Ruhla

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Ruhla

Мнение от varban » 04 сеп 2013 06:38

Няма такава тема, а при мен има цели два часовника :)

Ето ги:


Изображение

Машината на левия:


Изображение

изглежда добре. Липсват само две винтчета. Е, и беше клеясала.
Аз се чудех, дали ще я бъде, и вместо да я разглобявам, взех една клечка за зъби и почнах да побутвам това-онова. Балансът се клатеше, ама едва ли не със скърцане.

И после... нали съм завършил френска гимназия, я подкарах по френския метод - капка хептан на горната опора на баланса със същата тази клечка. След три-четири капки балансът явно се пораздвижи и почна да дава признаци на живот.
Продължих смело и безотговорно с горните камъни - по няколко капки хептан ги раздвижиха и машината даде чатлак.

След десетина разклащания почна да работи самостоятелно на докрай навита пружина, и след издухване с крушата продължи.

Испуснах пружината и я навих до край - всичко се раздвижи. Буренцето почна да щрака като крик на Москвич :) Сверяването си беше добре отпреди.

Май ще го бъде тоя пациент :) Само че трябва да ходя за стъкло при бай Стоян: тази Рула е водоустойчива и в стоманен корпус.

Интересно, кога е произвеждана. Часовникът изглежда на повече от половин век, а уплътнението е като ново.

А! Този часовник има значителни шансове за радиева светомаса в стрелките и на маркерите. Не свети отдавна, ама преди да вадя машината, ще го премеря за радиоактивност.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Гатанката на Сейкоша-сан (+)

Мнение от varban » 04 сеп 2013 07:02

А десният е този, който е загадка, докато намеря/направя ключ.

Работи по няколко минути нагоре с цифера и спира в други положения.

За камъни не пише нищо, и сигурно Невен е прав:
Ако Рулата е пластмасова и има малка тапичка откъм гърба, отваря се през стъклото, а тапичката е за развиване на винта за вадене на ремонтуара.
Няма Рула с баланс, на който оста да може да се счупи. Те са с конусни върхове и лагеруват в конусни чашки като будилниците. Подозирам, че и оня Смитс със щифтовия ход също е такъв.
Износват се върховете след 1-2 години работа, затова им викат "еднодневки". Върховете могат да се заточат и ще тръгне като нов!
// viewtopic.php?f=72&t=1982&start=30#p17632" onclick="window.open(this.href);return false;

Мен ме изпълни надписа на десния:

Изображение

Electronicaly timed ми напомня за един съветски мем: когато нещо се счупи, руснаците, вместо да псуват, казваха "Проверено электроникой!". Така пишеше на опаковките на резинотехническое изделие #2:

Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Ruhla

Мнение от varban » 04 сеп 2013 07:32

Мисълта ми беше за Рулите, ама пак се отплеснах :)

Аз Ruhla само будилници съм човъркал. Каква е машината на втория, не знам. Каишката му е правилна: viewtopic.php?f=72&t=1982&start=30#p17628" onclick="window.open(this.href);return false;

Много Рули има ето тук:

http://ostalgieruhla.wordpress.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Има подобни на черния:

Изображение

и даже на будилник система Луч:




Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Гатанката на Сейкоша-сан (+)

Мнение от nevenbekriev » 05 сеп 2013 15:35

varban написа:А десният е този, който е загадка, докато намеря/направя ключ.

Работи по няколко минути нагоре с цифера и спира в други положения.

За камъни не пише нищо, и сигурно Невен е прав:
Ако Рулата е пластмасова и има малка тапичка откъм гърба, отваря се през стъклото, а тапичката е за развиване на винта за вадене на ремонтуара.
Няма Рула с баланс, на който оста да може да се счупи. Те са с конусни върхове и лагеруват в конусни чашки като будилниците. Подозирам, че и оня Смитс със щифтовия ход също е такъв.
Износват се върховете след 1-2 години работа, затова им викат "еднодневки". Върховете могат да се заточат и ще тръгне като нов!
// viewtopic.php?f=72&t=1982&start=30#p17632" onclick="window.open(this.href);return false;

Мен ме изпълни надписа на десния:

Изображение

Electronicaly timed ми напомня за един съветски мем: когато нещо се счупи, руснаците, вместо да псуват, казваха "Проверено электроникой!". Така пишеше на опаковките на резинотехническое изделие #2:

Изображение
Този старият е истински, с камъни. Не съм виждал такъв. Май съм виждал някакъв дамски с камъни. У нас не са се внасяли други, освен будилниците.
Еднодневките ги носеха клиентите на Балкантурист, когато се връщаха от екскурзия до ГДР. Стрували са по 5 ГДР марки, което беше 2.5-3 лв.
Също много отдавна поправих един от еднодневките, но с рубинени конусни чашки на баланса, беше работил 10 години и не беше въобще износена оста!
Виждал съм имитация на Сейко5 с механизъм на Рула-еднодневка, купен на Капалъ чаршия!

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Ruhla

Мнение от plamenhar » 05 сеп 2013 16:58

1967-8г.с един пионерски оркестър от Русе ходихме в ГДР-то на концерти.
Водиха ни в един завод за часовници.Гледахме как се правят металните верижки.
Имаше и магазин,от който един съученик си купи 10 джобни часовника сигурно Рула за по 5 марки.
На връщане единия спря да работи.Той отвори прозореца на влака и го запокити.

Разрешаваха по 28лв.за обмяна.
Нямате представа колко стока си купихме за тези пари...
Спомени.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Гатанката на Сейкоша-сан (+)

Мнение от varban » 05 сеп 2013 17:00

nevenbekriev написа:Този старият е истински, с камъни. Не съм виждал такъв. Май съм виждал някакъв дамски с камъни. У нас не са се внасяли други, освен будилниците.
Аз кво ли съм виждал от часовници, ама като ме сети за дамски: будилник система Луч, с машина Луч 1801 и корпус/циферблат/сглобка на Рула съм виждал.
СИВ :)

Да, старата Рула е сериозна машина. Само инкаблок и липсва, и е часовник-трепач. Имам предвид за ежедневно носене - корпус от неръждавейка, стрелки с прорези за пълеж със светомаса, правилна коронка и затваряне на корпуса с хубаво уплътнение.
Това, че е малка - ми модата е била такава.

А липсата на инкаблок е проблем, разбира се. Няма да се учудя, ако балансът му е сменян - стърчи доста от спиралата, в завода не ги оставят така.

Изостава по половин час на ден, ама машината върви с малка амплитуда, може затова да е.
Няма да го пипам, докато не му сменя стъклото и не излъскам корпуса. После трябва да стане от раз - часовникът го заслужава :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Гатанката на Сейкоша-сан (+)

Мнение от varban » 05 сеп 2013 17:10

varban написа: СИВ :)
Имам предвид Съюза за икономическа взаимопомощ, не цвят :muslim:

Потребителски аватар
Lyubo_sr
Специалист
Reactions:
Мнения: 831
Регистриран: 12 мар 2013 19:01

Re: Гатанката на Сейкоша-сан (+)

Мнение от Lyubo_sr » 05 сеп 2013 20:34

varban написа:
varban написа: СИВ :)
Имам предвид Съюза за икономическа взаимопомощ, не цвят :muslim:
Съвета... :redface
Напоследък ме преследват умни мисли, но аз съм по-бръз. :)

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Гатанката на Сейкоша-сан (+)

Мнение от dreadx » 05 сеп 2013 22:52

nevenbekriev написа:Този старият е истински, с камъни. Не съм виждал такъв.
Имаше един в аукциона, щяха да се изтрепят за него - доста рядък.
nevenbekriev написа:с рубинени конусни чашки на баланса, беше работил 10 години и не беше въобще износена оста!
Наистина ли обикновените се износват за 1-2 год? Имам някакъв Ruhla, но не знам колко време е работил. Обрах луфтовете от винтчето за настройка и така мазно започна да се върти балансът.. - Веднага ми стана любим механизъм.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Гатанката на Сейкоша-сан (+)

Мнение от varban » 06 сеп 2013 11:12

Lyubo_sr написа:
varban написа:
varban написа: СИВ :)
Имам предвид Съюза за икономическа взаимопомощ, не цвят :muslim:
Съвета... :redface
Тише, ораторы!
Ваше слово, товарищ Маузер!

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Ruhla

Мнение от varban » 14 сеп 2013 15:02

Днес ходих при бай Стоян за стъкло на една Ракета, и му се оплаках от дясната Рула. Той я взе и я отвори с ножче!

Засечките на капака били за запазване на секретността на механизма - колкото и да го въртиш, няма отваряне :)

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Ruhla

Мнение от dreadx » 14 сеп 2013 16:46

Не знаех, че до сега не си успял да я отвориш. Попадна ми една точно същата за 50 ст. и даже се зачудих кой ли питаше за нещо подобно. Наистина са декоративни, ама бая часовници има дето са така. Лошото е че заблуждават и разни хора се опитват да ги дерат с каквото им попадне, като си мислят че се отвива.

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Ruhla

Мнение от plamenhar » 14 сеп 2013 16:48

Аз питах за един баланс с моста.
Имам една дигитална в много добро състояние,но ги няма тези части.

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Ruhla

Мнение от dreadx » 14 сеп 2013 16:52

Много е хубава дигиталната ти Ruhla, а частите мисля, че трябва да са същите от всеки друг часовник Ruhla - с този механизъм, като на гореспоменатия часовник на varban, правят и детски часовници по-малък размер.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Ruhla

Мнение от nevenbekriev » 14 сеп 2013 22:25

Пак ще кажа, че оста на баланса може да се заточи и да изкара още един живот. Ако питате как в "домашни условия" - първо трябва да се приготви инструмент. Много подходяща стоманена пластинка е пружината - спирачка на звънеца от будилник Слава. Отчупва се изкривената част и се поставя върху плоско парче фин шмиргел. С чукче се чука върху пластината за да се набият в нея частици от шмиргела. Когато стане равномерно матова, значи е готова.
Изважда се баланса - спиралата е закрепена в моста със щифт който се изважда. Маха се спиралата. На някаква стойка или стяга се закрепва ръчна дрелка с регулируеми обороти и хубав патронник Балансът се хваща в патронника (едната половина на оста влиза вътре). Проверява се дали не "бие" при въртене и се правят опити да се захване така, че да бие възможно най-малко. С приготвената фина "диамантена пила" се пили с движение напред-назад конусната част на оста при малки обороти на въртене на дрелката докато не се заостри добре върхът. Стремим се да не променяме ъгъла на конуса. После обръщаме наопъки баланса и заточваме другата страна. По трудна за точене е страната с предпазната ролка, но става с повече внимание. "Пилата" може да се подновява с начукване върху шмиргела защото бързо се износва. Накрая ако държим на перфектност можем да проверим дали балансът има нужда от уравновесяване като го монтираме в механизма без спирала и без анкер, конусните чашки са смазани. Държим във вертикално положение механизма. Ако накъде има превес, това място натежава и застава надолу, като балансът се люлее като махало. Колкото по-голям е превеса, толкова е по-малък периодът на колебанията. На тежкото място от долната страна се отнема метал чрез пробиване с тънко свредло по малко и пак се проверява.

Отговори

Върни се в “Японски, китайски, немски, френски, английски и други”