Кварцови часовници - ремонт.

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Кварцови часовници - ремонт.

Мнение от dreadx » 20 юли 2013 01:55

Аз пак така заради спорта наскоро си играх 2 дена да ашладисвам липсващи зъби на пластмасово колелце от непотребен SEIKO-EPSON AL35E -- нали на времето имах часовник с такъв механизъм, на който ми се беше прецакало едно зъбно колелце и не можах да го поправя.. И ето Господ ме изправи пред същото предизвикателство. Ама изобщо не ми беше важно да стане, исках просто да видя дали ще успея. (и на този механизъм се оказа дефектно същото зъбно колелце)

А MIYOTA-та на nevenbekriev не е някакъв рядък. Аз преди да се захвана с ашладисването, бих се огледал от първия битак за часовник с такъв механизъм за 30-50 ст. и да сменя само платката. Но това си има своите неудобства - например трябва да се чака до почивните дни, може собственикът на часовника изобщо да няма навика да обикаля по битаци и т.н..
И в крайна сметка няма да работи по-лошо, по който и от двата начина да решим да го поправим. :)

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Кварцови часовници - ремонт.

Мнение от nevenbekriev » 20 юли 2013 14:35

Изобщо нямах идея, че механизмът на часовника ми струва 2.7 лв и че може да се достави, никога не ми се е налагало да познавам търговско-снабдителския аспект на занаята, защото никога не съм се опитвал да купувам части.
Като спря да работи го отворих за да видя защо и се изненадах, че механизмът изобщо се разглобява и че е с метални зъбни колела! Имам в едно чекмедже няколко захвърлени кварцови часовника, които съм прибрал заради коронки, кварцове, уплътнения и т.н. и погледнах, но с такъв механизъм нямаше. Затова извадих от един работещ платкта и много не му мислих.
Имам безкраен опит в ремонта, преработването и ашладисването на електроника, например така:
Изображение
За да тръгне този телевизор с процесор който не е за него, трябва доста да се мисли и да се познават детайлно и новия и стария процесор и схемотехниката като цяло. Ето това е „да го направиш заради спорта“ Е, правил съм го преди повече от 10 г, а тогава имах повече ентусиазъм. Ако срещнете нещо такова, да знаете кой го е правил...

А тук даже няма нужда да се мисли кое как, просто се запояват 4 проводника

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1033
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Кварцови часовници - ремонт.

Мнение от miroman » 20 юли 2013 14:57

nevenbekriev написа:Изображение
:muslim: :bravo
Изображение

Потребителски аватар
beria
Специалист
Reactions:
Мнения: 596
Регистриран: 16 май 2013 12:57

Re: Кварцови часовници - ремонт.

Мнение от beria » 20 юли 2013 20:42

nevenbekriev написа:Изобщо нямах идея, че механизмът на часовника ми струва 2.7 лв и че може да се достави, никога не ми се е налагало да познавам търговско-снабдителския аспект на занаята, защото никога не съм се опитвал да купувам части.
Като спря да работи го отворих за да видя защо и се изненадах, че механизмът изобщо се разглобява и че е с метални зъбни колела! Имам в едно чекмедже няколко захвърлени кварцови часовника, които съм прибрал заради коронки, кварцове, уплътнения и т.н. и погледнах, но с такъв механизъм нямаше. Затова извадих от един работещ платкта и много не му мислих.
Имам безкраен опит в ремонта, преработването и ашладисването на електроника, например така:
Изображение
За да тръгне този телевизор с процесор който не е за него, трябва доста да се мисли и да се познават детайлно и новия и стария процесор и схемотехниката като цяло. Ето това е „да го направиш заради спорта“ Е, правил съм го преди повече от 10 г, а тогава имах повече ентусиазъм. Ако срещнете нещо такова, да знаете кой го е правил...

А тук даже няма нужда да се мисли кое как, просто се запояват 4 проводника


В наши дни всички икономисти говорят, че трябва да имаме икономически растеж. Това се постига чрез увеличаване на потреблението. А това се постига, като се произвеждат боклуци във всяка една сфера, които не могат да бъдат поправени и дори и да могат е по-евтино да се купи ново. Ето защо нова машина струва 2.70 - за да си купиш направо нова, а не дори да се замисляш за ремонт.
Хвала на такива хора, които си оправят старото, а не направо да купиш ново.
Един познат часовникар наскоро ми разказа следният случай - много възрастен човек му носи за ремонт един китайски кварцов (нещо от рода на Mingjou за 5 лв). Майсторът му обяснява, че ремонтът ще струва 9 лв. с труда и по-добре да си купи нов от който и да е пазар за 5 лв.
Човекът обаче не само, че настоял за ремонта, но и бил изключително благодарен и доволен като си взел готов и с радост си платил.
Хвала на такива хора! (извинчвам се, че не съм точно по темата, но изках да споделя това си мнение)
Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Кварцови часовници - ремонт.

Мнение от varban » 21 юли 2013 00:47

dreadx написа:Аз пак така заради спорта наскоро си играх 2 дена да ашладисвам липсващи зъби на пластмасово колелце от непотребен SEIKO-EPSON AL35E -- нали на времето имах часовник с такъв механизъм, на който ми се беше прецакало едно зъбно колелце и не можах да го поправя.. И ето Господ ме изправи пред същото предизвикателство. Ама изобщо не ми беше важно да стане,
Аз доскоро не бях поправял пластмасови зъбни колела точно на часовник, ама изкъртени зъби на програматори от Перла/Вятка - бая :)
Гордостта ми беше моята Вятка - от 89 до 2000 работеше с три ремонтирани зъбни колела, докато се проби казанът.
А преди седмица събрах части за още един механизъм на будилник Слава с един транзистор и успях да направя липсващ зъб на пластмасовото ходово колело - изпилих го от полиамид и го лепнах с цианакрилатно двукомпонентно лепило.

Хич нищо не мерих, щото в къщи имам само шублер, ама стана :)
Работи вече една седмица и не се е отчупило. На слух в цъкането имаше разлика само един-два часа, после витките на баланса му дооправиха формата :lol: Сега си цъка нормално и не се усеща, кога преминава имплантирания зъб :)

Потребителски аватар
clockwiser
Специалист
Reactions:
Мнения: 515
Регистриран: 25 яну 2012 00:17

Re: Кварцови часовници - ремонт.

Мнение от clockwiser » 24 яну 2017 21:53

Може ли да се смени бобина, ако е прекъсната. Цъкаше си, умря и мисля че съм драснал бобинката с отвертката (само група съветски учени могат да сложат бобината гола точно до винтчето, от което се сваля пластината на батерията... ;)

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Кварцови часовници - ремонт.

Мнение от roca » 24 яну 2017 22:08

Всъщност често е при руските кварцове: 1656, 1956, 3056, 3056А....май при всички без сериите с 2ххх
2356 и 2460 са с покриваща пластина, а в 2256 си е даже отдолу. 1656Н е по-късен и също са се сетили да го покрият.
Иначе смяната е лесна, ама намирането на читава бобина, е предизвикателство, особено за някои модели

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Кварцови часовници - ремонт.

Мнение от atanweb » 24 яну 2017 22:12

Мдаа жалко, но колко такива чакат в кутията. Все хубави и нови, но мъртви. Работещ съветски кварц е все по голяма рядкост.
Дано намериш здрава бобина. Смяната както каза roca не е сложна.
Изображение

Потребителски аватар
clockwiser
Специалист
Reactions:
Мнения: 515
Регистриран: 25 яну 2012 00:17

Re: Кварцови часовници - ремонт.

Мнение от clockwiser » 24 яну 2017 22:45

не става ли с бобина от някакъв масов китайски кварцак?

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Кварцови часовници - ремонт.

Мнение от roca » 24 яну 2017 23:16

поне от опита който имам върху 2256 и върху 1956, 1656, аз не си спомням да съм намирал китаец с такава по размер бобина. Но моя опит е горе долу до там...Пробвал съм още няколко който и при мен са в една голяма кутия...някой за бобина, някой за платка, трети за изолатори. Изобщо каквото се сетиш, това може да се прецака на тези соц. кварцове.
Ако споменем и калпавите цифери, и някой по късни калпави каси, които бързо се износват, не остана липса на кусур.
Има обаче съвместими бобини. Мисля че бях преправил един 2256 с бобина от 1656 (но не помня на 100 %). Като излезе кварц и още преди да съм сложил батерията почвам да се мръщя :D
Опитай с китаец, но според мен няма да стане. И пиши кой модел е... ако имам нещо подходящо, с удоволствие ще пратя, само за да го спасиш. Тези кварцове, когато може, е добре да се запазят, че намаляват! :) Лично мнение, разбира се.

fade
Reactions:
Мнения: 65
Регистриран: 25 май 2015 20:47
Местоположение: РусИ

Re: Кварцови часовници - ремонт.

Мнение от fade » 29 яну 2017 11:18

clockwiser написа:Може ли да се смени бобина, ако е прекъсната. Цъкаше си, умря и мисля че съм драснал бобинката с отвертката (само група съветски учени могат да сложат бобината гола точно до винтчето, от което се сваля пластината на батерията... ;)
Мислиш или си я драснал?
Направи снимка да видим колко е дълбоко поражението.
Аз съм успявал да развия витки и да запоя бобина на 3056 (мисля, че беше).
За съжаление вече половин година не намерих време или не събрах смелост да се опитам да сглобя часовника. Пък то може и да не е само бобина, екземпляра е в изкл лошо състояние от изтекла батерия. Даже си мисля дали няма да е по добре да му имплантирам друг механизъм. Щом ми минават такива мисли в главата, сигурно вече първоначалният ми ентусиазъм се е изпарил. А какви абсолютно безсмислени ремонти правех в началото на миналата година...
Ей тука е мястото и момента да помена Върбан, той ме вдъхновяваше, подкокоросваше и окуражаваше.
Царствие ему небесное! n_sad

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”