Хлабави лагери

Отговори
Skyler
Напреднал
Reactions:
Мнения: 249
Регистриран: 28 мар 2012 12:51
Местоположение: София, кв. "Хаджи Димитър"

Хлабави лагери

Мнение от Skyler » 02 фев 2014 13:46

Вероятно е писано по този проблем, но не успях да открия много. Става въпрос за износването на лагерите на Сейко и Ориент, при което осцилиращата тежест започва да хлопа и се удря, както в капака, така и да съсипва ръбчетата на мостовете.
Изображение

Изображение
Доколкото прочетах, колегата Varban е успял да затегне лагер, вероятно и друг колега го е правил. Има ли лек?
Та въпросът ми е има ли риск /напр загубване на сачми/ и как се прави. Налага ли се подмяна на сачми от донор, а и ми се струва, че на Сейко 6*** е ударен център върху резбата против саморазвиване:
Изображение
И недоумявам защо тук Seiko препоръчва да се слага от най-хубавото масло, същото като за шатоните? Вероятно е голямо натоварването на лагера.
Благодарност на отзовалите се!

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Хлабави лагери

Мнение от nevenbekriev » 02 фев 2014 15:09

Лагерът се разглобява като вътрешната гривна се разделя (това с резбата потъва надолу спрямо горната част). Сачмите се разпиляват лесно и е добре разглобяването да е в чаша. Луфтът се обира просто - чрез изпиляване на горната половина на вътрешната гривна на фина диамантена пила така, че да стане по-тънка и конусите да се приближат един към друг. Гривната се слага върху пилата, притиска се с пръст и се търка. Е не бива да се прекалява, за да се върти лагерът свободно. Сглобяването става лесно ако се намаже всичко с грес, сачмите залепват и не бягат.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Хлабави лагери

Мнение от varban » 02 фев 2014 20:16

На мен не ми се наложи да разглобявам лагера. Видях едно ударено място на опората на стoйката, загладих го и престана да дрънка.
За маслото - отначало го смазах с гъсто масло, ама лошо се навиваше. След това го измих и му капнах това, с което мажа ангренажа. И пак не се оправи.
После само от сваляне и слагане почна да навива по-добре. Тогава се усетих за мъртвата точка на вилицата с ексцентрика и го сложих, както си мислех, че е правилно. И се оправи.
После прочетох някъде правилния начин на сглобяване. Бях сбъркал с по-малко от 30 градуса :-)
Последна промяна 1 на varban, променена общо 3 пъти

Skyler
Напреднал
Reactions:
Мнения: 249
Регистриран: 28 мар 2012 12:51
Местоположение: София, кв. "Хаджи Димитър"

Re: Хлабави лагери

Мнение от Skyler » 03 фев 2014 08:15

varban написа: После прочетох някъде правилния начин на сглобяване.
Аз така и не успях да открия това правило, но преди време точно по него съм сглобявал и не му схванах логиката. Ако някой даде линк, ще е от полза.
Благодаря и на колегата Невен за съветите. Прав е дето е казвал преди, че има нещо общо с велосипедните дробинки.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Хлабави лагери

Мнение от varban » 03 фев 2014 08:52

Изображение

http://www.clockmaker.com.au/diy_seiko_ ... pter8.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Skyler
Напреднал
Reactions:
Мнения: 249
Регистриран: 28 мар 2012 12:51
Местоположение: София, кв. "Хаджи Димитър"

Re: Хлабави лагери

Мнение от Skyler » 03 фев 2014 09:15

Супер! Благодаря.
Доколкото успях да схвана, идеята е осцилиращата тежест да е в равновесно положение спрямо ляво или дясно завъртане. Може да се направи аналогия с равновесното положение на баланса или с отвесирането на махалото при стенен часовник. Така се постига еднакъв резултат в двете посоки, или съответно еднакво отклонение /без преобладаване/. Надявам се да не греша!

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Хлабави лагери

Мнение от varban » 03 фев 2014 10:49

Не, просто изместват най-вероятното положение на тежестта на 90 ъглови градуса от "мъртвата точка":

Изображение

Ако коляното е завъртяно на 90 градуса, малките колебания на колелото почти няма да преместват вилицата.

Това си е коляно-мотовилков механизъм. Ако се построи преместването на мотовилката от завъртането на вала в координати фи(S), се получава такава картинка:

Изображение

Сравни преместването около 0 и 180 с това около 90 и 270 градуса.

Skyler
Напреднал
Reactions:
Мнения: 249
Регистриран: 28 мар 2012 12:51
Местоположение: София, кв. "Хаджи Димитър"

Re: Хлабави лагери

Мнение от Skyler » 03 фев 2014 11:31

Ето затова обичам часовниците, а не само защото са лъскави и красиви!
Поздрави!

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1374
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Хлабави лагери

Мнение от omegaqq » 03 фев 2014 18:16

varban написа: После прочетох някъде правилния начин на сглобяване.
То снимката хубава, ма требе и малко обяснение, си мислим язе.
Та ето го и обяснението. Наглася се редукторното колело чрез завъртане точката му да сочи към дупката в моста на баланса. След това се слага маховика и се гледа неговата точка в центъра на махалото да сочи ремонтоара. Стяга се болта на ротора и сме готови.

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Хлабави лагери

Мнение от plamenhar » 03 фев 2014 18:53

Аз пък бях чел някъде,че положението на маховика се определя от най рационалното за навиване положение на ръката.И това във връзка с коляно-мотовилковия механизъм.
Сега проверих схемата на един приготвен за продаване часовник-ами не беше поставен маховика по указаната схема.Навиваше си нормално.Промених-да видим.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Хлабави лагери

Мнение от varban » 03 фев 2014 19:25

Ако се приеме, че часовникът е най-често с коронката надолу, гледай снимката и чети обясненията на Омега Куку.
Ако по някаква причина часовникът се използва в друго положение (примерно работа основно на компютър), то отворът на колелото пак трябва да е на една линия с щифта на моста на баланса, а само секторът трябва да се завърти така, че да е най-надолу.
Ако часовникът се носи на дясната ръка - се тая - гледай графиката. Тя е симетрична. Все едно е, ако отворът е близко или далече от моста на баланса. Ама ако е близко, отворът не се закрива от сектора :-)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Хлабави лагери

Мнение от varban » 03 фев 2014 19:29

plamenhar написа:... ами не беше поставен маховика по указаната схема.Навиваше си нормално.Промених-да видим.
Малка грешка на ориентацията не влияе много-много. Около 90 градуса зависимостта преместване от ъгъл на завъртане е почти линейна. Така че 10, че и 20-30 градуса не бият куче. Важното е да не е сбъркан с 90 градуса :-)

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Хлабави лагери

Мнение от plamenhar » 03 фев 2014 19:52

Абе много градуси бяха.
Вероятно аз съм го монтирал така. n_sad

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”