м.Септември

Часовник на месец Септември 2014г.

Анкетата свършва на 08 окт 2014 17:54

Junghans Kal.667.50 - kapkan
2
7%
MIDIX Unitas-6410 - plamenhar
6
20%
Восток "Световно Време" - Белязаният rosen_er
2
7%
Raketa 16j - beria
4
13%
Wostok 2214 - beria
0
Няма гласували
Damas - beria
1
3%
Lanco - fazana1
3
10%
Златоустовскии от радиостанция - omegaqq
2
7%
SLAVA - varban
1
3%
Comthor - "Френският Гмурец" - rosen_er
1
3%
Восток "Карлсон" - Pavlin2
2
7%
Poljot De Luxe automatic 29j - Seikosha
6
20%
 
Общо гласове: 30

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: м.Септември

Мнение от rosen_er » 25 сеп 2014 22:08

За дясна ръка си е lol2

Pavlin2
Напреднал
Reactions:
Мнения: 345
Регистриран: 23 юли 2014 10:06

Re: м.Септември

Мнение от Pavlin2 » 25 сеп 2014 22:20

omegaqq написа:Моето участие този месец:

Изображение

Изображение

Изображение

Малко, но от сърце.
Разкажи как си го спазарил де, много си скромен от към думи :)

kapkan
Специалист
Reactions:
Мнения: 2479
Регистриран: 27 яну 2012 22:01
Местоположение: Правец

Re: м.Септември

Мнение от kapkan » 25 сеп 2014 22:49

omegaqq написа:
kapkan написа:Ухаа,бъдещият ми ръчен часовник ;)
Малко е голям за ръчен и трудно му се слага каишка, но не е невъзможно. Все пак виждам един недостатък в идеята - коронката е маааалко по-дълга и ще убива на ръката.
Евентуално снимки на идеята утре.
Ти само гледай като се върна моят :D кована верига ще му сложа

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1376
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: м.Септември

Мнение от omegaqq » 25 сеп 2014 22:59

Pavlin2 написа:Разкажи как си го спазарил де, много си скромен от към думи :)
Ми лесно. Седя си аз и гледам един тича с една макара на гърба и куфар в раката. Питах го аз що тича, а той ми каза, че така му ставало по лека. Рекох да му помогна и свалих от куфара (оказа се радиостанция) тоя часовник, а оня даже ми благодари щото бил повреден. С малко зор го оправих и сега си имам почти ръчен часовник.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: м.Септември

Мнение от nevenbekriev » 26 сеп 2014 05:57

kapkan написа: Ти само гледай като се върна моят :D кована верига ще му сложа
Иде, иде.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: м.Септември

Мнение от varban » 27 сеп 2014 22:07

Айде и аз да се запиша с един франкен :)

Историята му е дълга, и няма да я разказвам цялата. Но ето откъде почва:


Изображение


Това е часовникът на жена ми, който е бил на майка и и един ден ще стане на дъщеря ни :)
Часовникът е по-стар от нас, ама днес той няма да е тема на конкурса... друг път ще е, като се престраша да го полирам и излъскам.

Темата на конкурса е неговия механизъм.

Часовникът е произведен през 1957 година, когато не е имало нито безвинтови баланси, нито противоударни устройства. Преди трийсет години аз му направих ремонт, какъвто можах тогава - просто му смених машината с 1601. А преди една година реших да намеря автентична :)

Няма да завързвам интрига, ето я и нея:

Изображение



Стара е, още отпреди въвеждането на обозначението на калибрите. И балансът е винтов, ама има противоударно устройство. Събирана е от няколко, щото колелетата бяха изкривени и изпочупени. Ама балансът, мостовете и барабана на пружината, барабар с пружината, са отпреди половин век :)

Машината преди ремонта не съм я снимал, само като отворих барабана, щракнах един път:

Изображение



Барабаните на ранните малки Слави са жълти, като на ранните 24хх и на Звездите.

Минавам към баланса и противоударното:


Изображение

Освен пружинката се вижда, че и накладните камъни са особени - с пръстеновидна канавка. Тя е за ограничаване на маслото - да не се разтича и да не излиза от бушона навън. Тук съм се опитал да я снимам смазана, ама не стана добре:


Изображение

Това е бушона под цифера, ето го и този на моста:


Изображение

Та такава една машинка събрах. И я държах в един позлатен корпус с верига. Ама вчера, като си пишнах винце, ми дойде музата и изрових ей тоя цифер:



Изображение

Изображение


И се получи ей това:


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Чак на мен ми хареса :)

А всичко почна невинно - реших да му сложа кви да е стрелки и цифер, та да му настроя хода.

Сега като почна да ремонтирам златната Слава, тая машина ще стане нейна, а този франкен ще получи това, което му прилича - машина 1601.

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: м.Септември

Мнение от Seikosha » 28 сеп 2014 00:00

Интересно решение да завъртиш цифера с 90 градуса,ма то като няма цифри а само чертички,кво му пречи 9ч. да е 12ч. хем на чистокръвен франкен да мяза. :) А аз,все си мислех ,че 2МЧЗ последен се преименува,някъде към 1967г. ма сигур марката е стара и после завода приема нейното име. Всъщност знае ли някой ,коя година излизат първите мъжки модели "Слава"?
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: м.Септември

Мнение от varban » 28 сеп 2014 09:44

Зависи кои. Ако имаш предвид 2414 и редкия 2409, то през 1966: http://slava.su/istorija-chasovogo-zavo ... relsi.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Преди това е имало всякакви електробалансови, камертонни и мъжки часовници с дамски машинки.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: м.Септември

Мнение от rosen_er » 29 сеп 2014 18:54

Няма как да не включа в надпреварата за месец Септември ето този часовник:
Comthor .
Но понеже марката е най-вероятно на френски микро производител ще го кръстя "Френският Гмурец" :)
Много елегантна стоманена ,асиметрична каса с корона на винт .Сериозна подсветка на маркерите и стрелките.Размер ,който сигурно е изглеждал гигантски по онова време- 40/46 мм без коронката . :o Ако повярваме на надписа на задният капак можем да го причислим в семейството на Амфибиите:"20 atmoshperes controlee etanche 100% pour plongee"
Красива машина ETA 2472 21 камъка:
Изображение
Интересна подробност е ,че четните дати са в "черен" ,а нечетните в "червен" цвят.

Изображение Изображение

Възраст около 50 и дори малко повече години.Липсваше безелът,което попречи на някои колеги да го възприемат като "дайвър" :mrgreen: Но вече има такъв,което според мен му придава един брутален вид(тези които го видяха на живо ,знаят какво имам предвид).А първият ми опит за семпъл стоманен безел също се оказа доста сполучлив.Сега може да изглежда и като "паркетен" и като "морски" лъв :lol:

Изображение Изображение
И няколко снимки ,които съвсем не могат да предадат чара на този "дайвър" :wink:
Изображение Изображение Изображение
Изображение Изображение Изображение
И както му отива с Nato в цветовете на Франция :wink:
ИзображениеИзображение Изображение
Последна промяна 1 на rosen_er, променена общо 29 пъти

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: м.Септември

Мнение от plamenhar » 29 сеп 2014 19:34

Ей,хвана последния влак.
Аз го видях отблизо.
На мен паркетния лъв по ми харесва.

Абе,за тези оружия имаш ли разрешително?
Ако нямаш те декласираме. lol2

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: м.Септември

Мнение от rosen_er » 29 сеп 2014 19:37

Нямам.Не пуша lol2

Pavlin2
Напреднал
Reactions:
Мнения: 345
Регистриран: 23 юли 2014 10:06

Re: м.Септември

Мнение от Pavlin2 » 30 сеп 2014 17:33

Хайде и аз да се метна на последния влак с Восток Карлсон. Нямам специална история, но много исках такъв с малък секундарник, допълнително ме кефи детското в него:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: м.Септември

Мнение от Seikosha » 30 сеп 2014 21:29

При мен нещата стават май традиция да съм последен с презентациите и сега подобно на декемврийският конкурс,имах прединфарктно бързане и правене на нещата ала прима виста.Това е така ,защото го подхванах днес в 18.30 и сега гледам 21.30 съм готов. Всъщност този месец исках да си почина от състезания,макар ,че и този месец,от първият ден до днес,десетки нови попълнения се вляха във втори пенсионен фонд(звучи като II Приморски полк) :D ДОста материал за работа изпадна,но в противовес с навиците ми и десетина чудесни екземпляра,по които няма да имам и какво да пипам n_sad ,освен малко джиджи-биджи. Конкретният часовник който искам да ви представя,ако има някаква история,то тя е от година и половина,а развръзката е този месец,малко е смешна,но важното ,че завършва с хепи енд. Та миналата пролет някъде,не помня вече от къде се сдобих с един механизъм на Полет де Лукс автоматик,имаше някакви проблеми и часовникарката ми го стегна,циферблата в тези времена ,не ми се виждаше чак толкова лош(дори не съм го пипал,но ще го освежа и него) и тръгнах да му търся каса,дори и тук във форума,на два пъти пусках обява за каса ,нещо по-скромно,да си мязат с цифера.Така се случи ,че от поръчката в Украйна купих и един цифер,мога да кажа,че качеството е малко повече от ужасно много перфектно,направо съм в потрес,наред с другите циферблати разбира се.Сега разбирам какво искат да кажат някои хора ,когато казват "На живо всъщност е много по-хубав" наистина,снимката не може да предаде цалата му съвършенност.Основата например не е бяла,а сребриста,при по-голямо увеличение се вижда,а печата на буквите е изумителен,лаковото покритие също.Можете да ми вярвате ,разбирам от тия работи. Та след последното търсене във форума,ми се обади колега (тук искам да му благодаря,иначе нямаше да го има и този часовник) и ми прати една мн.добре запазена каса и аз тутакси взех да правя кюфтета и чак когато след всички разглобявания,че не мога да свалям ротори и докато сваля старият цифер и сложа новия,направо имаше изкълчвания,та когато стигнах до момента да слагам новият циферблат,чак тогава виждам,че си има джам за дата :o ..леле викам дупка :o ...хендек :o ..а и двата ми механизма са без дата,Право казват хората,че едно нещо може да е под носа ти и пак да не виждаш,като в разказа за Шерлок Холмс "Изгубеното писмо" дето Скотланд Ярд събори и изпотроши цялата къща да го търси,а то било на масата. lol2
И сега на къде?Трябва да търся механизъм с дата и пак пускам обяви и пак същият колега ми праща вече цял часовник (на първата снимка) счупено стъкло,но не лош циферблат(той е за следващият проект) и каса по-добра от първата дори. Така,че днес го получих и нямах търпение да го събера,а като го събрах,ми се поиска да ви го покажа,защото вече другият месец не можеше.Понеже не ми се рискуваше да сменям стъкло на тази хубава позлата,полирах малко предната каса,с цифера излезе проблем,колкото и да са го правили по оригинала,едното краче,излезе малко по-навътре и се поразчекна и не можа да влезе до края,стрелките които исках да сложа от старият механизъм, стрловидните,не се задържат добре,за това му сложих временно тези от донора,но тия дни ще ги сменя,има и някакъв проблем с датника .малко трудно превърта и ще мине през доктора,но иначе работи кат турбина,амплитудата му е преди излитане.В крайна сметка исках да го видя като завършен,нямах търпение ,че ми е първият.Ще го доизкусуря и когато сложа нов джам на по-добрата нова каса ,ще ги трансформирам.Сложих му и една чудесна ,единствена луксозна кожа(няма да кажа от къде е,че ми омръзна да му правя реклама) чудесно качество ,а на мен ми хареса и цвета,слънчев такъв ,като слънчоглед.Това е историята,малко нерви и много мерак,търпение и много красота. Дано и на вас хареса.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: м.Септември

Мнение от rosen_er » 01 окт 2014 08:00

Хубав е станал,ама от 100км личи за "познавачите" украинския цифер.Със стария на мен повече щеше да ми се нрави. :) Сигурно си прав за нивото на финиша на украинеца ,но като имат възможности съм се чудил защо не се доближават до оригиналните?
А бре,младеж,ти като в ония хАмерикански поредици за проекти с коли.Все една седмица време имат,все някакви неволи,купувача вече е в двора ,а те още двигателя не са монтирали и накрая - ефекта Уауууу. lol2

ТЕН
Специалист
Reactions:
Мнения: 1271
Регистриран: 22 яну 2013 14:04
Местоположение: Бургас

Re: м.Септември

Мнение от ТЕН » 01 окт 2014 08:01

:yahoo Станал е чудесен от сега гласувам за него :banana
Всю пшеницу за границу а Вам Дорогие колхозники приятное КИНО За въпроси на Л.С. или тел.0885334219

Отговори

Върни се в “Конкурс "Часовник на месеца"- 2014г.”