Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 2 от 3   [ 83 мнения ]
Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 26 Мар 2014 03:09 
Специалист

Чудесна придобивка n_thumbsup За мене точно това е ценното на старите часовници,когато може да се свърже с някакви определени хора,събития,или самият екземпляр,да е рядък като момент на производство,малко бройки или специфично лого за даден период. Да има история,а не само търкалета :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Мар 2014 23:03 

Да, а историята се учи и от предметите, останали от дядовци и баби, не само от учебниците.
Ето и няколко от другите ми будилници. Имам още и един, гарантиран от Михаил Часовникаров, Севлиево, и останки от един Юнгханс, гарантиран от Косю Гацов, часовникар в село Драганово, Горнооряховско.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Мар 2014 20:11 

Интересно къде са печатени фирмените надписи, предполагам че всеки си е поръчвал бройки с неговото име при производителя. Едва ли са нанасяни допълнително след разглобяване-сглобяване. А и циферблатите изглеждат като печатени на една печатарска преса /еднакъв натиск/.
Ако някои има данни ще е полезно да ги сподели.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Мар 2014 20:41 
Moderator
Аватар

Skyler написа:
Интересно къде са печатени фирмените надписи, предполагам че всеки си е поръчвал бройки с неговото име при производителя. Едва ли са нанасяни допълнително след разглобяване-сглобяване. А и циферблатите изглеждат като печатени на една печатарска преса /еднакъв натиск/.
Ако някои има данни ще е полезно да ги сподели.

Доколкото знам от стари часовникари (а дали е истина е друг въпрос) навремето (разбирай преди '44) е можело всеки часовникар да си поръча направо от завода производител (Юнгханс) часовници с циферблати на които е изписано неговото име. Часовниците са пристигали на части и часовникаря е трябвало сам да си ги сглоби и да поеме гаранцията им. Явно едно време е имало бая кадърни люде по земите български ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Мар 2014 21:45 

Истината е може би някъде по средата. Възможно е някои часовникари да са поръчвали само печат с фирмен надпис, да са търгували закупени от вносители будилници и да са си слагали върху циферблата надписа, като са поиемали и гаранционната поддръжка. Този на Косьо Гацов от Драганово например е с едва четлив дребен надпис с червен печат. Но по-големите търговци и часовникари-бижутери обаче според мен са си поръчвали директно от производителя, и часовниците действително са сглобявани у нас. А кадърни часовникари сме имали още по Турско, само не знам дали е имало такива, които да са правели часовници от - до.
Щом отец Матей Преображенски обаче е конструирал пушки, знае ли човек...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Мар 2014 22:47 
Напреднал

И Диран писа някъде, че будилниците са пристигали на части в сандъци, но не е ясно дали са били съвсем на части или механизмите са били сглобени, но отделно от касите . То не е голям майсторлък да се сглоби будилник, и никога не е било. Имам циферблати с надписи, които личи че са по-бледи и леко накриво спрямо цифрите и маркерите и с шрифт като на вестниците, може би отпечатвани върху циферблата в някоя родна печатница.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Апр 2014 21:10 
Специалист

http://auction.bg/item.php?id=1703515
надписа на циферблата

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Апр 2014 21:32 
Напреднал

kapkan написа:
надписа на циферблата

Този си е фабричен и не са имали пред вид футболния отбор, а предполагам Васил Левски. По- странното е, че пише "made in (английски) bulgarie (френски)", дето се вика пак сме се ос..али. Ама по-важното е , че тези часовници съществуват, въпреки че няма никъде информация за тяхното производство. Питах и в политехническия музей - нищо не знаят за тях. Все си мисля, че някой по-стар часовникар може да знае поне в кой град са произвеждани

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Апр 2014 07:23 
Аватар

nevenbekriev написа:
kapkan написа:
надписа на циферблата

Този си е фабричен и не са имали пред вид футболния отбор, а предполагам Васил Левски. По- странното е, че пише "made in (английски) bulgarie (френски)", дето се вика пак сме се ос..али. Ама по-важното е , че тези часовници съществуват, въпреки че няма никъде информация за тяхното производство. Питах и в политехническия музей - нищо не знаят за тях. Все си мисля, че някой по-стар часовникар може да знае поне в кой град са произвеждани

Имам чувството, че този надпис е правен допълнително. Като, че ли върху друг надпис, който е възможно да е бил "fabrique en bulgarie". Личи си неравномерно подреждане на буквите и кривини в шрифта, ама знам ли, може и да греша.

П.П.
Май това си е оригиналния надпис -

http://auction.bg/item.php?id=1757116

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Апр 2014 07:31 
Moderator
Аватар

Невен> някой по-стар часовникар може да знае поне в кой град са произвеждани

Май в София.
Ама дали това е неточно знание, или точно незнание - кой да ти каже. Най-вероятно слухове и градски легенди :)

Чувал съм го от часовникари, много отдавна.

Нещо от сорта "български будилници, колкото са български ловешките Москвичи".

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Апр 2014 07:37 
Moderator
Аватар

sharky1973 написа:
Имам чувството, че този надпис е правен допълнително. Като, че ли върху друг надпис, който е възможно да е бил "fabrique en bulgarie". Личи си неравномерно подреждане на буквите и кривини в шрифта, ама знам ли, може и да греша.

Не мога да видя снимката от аукциона, ама ако е на френски с малки и главни букви, трябва да е Fabriqué en Bulgarie.

Ако е написано с главни букви, се е допускало да е без ударение: FABRIQUE EN BULGARIE - чисто от типографски съображения - да не се преминава височината на шрифта.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Апр 2014 09:05 
Напреднал

varban написа:
Невен> някой по-стар часовникар може да знае поне в кой град са произвеждани

Май в София.
Ама дали това е неточно знание, или точно незнание - кой да ти каже. Най-вероятно слухове и градски легенди :)

Чувал съм го от часовникари, много отдавна.

Нещо от сорта "български будилници, колкото са български ловешките Москвичи".

За тези часовници мога да кажа, че по технологията на изработка и обработка(финиш) изключително много приличат на българските манометри за апаратите за мерене на кръвно налягане, които са се правили в Завода за Медицинска Апаратура в Тополовград. Манометрите са почти точно копие на тези от китайските апарати. Механизмите на будилниците са 2 вида. Единият вид будилници са почти точно копие на един по-рядко срещан модел Юнгханс, а на другия не съм срещал подобен и може и да си е наш. Общото между манометрите и будилниците е спиралата, направена от един и същ много мек червен бронз и външният вид на финиша с набити точки по плочите. Железните части на будилниците имат една грозна черна чисто българска оксидация. Със сигурност не приличат нито на руски, нито на чешки, нито на полски или румънски, нито пък на немски. За мен са си произведени в България. Може би с изключение на пружините и оста и лагерите на баланса.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Апр 2014 13:15 
Специалист

Имам смътен спомен,че съм чел някъде да са правени в някакъв машиностроителен завод. :redface Чудя се дали София -та не е със същият механизъм и правена на същото место. Има емблемка на под стрелката за звънене,но отпечатъка е с много лошо качество,размазан, Вижда се зъбчато колело с четири спици (да не е баланс?) и долу в дясно като знаменце в което има две цифри или по-вероятно букви,първата е или цифра 3 или буква З(може би завод...) втората не мога да я разгадая,прилича на 6. Под тях има още букви,но вече съвсем малки,но са на кирилица,различавам ..уфи..р..н . По -късно ще го отворя да покажа механизма,да видим какво ще види Невен :)

Изображение

Изображение

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Апр 2014 18:59 
Напреднал

Аз съм насъбрал доста такива, тази емблема е като анкерно колело, а вътре на горният ред пише МЕТ, а на долния - ИНД. Същото лого, но слято е и отзад на капака, като Т-то е с горна черта, която покрива целият надпис. Има 4 модела, които са брандирани като София, Родина, Метинд и Левски. Много ме е яд че няма никаква информация за нещо, с което все пак можем да се гордеем, а то не се е случило чак толкова отдавна и е напълно възможно да има живи свидетели

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Апр 2014 19:03 
Специалист

Ето снимка и на механиката. Няма маркировки и нищо не ми говори,обаче бачка :) макар и със скоростта на махало на стенен часовник. Отзад прочитам едно МЕТИНД,което ще да е Метална индустрия,поне аз тъй си мисля :redface

Изображение

Изображение

Изображение

сега видях ,че Невен ме е преварил :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Апр 2014 15:05 

Да, Мет Инд си е българска марка, мисля че малко по-късно започват да произвеждат с марките Родина и София, но освен тази многократно обсъждана статия - http://clockwiser.wordpress.com/2011/12 ... armclocks/ , и аз не съм попадал на друга информация

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Апр 2014 22:26 

Аз също съм събрал няколко български будилника.И дълго време се опитвах да разбера в кой български завод са произвеждани.Но без успех.Преди няколко дни се срещнах с един стар часовникар от Пловдив.Показах му будилниците.Той твърди че тези часовници са произведени във "ВМЗ Сопот" през 50те години на миналият век.И от тях най сполучлив е РОДИНА.Не знам защо при положение че всички модели са с еднакви механизми.Между другото дълго време работих в армията, на склад имаше само будилници РОДИНА! Щом са били одобрени от военните значи са били надеждни.Държахме ги до средата на 90те години.МЕТИНД и ЛЕВСКИ пък давали повече дефекти.На друг мой български будилник от соца пише ДИП "С.КОФАРДЖИЕВ" СОФИЯ. Механизмът му е различен от другите.Нямам представа от къде е взаимстван.Разбрах че това държавно предприятие е произвеждало теглоизмервателна техника.Явно е имало някакъв цех в който са произвеждали будилници.Това успях да науча за българските часовници.Надявам се да е вярно.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Апр 2014 06:16 
Напреднал

Интересна информация! Върбане, можеш ли да я провериш?
Механизмите са 2 вида, като май Родина са с механизъм - копие на Густав Бекер - Юнгханс (ще гледам да сложа снимки), а София и Метинд - с този, дето Сеикоша го е показал. Може и да има изключения
А на този, от завода за кантари, може ли да му покажеш механизма?

Последна промяна nevenbekriev на 23 Апр 2014 06:55, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Апр 2014 08:59 
Moderator
Аватар

nevenbekriev написа:
Интересна информация! Върбане, можеш ли да я провериш?

Ще поразпитам специално хора от Сопот.
Но по това, което знам, не се връзва по машинен парк и технологии.
Взривателите, произвеждани във ВМЗ, не са часовникови. Часовниковите взриватели са произвеждани не в Сопот, и не в Лясковец, а в Габрово. И това е ставало доста късно - примерно 70...80 г.г.
Пък и в габровските часовникови взриватели не е имало баланс със спирала. Закъснението се е осигурявало от механизъм, подобен на звънчевите на будилниците.

Така че твоята следа е по-вярна - спирали на манометри. Съответно София, през ранните години, примерно до края на 60-те, а по-късно... а има ли български будилници от 70-те години?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Апр 2014 10:25 
Moderator
Аватар

sturaviqt написа:
На друг мой български будилник от соца пише ДИП "С.КОФАРДЖИЕВ" СОФИЯ. Механизмът му е различен от другите.Нямам представа от къде е взаимстван.Разбрах че това държавно предприятие е произвеждало теглоизмервателна техника.

Произвеждало е доста видове и марки везни - от аналитични до бакалски.
Но конструкцията на аналитичните везни няма много общо с часовниците:

Изображение

Някои от бакалските имат обаче поне стрелки :)
Вярно, не на оси, а на призми.

На оси вместо на призми са само торсионните везни:

Изображение

Но български такива не знам да е имало, въпреки че са много прости по конструкция и доста удобни за работа. Проблем при тях е, че не са точни, затова се е наложило усвояването на доста по-скъпите и трудоемки аналитични везни.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Апр 2014 23:02 

Добре бе майна може аз да съм в грешка! Примерно другаря директор на ДИП "Сашо Кофарджиев" решил да награди ударниците на предприятието и поръчал на завод"Х" няколко будилника с фирменият надпис.Ето малко снимки на механизма.Липсват някои неща но смятам че ще намеря взаимозаменяеми части за да го възстановя.

Изображение

Изображение

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Апр 2014 23:16 
Moderator
Аватар

Може да си в грешка, ама може и да не си :-)
За мен ДИП Сашо Кофарджиев е по-вероятен производител на будилници от Вазовските машиностроителни заводи.
По празниците ще се видя с колеги, ще пием бира и те ще докладват по въпроса - вече им го зададох. Ако такива изделия са се произвеждали във ВМЗ, ще има пълна документация - чертежи, технологии, технически условия, методики за настройка, за пофазен контрол, за приемо-предавателни изпитания... кво, като не е танк - нали пак е изделие :-)

Между другото, ако Сашо Кофарджиев беше оцелял, щеше и там да има документация. Това е завод, не ТПК :-)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Апр 2014 23:31 

Аз също имам известни съмнения че тези будилници са произвеждани във ВМЗ Сопот.Но в рамките на 2 години това е вторият човек който го потвърждава.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Апр 2014 06:13 
Напреднал

Интересното е, че механизма на този будулник от ДИП Сашо Кофарджиев е различен от Родина и Метинд, за първи път виждам такъв. Подобен е на този от Метинд, но има доста разлики. И трите механизма имат сходен финиш, но са различни доста, което значи различни щанци за плочите и колелата. Този от ДИП Сашо Кофарджиев май няма черна оксидация като на АК47? Пиньоните на колелата дали са тип фенер или са фрезовани? Кутиите и стрелките пък са отделно съвсем различни. Струва ми се, че няма как да е по силите на някое ТПК да сътвори такова разнообразие, и нищо чудно да са правени на различни места ?!?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Апр 2014 06:50 
Напреднал

Ето снимки на Родина отпред и отзад
Изображение

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Апр 2014 07:53 
Moderator
Аватар

Току-що говорих с един колега, стар сопотски кадър.
В музея на ВМЗ има будилници Родина, и като имам път натам, ще помоля за разрешение да ги снимам.

Периода на производство не е ясен (ама във ВМЗ има данни), но през 1966 година вече не са се произвеждали.

Производството е било пълен цикъл - от листове, тел и прътов материал, за камъните - не е ясно. Може да са ги купували от Съюза - това е разпространена практика в производство на часовници.

А, и манометри те не са произвеждали, нито пък електроизмерителни прибори.

Хм... май ще напиша официално писмо до ВМЗ :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Апр 2014 23:17 

Този будилник с петлето от вътрешната страна на капака има дата и година на производство!
Отвън си има инициалите "МИ".Би трябвало и той да е дело на ВМЗ Сопот.Работи безупречно!

Изображение

Изображение

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Апр 2014 06:13 
Напреднал

Eeee...
Доживях да науча истината!
Много благодаря, от няколко години се опитвах без успех!
Сега остава някак да може да разберем дали не са правили и в завода за кантари!?!
Тези часовници нямат камъни, балансът е с конусно заточена ос и лагерува на стоманени конусни лагери или както е на руски - центровой винт. Много ми е интересно именно тези лагери дали са внасяни отнякъде или са правени в Сопопт, и ако са родни - по каква точно технология са правени. И изобщо има ли и кои детайли са внасяни, може би спирала, ос на баланса и пружините за хода и алармата? Дали се пази някаква документация?
В някакъв момент отправих запитване до Политехническия музей в София, те не бяха чували за такива будилници, но помолиха ако намеря някаква информация, да им я предоставя!

Последна промяна nevenbekriev на 24 Апр 2014 07:38, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Апр 2014 07:19 
Moderator
Аватар

nevenbekriev написа:
Eeee...

Сега остава някак да може да разберем дали не са правили и в завода за кантари!?!
Тези часовници нямат камъни, балансът е с конусно заточена ос и лагерува на стоманени конусни лагери или както е на руски - центровой винт.

Това кои? Родина или Сашо Кофарджиев?

Иначе за сопотските - ще питам като свят и ще изложа подробно историята. Те няма къде да избягат :)

Интересно е как се е родил механизмът - дали е взет по документация и само са разработили технологията или са изменяли и преконструирали, за да го пригодят към ВМЗ.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Апр 2014 08:02 
Напреднал

Според мен Родина, Метинд, Левски, София и тези с петела са Сопотски, поне изглеждат като да са правени на едно и също място, ама де да знам. Сигурно и това ще се изясни ако има документи.
За този "Сашо Кофарджиев" - нямам идея, но ми изглежда различен като финиш. Не съм виждал такъв и явно са рядкост
Всичките са с конусни оси на баланса.
Този механизъм на Родина, който аз съм показал, изглежда като точно копие на Густав Бекер, които през 1920 са купени от Юнгханс и продължават да се произвеждат след това с логото Юнгханс. Не ми се вярва да са правени по оригиналната документация, сигурно просто са копирани, България беше изградила много силни традиции в точно тази сфера.
Имам някъде и механизъм, мисля от Хамбург-Американ (което пак е Юнгханс), който май ще е първообраза на Метинд и останалите, ще го потърся и ще го снимам.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Публикувай нова темаДобави отговор Страница 2 от 3   [ 83 мнения ]
Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща