Часовници свързани с България

ironhorse
Напреднал
Reactions:
Мнения: 116
Регистриран: 19 ное 2013 23:41

Re: Часовници свързани с България

Мнение от ironhorse » 05 апр 2014 15:05

Да, Мет Инд си е българска марка, мисля че малко по-късно започват да произвеждат с марките Родина и София, но освен тази многократно обсъждана статия - http://clockwiser.wordpress.com/2011/12 ... armclocks/" onclick="window.open(this.href);return false; , и аз не съм попадал на друга информация

sturaviqt
Reactions:
Мнения: 17
Регистриран: 10 фев 2012 00:05

Re: Часовници свързани с България

Мнение от sturaviqt » 21 апр 2014 22:26

Аз също съм събрал няколко български будилника.И дълго време се опитвах да разбера в кой български завод са произвеждани.Но без успех.Преди няколко дни се срещнах с един стар часовникар от Пловдив.Показах му будилниците.Той твърди че тези часовници са произведени във "ВМЗ Сопот" през 50те години на миналият век.И от тях най сполучлив е РОДИНА.Не знам защо при положение че всички модели са с еднакви механизми.Между другото дълго време работих в армията, на склад имаше само будилници РОДИНА! Щом са били одобрени от военните значи са били надеждни.Държахме ги до средата на 90те години.МЕТИНД и ЛЕВСКИ пък давали повече дефекти.На друг мой български будилник от соца пише ДИП "С.КОФАРДЖИЕВ" СОФИЯ. Механизмът му е различен от другите.Нямам представа от къде е взаимстван.Разбрах че това държавно предприятие е произвеждало теглоизмервателна техника.Явно е имало някакъв цех в който са произвеждали будилници.Това успях да науча за българските часовници.Надявам се да е вярно.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Часовници свързани с България

Мнение от nevenbekriev » 22 апр 2014 06:16

Интересна информация! Върбане, можеш ли да я провериш?
Механизмите са 2 вида, като май Родина са с механизъм - копие на Густав Бекер - Юнгханс (ще гледам да сложа снимки), а София и Метинд - с този, дето Сеикоша го е показал. Може и да има изключения
А на този, от завода за кантари, може ли да му покажеш механизма?
Последна промяна 1 на nevenbekriev, променена общо 23 пъти

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Часовници свързани с България

Мнение от varban » 22 апр 2014 08:59

nevenbekriev написа:Интересна информация! Върбане, можеш ли да я провериш?
Ще поразпитам специално хора от Сопот.
Но по това, което знам, не се връзва по машинен парк и технологии.
Взривателите, произвеждани във ВМЗ, не са часовникови. Часовниковите взриватели са произвеждани не в Сопот, и не в Лясковец, а в Габрово. И това е ставало доста късно - примерно 70...80 г.г.
Пък и в габровските часовникови взриватели не е имало баланс със спирала. Закъснението се е осигурявало от механизъм, подобен на звънчевите на будилниците.

Така че твоята следа е по-вярна - спирали на манометри. Съответно София, през ранните години, примерно до края на 60-те, а по-късно... а има ли български будилници от 70-те години?

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Часовници свързани с България

Мнение от varban » 22 апр 2014 10:25

sturaviqt написа:На друг мой български будилник от соца пише ДИП "С.КОФАРДЖИЕВ" СОФИЯ. Механизмът му е различен от другите.Нямам представа от къде е взаимстван.Разбрах че това държавно предприятие е произвеждало теглоизмервателна техника.
Произвеждало е доста видове и марки везни - от аналитични до бакалски.
Но конструкцията на аналитичните везни няма много общо с часовниците:

Изображение

Някои от бакалските имат обаче поне стрелки :)
Вярно, не на оси, а на призми.

На оси вместо на призми са само торсионните везни:

Изображение

Но български такива не знам да е имало, въпреки че са много прости по конструкция и доста удобни за работа. Проблем при тях е, че не са точни, затова се е наложило усвояването на доста по-скъпите и трудоемки аналитични везни.

sturaviqt
Reactions:
Мнения: 17
Регистриран: 10 фев 2012 00:05

Re: Часовници свързани с България

Мнение от sturaviqt » 22 апр 2014 23:02

Добре бе майна може аз да съм в грешка! Примерно другаря директор на ДИП "Сашо Кофарджиев" решил да награди ударниците на предприятието и поръчал на завод"Х" няколко будилника с фирменият надпис.Ето малко снимки на механизма.Липсват някои неща но смятам че ще намеря взаимозаменяеми части за да го възстановя.


Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Часовници свързани с България

Мнение от varban » 22 апр 2014 23:16

Може да си в грешка, ама може и да не си :-)
За мен ДИП Сашо Кофарджиев е по-вероятен производител на будилници от Вазовските машиностроителни заводи.
По празниците ще се видя с колеги, ще пием бира и те ще докладват по въпроса - вече им го зададох. Ако такива изделия са се произвеждали във ВМЗ, ще има пълна документация - чертежи, технологии, технически условия, методики за настройка, за пофазен контрол, за приемо-предавателни изпитания... кво, като не е танк - нали пак е изделие :-)

Между другото, ако Сашо Кофарджиев беше оцелял, щеше и там да има документация. Това е завод, не ТПК :-)

sturaviqt
Reactions:
Мнения: 17
Регистриран: 10 фев 2012 00:05

Re: Часовници свързани с България

Мнение от sturaviqt » 22 апр 2014 23:31

Аз също имам известни съмнения че тези будилници са произвеждани във ВМЗ Сопот.Но в рамките на 2 години това е вторият човек който го потвърждава.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Часовници свързани с България

Мнение от nevenbekriev » 23 апр 2014 06:13

Интересното е, че механизма на този будулник от ДИП Сашо Кофарджиев е различен от Родина и Метинд, за първи път виждам такъв. Подобен е на този от Метинд, но има доста разлики. И трите механизма имат сходен финиш, но са различни доста, което значи различни щанци за плочите и колелата. Този от ДИП Сашо Кофарджиев май няма черна оксидация като на АК47? Пиньоните на колелата дали са тип фенер или са фрезовани? Кутиите и стрелките пък са отделно съвсем различни. Струва ми се, че няма как да е по силите на някое ТПК да сътвори такова разнообразие, и нищо чудно да са правени на различни места ?!?

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Часовници свързани с България

Мнение от nevenbekriev » 23 апр 2014 06:50

Ето снимки на Родина отпред и отзад
Изображение

Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Часовници свързани с България

Мнение от varban » 23 апр 2014 07:53

Току-що говорих с един колега, стар сопотски кадър.
В музея на ВМЗ има будилници Родина, и като имам път натам, ще помоля за разрешение да ги снимам.

Периода на производство не е ясен (ама във ВМЗ има данни), но през 1966 година вече не са се произвеждали.

Производството е било пълен цикъл - от листове, тел и прътов материал, за камъните - не е ясно. Може да са ги купували от Съюза - това е разпространена практика в производство на часовници.

А, и манометри те не са произвеждали, нито пък електроизмерителни прибори.

Хм... май ще напиша официално писмо до ВМЗ :)

sturaviqt
Reactions:
Мнения: 17
Регистриран: 10 фев 2012 00:05

Re: Часовници свързани с България

Мнение от sturaviqt » 23 апр 2014 23:17

Този будилник с петлето от вътрешната страна на капака има дата и година на производство!
Отвън си има инициалите "МИ".Би трябвало и той да е дело на ВМЗ Сопот.Работи безупречно!

Изображение

Изображение

Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Часовници свързани с България

Мнение от nevenbekriev » 24 апр 2014 06:13

Eeee...
Доживях да науча истината!
Много благодаря, от няколко години се опитвах без успех!
Сега остава някак да може да разберем дали не са правили и в завода за кантари!?!
Тези часовници нямат камъни, балансът е с конусно заточена ос и лагерува на стоманени конусни лагери или както е на руски - центровой винт. Много ми е интересно именно тези лагери дали са внасяни отнякъде или са правени в Сопопт, и ако са родни - по каква точно технология са правени. И изобщо има ли и кои детайли са внасяни, може би спирала, ос на баланса и пружините за хода и алармата? Дали се пази някаква документация?
В някакъв момент отправих запитване до Политехническия музей в София, те не бяха чували за такива будилници, но помолиха ако намеря някаква информация, да им я предоставя!
Последна промяна 1 на nevenbekriev, променена общо 24 пъти

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Часовници свързани с България

Мнение от varban » 24 апр 2014 07:19

nevenbekriev написа:Eeee...

Сега остава някак да може да разберем дали не са правили и в завода за кантари!?!
Тези часовници нямат камъни, балансът е с конусно заточена ос и лагерува на стоманени конусни лагери или както е на руски - центровой винт.
Това кои? Родина или Сашо Кофарджиев?

Иначе за сопотските - ще питам като свят и ще изложа подробно историята. Те няма къде да избягат :)

Интересно е как се е родил механизмът - дали е взет по документация и само са разработили технологията или са изменяли и преконструирали, за да го пригодят към ВМЗ.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Часовници свързани с България

Мнение от nevenbekriev » 24 апр 2014 08:02

Според мен Родина, Метинд, Левски, София и тези с петела са Сопотски, поне изглеждат като да са правени на едно и също място, ама де да знам. Сигурно и това ще се изясни ако има документи.
За този "Сашо Кофарджиев" - нямам идея, но ми изглежда различен като финиш. Не съм виждал такъв и явно са рядкост
Всичките са с конусни оси на баланса.
Този механизъм на Родина, който аз съм показал, изглежда като точно копие на Густав Бекер, които през 1920 са купени от Юнгханс и продължават да се произвеждат след това с логото Юнгханс. Не ми се вярва да са правени по оригиналната документация, сигурно просто са копирани, България беше изградила много силни традиции в точно тази сфера.
Имам някъде и механизъм, мисля от Хамбург-Американ (което пак е Юнгханс), който май ще е първообраза на Метинд и останалите, ще го потърся и ще го снимам.

Отговори

Върни се в “Японски, китайски, немски, френски, английски и други”