"Часовникът", "Млад техник", 1986г.

Линкове към сайтове с полезна информация за марки,
производители, механизми.
Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Спомени

Мнение от varban » 01 юни 2013 21:12

Ти много малък си го получил.

А отвертките и аз ги помня - те оставаха за мен :) Влизаха в шлиците на всички винтчета в комплекта като... Ама съм ги потурчил от тогава. Бакелитови бяха, по-точно от карбамид-формалдехиден прес-материал. Не от полистирол, като другите руски, по четири в плосък пенал.

Виж, пинцетът не ставаше - мек беше. Ама с него съм сглобявал, друго като ученик нямах.
То и сега кво ли имам - един-два по-хубави пинцета. Отвертките ми и за пирони не стават :)

Само лупата ми е добра.

Интересно, че не помня, с каква лупа съм сглобявал тези будилници. Значи без лупа ще е било :)

Сглобих няколко - за приятели, които нямаха будилници. После разликата в парите я правехме на кола и швепс :)

За мен не си оставих нито един - в стаята и така имаше, после три години живях с братовчед си. Той също ги разбираше тия работи - и баща му и майка му бяха часовникари. Сега е хирург - значи нещо му е останало от тях :)
Но будилници не правехме :) Той имаше много по-красива Слава със същия механизъм... поне така си мислех тогава.

Сега да ми падне един от тия Юный часовщик, ще пусна сълза...

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: "Часовникът", "Млад техник", 1986г.

Мнение от varban » 01 юни 2013 21:19

Изображение

Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: "Часовникът", "Млад техник", 1986г.

Мнение от nevenbekriev » 01 юни 2013 22:10

И на мен дълго време това ми бяха инструментите... После си направих сам инструменти. Часовникът по някое време и аз го бях преработил на будилник, обаче нямам идея къде може да се е дянал... Само споменът е останал!

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: "Часовникът", "Млад техник", 1986г.

Мнение от varban » 01 юни 2013 22:24

Аз сглобявах направо будилници. Часовник не вършеше работа :)
nevenbekriev написа:Часовникът по някое време и аз го бях преработил на будилник...
А части за звънеца откъде взе? Аз ги вземах от най-близкия часовникар. Те като правило оставаха :) Че и капаци - не помня да съм ги дупчил.

Дядката даваше всичко, квот не му трябваше, освен инструмент. Псуваше и казваше, че сам трябва да си направя и намеря.

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: "Часовникът", "Млад техник", 1986г.

Мнение от dreadx » 01 юни 2013 22:54

Ей, много са готини тези часовници! Имаше и Юнньi Техник и Юнньi Химик и т.н.

Сега децата не могат да изгледат всичките телевизии и да изиграят всичките компютърни игри, но се опитват усърдно. И може би малка част от тях имат интерес към смислени занимания.

За съжаление липсата на подобни комплекти към този момент, е породена от липсата на достатъчно търсене.

Жалко, защото щяха да са полезни за всяко мъничко човече, омагьосано от науката и с огромно желание и стремеж да се научи на даден занаят.

Едно време може да е нямало много забавления, но се гледаше да се научат хората на полезни неща, така че да са максимално компетентни, способни (и полезни за системата) - това е една от добрите концепции на две отречени, но успешни сами за себе си социалистически тоталитарни форми на управление, съществували в СССР и Германия.

И аз съм започнал с електрониката някъде тогава. И не си спомням със сигурност, но може би първият ми по-сериозен проект беше от точно такова комплектче - радио. Много бързо запоих всичките части на платката и стигнах до навиване на мъничко тороидално трансформаторче. Навива се на феритен пръстен с диаметър 8 мм, като преди това жицата се намотава на совалка, която да минава през пръстена.
Много сложно ми се видя (ама съм бил 3-ти клас). И понеже не бях сигурен, че ще се справя, му се каних през цялата лятна ваканция.. :) Но беше голяма радост когато го сглобих най-накрая.

Не знаех, че е имало и такива часовници. А може да съм бил много малък, когато са били актуални. Но ако щете вярвайте, когато преди два месеца започнах да се занимавам с часовникарство ми мина през акъла нещо подобно. Помислих си: защо при толкова много излишни будилници "Слава" някой не вземе да ги разглоби, почисти и да ги предлага като детско комплектче за сглобяване.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: "Часовникът", "Млад техник", 1986г.

Мнение от varban » 02 юни 2013 01:01

То аз ще си намеря такава, със същата цел. Да не пипам ръчни часовници, докато не се науча като свят на такъв будилник. Това, че имах късмет с 2623 и 2605, не означава, че ще е все така.

Пък и синковеца мога да зарибя, нищо че е малко дъртичък - 3 курс е. На него му стегнах една друга ракета, 2609 на каиш и той сега ходи с часовник. Ама се кани на корпоративния и цифер, и трябва да се научи поне да го вади, та да може да го маца, както си иска :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: "Часовникът", "Млад техник", 1986г.

Мнение от varban » 02 юни 2013 01:07

dreadx написа:Помислих си: защо при толкова много излишни будилници "Slava" някой не вземе да ги разглоби, почисти и да ги предлага като детско комплектче за сглобяване.
А по-изцапаните - за напреднали. С клеясало масло в камъните, окапани с каноконлит тук-таме :) Такова чудо съм виждал - отвивал му се ключът и човецечът го капнал с каноконлит. Ако беше каменна слава, щях да го взема. Ама беше без ни един камък, тенеке. На мен не са ми интересни, аз още в трети-четвърти клас разглобявах и сглобявах такъв. Само после бързаше много :)

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: "Часовникът", "Млад техник", 1986г.

Мнение от nevenbekriev » 02 юни 2013 07:09

Според смътните ми спомени навремето такъв комплект струеаше 6 лв., а чисто нов будилник Слава в магазина беше 11 или 12 лв. Понеже в момента може да си купиш стар будилник за левче, излиза че сега възможностите са по-добри! Само че трябва да е като семейно начинание - таткото да свърши вехтошарската част, да разглоби, почисти и пребоядиса външността и да помогне на детето да даде живот на механизма.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: "Часовникът", "Млад техник", 1986г.

Мнение от varban » 02 юни 2013 08:53

nevenbekriev написа:Според смътните ми спомени навремето такъв комплект струеаше 6 лв., а чисто нов будилник Slava в магазина беше 11 или 12 лв. Понеже в момента може да си купиш стар будилник за левче, излиза че сега възможностите са по-добри!
За левче, ако знаеш откъде. Ама аз ще ги науча местата ;)
А разликата не е 11...12 пъти, а огромна. По това време с 10 лева карах цяла седмица във Враца, че и ми оставаха стотинки за билет до Бяла Слатина в събота след училище.
Някой с гимназист в друг град да каже, колко на седмица му дава, щото мойте двамата са студенти, а не ученици и в София, а не във Враца.

50 кинта на седмица?

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: "Часовникът", "Млад техник", 1986г.

Мнение от nevenbekriev » 02 юни 2013 12:54

dreadx написа:
И аз съм започнал с електрониката някъде тогава. И не си спомням със сигурност, но може би първият ми по-сериозен проект беше от точно такова комплектче - радио. Много бързо запоих всичките части на платката и стигнах до навиване на мъничко тороидално трансформаторче. Навива се на феритен пръстен с диаметър 8 мм, като преди това жицата се намотава на совалка, която да минава през пръстена.
Друг спомен! Юность 401 !!! Линеен рефлексен радиоприемник с положителна обратна връзка, направен с цели 4 транзистора, германиеви! Смятай!!!
Освен тях имаше и едни Мальiш, те също имаха подобед дросел за навиване, и едни ЕлектронМ, те пък имаха безтрансформаторно крайно стъпало с комплементарни прев и обратен транзизтор, разбира се германиеви. Тогава един единствен транзистор в магазините Млад Техник струваше 3.50 лв!

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: "Часовникът", "Млад техник", 1986г.

Мнение от varban » 03 юни 2013 08:03

dreadx> И аз съм започнал с електрониката някъде тогава. И не си спомням със сигурност, но може би първият ми по-сериозен проект беше от точно такова комплектче - радио.

И при мен имаше едно такова.
Кво беше, не помня. С брат ми му викахме Таски радио. Май полско. То не свирна.

nevenbekriev> Друг спомен! Юность 401 !!! Линеен рефлексен радиоприемник с положителна обратна връзка, направен с цели 4 транзистора, германиеви! Смятай!!!

Юность не съп правил. След неуспеха с таскито ни купиха един киев. И той свиреше отвсякъде :)

Първото радио - половин час след купуването:

http://random2008-12.narod.ru/detskie_z ... _priemnik/" onclick="window.open(this.href);return false;

Интересно, че това чудо го избра майка ми. Тя не разбира нищо от електроника, а конструкторът е гениален :)

nevenbekriev> Освен тях имаше и едни Мальiш

Викахме му мълчиш, ма си свиреше.

nevenbekriev> едни ЕлектронМ

и Электрон 2М. Забравил съм ги. Май на емката платката не беше печатна и елементите се запояваха с калайдисан проводник. А на 2М имаше печатна платка. Той беше за по-напреднали, щото пистите се отлепваха, преди да ги допреш с поялника.

nevenbekriev> Тогава един единствен транзистор в магазините Млад Техник струваше 3.50 лв!

Не само в Млад техник! Баща ми отиде командировка в Ботевград, и с брат ми една седмица преди това го навивахме да ни купи по един джоб транзистори и диоди, щото там били евтини. Мале, какви послушни бяхме тая седмица!
А той се върна с един транзистор, май SFT-326, точно за 3.50 и с един диод SFD - за 1.50. Това го помня.

Затова брояхме транзисторите и купувахме всякакви комплекти и конструктори. Още повече, че и резистори, и кондензатори нямахме.

Връх на радиодейността ни беше ей такова нещо:

http://random2008-12.narod.ru/detskie_z ... udvoeniem/" onclick="window.open(this.href);return false;
+
http://random2008-12.narod.ru/detskie_z ... _sheme_16/" onclick="window.open(this.href);return false;
+
http://random2008-12.narod.ru/detskie_z ... tnii_unch/" onclick="window.open(this.href);return false;

9 транзистора, почти веф, смятай!
Сложихме го в кутия от радиоточка и сума време свиреше, още повече, че място за батерии бол :)

А за да се върна на темата за часовникарството.... нямахме мултицет. А без мултицет нищо не ставаше.
И като отидох на окръжна олимпиада по химия във Враца (бях седми клас в прогимназията) взех второ място и получих страхотен комплект - ОММЕТЪР, за сглобяване.
С уникална батерия волт и половина - трябва да я идентифицирам.
С един предел на измерване
И с лоша измерителна система.
Ама тя имаше добра станина, скала, лагери като на тенекиен будилник и стрелка с ос.
А виж, пружинки нямаше. Магнити само.

И аз я преработих!
Колко тоководещи пружинки съм навил, само аз си знам :)

Накрая, като вържа потенциометър на клемите, можех да му местя стрелката с врътката. Плавно.

Само че не можах да го накарам да мери точно :(
Ама после затова не ме беше страх да пипна спирала и баланс. Той по-лесно се сглобяваше.
Щото тия пружинки, дето ги навивах за омметъра, искаха да се запояват. Иначе не ставаше.

Та от този омметър после дойдоха будилниците на база Юный часовщик... и те се настройваха и вървяха горе-долу точно.

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: "Часовникът", "Млад техник", 1986г.

Мнение от DHM » 03 юни 2013 11:08

А какви времена бяха :banana
Помня, че като имахме гости децата ни натирваха в другата стая, което ме принуди да си купя усилвател за сглобяване от "Млад техник"....микрофона беше от стар телефон естествено :lol: както и слушалката. Най-голям зор видях с жиците докато ги прокарам между стаите без никой да ме излови :saint: ама голяма мъка :cry: работеше когато му скимне и пращеше като за световно :lol:
.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: "Часовникът", "Млад техник", 1986г.

Мнение от nevenbekriev » 03 юни 2013 15:21

Радиото без печатна платка беше Мальчиш. Те бяха най-евтини и най-грозни. Имаха платка без писти, с едни дебели дупки в които се слагаха парчета медна тел, май 1.5мм. За тези телове се захващаха елементите и монтажните проводници. Променливият кондензатор беше керамичен, като тример, само че голям - към 35 мм. Най интересното в този комплект беше, че нямаше клема за свързване на батерията (9V), в инструкцията пишеше, че когато се изтощи първата батерия, можеш да я разрежеш и да и вземеш клемата и да си я запоиш на приемника!
Доста такива конструктори съм сглобил, съучениците ми като не им тръгнеха и ми ги носеха на мен.
Имах уред Ц20, беше купен в комплект с един нелош поялник, който се захранваше през някакъв кондензатор за понижаване на напрежението и приставка към уреда за мерене на коефициента на усилване на транзистори. Какъвто съм разсеян, (другарката Досева ме наричаше "вечно нечул и вечно неразбрал"), бързичко изгорих системата на уреда, та и на мен ми се наложи да се справя със спиралите, че и с уравновесяването на системата. Бронзови спирали се намираха от разни манометри и от българските апарати за мерене на кръвно налягане.Не помня кой клас бях, май 5 или 6, После през годините съм съживил много измервателни системи.
Ако сложиш корундовите камъни на будилник, става вечен!
А когато бях в 7клас, се абонирах за едни задочни курсове за ремонт на радиоапарати и телевизори. Почнах да влача у дома стари лампови радиоапарати от комшиите. Проводниците в тях бяха с гумена изолация, остаряла до такава степен, че само като ги докоснеш и падаше. Махах всички части от шаситата, оставаха само цоклите на лампите и междинночестотните трансформатори и после ги построявах наново, по някое време вече не ми бяха нужни схеми. А настройката на радиоапарат си е цяло изкуство.Това вървеше успоредно с часовниците! Сега се чудя кога съм учил и писал домашни?
Сега като видя старо радио и... Абе като алкохолик, ама някак се въздържам. То добре че вече няма какво да се слуша на КВ, а на СВ има такива силни смущения, че старите радиоапарати на практика са само паметници. То не че часовниците стават за нещо друго, ама нейсе...

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: "Часовникът", "Млад техник", 1986г.

Мнение от varban » 03 юни 2013 15:30

Май модераторът трябва да преименува темата. Например "одъртял млад техник".
Тука ще е за културни мемоари, а в персоналните стаи всеки ще си дели дължината на окръжността на диаметъра като Троцки, според както се е надрусал :)
Иначе ще ме баннат, както е тръгнало :)
DHM написа:А какви времена бяха :banana
...
усилвател за сглобяване от "Млад техник"....
Две платки, крайни два германиеви транзистори П-двеста и незнам си колко, предусилвателят с някакво малко ГТ? Другото МПта?

И при мен не тръгна като свят. Той нямаше мрежово захранване, а аз не умеех да правя такива работи тогава.
Пък и тогава бях чул за стерео, а втори канал да купувам не стана :)

Единият транзистор го загубих, а вторият, изгорял, наскоро го намерих. Не се звънеше, не знам що. Отворих го и му взех пастата - още стои в една виалка, с нея мажа видеокарти на лаптопи, щото с китайски силикон горят, а братята ползваха правилна КТ.

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1374
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: "Часовникът", "Млад техник", 1986г.

Мнение от omegaqq » 03 юни 2013 20:02

Що ли ми трябваше да показвам снимката на часовника за сглобяване... Ма иначе страхотна тема се заформи.

Отговори

Върни се в “Информационен раздел ----- Information Section”