Видове маркировки за позлата

Oбсъждане на часовници и всичко свързано с тях. Ако имате въпроси относно идентификация, тук е мястото да ги зададете
Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Видове маркировки за позлата

Мнение от Pavlin » 18 апр 2013 07:01

Има възможност да се различават, има такава и да не се различават. Ако например и в двата случая се добавя мед.

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Видове маркировки за позлата

Мнение от Pavlin » 18 апр 2013 10:21

Това не ми изглежда да е 5 микрона:

Изображение

riator
Reactions:
Мнения: 11
Регистриран: 23 апр 2013 05:20

Re: Видове маркировки за позлата

Мнение от riator » 26 апр 2013 04:27

Така е. Цветът не зависи от каратите, а от добавените към него метали като мед, сребро и др. Затова еднакво по карати злато има различен цвят.
Малко из Уикипедия:
Каратът е мярка за „чистотата“ (съдържанието на основния метал) на златни и платинови сплави. Един карат е 1/24 тегловна част съдържание на чист метал. Следователно 24-каратовото злато е чисто злато (99,99%)
Най-често срещаните проби злато в търговията с благородни метали, бижутерството и златарството са:
• 24карата - 99.99% злато и 00.01% примеси (999 единици злато и 1 единица примеси, като сребро, мед и др.)
• 18карата - 75.00% злато и 25.00% примеси (750 единици злато и 250 единици примеси)
• 14карата - 58.50% злато и 41.50% примеси (585 единици злато и 415 единици примеси)
• 12-каратовото е с чистота 50% и т.н.
Златото е най ковкият и дуктилен метал - само един грам от него може да бъде изкован в лист с площ 1 квадратен метър. Златното фолио може да бъде направено толкова тънко, че да стане прозрачно, като преминаващата през него светлина е зеленикавосиня, тъй като златото отразява силно жълтото и червеното. Такива полупрозрачни листове отразяват и голяма част от инфрачервената светлина, поради което се използват като инфрачервени щитове във визьорите на топлозащитни костюми и скафандри.

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Видове маркировки за позлата

Мнение от dreadx » 03 авг 2013 12:50

http://clockwiser.wordpress.com/2013/06 ... 2628-h-au/
На такава Ракета без маркировка колко микрона трябва да е позлатата?
И възможно ли е да не са сложили маркировка на позлатен часовник?

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Видове маркировки за позлата

Мнение от Pavlin » 03 авг 2013 13:49

Трябва да има маркировка, Au или Au10

cerasimi
Специалист
Reactions:
Мнения: 1164
Регистриран: 05 апр 2012 15:23

Re: Видове маркировки за позлата

Мнение от cerasimi » 03 авг 2013 14:27

Мисля, че има маркировка.Загледай се ,на някои от снимките, между долните лъгове,ми се вижда като маркировка Au. Аз имам същият модел с Au 10.

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Видове маркировки за позлата

Мнение от plamenhar » 03 авг 2013 15:02

И аз имам същия модел,но пише само Au?

cerasimi
Специалист
Reactions:
Мнения: 1164
Регистриран: 05 апр 2012 15:23

Re: Видове маркировки за позлата

Мнение от cerasimi » 03 авг 2013 17:29

Може би зависи кога е произведена- колкото по- към края на Съветската ера е производството, толкова по-малка е позлатата. Към края има и Au1.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Видове маркировки за позлата

Мнение от varban » 03 авг 2013 21:15

riator написа: Златото е най ковкият и дуктилен метал - само един грам от него може да бъде изкован в лист с площ 1 квадратен метър. Златното фолио може да бъде направено толкова тънко, че да стане прозрачно, като преминаващата през него светлина е зеленикавосиня, тъй като златото отразява силно жълтото и червеното. Такива полупрозрачни листове отразяват и голяма част от инфрачервената светлина, поради което се използват като инфрачервени щитове във визьорите на топлозащитни костюми и скафандри.
"Инфрачервен щит" звучи като реактивна пералня :)
Терминът, който се използва в космическата техника, е екранно-вакуумна топлоизолация:

Изображение

Жълтото е въпросната топлоизолация.
Конструкцията и е проста до безобразие - много слоеве златно фолио, които се допират в малко точки, щото са намачкани. И доста надупчени, та да може въздухът да излезе през дупките, докато Saturn V с Apollo и LM драпа през атмосферата. За няколко минути ракетата с полезния товар под обтекателите набира първа космическа скотост и излиза на опорната орбита. И между слоевете на ЕВТИ не остава почти нищо, щото в околното пространство си е бая дълбок вакуум.
Разстоянието между слоевете е от порядъка на свободния пробег на молекулите, като в дюаровите съдове. Само че дюаровите съдове са с дебели стени, щото иначе ще се строшат, ако са стъклени или ще се смачкат, ако са метални.
ЕВТИ работи във вакуум и разлика в налягането вън и между слоевете няма. Слоевете злато не дават на малкото налични молекули да бият по корпуса на обекта и така намаляват конвективното топлопренасяне.
Понеже са блестящо-непрозрачни, отразяват в доста широк спектър схетлинните лъчи (не само инфрачервените, ами и видимите, и ултравиолетовите) и не дават на топлото да бяга в Космоса. И обратно - Слънцето не нагрява така апарата, както щеше да го нагрее, ако го бяха боядисали в такново зелено, или, не дай Перун, в матово черно :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Видове маркировки за позлата

Мнение от varban » 03 авг 2013 21:43

Понеже вече оспамих темата, да продължа за лунния модул.
В него всичко е много тънко и леко.
Златното фолио е къде един декар, а заедно с полимера тежи няколко кила.
Стените на кабината са дуралови и тънички, може да се пробият ако не с пръст, то с юмрук.
Спалните места на екипажа са върху резервоарите с гориво (аерозин; смес на диметилхидразин с хидразин) и окислител (двуазотен четириокис), а кресла просто не е имало - карали са го прави, като тротинетка.
Корабът Аполо е бил Ролс-Ройс в сравнение с него.
Такова нещо сега просто няма да го пуснат да лети!

А съветският модул, който не е летял никога, е бил още по-по.
Само за един човек, и тройно по-лек.

И е имало хора, на които им е стискало да почнат тренировки за такъв полет! И като са прекратили лунните програми (да, две са били, с носители Н-1 и Протон) са ходели в ЦК и са се възмущавали!

Интересно дали съветските космонавти, които са съпровождали Армстронг, Олдрин и Колинз, докато са варили рибена чорба и са пили водка, са им казали, че са от лунната програма :)

Потребителски аватар
beria
Специалист
Reactions:
Мнения: 596
Регистриран: 16 май 2013 12:57

Re: Видове маркировки за позлата

Мнение от beria » 05 авг 2013 07:55

Аз имам една стара Победа с АU в кръгче. Някой знае ли това колко е?
Изображение

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Видове маркировки за позлата

Мнение от Pavlin » 05 авг 2013 08:30

Au20 трябва да е, още повече и че е стара.

Потребителски аватар
beria
Специалист
Reactions:
Мнения: 596
Регистриран: 16 май 2013 12:57

Re: Видове маркировки за позлата

Мнение от beria » 05 авг 2013 09:36

3017 написа:Au20 трябва да е, още повече и че е стара.
И аз така си мислех.
Изображение

bobozhinov
Reactions:
Мнения: 40
Регистриран: 27 авг 2012 01:12
Местоположение: София

Re: Видове маркировки за позлата

Мнение от bobozhinov » 05 авг 2013 17:28

Доколкото аз знам,Au без цифра,но в някаква фигурка (ромбче,квадратче,или кръгче) означава 20 микрона,Au поставено на лъг-също.Ако е някъде другаде по корпуса-5 микрона(или по-малко в постсъветски времена).
Au= или Au+ означава,че към часовника има и барслет,който също е позлатен,може да има и цифра,например Au10= е позлата 10 микрона на часовника и на верижката.

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: Видове маркировки за позлата

Мнение от DHM » 11 авг 2013 20:27

И аз имам Ракета като на Павлин ( 3017 ) с маркировка AU< и не ми изглежда никак малка като позлата, да не кажа, че си изглежда като 20-тица направо...
.

Отговори

Върни се в “Дискусии ----- Watch Discussions”