"Часовникът", "Млад техник", 1986г.

Линкове към сайтове с полезна информация за марки,
производители, механизми.
Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: "Часовникът", "Млад техник", 1986г.

Мнение от varban » 03 юни 2013 20:50

omegaqq написа:Що ли ми трябваше да показвам снимката на часовника за сглобяване... Ма иначе страхотна тема се заформи.
Ти да не мислиш, че аз щях да се забавя :) УРЛ'ът ми беше в клипборда, но Хунта успел раньше :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: "Часовникът", "Млад техник", 1986г.

Мнение от varban » 03 юни 2013 21:51

nevenbekriev> Радиото без печатна платка беше Мальчиш. Те бяха най-евтини и най-грозни. Имаха платка без писти, с едни дебели дупки в които се слагаха парчета медна тел, май 1.5мм.

Вярно, че така беше :)
Значи не сме правили Малыш, а Мальчиш. И на него му викаха

nevenbekriev> Доста такива конструктори съм сглобил, съучениците ми като не им тръгнеха и ми ги носеха на мен.

мълчиш :)

nevenbekriev> Имах уред Ц20, беше купен в комплект с един нелош поялник

Поялникът го знам от по-късно. Използвал съм го вече като студент, не за приемници.

Все в такива групи попадах, в които, като се скапеше нещо, не викаха КИПаджийте, а включваха поялника.
Бях най-зле от всички познати химици по електроника - Ленинград е град голям и магазини Млад техник с кръжоци иимаше повече, отколкото във Враца. Това се смяташе за почти толкова неприлично, колкото да не умееш да дестилираш :)

Ама ме търпяха, щото оправях везни и мойте винаги са били най-точни. И сега са - и без всякакви метролози. Това ми остана на мен от будилниците Юный часовщик :)

А сегашното изпълнение е просто рецидив - като изтрезнея, ще ми мине ;)
Късничко ми е, на 51 да се хващам сериозно. Пък и време няма.

Обаче проект миш-маш ще го довърша. Едва ли в него ще работи часовник, ама се тая.
Да знаеш само колко струва киселинноустойчив корпус, за главата ще се хванеш :)
Пък ако остане някое парче, може и корпус за часовник да направя - знае ли се :)
Резбите са други, ама подходът е същия - имаш малко трици, а трябва да ловиш много маймуни :)

nevenbekriev> та и на мен ми се наложи да се справя със спиралите, че и с уравновесяването на системата. Бронзови спирали се намираха от разни манометри и от българските апарати за мерене на кръвно налягане.

При мен не работеше вярно. Ако в една точка го направя, всички останали мърдаха. Нелинеен беше.

nevenbekriev> После през годините съм съживил много измервателни системи.

Аз последно - преди една две години. На един хроматограф - между двата йонизационни усилватела имаше малък стрелкови микроамперметър. И не работеше. Грозна работа! За два часа с проверката тръгна :)

nevenbekriev> Ако сложиш корундовите камъни на будилник, става вечен!

За камъните не съм се сещал... щото нямам :)

Хм... а защо на будилниците са корундови, а не рубинови? То на такъв въпрос аз трябва да отговарям, ама не ми се ходи в яндекса :)
Знам разликата в крайщата на осите - игли и цапфи, ама мислех, че и в будилниците е рубин.



Невен> А настройката на радиоапарат си е цяло изкуство.

Он чинит радиоприемники, думая! :)

Аз минах покрай лампите като малък. Те дойдоха доста по-късно. И се наложи на дърти години да чета лампова схемотехника. В къщи имам лампов волтомметър - него го оправих в Ленинград, докато четях... аз не мога да уча, ако не пипна :)
А последно, и до сега - усилватели на малки токове: http://www.anchem.ru/forum/read.asp?id= ... cordnum=51" onclick="window.open(this.href);return false; , http://www.anchem.ru/forum/read.asp?id=6995" onclick="window.open(this.href);return false;
Там има само една лампа, ама тя стига :)

Невен> То не че часовниците стават за нещо друго, ама нейсе...

Още малко съм се разправял. Ама колегите в завода отбелязват измененията и се чудят :) И май се радват, щото по-малко се заяждам :) Ама това ще е докато ми мине :) :) :)

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: "Часовникът", "Млад техник", 1986г.

Мнение от nevenbekriev » 29 юни 2013 08:41

nevenbekriev написа: Ако сложиш корундовите камъни на будилник, става вечен!
Имам пред вид конусните камъни от измервателната система да се сложат на баланса на стар будилник, ама май не съм се изразил много ясно. И съм пропуснал да следя темата

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: "Часовникът", "Млад техник", 1986г.

Мнение от varban » 29 юни 2013 14:29

Ааа!
Сега зацепих :)

А по темата - купих си още две-три пинсети, намерих една стара отвертка, направих скица на "стрелковадач". Намерих и купих още няколко пили.

Запознах се с половината часовникари в Казанлък и видях, къде се въдят будилници Слава :)

Сега трябва да изровя менгеменцето и мога да почна тренировки :)

После ще стегна карамфила на 24 ракета, щото Сейкоша-сан ме остави без играчки - върна ми Илюша съвсем здрав и даже в компания!

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

По темата (+)

Мнение от varban » 04 юли 2013 19:57

Пинцетите и отвертките от комплектите Юный часовщик още са в зоната на неопределеност, ама си изрових първата часовникарска отвертка :)
Шарена! От полистирол, и то вторичен, баш като електромоторчетата на Норма от сборная игрушка... вездеход с ракетами или танк свободен стил :)

Трябва са я снимам и да я покажа. Всеки екземпляр е уникален и принципиално неповторим, гийошажа яде ряпа с тоблерон ;)

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: "Часовникът", "Млад техник", 1986г.

Мнение от DHM » 04 юли 2013 20:50

Как не си казал за будилници Слава :lol: Имам цял сак с такива :lol: Мога да ти пратя колкото искаш :thumbup: А часовникарите ги обикаляй колкото искаш само часовниците не ми барай да не се караме :lol: :lol: :lol:
.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: "Часовникът", "Млад техник", 1986г.

Мнение от varban » 23 юли 2013 07:40

Въх!

Как съм пропуснал отговора :)

Будилник Слава ми трябва, разбира се. Само че с история :D Не казвам, че трябва да е намерен баш около Александър Невски, ама ти много лесно мислиш да се отървеш :diablo:

Тука става дума за територии ;)

Ако си мислиш, че мойте са само в Казанлък, значи мислиш неправилно :p

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: "Часовникът", "Млад техник", 1986г.

Мнение от varban » 19 фев 2016 16:24

omegaqq написа:Varban предполагам има предвит този комплект за сглобяване:

Изображение

След почти три години намерих снимка на кутията:


Изображение

Интересно, че в музея на ПЧЗ, от април 2014:

http://forum.watch.ru/showthread.php?p= ... ost2453481" onclick="window.open(this.href);return false;

През август 2015 нямаше такова нещо.

ПС: Снимки от музея през 2010 година:

http://www.ussr-watches.ru/vystavka3.shtml" onclick="window.open(this.href);return false;

Но тогава е бил в друго място, във фоайето на централната сграда с кулата. Сега е в корпуса, където е и цялото производство.

Отговори

Върни се в “Информационен раздел ----- Information Section”