Търся ръководство за хронометри/хронографи

Линкове към сайтове с полезна информация за марки,
производители, механизми.
blight
Напреднал
Reactions:
Мнения: 240
Регистриран: 17 окт 2013 17:48

Търся ръководство за хронометри/хронографи

Мнение от blight » 25 фев 2014 16:56

Искам да разузная как работи хронометър/хронограф.Чел съм книгата Механични Часовници както и указанието на чикагската часовникарска школа но не е засегната тази тема.
Някой да сподели нещо?
Майсторът се е провалил повече пъти, отколкото начинаещия е опитал.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Търся ръководство за хронометри/хронографи

Мнение от varban » 25 фев 2014 20:03

Ще почна с терминологията.
Хронометър е точен часовник, а това, дето му казваш хронометър, е секундомер. На английски - stopwatch.

А на въпроса ти не може да се отговори лесно. На мен хубави книги не са ми падали - сумиращия и обикновения Агат и Голямата Слава съм ги разучавал с отвертка, пинсет и лупа. Също както и хронографите - два чешита кварцета.

Ама ти сигур смяташ, че кварцетата нямат душа :-P

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Търся ръководство за хронометри/хронографи

Мнение от Seikosha » 25 фев 2014 23:10

Връбчо,пак затапваш поредният любопитко. :) Кви Слави,кви отвертки и лупи и кварцета? Човекът пита за това: Каква е разликата между хронометъра/хронографа и обикновеният часовников механизъм.
Може да му се даде обяснение и за механизъм с хронометърски характеристики(каква е разликата) а и за "секундомер" за който ти говориш. За хронографа също могат да се изтъкнат разликите и функциите. Така,ако ще отговаряме,скоро ще спрат и питанията. Нека колегата да доуточни наистина - какво точно го интересува и съм сигурен,че тука ще има голямо налазване от капацитети по тоз въпрос. :)
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Търся ръководство за хронометри/хронографи

Мнение от varban » 26 фев 2014 00:10

Аз се ровнах на стрелките и видях, че момчето е 9 клас, което ме впечатли :-)

Ама май той се интересува от конкретни подробности - кое какво върти, щрака и спира :-)

Дай да кажа, квото знам за секундомерите - то хич не е много.

Първо, има две теми в техническия раздел, там се обсъждат големите слави, като за подклаждане на интереса ще кажа, че един колега даде снимки на мниго бързи Слави - 100 полуколебания в секунда :-)

// Ето ги темите: viewtopic.php?f=57&t=1724" onclick="window.open(this.href);return false; и viewtopic.php?f=57&t=2265" onclick="window.open(this.href);return false;

Секундомерите за разлика от хронографите спират и пускат баланса за начало и край на измерването. В постинга за бързите слави се виждат два типа механизми - за баланс с винтчета и за безвинтов. Обърни внимание на периферията на безвинтовия баланс - с насечка е, та да може да се спира по-добре.

Простите имат две стрелки, и за нулирането им се използват особени фрикциони - тръбички с пружинки, които стегнато обхващат двете оси - на секундната и на минутната стрелка. А откъм машината имат особени гърбици с форма на сърце. Така им казват - сърца. Има снимки на тези сърца, и в темата, и по линковете, и в нета.
И има две чукчета, които като ударят по сърцата, нулират стрелките.

Има разлика между секундомер с един бутон и с два. Ако е с един, последователно се изпълнява старт, стоп и нулиране, докато ако е с два, от единия се пуска и спира колкото пъти искаш, а нулирането е от другия. Затова на втория чешит му викат сумиращ.

А има още едни механични секундомери, моята любов, на които им викам Големи Слави.
Най-често се срещат във вариант с две секундни и една минутна стрелка.
Секундната отгоре миже или да е заедно с долната, или да е спряла за засичане. Тя се управлява от отделен бутон - точно нейното устройство сме коментирали.

Голямата Слава е интересна и с други работи. Тя е базов механизъм, на основата на който се правят различни модификации. Има Слави само с една стрелка, има и бързи, не до десета, а до стотна. Виж, сплит-секундомери на 50 херца не съм виждал.
Има и друго интересно при тези слави - отделен напълно часовников от хронографен механизъм. За по-лесна модификация. И за да не си влияят.

А хронографите показват още и час. И машината им постоянно върви, така че по устройство приличат именно на големите Слави, не на Агат.

Секундомерите са си инструмент, който все още се ползва. Вероятно даскалът ти по физкултура има такъв, ама сигурно е електронен.

Тука електрониката е по-удобна. Освен ако не си читер де. Или пък ако секундомерът не е кварцов. Само че такова животно нема :-)

Виж, кварцета-хронографи - колкото щеш :-)
Ако си сложа ръка на сърцето, отнасят механичните като дизел цинкова кофа - по-функционални са и лесно им се навират много или даже супермного функции.
Сейкоша-сан ми прати един VD57S, който е сплит-секундомер, при това до 1/100.
А наскоро реанимирах един Ситизен 6850, конструиран в пристъп на як технотреш - две времена - основно и поясно, сплит-секундомер до 1/100, сплит-таймер до 1/100, два будилника и календар месец/дата. И цялата тая работа - с 5 стрелки и 4 бутона.

Та тия магии се правят с няколко стъпкови двигателя - всеки върти своя модул.
То и при механичните има такова нещо, ама рядко и скъпо - има машини с два баланса от една пружина. Бавният кара часовниковата част, а бързият - секундомерната.

Още кво?

Някой път на бързите секундомери им викат хроноскопи.
А на тези с двойно засичане - хранцузите им викат rattrapante. Chronographe à rattrapante. Чете се кронограф а ратрапант. Не ратрапанте :-)
Последна промяна 1 на varban, променена общо 26 пъти

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Търся ръководство за хронометри/хронографи

Мнение от Seikosha » 26 фев 2014 01:51

Ми,това е n_thumbsup Майката му е,да ти се натисне бутона :D icon_clap
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

bobozhinov
Reactions:
Мнения: 40
Регистриран: 27 авг 2012 01:12
Местоположение: София

Re: Търся ръководство за хронометри/хронографи

Мнение от bobozhinov » 26 фев 2014 02:41

Девети клас е добро начало ... Повечето от нас тогава не са и предполагали,че съществуват хронографи,освен този на учителя по физическо,както казва Върбан :) На български за съжаление няма никаква литература за хронографи.Ако можеш да четеш руски виж "ДОНАЛЬД ДЕ КАРЛЬ Сложные часы и их ремонт".На английски и особено на френски има много повече,но са платени и никак не са евтини.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Търся ръководство за хронометри/хронографи

Мнение от nevenbekriev » 26 фев 2014 08:02

blight написа:Искам да разузная как работи хронометър/хронограф.Чел съм книгата Механични Часовници както и указанието на чикагската часовникарска школа но не е засегната тази тема.
Някой да сподели нещо?
Ти на какъв език можеш да четеш?
Имам разни електронни книги, но трябва да потърся дали има за хронографи.
П.П. Ти какво направи последно с онази Молния? Можеш да ми я изпратиш заедно с остатъците от баланса и спиралата, все ще измисля как да ти я направя

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Търся ръководство за хронометри/хронографи

Мнение от varban » 26 фев 2014 10:10

Seikosha написа:Ми,това е n_thumbsup Майката му е,да ти се натисне бутона :D icon_clap
Ти моя бутон, Невен - бутона на blight :)

То не е лошо да понаучим момчето и да търси - гугелите много знаят, стига да умееш да питаш :)

Аз за това почнах с терминологията - ако търси по "хронометър", "хронометр", "chronometer" и "chronomètre, няма да уцели. А това, че има ресурси, в които хронограф = хронометър... ми може би си струва да се четат баш тези ресурси :)

Та за търсенето - викито е добро само за първоначално търсене, щото поголовно боледуват от енциклопедичност :) Доброто във викито са линковете, и то за първоначална отправна точка.

Потребителски аватар
trk2
Напреднал
Reactions:
Мнения: 284
Регистриран: 29 яну 2013 09:18

Re: Търся ръководство за хронометри/хронографи

Мнение от trk2 » 26 фев 2014 11:32

Названието хронометър има самостоятелно значение, само при старите морски хронометри http://en.wikipedia.org/wiki/Marine_chronometer" onclick="window.open(this.href);return false;
това е часовник който мери времето по- точно от останалите часовници и устройството му коренно се различава от часовниците за които си чел.
В днешно време хронометри казват на механизми от по- качествени материали, които са сертифицирани за точност в лаборатория. Например всичко съвременни часовници на Брайтлинг са хронометри.

Върбан вече е обяснил какво е хронограф, има различни видове.
1. интегрирани, полу-интегрирани и модулни
2. управлявани с колонно колело или с гърбица
3. приемащи движението от часовника хоризонтално или вертикално с подвижен пиньон или съединетел
4. с едни или два бутона
5. с различни видове минутни броячи, обикновен, внезапен и полувнезапен; централен или отделен
5. допълнителни екстри като, ратрапант, флайбак ит.н..
6. функции като тахиметър телеметър

Кой модел те интересува и на какъв език?

Ето анимация на два от най- разпространените
Лонжин
http://www.longines.com/virtual-catalog ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Валжу 7750
http://www.eta.ch/swisslab/7750/7750.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Търся ръководство за хронометри/хронографи

Мнение от varban » 26 фев 2014 15:22

varban написа:Аз се ровнах на стрелките и видях, че момчето е 9 клас, което ме впечатли :-)

Ама май той се интересува от конкретни подробности - кое какво върти, щрака и спира :-)
Объркал съм класа - къде 13-ти е в момента icon_crazy :wink: :o :redface :redface

Ама все едно, млад е, радва ме! :b :banana :yahoo

blight
Напреднал
Reactions:
Мнения: 240
Регистриран: 17 окт 2013 17:48

Re: Търся ръководство за хронометри/хронографи

Мнение от blight » 28 фев 2014 09:02

Ъм...
2-ри курс*
Молнията ми дадоха спирала,но баланса се строши.Майната му.
Мога да чета английски,търся нещо което да ми покаже принципа на работа на механизма - пусков,спиращ,зануляващ и т.н.
Майсторът се е провалил повече пъти, отколкото начинаещия е опитал.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Търся ръководство за хронометри/хронографи

Мнение от nevenbekriev » 28 фев 2014 20:22

А това видя ли го?
viewtopic.php?f=54&t=2808" onclick="window.open(this.href);return false;

blight
Напреднал
Reactions:
Мнения: 240
Регистриран: 17 окт 2013 17:48

Re: Търся ръководство за хронометри/хронографи

Мнение от blight » 01 мар 2014 21:54

Мерси,ще си имам четиво.
Майсторът се е провалил повече пъти, отколкото начинаещия е опитал.

danailhristov
Reactions:
Мнения: 80
Регистриран: 14 авг 2013 09:21

Re: Търся ръководство за хронометри/хронографи

Мнение от danailhristov » 12 май 2014 12:24

колеги сдобих се с кварцов хронограф тахиметър или тахометър не знам точно как се превежда.може ли някои да помогне с принципа на работа.благодаря.
Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Търся ръководство за хронометри/хронографи

Мнение от varban » 12 май 2014 14:16

Обърни часовника и потърси наименованието на калибъра. После: http://www.seiko.bg/index.php?tamogatas ... lati#lorus" onclick="window.open(this.href);return false; или на друго място в мрежата.
Без инструкция ще е зор, това е доста сложен саат.

Отговори

Върни се в “Информационен раздел ----- Information Section”