м. Юни

Часовник на месеца - Юни 2014г.

Анкетата свършва на 07 юли 2014 23:05

beria - Спутник
3
8%
miroman - Hai-Shi
1
3%
rosen_er - Луч 3055
5
14%
varban - Слава 3056
2
5%
mitakaaa - Слава- Белкнап
1
3%
omegaqq - Seiko 6139
4
11%
Seikosha - Алмаз
5
14%
trk2 - „Навигационен“
4
11%
miroman - FIYTA- "Дакар"
2
5%
Fenna - Zenith
4
11%
varban - Слава 3050
2
5%
Pavlin - Ракета 2627.H
2
5%
rosen_er - ORIENT 0703A
2
5%
 
Общо гласове: 37

Потребителски аватар
beria
Специалист
Reactions:
Мнения: 596
Регистриран: 16 май 2013 12:57

м. Юни

Мнение от beria » 13 юни 2014 21:23

Айде да отпочнем по същество.
То още некой ако се откаже и може и аз да спечела нещо :lol:
Шегувам се разбира се, надявам се да има повече интересни часовничета, та ако ще пак да съм на опашката.
Е това е от мене:

Изображение

Изображение

И си е по правилата - от около 48ч. го имам :)
Попадането му при мен си е чист късмет:
преди няколко седмици както обикновено обикалям по битака и си псувам наум, че цените станали като в залива, ако изобщо излезе нещо интересно.
И докато си рова в боклуците на един от 'снабдителите' с периферното си зрение долавям един човек да му предлага нещо, а този му дава по 1.5-2лв, най много.
Човекът очевидно недоволен си тръгва, аз разбира се настигам и завързваме разговор.
Няма нищо, което да ми хване окото, освен една Ракетка с тези вертикалните чертички на цифера, която тука я харесвате, ама на мен не ми допада чак толкова, че и със захабен цифер.
Оказва се обаче, че човекът е стар колекционер (хем възрастен хем от доста време) и решил да продава. Споменава, че имал Спутник и аз наострям ушите вече.
Разпитвам аз основно, и за секундната стрелка, има ли червено кръгче :)
Та в крайна сметка, понеже човекът не е от Пловдив, се разбираме да се видим другия път пак на битака, и да носи нещо 'по-така' :)
Да, ама не n_sad Разминахме се не само следващия, ами и по-следващия, и по-по-следващия битак...
Накрая се дигам аз най-после и при него.
Показва доста хубави неща, някои не му се продават n_sad
Почваме пазарлъка за Спутничето, никой не иска да каже пръв цена, както обикновено на 'първа среща' :)
Накрая аз споменавам една цифра, разумна - все пак човекът е колекционер :) и не върви като на битака да почнем от 5 лв :) И той се съгласява с обяснението, че мислел да му иска повече ама щото съм мераклия, айде... :)
Стискаме си ръцете, пообщували 'тет-а-тет' сродни души, с уговорката за бъдещо сътрудничество. :)
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Месец Юни

Мнение от miroman » 17 юни 2014 20:50

Отново се включвам и аз. Като си знам, че сте основно "русофили" и миналия месец се подхлъзнах натам. Но след неочаквано ниската реакция на сравнително редкия винтидж "radioroom", този месец ще участвам с един от днешната пратка от Хонг-Конг - тюленчето Hai-Shi:

Изображение

Като цяло марката не е от най-често срещаните, но не е и толкова рядка. Рядък в случая е циферблатът. А освен това е и изцяло "окомплектован" - заден капак:

Изображение

коронка:

Изображение

че даже и механизмът си е "тюленизиран" :) :

Изображение

Чудесен часовник, много ме радва, ако и надписът под емблемката на циферблата не беше леко размазан, щеше да е перфектен.

Поздрави, Миро.

P.S. Благодаря за забележката, естествено че е тюленче, а не пингвинче :b . Поправих го.
Последна промяна 1 на miroman, променена общо 17 пъти
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Месец Юни

Мнение от rosen_er » 24 юни 2014 10:54

Коментирах с Пламен,че в момента в който намеря нещо подходящо за конкурса ще го "пусна" на ринга.Обаче не ми остана време от събота.Та ето го моят "състезател":

В "синият ъгъл" ,категория 28 800 колебания,съчетал "недостатъците" и по-малко "предимствата" на две технологии.............:
Лууууууууч 3055 Електро-Механичеееееееееееееееен!

Изображение Изображение
Изображение Изображение

Този часовник за мен е един от силно харизматичните съветски представители.Интригуващ пример за това ,как вече утвърдени производители реагират на новите технологии - в случая производител на механични часовници изправен пред "кварцовата" революция.Усвоявайки новата технология и в същото време придържайки се към основните си знания ,те направиха механичен кварц icon_clap Но най-странното нещо, в този дизайн е, че и двете електрониката и балансът се стремят да диктува честотата - така че имаме две конкурентни системи!
Красив финиш на циферблата,като казват,че е търсен 3D ефект:горната половина е "бришната" (ама ,че дума) :redface хоризонтално,а долната вертикално.Релефни надписи.....Красота ,която моите нелепи снимки не успяха да пресъздадат напълно :mrgreen:
Датата в десният долен ъгъл на снимките показва ,че състезателят може да се "бие" в тази категория - "Часовник на месец Юни" :wink:
Макар и 25-30 годишен,този юнак е недокоснат от ръце на "противник" - разбирайте абсолютно новичък :)
Място на придобиване:Всички знаете :redface
Интервенции след придобиването: "Изваждане" на малка драскотина на плекса
Състояние :Напълно работещ,като отклонението, което дава за 24 ч. е само (+3) секунди icon_clap
Един часовник ,към който никой колекционер на съветски часовници не може да остане равнодушен!

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Слава "Nathalie" 3056

Мнение от varban » 24 юни 2014 10:58

/* Добре!
Аз ще пусна тук Славата 3056, затова забивам място. И ще помоля админите за право на редактиране на постинга по-късно, на спокойствие. Снимки имам, ще напиша историята.
Тя е ясна, ама мястото на 3056 е точно тук - с всичките му предимства и недостатъци.

Нека тоя месец да е кварцов :D :) :D
*/

Ето я и мойта хубавица... не съм и измислил прякор... дай квото дойде! Дойде, не знам защо, и не питайте:

Слава "Nathalie" 3056

Да, да, именно Натали, на Monsieur 100 kV:

http://yandex.ru/video/search?text=Nath ... ath=wizard" onclick="window.open(this.href);return false;

Снимките съм ги показвал, ама е редно да ги сложа и тук:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

И Наташка не се дава на фотоапарат - на ръка е много по-различна и по-красива.

Сега остана текста.

Няма да пиша нито кво съм го правил това животинче, че да стане на саат за пред хората, щото преди да го сглобя окончателно го чистих така, както новобранец не е чистил калашник след първа стрелба - бях развинтил всичко и фанатично го мих и го лъсках... даже капакът от вътрешната страна е шлайфан и изолационното фолио презалепено, нито за дертовете с двигателя - това ще се обсъжда в съответните раздели, ако има мераклии да го повторят.

Но едно трябва да се каже - Натали нямаше да оживее, ако не бяха двама души от форума.
Капканчук ми прати саатя болен, ама много красив - същия, като сега, аз каса и джам съм лъскал само отвътре, а пък над цифера и стрелките треперих, както не съм треперил на златен часовник :)
А пламенния мотор вместо сърце дойде от Кнежа, от Митака!

Текстът ще е исторически, ама така, както аз го виждам. И щото е конкурс, ще сравняваме преки конкуренти: 3055 и 3056, още повече, че са комшии.

Ще опитам да съм обективен и няма да приказвам за красоти, а за технически работи ;)

Ето го поредното допълнение:

viewtopic.php?f=54&t=3264" onclick="window.open(this.href);return false;

Сега за особеностите, най-вече на моя :D

И двата саата са пипнати толкова, колкото е могло да се направи във всеки един от заводите.
И двата са херметични, или поне моя - аз реално го пробвах на херметичност - държи една атмосфера спокойно, повече ме беше страх да надувам, да не би да се пръсне колбата, в която го бях сложил. Държи и разреждане - половин атмосфера вакуум, без да излезат мехурчета.
Така че за душ става. Ама няма да го мокря. При тестовете вътре в корпуса беше платина с ремонтоар.

Особености на циферблата: това не е гийоширане, а контрачеканка, квото и да означава това. Но със сигурност са щамповани, няма кой да си играе с рязане на серийни цифери. В каталога още пише, че циферът не е от месинг, а от мелхиор, вероятно точно за да се щампова по-лесно.
След щамповка релефът е покрит със сребро и след това - боядисан с аерограф така, че горната половина от циферблата е по-наситена от долната. Само че този ефект се вижда с око, не с фотоапарат, щото линиите са около 5 на милиметър.
Надписът Слава е изрязан от нещо блестящо и закрепен на щифтове, както и надписа КВАРЦ. При това е на кирилица - по-добре изглежда от латиницата.
Часовите маркери са покрити с родий и са монтирани също на щифтове. Секундните маркери са нанесени с тампонен печат. Надпис Сделано в СССР липсва! И е ясно, защо братята са нарушили ГОСТ'а - ако се напечата с дребен шрифт, ще е неравно върху релефа. А ако е с едър, ще загрози пипнатия цифер.

Стрелките са прости, ама точно каквито трябва. Аз пробвах да сложа от другите Славовски, клиновите, ами по-зле е.

Стъклото също е особено - плоско отгоре, като на други херметични Слави.

Корпусът е класически, но малко е пипнат и изглежда не като от 60-те и 70-те години.

Абе мойто гардже е по-убаво :)

Сериозно, Наташка е шедьовър на стила на 80-те години. Братята са проявили вкус, даже с цената на отстъпления от ГОСТ'а.

Сега е на първата светла каишка, която ми излезе от кутията, но ще и търся нова. Щото дамата е с характер - като я докарах на срещата, взе, че спря за десетина минути. Преди няколко дена разбрах защо - сложих я пак на виброграф и тя пак се разсърди. Оказа се, че не и харесва да я натискат - силен натиск на коронката навътре води до спиране.

Значи предстои още едно разглобяване. Ако е само отгоре - бял кахър. Ама ако е свързано с някакъв дерт в подциферблатните колелета, ще бъде на дубльор - не искам да рискувам такъв цифер.
Последна промяна 4 на varban, променена общо 25 пъти

Потребителски аватар
trk2
Напреднал
Reactions:
Мнения: 284
Регистриран: 29 яну 2013 09:18

Re: Месец Юни

Мнение от trk2 » 24 юни 2014 20:29

Браво бе върби страхотна работа !

percusst
Напреднал
Reactions:
Мнения: 213
Регистриран: 29 окт 2013 11:36
Местоположение: София

Re: Месец Юни

Мнение от percusst » 25 юни 2014 09:57

Браво, Върбане! Чудесна работа!

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Месец Юни

Мнение от Seikosha » 25 юни 2014 12:51

След такава презентация icon_clap ,съвсем ме отказа да участвам в конкурса,няма да имам никакъв шанс срещу Наташка :)
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Месец Юни

Мнение от varban » 25 юни 2014 13:07

Ааа, недей :) Пускайте да има калабалък, иначе, ако Наташка стане мис Юни, ще е пред-пред-предпоследна :D :) :D

мitakaaa
Специалист
Reactions:
Мнения: 866
Регистриран: 03 фев 2012 23:01

Re: Месец Юни

Мнение от мitakaaa » 25 юни 2014 19:56

Не че имам шанс с моята Слава за конкурса, ама нали ние хората сме като стадо. Тя и Славата ми е като овца без история, но поне е загладила косъма та има малко визия. А и всъщност не разбрах как се гласува за часовник на месеца. Може би някъде нещо не съм прочел.
Изображение

Изображение

Изображение

Повече информация за Слава Belknap тук:
viewtopic.php?f=83&t=3265&p=32537#p32537" onclick="window.open(this.href);return false;

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Месец Юни

Мнение от Pavlin » 25 юни 2014 20:01

На края на месеца се гласува чрез анкета.

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Месец Юни

Мнение от Seikosha » 25 юни 2014 23:34

Мда.... Връбчо,сега от тебе разбирам,че това е кварцов часовник и това променя коренно нещата,може би когато се показва някакъв редкаж,все пак е нужно да се даде някакво описание ,как да разберем за какво става дума? Или поне повече снимки,които да включват и механизма. Аз не се ориентирах,а камо ли ,ако гледа някой начинаещ. Съмнява ме,че много хора щяха да разберат за какво става дума,ако не беше и тази последвала полемика,излишно възникнала според мен.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1374
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Месец Юни

Мнение от omegaqq » 26 юни 2014 19:45

Моята заявка за месеца - Seiko 6139

След форумната среща в с. Мийковци у мен се оказе едно Сейко 6139. Рекох си, че това е невъзможно ама след като прегледах часовника разбрах защо предния собственик е решил да се "отърве" от него. След пълно навиване часовника изкарваше не повече от 12-тина часа, осен това бързата смяна на деня и датата просто не се случваше. Та явно тоя часовник не е бил особено желан от предния си собственик и така се оказа у мен.
Па си рекох "Чей да го опраа па и у форума да го пущим, че май нема много мраклии такъв сат да разглобят". Та те го те часовнико разпарчетосан:

Изображение

Тукинка лекинко съм го посъбрал.

Изображение

Вече е събрана основната част на механизма.

Изображение

Иде ред на датата и деня.

Изображение

Е забравил съм да снимам вече събрания механизъм за деня и датата,
но за сметка на това може да се види вече събрания механизъм.

Изображение

Причината часовника да не сменя бързо деня и датата е износен тираж. Смяната на последния (как ми се иска тук да напиша "с нов") и направеното почистване и смазване нормализира работата на механизме.
За съжаление верижката на часовника се оказа тясна за моята лапа и така и не можах да се нарадвам на часовник или иначе казано оти се на мене така ке се случи бей! Та призива ми към молегите дето бяха на срещата е тоя де ми подфръли часовика да си признае бързо кой е та да му го върна и поне той да се радва на сатя, като аз не мога.
Ма ся ми хрумна друга идея - поне мога да участвам с него в конкурса "Сат на месецо" lol2 :yahoo :banana

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1374
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Месец Юни

Мнение от omegaqq » 26 юни 2014 21:18

Часовникът е този:
viewtopic.php?f=77&t=3002" onclick="window.open(this.href);return false;
Нарочно не показах часовника, защото акцента в конкретния случай е на ремонта, а не на самия часовник. Той и преди си изглеждаще перфектно ама какво от това като не работеше нормално.

storyteller
Moderator
Reactions:
Мнения: 845
Регистриран: 12 яну 2012 13:36

Re: Месец Юни

Мнение от storyteller » 26 юни 2014 21:53

Браво! Моите уважения.

percusst
Напреднал
Reactions:
Мнения: 213
Регистриран: 29 окт 2013 11:36
Местоположение: София

Re: Месец Юни

Мнение от percusst » 27 юни 2014 09:28

Браво и от мен!

Отговори

Върни се в “Конкурс "Часовник на месеца"- 2014г.”