Re: Нови придобивки- джобни часовници

cerasimi
Специалист
Reactions:
Мнения: 1164
Регистриран: 05 апр 2012 15:23

Re: Джобни часовници

Мнение от cerasimi » 17 юни 2014 16:40

nevenbekriev написа:Днес стъкмих още един часовник. Сребърен със всякакви маркировки, който може - да помага с датирането. Вътре на касата има надраскани няколко дати от профилактики, едната е през 1893?!?
Механизмът се предаде лесно, но касата беше смачкана, липсваше халка и бутон.
Тежък и огромен - към 6 см
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

https://www.youtube.com/watch?feature=p ... Fx3nO1pwzI" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.ebay.co.uk/itm/ANTIQUE-FATTO ... true&rt=nc" onclick="window.open(this.href);return false;

Относно фирмата- малка изненада- това е стара английска фирма Fattorini & Son, основана през 1827г. от Antonio Fattorini, и малко по-късно още веднъж втора от Thomas Fattorini 1831г. И сега идва леко разминаване с надписа, който е оставен от часовникар- 1893г. Съгласно маркировките на среброто, касата е произведена от WHS- William Henry Sparrow, регистриран 1907г, но има и 1917г за марката. на първия капак- часовника е датиран с P и орнаменти, което значи 1910 година и орнаментите - Лондонската група. Така го виждам аз по надписите. Може някой да е написал тази година -1893, за да го изкара по-стар, пък може и аз да бъркам

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Джобни часовници

Мнение от nevenbekriev » 17 юни 2014 21:51

Благодаря за информацията, аз също мисля, че не е чак толкова стар, а това 1893 може и да е нещо друго, а не година.

мitakaaa
Специалист
Reactions:
Мнения: 866
Регистриран: 03 фев 2012 23:01

Re: Джобни часовници

Мнение от мitakaaa » 23 юни 2014 14:44

Онзи ден ми попадна един джобен. На пръв поглед го харесах много с тези инкрустаций. Ама нали не си носех очилата и не успях да прочета какво пише под зацапаното му стъкло от ПВЦ. Отворих ги и като видях че е цилиндър и то отгоре на това счупен баланс , почти се бях отказал. Но все пак попитах за цената - а цената народна, ама какво се казва народна. Та набързо спрях огледа и го прибрах със скороста на светлината и платих уж видимо неудовлетворен. И взе че ми хареса. Може би това че е първия цилиндър на който ще обърна повече внимание. Тоест ще се постарая да го подкарам. И така часовника в къщи беше прочетен - LANGENDORF. Може да се заблуждавам но ми прилича като че е сребърен. От вътре на капака има само две маркировки - буквите N , Z . Касата е сравнително тънка и лека. Монограма гледан с лупа е като ръчно допълнително гравиран. Ако е никел - едва ли ще се гравира лесно. Нямам реактиви за проба на сребро. Възможно ли е да няма непременно означение на сребро. И какво означават буквите на капака. Моля за вашето мнение.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

мitakaaa
Специалист
Reactions:
Мнения: 866
Регистриран: 03 фев 2012 23:01

Re: Джобни часовници

Мнение от мitakaaa » 23 юни 2014 14:48

Забравих да покажа машината - тя е от калпавите, ама това е. За толкова пари - такава стока.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Джобни часовници

Мнение от nevenbekriev » 23 юни 2014 15:52

Добре изглежда, но мисля че няма шанс да е сребърен. По-скоро монетна сплав или нейзилбер. Давай да видим как ще направиш баланса!

мitakaaa
Специалист
Reactions:
Мнения: 866
Регистриран: 03 фев 2012 23:01

Re: Джобни часовници

Мнение от мitakaaa » 23 юни 2014 16:42

Възможно е и да е някаква сплав. Среброто би трябвало да е маркирано. Поне според мен. А за баланса.....хм, като нямам подходящите неща, какво ще стане. Ще го разглобя напразно. Но ще сваля баланса сега и ще меря с точност. Може и да намеря ос. Тогава ще реша какво да правя.

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Джобни часовници

Мнение от Pavlin » 23 юни 2014 16:43

И на мен ще ми е интересно да видя как го подкарваш :)

мitakaaa
Специалист
Reactions:
Мнения: 866
Регистриран: 03 фев 2012 23:01

Re: Джобни часовници

Мнение от мitakaaa » 23 юни 2014 17:14

Всъщност счупени са и двата ''тампона'' . Цилиндъра е здрав. Не би ли могло той да не се пипа - а така както си е монтиран в баланса да се извадят старите и да се набият новите (ако намеря разбира се.) И между другото намерих и един много интересен шублер с други деления освен милиметри. Има и таблица. След малко ще го снимам.

мitakaaa
Специалист
Reactions:
Мнения: 866
Регистриран: 03 фев 2012 23:01

Re: Джобни часовници

Мнение от мitakaaa » 23 юни 2014 17:19

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

zhvk19
Reactions:
Мнения: 25
Регистриран: 18 юли 2013 06:11

Re: Джобни часовници

Мнение от zhvk19 » 28 юни 2014 09:35

Имам един джобен Zenith без стрелки и стъкло, наследство от дядо ми. До преди 20-30 години работеше, но сега май и баланса е счупен. Та въпроса ми е има ли кой да го възстанови? Благодаря!

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Джобни часовници

Мнение от rosen_er » 01 авг 2014 16:54

А си дайте мнението за този часовник.Колега го показа и аз го снимах с телефона:
Изображение Изображение Изображение
Поправян ли е циферблатът според вас?В смисъл - до рисуван ли е?

Pavlin2
Напреднал
Reactions:
Мнения: 345
Регистриран: 23 юли 2014 10:06

Re: Джобни часовници

Мнение от Pavlin2 » 01 авг 2014 17:15

Според мен не е дорисуван.

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Джобни часовници

Мнение от Seikosha » 01 авг 2014 17:47

Според мен пък е точно дорисуван. Един от странните случаи,които може би никога няма да бъдят разгадани напълно. За мен оригинален печат са римските цифри и най-вероятно лъвчето,но защо цифрите са напечатани отгоре му :o Има много версии,изцяло да е полупрофесионална работа,което иначе ,ако е така бу го направило супер ценен. Трябва да се види под много голямо увеличение лъвчето,но римските цифри са ударени професионално. Всичко другокоето е направено е излишно и дорисувано, И външният кръг с минутните маркери и суб диала и всички арабски цифри. По начало такова изпълнение с римски и арабски цифри е винаги добавъчно,обикновено в червен цвят и обикноено ударено на криво като печат,от 10 часовника ,при 9 наблюдавам този дефект,просто не са умеели да слагат така наречените пастватели,или толкова им е пукало.Аз за туй не се хващамда правя такива циферблати на цяло,ако щеш да се изкревиш,ръчно ,не можеш го направи,за това само ,ако позволява правя ретуш,къде от птичи поглед не се вижда :lol: Понеже липсва и ринга със стъклото,предполагам ,че ринга е бил дебел(широк) и е стигал почти до римските цифри,характерно за някои по страи модели ,какъвто ми се вижда и механизма.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Pavlin2
Напреднал
Reactions:
Мнения: 345
Регистриран: 23 юли 2014 10:06

Re: Джобни часовници

Мнение от Pavlin2 » 01 авг 2014 18:02

Именно! Ако беше дорисувано, лъвчето щеше да е по правилно и симетрично разположено.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Джобни часовници

Мнение от nevenbekriev » 02 авг 2014 01:23

rosen_er написа:А си дайте мнението за този часовник.Колега го показа и аз го снимах с телефона:
Изображение Изображение Изображение
Поправян ли е циферблатът според вас?В смисъл - до рисуван ли е?
Лъвът е по-голям от мястото на което е сложен, но по-скоро е отпечатан в далечното минало, веднага след производството. Иначе циферблатът е напълно автентичен, но няма как да сме сигурни че е бил винаги на този часовник. Трябва да се видят крачетата дали са си там и съвпадат с отворите на механизма. Самият механизъм е цилиндър, но от тези които са правени в или за Англия и разпространявани в империята и рядко се срещат извън нея и този циферблат ми стои малко странно на такъв часовник.

Отговори

Върни се в “Джобни часовници”