24Ракета или как се зарибих

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

24Ракета или как се зарибих

Мнение от varban » 01 юни 2013 12:26

Намерих малко снимки, които са правени по-рано...

Ето на какво пробвах новата си китайска лупа:

Изображение

Вижда се пукнатина на стъклото от 18 до 23 часа и липсата на минутна стрелка.

А тук се вижда, защо минутната стрелка липсва:

Изображение

Изображение

Не е ясно, как секундарникът се оказа в стъклото, отхвръкнало от солника на две крачки.

Тук не се вижда счупеният ремонтоар и изместените регулатор и колонка.

Изображение

Щото оправях контраста по номера на капака :(

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Донор за минутна стрелка

Мнение от varban » 01 юни 2013 15:29

Изображение

Минутната стрелка за него взех от Чайка 3056, утрепана от брат ми. С надпис на задния капак. Долу вдясно е моторчето, взето от някакъв 3050, корпусът му е до него.

А ужасът горе вдясно е още един часовник, утрепан в завода.
Залях си лявата ръка с етилацетат и веднага свалих часовника. Поизтрих го, той си работеше, и продължи да работи, докато му умря китайската батерия.
А като се опитах да го отворя, видях, какво е станало с уплътнението - набъбнало е и е залепило капака. Нагрях го на +50 и като го отвярях с наточен пирон, му таковах таковата на намотката.
Иначе всичко друго на 3056А си е добро. Колесната му система и сега се превърта от докосване, ама трябва да търся донор за мотор.
Последна промяна 2 на varban, променена общо 1 пъти

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: 24Ракета или как се зарибих

Мнение от varban » 01 юни 2013 15:51

Другата страна на медалите

Изображение

Славата ми е грозна, ама така я бях настроил, че цепеше секундата :)
Известно е, че на руските платки братята слагаха променлив кондензатор, та такива серсеми като мен да могат да ги човъркат. И докато си правят по-точни часовниците, да ги чупят и да правят оборот на великата съветска часовникова промишленост.
Те братята таман бяха направили страхотен консорциум за евтини и унифицирани кварцови механизми, също като в швейцария по-късно.
И този консорциум трябваше да се храни, щото само от оборот живееше.
Гол калибър 3065А не се продаваше, ама за ремонт, който искаше пълна смяна на карантията, вземаха под 10 рубли.

Тогава купих две чайки 3056. Едната за брат ми, другата за мен. На брат ми моторът се скапа - от удар, той е капризен. И на мойта така. Аз го смених, много евтини бяха. Дадоха ми го само с проверка, че се въртеше и ми взеха три рубли.

А мойта чайка я удавих в морето около Обзор. Бях си я направил горе-долу херметична, въпреки че от завода не беше такава и си беше с пиринчен корпус. След като излезех, я давех в чешмяна вода, после я сушах и пак на ръката. Акълът ми беше толкова преди 25 кила.
И един ден излязъх от водата без чайка - бях пробвал корпусът на херметичност, ама на верижката не и бях провел пълни изпитания.
За нея още ме е яд. Чистех я много просто - свалях я от солника и я давех в азотна киселина.

Та ако някой лятос настъпи в морето около Обзор нова верижка с тленните останки на саат, да я се обади, може да е мойта :)

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: 24Ракета или как се зарибих

Мнение от DHM » 01 юни 2013 16:04

Забавен както винаги :) :bravo
.

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Донор за минутна стрелка

Мнение от dreadx » 01 юни 2013 16:26

varban написа:..и като го отвярях с наточен пирон, му таковах таковата на намотката.
Една чайка с надрана и проскубана намотка успях да съживя, като развих горните слоеве жица докато стигна до здравото място. Много време ми отне, и много търпение - но ми беше любопитно дали ще успея. Не очаквам професионален часовникар да се захване да прави подобно нещо.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Донор за минутна стрелка

Мнение от varban » 01 юни 2013 17:10

dreadx написа: Една чайка с надрана и проскубана намотка успях да съживя, като развих горните слоеве жица докато стигна до здравото място.
Не съм се занимавал с часовникови мотори. Един път съживих прекъсната намотка на грамофонна доза. Свирна.
А понеже бяха четири, и аз се бях начел разни книжки (там пишеше, че бобините трябва да са еднакви), одрах и другите три, здравите. Още свири.

Ама разлика на слух нямаше :)

Бобинките на грамофонната доза са около два пъти по-къси от тази в 3056А.
Ама да знаеш, какво има в моторите на 3050 и 3056!

4 безкорпусни бобини с размер:
вътрешен диаметър 1
външен диаметър 3
височина 0.5
И не сантиметри, а милиметри :o

Този мотор е измислян от мрачен съветски гений, в секретните лаборатории на Кей Джи Би. Предната му разработка е била фотокамера калибър 5.45, а следващата - сачми за български чадър.

И моторите са произвеждани ръчно. В ГУЛАГ, от генномодифицирани политически затворници :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Отплеснах се... исках само да задам технически въпрос

Мнение от varban » 01 юни 2013 18:24

От 24 май до вчера ракетата вървеше горе-долу в допуска си - половин минута на ден.
От вчера почна да изостава, и много странно - вземе че изостане десетина-петнайсет минути и после върви горе-долу добре.

Историята на болестта е ясна - падане отвисоко.
Лечение - разглобяване, смяна на счупения ремонтоар - случайно имах точно такъв, даже си пишеше на хартийката, на която беше забоден.
Като го измих (не съм мил само пружината), го смазах с масло баш от швейцария: ELA... такова де... MAKINA YAGI... само не по лицето... в понеделник съм на работа...
Механизмът на ремонтоара лееекичко мацнах с гресчица.
Карамфилът не съм го щипал - достраша ме.

Освен това намествах колонка и регулатора на баланса, още преди да го извадя. Те бяха накриво - изскочили са от удара. Цапфите на баланса - като в Петродворец, камъните - цели... то затова почнах. Знаех, че имам оригинален ремонтоар, а от останалото липсваше само минутна стрелка.

След като сглобих механизма и той почна да цъка, извадих една минутна стрелка от чайка и леко я разширих, за да влезе.

После вече разказвах :)

Сега въпросите:
1. Може ли такова поведение да е от оплескан с масло карамфил?
Да е потекло, щото квито ми са отвертките, такова ми е и маслото, такъв ми е и майсторлъка. Симптомите си ги има - много леко се местят стрелките. Ама пък и много леко върви назад в положение навиване. Щракането почти не се чува.

2. А от лошо подбрано равновесие на баланса? Или от лошо масло?
Подбирах по по положение баланса без нищо на платината, само с неговия мост. И горе-долу отбелязах, в какво положение е колонката, така че импулсният камък да си застане на мястото. След това сглобих всичко и то си зацъка само :) А! палетите не съм мазал, мазах зъб по зъб анкерното колело под две лупи, с разредено с хептан (като бензин, ама по-чист) онова масло. С такова мазах и инкаблока. Гледах да е мнооооооооооооооооооооого малко.
Като сглобих механизмът, местих по малко напред-назад колонката, докато часовникът тръгне на няколко зъба навиване сам. Тръгна на много малко, няколко пъти го пробвах. След това смазах камъните, пак с разредено масло, ама доста по-малко разредено, и той почна да тръгва сам на цял оборот на барабана, не от четвърт. Като го заврях в рамката, отворих една жълта ракета 2628.Н и сложих регулатора горе-долу като на нея. То и колонката беше почти точно там, въпреки че нарочно не гледах от нея. И влезе в половин минута от второто мърдане. След това му изправих краката на циферблата, че бяха като куки, и му сложих лъскава минутна стрелка. Слагах я с квото ми падне, даже не помня как. Ама я натисках яко, а тя не даваше... два-три пъти ми бяга, също като маце-новобранец.

Солникът цъка нормално, ама на ухо, виброграф сигурно ще изгори от ужас. Равномерно, не звъни в никакво положение при пределно навиване, (не като омегата 601, която не съм пипал - нейната спирала звънка при пълно навиване и с коронката надолу, а като я наклоня на 45 градуса вляво-вдясно, звънкането изчезва. Като се поотпусне пружината и намалее амплитудата, никак не звънка)
С напълно навита пружина ракетата изкарва свободно 36 часа, интересно, на колко ще спре сама.

И трети въпрос - става ли карамфил от други ракети? Не гледах от жълтата, щото нея правих после, а в нета не можах да намеря информация.
Ама карамфилът на тази ракета няма да го щипя със зегер-клещите за таралясника.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Кой е следващия?

Мнение от varban » 03 юни 2013 00:29

На продавалника пъкна един ролекс, баш като тоя, дет му скъсах веригата... нали знаете щатът на най-яката противотанкова рота - сто перничанина, въоръжени с ловешки ъглошлайфки: режат танк на скрап, още преди да е гръмнал.
Изображение
страхотен ролекс реплика от наи висок клас на снимките не е излязал много добре
// http://prodavalnik.com/roleks-i24708029" onclick="window.open(this.href);return false;

Нема ядове, аз съм го снимал - баш същия. Може снимката да не е хубава, ма другото е верно.
Ройлеха е от толкова висок клас, че отнася оригинала, като дизел цинкова кофа. Много по-точен е:

Изображение

// http://www.balancer.ru/tech/forum/2013/ ... l#p3157968" onclick="window.open(this.href);return false;

Ако някой има утрепана ракета 2628, да отнася лота. Ъглошлайфка за веригата ще му дам - много и ходи :)

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: 24Ракета или как се зарибих

Мнение от nevenbekriev » 03 юни 2013 16:36

Мисля, че първо трябва да стегнеш карамфила и ако не изчезне проблема, тогава да пробваш други неща.
Най-добре е да използваш същата нокторезачка, с която го вадиш. Първо обаче намери стоманена тел с диаметър малко по-малък от отвора на карамфила и я сложи вътре за всеки случай. Стискай по малко и то само на едно място. Може да е мъничко по-ниско от оригиналното място, но не бива да е по-високо Огледай вала на средното колело и ще разбереш защо. Стиснатото място освен че оказва съпротивление при въртене, се стреми да държи карамфила да не излиза нагоре. Ако стиснеш на едно място и след това завъртиш на 90 градуса и стиснеш пак, така разтягаш първото стиснато място. Това може да използваш ако прекалиш и се движи трудно.
Като слагаш карамфила на вала е добре да го няма векселното колело с което е зацепен или много да внимаваш да улучиш междузъбията му, защото може да му повредиш някой зъб с карамфила.
При смазването не е правилно да се използва разредено масло, защото много лесно се разтича където няма полза от него и не се задържа където е нужно. Но това едва ли е причина за мистериозно спиране за 15 минути и после тръгване от самосебе си. Часовникът в покой ли беше когато е спрял или на ръката ти?

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: 24Ракета или как се зарибих

Мнение от dreadx » 03 юни 2013 18:06

Аз пак да си питам - тези валове за стрелките нали се въртят един в друг - слага ли се там някаква смазка?

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: 24Ракета или как се зарибих

Мнение от nevenbekriev » 03 юни 2013 18:14

dreadx написа:Аз пак да си питам - тези валове за стрелките нали се въртят един в друг - слага ли се там някаква смазка?
Слага се малко масло на вала на средното колело (между него и карамфила)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: 24Ракета или как се зарибих

Мнение от varban » 03 юни 2013 22:19

nevenbekriev написа:Часовникът в покой ли беше когато е спрял или на ръката ти?
В покой, нагоре с циферблата.

Нда... аз с часовникарски карамфил се оправям доста по-зле, отколкото с Гвоздика :)
Ти току що ми обясни, как съм прецакал карамфила на верижната ракета, 2628.Н. Доста ясно ми обясни, даже аз разбрах :)

Неее, повече часовници с пирон не пипам, обещавам :)

А 2628 засега си върви :)
През денонощието ходи напред-назад по малко, ама като резултат засега чак не ми се пише - ще си кажат, че пак съм се напушил :)
Вероятно щото на нея и разглобявах само датника :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

А ако се зарибя,

Мнение от varban » 03 юни 2013 22:38

... аз тия две ракети трябва да ги демилитаризирам.
Като надобрея и си стигна на нивото от гимназията, да сменя карамфила на 2628 с нов, да видя, що 2623 върви толкова лесно на навиване назад, да им направя репасаж кат свят, да ги докарам в +40/-20 секунди на ден - и в пликчета.

24 часовата - с лъскавата стрелка, пукнатото стъкло и ударения циферблат и оглозганата коронка.
А верижната - с ройлеховата верижка, дялана с ъглошлайфката.

И увити в разпечатани собственоклавиатурни признания :)

Ама това означава, че трябва да си правя нов солник. Щото съм се зарекъл пред целокупния интернет, че на ръката си слагам само собственолично оживен.

Та колко му даваш на карамфил, щипан баш както не трябва - със зегерклещи, по-нагоре от талията?

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: 24Ракета или как се зарибих

Мнение от nevenbekriev » 04 юни 2013 07:14

Абе щом усещането като въртиш коронката при сверяване е нормално - ни много трудно, нито много леко, и ако не се самоизважда карамфиът при повечко въртене, значи си го поправил а не прецакал. Само крайният резултат е от значение.
А това дето се върти лесно назад при навиване няма никакво значение и може да се дължи само на по-слаба пружинка на лостчето на буренцето. Там пък е важно не колко е силна пружинката, а дали успява всеки път да върне буренцето в крайното положение. Иначе може да почне да прескача при навиване и да се износят зъбите.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Уточнени данни

Мнение от varban » 04 юни 2013 10:13

Така че ще ползвам форума за лабораторен журнал

2628.Н , сверена на 01.06, 20:12

04.06, 11:09:00 SOF - + 11 секунди.
За 63 часа.

11:12:00 - сверена в нула.

ПС - преписах от къщи данните.
Последна промяна 1 на varban, променена общо 4 пъти

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”