Старт

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Старт

Мнение от rosen_er » 22 фев 2015 10:03

Малък,но интересен "диспут" се получи във watch.ru заради секундните стрелки на "големите" Стар-тове.Те биват два вида:с малък и с голям кръг за секундите.Оказа се ,че "онези" ,ромбовидните секундни стрелки ,пасват идеално на голям секунден кръг,но стоят по-големи на модела с малкият кръг.Дори и на снимката в каталога.Изводът ,който произлезе е,че Старт с малък секунден кръг ,най-вероятно е фабрично с "обикновена" по форма секундна стрелка.Смея да се лаская :lol: ,че показаните от мен и коментирани 2бр. Старт с обикновени стрелки провокираха тези разсъждения :redface

http://forum.watch.ru/showpost.php?p=29 ... stcount=66" onclick="window.open(this.href);return false;
http://forum.watch.ru/showpost.php?p=29 ... ount=18431" onclick="window.open(this.href);return false;

Та след "доказателствата" на колегата(а и подобни коментари и от други участници) от руския форум,може да се каже ,че с голяма вероятност това окомплектоване на стрелките при Старт с малък секунден кръг е оригинално:
Изображение Изображение
Варианти с черни(варонени) и златни маркери и стрелки :wink:(може би секундните трябва да са без "кръгчето" на опашката)

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от Seikosha » 22 фев 2015 14:43

За мене левият часовник ,е със рисуван циферблат.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от rosen_er » 22 фев 2015 15:27

Заблудил си се :D Дай някакъв аргумент.
Ако е заради липсата на надпис "2Московски часови з-д" - има с такъв,със сделано в СССР или без какъвто и да е надпис.
Ето един на Сашо:
Изображение
Показвам го защото е чисто нов и могат да се видят детайли.
Ето и друг от "пространството" ,също детайлна снимка:

Изображение
Има много примери на подобни,което нищо не означава разбира се.
Ако някой може да направи прецизна препечатка като тези -с очертани маркери и цифри ,които са запълнени със светомаса...... icon_clap Но обърни внимание -въпреки,че са нови тези циферблати не изглеждат като направени с "гланцово блокче" :wink: .Всичко е в традициите и техниките на съветското часовнико производство.Разбира се всеки може да има определено количество недоверие когато види толкова запазени или дори нови (като на Сашо) циферблати.Но факт че все още има такива.Моят е в не много добро състояние ,но всички белези на този почерк са все още добре видими.
Мисля,че Сашо има още един чисто нов такъв циферблат.Ако реши да сложи една снимка с висока и резолюция и съм готов да коментираме. :)

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от Seikosha » 22 фев 2015 17:01

Аз съм го казвал и друг път , едно е да гледаш,а друго е да виждаш. Като казвам "рисуван" и използвам този епитет,нямам предвид ,че не е правен с техника,естествено,че на ръка е невъзможно,използван е или сито печат или някакъв друг вид,но не и оригинален заводски,личи си по по-дебелите минутни маркери,както и въобще всички знаци. Ако Сашо снима неговият на по-голяма резолюция,ще се види(аз вече съм го разглеждал) ,че само един от маркерите със светомаса е горе-долу свестен,всичко друго е като изядено от молци, е как аджеба при такъв минт циферблат,ще се получи само този дефект и ще излезе от завода така? Такива цифери всичките са еднакви, бяло и черно ,бежаво и черно,няма сложен цвят гладки като хартиени,няма фактура. Да не говорим ,че в бързината на рисуване,са забравили чак на "Й" в КАМНЕЙ да му сложат пискюла горе.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от rosen_er » 22 фев 2015 17:36

Ти като художник по-ги разбираш .А и съм зле с очите. n_sad
Консистенцията на светомасата е такава ,че не може прецизно да покрие цялата площ на маркера.Още повече с тези остри ъгли.Цифрите също са "повдигнати" с фосфор.За какво е било нужна на незнайния майстор да усложнява живота си с това.А и да оскъпява "продукцията".
Знаеш там повърхностно напрежение какво прави и т.н. и т.н.
На другият показан от мен Старт маркерите изглеждат по-фини защото са "оцветени " със "златна" боя.Там има само по една точка светомаса и всичко останало е гладко.
Отделно фосфорът има навика да се рони с годините.А тези часовници са на почти 60 години.Същото и в по-голяма сила дори важи за нови циферблати,съхранявани в хартийки и кутийки половин век.
Същата история като на онзи Восток ,който ти се стори с изядени от молци фосфорни маркери.
Да,на тези Старт циферблатите са гладки.Аз се сещам за само един модел от големите с гилоширан циферблат.Но какво доказва това?
Признавам ,че печатът като цяло при този модел циферблат (за черни стрелки) е с по-груб шрифт.И?Би ли било трудност на незнайния майстор (според теб) да постигне по-фин такъв?Не мисля.Просто такова е дизайнерското решение.
А "байрачето" на "Й" го няма защото в китайската азбука нямат тази буква. :lol: Шегичка.Има го коментиран и този "пропуск" (не само в надписа при този часовник) в един малко по-голям форум от нашия.Като открия темата ще я кача :)

П.П.

При "препечатаните" циферблати (такива като "пловдивската" школа например) има една важна подробност:без значение на коя и марка или модел препечатаният циферблат,шрифтът на цифрите е абсолютно един и същ.Това е така защото иначе какъв брой цифери трябва да се препечатат за да се "избият" разходите за ситопечат или каквато там техника се използва ако трябва да се направят 100 дизайна да речем?
Няма да спирам вниманието ви и на фактологическите грешки:например "Волна" 1МЧЗ им. Кирова и .......много са.Но това е друга тема.
В разглеждания по-горе случай това липсва.Всичко е както трябва.Мое мнение ,което без сериозен довод не бих променил :mrgreen:

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от atanweb » 22 фев 2015 18:09

Да имам още един нов циферблат вече приготвих каса и механизъм. Само заден капак нямам.
Цифера е същият като на показвания вече от мен. Разлики няма същият като този на Росен.
Не, че нещо си защитавам находките, но мисля, че това е заводско изпълнение предполагам тип "ремонтен комплект".
примери:
и/й - и тук така - https://sekondtime.files.wordpress.com/ ... y-1957.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
и тук - http://content.onliner.by/forum/c19/edd ... ab73ed.jpg" onclick="window.open(this.href);return false; макар с други стрелки.
Явно циферлбатите са били разпространени навсякъде. За да стане това само завода би могъл да направи такива количества и качество.
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от Seikosha » 22 фев 2015 18:37

И какъв по-сериозен довод ще желаете Ваша ненагледност,може би да ви доведа за ръчичка "майстора" И спрете вече с тези градски легенди за "Пловдивските майстори"- няма такива ,всички тези циферблати са правени в бившият СССР ,казвам СССР защото може да са правени и в АССР у УССР и къде ли не. Някой някъде се е сетил да прави тези неща,еедин вид като ресервни части,нещо като ремкомплект и ги е продавал най-вероятно на часовникарите и тези неща са се правили по времето когато са правени и оригиналите,достатъчно такива естествено стари са минали през ръцете ми за да го твърдя. Дори може в някаква степен да са били полулегални,прекалено голямо е количеството им. А това ,че има и напълно запазени и това е нормално,нямате си представа колко неща има по старите часовникари в разни кутийки и пликчета,от къде мислите ,че извират минт каси и минт оригинални и неоригинални цифери,ми пак от хора които са се занимавали с това. Колкото до моделите, напротив ,много са,съжалявам ,че не съм запазвал тези които са минали през ръцете ми и Ракета и Победа и Восток със стрелковидното "В" и Полет и кои ли не,дори сега търсих,но без успех един такъв Юность само ,че той е от боядисаните в едно жлъткаво и отгоре вече е печата ,пак с едрите му салтанати като този Полет

Изображение

Кой каквото иска да си мисли, на мене ми е бактисало от такива глупости, а с тебе не се спори ,ти си особена порода.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от rosen_er » 22 фев 2015 19:00

Ето ти една "колекция" на Павлин.За тези говоря и признавам ,че шрифтовете са повече от един-може би 2-3.Говоря само за цифрите,логото е слагано отделно-личи по кривото поставяне.Мислиш ли ,че тези са "произведени" в бившия СССР и някой руски часовникар би ги използвал дажде и като "ремонтен комплект"?:
Pavlin написа:Представям ви едно лотче, придобито вчера. Много пъти съм попадал на такива циферблати, но тук има неща които никога не бях виждал. Някои от тях дори с формата на оригиналното лого, като Спортивния например. Не съм ги оглеждал обстойно и не мога да преценя дали са дело на един "майстор":

Изображение Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение Изображение
Би било справедливо да се констатира,че не се доближават ,ама никак дори не се доближават до коментираният Старт.
Труден съм при спорове,но ми е късно да се променям.Пък и нали "В спора се ражда истината".

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от Seikosha » 22 фев 2015 20:28

Ето това е увеличение на логото на последният показан Старт, разгледах от близо и цифрите,типичен за ситопечат характер на отпечатъка - зърнист. Ако някой си мисли ,че оригинален надпис правен в часовникарски завод с оригинална матрица ,ще има такива зацапвания в детайлите,просто не е в час. С това приключвам.

Изображение
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от rosen_er » 22 фев 2015 20:54

Е ,така представено коректно ли е?Това увеличение от моята снимка ли е и какво? Ето реалното лого на моя часовник (изрязано от снимката ) увеличение с х400:
Изображение
Прилично според мен.

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от Seikosha » 22 фев 2015 21:24

Трябва да се чете ,преди да се пише. Дали е коректно? Написал съм "Логото на последният показан Старт" макар ,че твоето е същото ,такова "Е" чиито хоризонтални греди са се слели в едно петно,буквата "М" ,"Н" и всички като цяло са некачествени. Да ти увелича ли логото на десният часовник,или сам ще го направиш.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от Pavlin » 22 фев 2015 21:58

Всички показани до сега цифери на Старт според мен са автентични. До сега като фалшиви са известни само тези като моите, и не са чак толкова много.
Няма точни сведения относно техниката на печатане или поне на мен не ми е известна.
Ако е ситопечат, след няколко удара ситото се запушва,от там следва и отпечатъка да не е еднакъв на всеки удар. А и даден дизайн се е правил няколко години, нормално е да има разлика във времето.

Роска, местя мненията ти в отделна тема, тъй като смятам че е доста полезна.

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Старт

Мнение от Seikosha » 22 фев 2015 22:51

И какъв ти е сериозният довод за автентичност? Ха-ха-ха ,ще продължите да се заблуждавате ,че и другите ,само и само защото АЗ съм изказал противно мнение. Доста жалко.

П.П. и само да завърша,ако е ситопечат и се е работило с по-редки мастила, се получава и това "разливане" или техниката е друга. При ситопечатането ,ако вискозитета на мастилото е по-голям,се получава леко обемен отпечатък и не се получава разлив,а зацапване ,ако е с по-рядко мастило,би трябвало пък повърхността да е попивна за да няма разлив. С какъвто и вискозитет мастила да се работи ,при коректна работа ,особено при малки детайли,на всеки няколко удара,ситото се почиства от към печатащата страна със съответният разтворител - корисилин,етанол,ксилол. Като гледам показаните за пример цифери,всички са плоски и подходящи за такава техника.
Последна промяна 2 на Seikosha, променена общо 22 пъти
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Старт

Мнение от Pavlin » 22 фев 2015 23:13

Какъв довод трябва да имам за да кажа че черното е черно и че бялото е бяло?!

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Старт

Мнение от Seikosha » 22 фев 2015 23:25

През 70 -те години на миналият век,излезе един роман на Богомил Райнов,казваше се "Не ме разсмивай"
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Отговори

Върни се в “Съветски и руски часовници”