.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Публикувай нова темаДобави отговор Страница 5 от 7   [ 138 мнения ]
Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща