Циферблати - реставриране

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от DHM » 13 май 2013 22:16

Идеята ми за печатане се ограничава с цифери на Полет и Полет Де Лукс, където цвета и маркерите се запазват, а единствено надписите изчезват. Заради един похабен от мен ценен цифер попитах в рекламна агенция на познат....Отговориха ми че може ( за Де Лукс става въпрос :lol: ) но не със ситопечат а с тампон, каквото и да значи това и цена 20лв. за тампона без труда....като няма гаранция за центрирането :evil:
.

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от dreadx » 13 май 2013 22:36

Аха, центрирането. То това е проблемът, че докато му обясниш на този, който ще го печата - по-добре да си го направиш сам. /По-точно ще им трябва някаква специфична установка за позициониране на циферблати/.

Ще разпитам за тампонния печат, а много ми се иска да измислим начин за лесно отпечатване на циферблати. Има много красиви циферблати, на които си струва човек да си поиграе да им възвърне първоначалния вид.
Какво стана с мастилено-струйния принтер за маникюр? Основата върху която се печата дали е прозрачна, матова, непрозрачна-бяла? И от какво се състои - трайни ли са съставките и дали могат да изкарат години върху ламарина на циферблат?

По-горе показах снимка на такъв модел Ракета, която ми предложи 3017, за да си правя експерименти с нея. На 6-цата май има размазано мастило - ако я е почиствал с нещо, е интересно от какво точно се е разтворило мастилото. Устойчиво е на спирт, проверих. Експериментално можем да съберем информация кой циферблат от какви материали е направен и какъв е правилният подход за реставрирането му.

Ракетата върху чиито циферблат си правих експерименти е ето тази:
Изображение
Като резултат се премахна лака с всичките тъмни петна. Останаха по-незабележими дребни язвички, на места където е бил отлепен лака - тези тъмни точки в пространството между 4-6-8, но в момента са на 20% видими, от което беше преди. Хрумна ми, че може да се посребрят (е не точно на тази Ракета, но ако е нещо наистина сериозно..). А може и да се запълнят с нещо в тон с общия цвят на циферблата. Някой знае ли основата - лъскавото покритие дали е сребро и ако не сложа никакво покритие (лак) - дали ще хване патина?
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от rosen_er » 14 май 2013 10:56

Доста добър резултат.Само минутните отметки малко са отишли,но като цяло лично на мен ми харесва. :clap:

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от Pavlin » 14 май 2013 17:20

Друго което аз съм си мислел е да се направи плосък принтер. Взима се електрониката с печатащата глава и се монтира на водачи, като се задвижва от стъпкови мотори. Нещо като мини CNC рутер. Без маркер за настройка, а циферблата да се слага на x,y държач. Но не съм толкова в час, че да мога аз да го направя, трябва си разбирач.

Изображение

Изображение

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от dreadx » 14 май 2013 19:17

Няма да е проблем да насучем циферблат в мастиленоструен принтер, главата ще покрива 2/3-ти от циферблата. Не можем да му направим автоматичното преместване - да нарисува половин циферблат и след това да си го премести, за да нарисува другата половина (може, ама трябва прецизна механика). Ще го печатаме ако трябва на два пъти. Позиционираме циферблата на някакво място, излъгваме принтера, че е глътнал лист хартия и така. Главите на мастиленоструйния принтер се движат на разстояние от хартията, на която се печата. Дали отдолу ще има хартия или циферблат - няма разлика. Но трябва да изберем основа, понеже мастилото трябва да има в какво да попие. Директно върху ламарина се събира на капки. И на принтнатия маникюр се полага преди това основа. Трябва да е устойчива - да изкара години, и освен това ще ни се иска да е прозрачна, че да лъщи отдолу метала. Ако не стане с онзи печатарски лак - не знам. Няма да е баш като с боя, но може би ще е съвсем приличен, бърз и лесен вариант.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от nevenbekriev » 15 май 2013 06:46

Не е проблем да се преработи някой мастиленоструен принтер за да печата върху циферблат. Само мастилата не съм убеден че може да се използват върху някакъв лак например.
Наскоро ми отпечатаха циферблат за един стенен часовник върху прозрачно самозалепващо се фолио (май PVC). Това може да свърши добра работа при гладките посребрени циферблати - почистват се тотално и ако е нужно се полират, залепва се фолиото и готово. Ще предпазва среброто от потъмняване като лак. Качеството е супер, а цената- 2-3 лв за 100 cm2

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от rosen_er » 15 май 2013 08:40

Явно основата трябва да бъде с ниско повърхностно напрежение - нещо леко грапаво (гилоширан цифер :D ) като дисковете върху които може да се печата например.Едно приятелче има такъв Канон и печатът върху диск е много добър.Могат да се печатат картинки и каквото решиш и на мини диск.Проблем може да се окаже,че циферите са изпъкнали.Сигурно може да се измисли начин за центриране им.

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от Pavlin » 15 май 2013 08:53

Идва друг въпрос, дали мастилата за хартия не могат да се заменят с такива за метал. Дори и да се наложи да се изпичат след това, но не знам дали са с еднаква консистенция. Центрирането може да прави с такъв дуржач, с няколко опита и корекция.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от rosen_er » 15 май 2013 09:05

На "прима виста" си мисля че за закрепването и центрирането може да се ползва CD .

kapkan
Специалист
Reactions:
Мнения: 2479
Регистриран: 27 яну 2012 22:01
Местоположение: Правец

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от kapkan » 15 май 2013 11:53

3017 написа:Идва друг въпрос, дали мастилата за хартия не могат да се заменят с такива за метал. Дори и да се наложи да се изпичат след това, но не знам дали са с еднаква консистенция. Центрирането може да прави с такъв дуржач, с няколко опита и корекция.
Със безцветен лак,спрей на флакон съм минавал рисунка с такова мастило,държи яко :thumbup:

cerasimi
Специалист
Reactions:
Мнения: 1164
Регистриран: 05 апр 2012 15:23

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от cerasimi » 15 май 2013 14:58

Има и принтери, които са за печат върху метал, но те са скъпи.

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от dreadx » 15 май 2013 21:26

Не се бях сетил за принтерите за CD, но и никога не съм виждал такъв на живо.

Проблемът с мастилата за хартия е, че се очаква да попият в нещо.
Върху ламарината най-вероятно ще се съберат на капки и ще изсъхнат в неправилни форми.

Трябва циферблатът да се покрие с някакъв лак, който хем да е прозрачен, хем да има попивателни свойства.
После може да се наложи изображението да се запечата с друг вид лак.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от rosen_er » 16 май 2013 08:21

Ето за такъв говоря:
http://www.canon.bg/For_Home/Product_Fi ... MA_MG5350/" onclick="window.open(this.href);return false;

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3684
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от Seikosha » 16 май 2013 15:12

Aбе нещо гледам,много на сериозно се взехте в тая тема :think: Иначе е хубава,весела и палава,дори всяка сутрин като си пия кафето си я препрочитам и умирам от смях,особено как ще побутваме ваденки с клечки за зъби и после ще ги гладим с ютия и най вече като ги обуем в чорап,за да не се "разбягат надписите"Изображение
Навремето излезе един роман,единствената проза на Булат Окуджава,казваше се "Пътуване на дилетанти" Точно това ще си помислят безбройните анонимни гости които посещават форума,а сред тях сигурно има и средно интелигентни си запознати с някои неща.Много ще ни се вдигне оная работа(за рейтинга говоря)ще знаете.
В крайна сметка ще реставрирате ли или ще правите лоялна конкуренция на пловдивчани,щото това са различни неща,докато при първото има резон да се говори и обсъжда,но по-професионално,то за второто,не виждам как целта ще оправдае средствата и крайните естетически изисквания. Има изказали се,които са се приближили до истината,но когато достигнат до детайлите,ще разберат за какво става въпрос.Печатането на пари,във вид на циферблати едва ли може да се случи и причините са много.
Тъй като темата е безкрайна като фантазиите на този който я е отворил,само ще спомена,за да ви стесня диапазона от заблуди,че с мастилено - струйният Канон нищо не може да се получи,еле пък с този за маникюр,ако ще, само и заради използваните мастила на лакова основа.При тая техника се получават наистина фини от птичи поглед рисунки,но реално погледнато,всички са с нефиксирани очертания,какъвто и да е лака,има свойството да се разлива,малко или много.При по големи детайли със свободен контур,еди -доди,ама за отсечен строго маркер,цифра или буква с големината на няколко микрометра си е залъгалка. По принцип при ситопечат се използват такива бързосъхнещи лакове и мастила,понеже общо казано структурата на ситото,което е на микро квадратчета,при вдигане на ситото,отсичат краищата.Но там пък проблемите са от друго естество,но да не ви отегчавам повече.
Успех в откриването колелото и топлата вода. :thumbup:
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от rosen_er » 16 май 2013 15:48

Ей заради такива песимисти като теб,не патентовах продукта "Суха вода на прах" като ученик :lol:

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”