Лют миш-маш с надежда от него да излезе кюфте

Oбсъждане на часовници и всичко свързано с тях. Ако имате въпроси относно идентификация, тук е мястото да ги зададете
Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: to do

Мнение от varban » 03 юни 2013 07:17

varban написа:ТЗ на корпус:
състои се от безел, рамка, капак и резбови пръстен; допускат се изменения, то в БДС В 2-03 си е казано

материал - аустенитна неръждавейка
конструкция - да може лесно да се разглобява... то зависи от джама най-много.
форма - да мога да го начертая с квот ми падне - рихтерът е при синковеца, значи с химикалка или с winword, най-много визио
водоустойчивост - стандартна за дрес солник
производство - универсален струг и универсална фреза
серийно производство - два екземпляра, щото засега имам две леви ръце. Ама след изпитанията ще остане само един :)
Последна промяна 1 на varban, променена общо 4 пъти

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Как се прави танк в България

Мнение от varban » 03 юни 2013 10:56

Отидох при бай Стоян и му показах снимките на солника от първата страница. Заедно с разглобки, намерени в нета. И той ми заяви, че глуха резба с диаметър два пръста на Лепа Брена (досега я слуша) и стъпка един... една п___ въшка не мой да направи на струга, ако ще и да е софийски.

И тука се случва същото ограничение, като във военните разработки по татово време - не разполагаме с технологии.
Вече сме наточили зъби, етапите и сроковете разписани, чак до серийно производство и износ за страната F и страната N, с приходите му в долари и икономиите на преводни рубли.

Ама ако си мислите, че водещ конструктор на изделие в секретен институт лесно се отказва... пък и изделието - първичко. И той завършил оптика, па го пратили да прави патрони... то това беше по-скоро правило, отколкото изключение, баш като мойто часовникарство.

И докато се чуди водещия - ето ти го и срока на идейния проект.
А на нормален идеен проект, за да мине, трябва нещо да работи и да се демонстрира на комисията. Иначе пАри - йок. Генерал Ямаков закрива темата, и окото му не трепва. А квото каже Ямаков, това става в Металхим.

Затова първият образец го прави бай Стоян. От месингова плоча. На троянски струг.
От проучванията вземаме габаритните размери на калибъра и резбата на корпуса.
После остава само пръстен със стъкло от водомер... увлякъх се... дайверския вариант е на по-късен етап. Абе пръстен за стъкло, което съм могъл да оправя на шмиргела. Залепено в резбовия пръстен със съветски силиконов херметик, розов на цвят. Марката не се пише във форума, щото е секретна. Ама който е летял със съветски пътнически самолет и е седял до прозореца, го е виждал - с него са залепени илюминаторите във фланците.

Докато той ме псува (нищо че съм му парче началник), аз правя пръстен от тефлонова тръба на съседния струг. Тефлон, щото бай Стоян по железо не ме пуска да работя.

И единия образец за идейния проект е готов - дебела месингова плоча, в нея - резба, в която е набита тефлоновата втулка, отгоре - резбови безел с джам, отдолу - стандартна съветска материална част с изпилен номер на капака.
Навиване и сверяване - кво ти навиване, то е ясно, че само като се извади калибърът.
Сглобявам го с габаритен макет - става. Резбите вървят мазно - бай Стоян си е майстор, нищо че е фрезист.

Ама плочата - ужас! Изглежда като такава, квато си е - намерена след 10 години престой на открито. И калибърът вътре малко лопа - работено е със запас.

Хващам се за главата, показвам му, кво правят в швейцариите.
А бай Стоян ми вика - горките майстори. Нямат свестни машини... мойта фея само като я напъна яко тръпне така.
И образецът за пред комисията отиде guilloché - (така се пише на швейцарски, с ударение. чете се гийоше, ето накрая много силно усмихнато ;) )

На бай Стоян на феята.
Последна промяна 1 на varban, променена общо 3 пъти

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Протокол

Мнение от varban » 03 юни 2013 10:57

Сега да видим, кво казва комисията.

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Лют миш-маш с надежда от него да излезе кюфте

Мнение от Pavlin » 03 юни 2013 11:03

Чакаме и снимки...

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Лют миш-маш с надежда от него да излезе кюфте

Мнение от varban » 03 юни 2013 15:11

3017 написа:Чакаме и снимки...
На етап И (идеен проект) снимки не се правят - щото е лоша поличба ;)

А комисията завърши, както обикновено.

Има ли изделие? Има.
Работи ли? Работи. Това, че се навива след разглобяване и вадене на калибъра, не е дерт, то щатното навиване се потвърждава на по-късен етап.
Това, че е в диск с един джам от водомер не играе роля. Щото още не е съгласувано заданието.
Проверка на точността не може да се направи, щото няма циферблат - стрелките направо на гол..ата задна част на механзима. Само се вижда, че работи. Ма как - не. И точност се потвърждава вече на войскови изпитания. Щото на разработчик не се вярва.
Все пак прототипът го гмурнаха в тенджера с вода и му включиха един бързовар, къде два киловата, докато от водата почна да излиза пара. А калибърът вътре си върти стрелките - той не е правен на коляно и вече е минавал не само такива изпитания... сериозно, аз малко знам, как изпитваха часовници в Петродворец... тоя бързовар ряпа да яде... от тогава уважавам простите ракети :) Сичко, що е по-сложно от три стрелки, отива на кино. Ама това е неприлично да се обсъжда на часовникарски форум ;)

А в протокола отиде само една забележка. Един дърт полковник извади шуплера и измери височината на прототипа. И гадината му с гадина записа, че е много висока машината. Трябва да се вземат всички възможни мерки за снижаване. Щото минат ли напред етапите - край.
Нисък танк по-висок лесно можеш да направиш - качваш го на най-близкия баир.
А Panzerkampfwagen Tiger само руснак може да го направи по-нисък от ИС-2. С бронебоен снаряд. Пък и такива руснаци вече дали има... то туй друга тема.

Та на темата - то верно, че полковник не е звание, а диагноза. Тоя взе, че записа препоръката в решението - да се намали габаритната височина до възможния минимум.

А танк ли ще е, подводница, самоходка или ферари - не го интересува. Друг ще уточнява заданието.

Ама на банкета стана ясно, че това задание е за всичко - и за танк, и за ферари, че и за електрокар-високоповдигач с дизел Перкинс. Щото конверсия.

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Лют миш-маш с надежда от него да излезе кюфте

Мнение от dreadx » 03 юни 2013 23:35


Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Лют миш-маш с надежда от него да излезе кюфте

Мнение от varban » 03 юни 2013 23:38

3017 написа:Чакаме и снимки...
Та така: събрах всички солници от къщи, та да видя, какво става с височината. А снимката е само за подсещане, щото записах само цифри. С имал съм даже не с телефон (моят е Siemens ME45) а с модем :)

Изображение

Разшифровката - утре :)
Последна промяна 1 на varban, променена общо 4 пъти

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Лют миш-маш с надежда от него да излезе кюфте

Мнение от varban » 04 юни 2013 00:26

Това беше проучването за по-късния етап. Тема Терминатор-3 :)
Тоест - корпус с минимална възножна височина.

А сега - дайверски часовник.
Прототип: http://german242.com/w/zczdiver/zcz.htm]ЗЧЗ.
Понеже не можем да ги направим по-големи - вътре 2609 ще дрънка, като в залъгалка :)

Ама братята имат всякакви барокамери, а в тая тема няма нищо.
А нали знаете (ако не - повярвайте) че изделието трябва да превъзхожда прототипите.

И тогава ще ровим жар.

Понеже не можем да изпитаме корпусът в марианската падина, пишем:

"изделие Водомер (такова е името на темата - полковник Шуплер ги измисля) трябва да остава херметично в продължение на неограничено време във втечнен пропан-бутан, в азотна киселина, сярна киселина и техните смеси".

Неее, не съм мръднал :)
Първата проверка всеки може да я направи. Условие - да кара газирана кола.
При някоя профилактика на бутилката взема изделието и го закрепва здраво... как - зависи от бутилката. Ама здраво, щото то раждано по тема Карамфил - ще вземе да и пробие дупка.

Ако го е страх, да не кара. Лично аз бих го пробвал - в бутилката има височко налягане, а втечнен пропан е доста агресивен към гумите и доста нисковискозен.
Има и още съображения, ама секретни. Пък и не са интересни тук.

Има и габаритни ограничения, щото аз мога да надувам до 300 метра воден стълб. Ама за това трябва малък диаметър. А ако искам да го пробвам на 3000 метра воден стълб (едва ли ще рискувам - не ми трябва), то трябва да е не водомер като ЗЧЗ, а като дамски дайверски :)

Виж, по тема "Марианска падина" само дамски часовничета мога да изпитвам:

http://www.balancer.ru/tech/forum/2013/ ... l#p3112230" onclick="window.open(this.href);return false;

По-надолу има първоначални марки на материала. Бомбите, за които пиша, са на по над 1000 изгаряния, а лъщят като отоманския часовник на Герман :)


А материалът е такъв, че може да се чисти с азотна киселина. Най-лесно е. Така ги и чистим.

И методиката за проверка на изделие "Водомер" на киселиноустойчивост е проста: слагаш в корпуса лакмусова хартия, връзваш го като топуз на кладенчова кофа на пробоотборника и го оставяш една седмица да се вадят проби с него.
Като го извадят и хартийката е синя, значи е издържало. Ако е червена - не.
Ако изделието го няма, или се е разтворило, или загубило :)

Без майтап, такова нещо ми трябва. Именно с такива работни среди. Ама вътре няма да е баш часовник :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

а по габарити прилича :)

Мнение от varban » 04 юни 2013 01:43

По-точно приличат.
Със стъкла от двете страни.
Само с едно стъкло
И хич без.
И няма коронка, разбира се. Има тръба, а в нея - кабел.

Ама за киселината е вярко. И за пропана. И за високото налягане. Това без стъклата трябва да държи около 300.
И за ФУ-250 с С-11 пак не е майтап.
Само не знам, дали е троянски :) Май не.

Общо взето, мога да дам задание на конструкторите. Или разпечатката, те си ме знаят.

Ако не бях човъркал часовници преди една седмица, нямаше да го измисля така. Щеше да е доста по-зле, като ЗЧЗ.

Между другото, аз часовник ЗЧЗ никога не съм държал. Ама съм правил кюфте от точно такъв корпус. Не с часовников механизъм. И не с оригинално стъкло - то не е оптическо.

Разбира се, като съм почнал, ще докарам проекта до края - до резбите в корпусните детайли и капаците. Или пръстените.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Без майтап

Мнение от varban » 04 юни 2013 10:53

Такова нещо е по-евтино и по-красиво за часовников корпус, ама на мен не ми върши работа - непаралелност на капака и стъклото, и механизмът вътре не може да се подстройва.

Сега да продължа записите в лабораторния журнал:

http://www.abris-optics.ru/Sapphire.html" onclick="window.open(this.href);return false;

sheretudis
Специалист
Reactions:
Мнения: 1171
Регистриран: 14 яну 2012 16:50

Re: Лют миш-маш с надежда от него да излезе кюфте

Мнение от sheretudis » 23 юни 2013 13:25

много яко Ако четеш руски книги на военна тематика всичко им е самые самые Само дето за един немски са горели 10 руски танка ама и те хората си го казват че за ценой не постоим И не само във ВОВ ами историята продължава и на голанските възвишения 1967 заради калпава оптика и малка далечина на правия изстрел евреите с дърти кошове от войната тн Центурион демек ШЕРМАН са принудили арабеските да си зарежат внушителна бройка с работещи двигатели Т-55 иТ-62 Тъй е като са си нямали трибунал, не са ги включвали на скорост и да духнат от танка докато не са засветили огнено с чер пушек

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Лют миш-маш с надежда от него да излезе кюфте

Мнение от varban » 23 юни 2013 15:36

sheretudis> много яко

Ами! Мислех на глас ;)

sheretudis> Ако четеш руски книги на военна тематика всичко им е самые самые

Зависи какви книги.
На военна тематика чета Симонов, Шефнер, Быков, Бонарев и други от "лейтенантската проза".
Генералската много-много не я търпя.
Мемоари - случва се. Там гледам да отделя зърното от плявата, защото съм учил в Съюза и знам военката им отвътре, ама от самото начало. В моята област знам добре, как стоят работите. Може да ги обсъдим.

sheretudis> Само дето за един немски са горели 10 руски танка ама и те хората си го казват че за ценой не постоим

Отначало даже е било по-зле. Освен изгорелите 10:1 танка е имало и бая изоставени, и просто счупени. Въпреки изненадите Т-34 и КВ... много неприятни изненади, трябва да се отбележи. Поне Гудериан смята така, щом си позволява в мемоарите си да пише, че е искал от фюрера да се произвежда копие на Т-34.

След това резултата почва да се мени в полза на братята. И към края се получава обратната картинка.

Абе кво да приказваме - немците научиха братята да воюват, а братята пък на свой ред тяг ги отучиха.

sheretudis> историята продължава и на голанските възвишения 1967 заради калпава оптика и малка далечина на правия изстрел евреите с дърти кошове от войната тн Центурион демек ШЕРМАН са принудили арабеските да си зарежат внушителна бройка с работещи двигатели Т-55 иТ-62 Тъй е като са си нямали трибунал, не са ги включвали на скорост и да духнат от танка докато не са засветили огнено с чер пушек

Тук не си прав. Работата е в екипажите, а не в танковете. Чини ми се, че еврейците на съветска материална част щяха да разкатаят още по-бързо арабеските.
Особено на Т-62, тогава - танк-убиец.
Виж кой е имал по-яко оръдие тогава.
Само Т-64. Ама той никъде не е изнасян, както и Т-80.
А Т-72 със 125 милиметровото си оръдие прати за вторични суровини повече танкове, отколкото Т-34 и КВ&ИС през войната ;) Само че без пробойни от снаряди. Собствениците им сами си ги нарязаха ;)

Отговори

Върни се в “Дискусии ----- Watch Discussions”