Кварцови часовници - ремонт.

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Кварцови часовници - ремонт.

Мнение от dreadx » 01 юни 2013 20:36

Навремето, преди изобщо да разбирам от часовници имах един кварцов с механика EPSON. Беше ми се прецакало едно зъбно колело (не и без моя намеса). Минах веднъж покрай няколко часовникарски будки и попитах хората дали не им се намира такъв механизъм за части - да си поправя моя. Отговориха ми, че за 7 лв. ще ми го оправят с no-name пластмасов механизъм от 4 лв. - вадят стария, залепват нов и всичко е 6.

Мен тази работа не ме въодушеви особено, исках си EPSON-а. Така и не намерих части за него..

Сега по снимки в аукциона гледах, че и в сериозно изглеждащи часовници (може би все пак реплики на истински), има същия пластмасов механизъм.

При мен имаше един, който също си изглежда много сериозно и отвсякъде пише japan - вътре има същия механизъм /този пластмасовия - най-евтиния механизъм/.
Отзад на капака му е щамповано JAPAN M 7N83 - точно по начинът, по който си ги надписват SEIKO. Друг е въпросът, че 7N83 на SEIKO е с дата, а самият часовник няма дата.

Има ли връзка между ценовия клас на реплика и това да е с по-скъп или по-евтин механизъм - или всичките са с най-евтиния? (той все пак си работи добре).

Отговарят ли надписите на капака за механизма, с който е произведен часовникът?

Попадате ли на оригинални часовници с евтин пластмасов механизъм - часовници, които са минали през подобен "ремонт"?
Последна промяна 2 на dreadx, променена общо 2 пъти

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Кварцови часовници - ремонт.

Мнение от Seikosha » 02 юни 2013 01:01

Epson.co е в същност Seiko Epson.co ,едно и също са.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Кварцови часовници - ремонт.

Мнение от dreadx » 02 юни 2013 01:56

Не, въпросът ми беше за най-ширпотребния пластмасов механизъм и употребата му в по-евтини и по-скъпи реплики, или пък в истински "ремонтирани" по цитирания метод със смяна на механизма и т.н.

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Кварцови часовници - ремонт.

Мнение от Pavlin » 02 юни 2013 07:20

Дай една снимка на този механизъм, че нищо не ми говори.

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Кварцови часовници - ремонт.

Мнение от dreadx » 03 юни 2013 20:56

Ха! Ето ми го EPSON-a AL35E:
Изображение
А този механизъм, който виждам най-често и е максимално евтин е:
Изображение

Въпросът ми беше - всичко ли са започнали да правят с него, или само най-евтините часовници в които гледат да докарат ниска цена?

Потребителски аватар
beria
Специалист
Reactions:
Мнения: 596
Регистриран: 16 май 2013 12:57

Re: Кварцови часовници - ремонт.

Мнение от beria » 12 юли 2013 14:49

Въпреки, че изобщо не си падам по кварцовите, няколко пути ми се е налагало.
Моят майстор слага Myota, 4 лв. без дата и 7 лв с дата (и с работата). Ако трябва да бъда честен, това са много добри машини.
Доколкото имам впечатления, по-скъпите китайски и не само са с Myota, по-евтините - с "no name", като ги наричаш.
Онзи ден отварях една Certina (с цена около 600CHF) и вътре машината си беше жълта с надписи Certina. Този часовник обаче е около 10 годишен.
В по-новите вече няма собствени марки машини, почти всичко е ETA, Ronda, ISA.
Изображение

sheretudis
Специалист
Reactions:
Мнения: 1171
Регистриран: 14 яну 2012 16:50

Re: Кварцови часовници - ремонт.

Мнение от sheretudis » 14 юли 2013 06:12

eдна шепа руски разни в които има и с лед давам срещу ремонт и подялба Едно на теееебе едно на меееене Бих предпочел броенето да запецне на мееееене на меееене на меееене ама за положения труд съм съгласен и на братска подялба с-у жребий

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

За пластмасите (+)

Мнение от varban » 14 юли 2013 13:44

Зъбните двойки стомана/месинг и лагерите рубин/стомана (а в някои случаи - даже диамант/стомана; който не вярва, да пита 3017 каква бира пие и да иска снимки на балансовите опори на 6МХ ;)) са заради огромния въртящ момент на пружинения двигател и статичното състояние под товар на предавките през повечето време.

При кварцовите часовници не е така, ама хич!
Те са статични няколко пъти по-дълго време от предавките на механичните, ама в свободно състояние.
Така че метал по пластмаса е напълно приемлива двойка даже и за лагери, та камо ли за зъбни двойки. Механично напрежение има само в стъпковия двигател, често единствените рубинови опори са в него.

Съветската часовникарска промишленост беше зле с масовите технологии за точно леене под налягане на полиамид, затова първите (че и вторите) съветски кварцови калибри бяха стъпили на наличните технологии за колела и камъни за механични часовници. Не че не са конструирани пластмасови механизми, ама те така и не влязоха в серия. Аз само съм чувал за такива работи, но не съм виждал даже пластмасовия съветски кварцов будилник.
Като казах будилник - масовия съветски будилник от 80-те не беше кварцов, а балансов, с един-два транзистора. Някои модели звъняха по половин час и можеха да събудят студент на 9 декември :)

Та за пластмасите - механизмите на тези будилници са месингово-стоманени с малко рубини. Но има едно малко пластмасово колело от полиамид. Ако се направи и то от метал, стружки ще хвърчат.

Аз вчера оправих един такъв, а днес - още един механизъм от резервни части. Вторият стана доста по-добре. Почти не се чува, като му понамалих амплитудата. Сега съм му сложил една изтощена малка батерия, та да видя до какво напрежение ще деяни. На 1.4 волта кърти мивки :)

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Кварцови часовници - ремонт.

Мнение от dreadx » 14 юли 2013 13:49

sheretudis написа:eдна шепа руски разни в които има и с лед давам срещу ремонт и подялба Едно на теееебе едно на меееене Бих предпочел броенето да запецне на мееееене на меееене на меееене ама за положения труд съм съгласен и на братска подялба с-у жребий
-- охо, и двата неработещи LED от аукциона, дето висят за 40 лв. ли? давай гии! :)

И благодаря на beria за информацията, точно това ме интересуваше, понеже на някакъв часовник гледах на капачката маркировки като на SEIKO - а вътре нищо общо. Ама дали е оригинално така, или някой му е сменял механизма няма как да знам.
А за CASIO-то с MIYOTA Сейкошата толкова да ми се кара, пък те са си оригинално така /този колегата си го бил купил от METRO - някакъв щанд за часовници - има си и гаранционна карта/.

sheretudis
Специалист
Reactions:
Мнения: 1171
Регистриран: 14 яну 2012 16:50

Re: Кварцови часовници - ремонт.

Мнение от sheretudis » 16 юли 2013 14:12

dreadx написа:-- охо, и двата неработещи LED от аукциона, дето висят за 40 лв. ли? давай гии!
ДРЕАД едно цигане разправя на друго ,,Иии вчера една вкусна вияна баннца със сирене ,,,А другото цигане,,,Кво яде ли бе ,,,,,Нее, бачо е гледал Та въпросът ми преди да ги засиля към теб е Гледаш ли ги като мен или ги и правиш понякога

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Кварцови часовници - ремонт.

Мнение от nevenbekriev » 18 юли 2013 18:04

Наскоро личният ми часовник (Касио, кварцов) се повреди!
Представяте ли си?
И не батерията, не кварца, не бобината на мотора, а чипът мъ умрял!
Е, какво правим в такива случаи?
Мислих, мислих, па му ашладисах цяла платка от едно Q&Q.
Стана франкен, нещо като коза с мозък на овца :lol:

Изображение
Последна промяна 1 на nevenbekriev, променена общо 18 пъти

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Кварцови часовници - ремонт.

Мнение от Pavlin » 18 юли 2013 18:09

И кое ползваш от старата машина? :) Само колелцата ли?

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1374
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Кварцови часовници - ремонт.

Мнение от omegaqq » 18 юли 2013 19:22

nevenbekriev написа:Наскоро личният ми часовник (Касио, кварцов) се повреди!
Представяте ли си?
И не батерията, не кварца, не бобината на мотора, а чипът мъ умрял!
Е, какво правим в такива случаи?
Мислих, мислих, па му ашладисах цяла платка от едно Q&Q.
Стана франкен, нещо като коза с мозък на овца :lol:

Изображение
Абе бвярно е, че и така става ама заслужава, ли си е въпроса?
Според мен - не. Чисто нов механизъм е почти без пари.

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Кварцови часовници - ремонт.

Мнение от dreadx » 18 юли 2013 22:40

nevenbekriev написа:Мислих, мислих, па му ашладисах цяла платка от едно Q&Q.
мухахахах - е много сме на един акъл! :) В местата на спойките му капни малко лак или лепилце, да придържа жиците към платката. Понеже пистите са три пъти по-тънки от жицата и да не се откъснат.

bobozhinov
Reactions:
Мнения: 40
Регистриран: 27 авг 2012 01:12
Местоположение: София

Re: Кварцови часовници - ремонт.

Мнение от bobozhinov » 20 юли 2013 01:28

То механизмите на miyota са толкова читави (и кварцовите и механичните),че човек повече не смее и да поиска.Ама Невен,според мен,го е направил преди-всичко заради "спорта":)

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”