ЗИМ 2602

Видове, профилактика, устройство, разглобяване и сглобяване
Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Сглобяване и смазване на механизъм ЗИМ 2602

Мнение от varban » 19 мар 2015 15:50

За карамфила: пробвай да го извадиш с мощна пинсета, която си остави за подобни манипулации, щото за общо ползване ще е дебела. Аз обикновено го вадя с един малък кохер, който върши добра работа.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Сглобяване и смазване на механизъм ЗИМ 2602

Мнение от rosen_er » 19 мар 2015 16:11

Има си инструментче за това.Като си стриктен за стъпките при профилактиката,трябва да си взискателен и към инструмента :wink:
Този е за тази работа.
Изображение

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Сглобяване и смазване на механизъм ЗИМ 2602

Мнение от Liani » 19 мар 2015 18:15

rosen_er, благодаря за информацията! Аз още не знам нищо за часовникарството и инструментите. Ще си взема този задължително. Събирам инструменти, но лошото е, че тук няма много по магазините или поне аз не съм успял да намеря, а от Европа доставката е поне 10 дена.


varban, много критика, много нещо... Когато е градивна е много добре. :) Не, че тя ще ме откаже, но с този подход не мислиш ли, че ако някой, който навлиза в тази материя, няма да се откаже да пусне тук нещо след като вижда подобни изказвания?
По-отношение на забележките, няма лошо, че си ги направил, то така се учи човек, но аз не съм часовникар и това е първият ми разглобен ръчен часовник! Би трябвало да помислиш за това. Лично аз се радвам, че работи и то що годе точно. По-нагоре съм написал за реда на сглобяване, че не съм го направил както е правилно. Знам кое след кое следва, изгледал съм доста материал в интернет. Надали има някой, който има тази страст и не знае реда. Всеки отсек съм проверил как работи по-отделно, колкото и време да ми изискваше. Това, че не съм го написал, не значи нищо.
Тези снимки не съм ги пуснал за специалистите, а за тези които имат нужда да видят коя част къде стои.
За смазването, смазвам с това:
Изображение
Маслата вече ги споменах. Опитвам се да съм доста прецизен в омасляването.
Да не забравя и за барабана... Ами той е сложен на този етап от събирането, защото го позволява механизма. Ясно е, че още при разглобяването се вижда дали излиза или не. Ако дойде ред да се боря с някоя Зорка, ще имам предвид препоръките ти!
Благодаря все-пак за отделеното време. То е важно за мен.


Ако съм опозорил раздела "Механизми", нека темата бъде изтрита.

Stefan Rusev
Reactions:
Мнения: 12
Регистриран: 12 фев 2015 20:29

Re: Сглобяване и смазване на механизъм ЗИМ 2602

Мнение от Stefan Rusev » 19 мар 2015 18:39

Leni, това че си се заинтерисувал от часовникарство, набавил си си материали и инструмент, разглобил си машинката, видял си проблема с палета и после си сглобил механизма и той "цъка" и не си успял да загубиш половината винтове и пружини си е достойно за поздравления. Инструменти ще си набавиш и направиш. Трупай практика и опит, литература има. Добре дошъл.

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Сглобяване и смазване на механизъм ЗИМ 2602

Мнение от Pavlin » 19 мар 2015 18:46

На Върбан думите според мен не са точно критика, а желание да сподели опита си.
Отклонихме се от механизма.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Сглобяване и смазване на механизъм ЗИМ 2602

Мнение от rosen_er » 19 мар 2015 19:23

Liani написа:rosen_er, благодаря за информацията! Аз още не знам нищо за часовникарството и инструментите. Ще си взема този задължително.
Поста ми за точният инструмент беше адресиран към Върбан.Тъй де,като се държи до последният дребен детайл при извършване на профилактика-нека операциите да се извършват с правилните инструменти.Това ,го казвам с лека закачка към Връбчо :wink:
Ясно ,че в началото няма да имаш голям комплект инструменти.На мен представянето на профилактиката много ми хареса.Когато е за такава тема,личното ми мнение е,че така трябва - подредени части,хубави снимки....Точно както си го направил. Радва окото някак си n_thumbsup

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Сглобяване и смазване на механизъм ЗИМ 2602

Мнение от Liani » 20 мар 2015 00:24

Днес видях темата в която nevenbekriev е описал как се регулират палетите на анкерната вилка и започнах да ги ровичкам. По-напред в темата бях написал, че единият е наклонен надолу и явно се е разместил малко, защото хода на баланса беше видимо по-бавен.
Искам да попитам тези които разбират, дали вече е нормален хода на баланса, поне от това което се вижда на клипа?
https://www.youtube.com/watch?v=zSpX34i ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;

Специални благодарности на Невен! Това което пише, винаги е много интересно и е обяснено както трябва.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Сглобяване и смазване на механизъм ЗИМ 2602

Мнение от nevenbekriev » 20 мар 2015 08:07

Не се вижда много ясно на клипа, защото движението е с голяма скорост и изглежда накъсано. Но като се гледа колко се свива и развива спиралата, по-скоро амплитудата е малка. Ходът няма как да е видимо по-бавен, но амплитудата може да е малка. За амплитудата виж тук, но първото срещане на спиците е при 60 гр., второто при 120, третото при 180 и т.н.
viewtopic.php?f=104&t=1770&p=14229#p14229" onclick="window.open(this.href);return false;.
Не съм сигурен, че причината за малката амплитуда е бил палетът на анкера. Би трябвало ако го изправиш и го притиснеш (внимателно , с нещо не много твърдо) назад за да влезе до край, колкото позволява наличният шеллак в процепа, да застане както си е бил. После се загрява с поялник за да се разтопи шеллакът и толкова. Щом си ги разбутал, направи всичките проби, за които съм писал.
Тук спиралата е Бреге, тя е обикновено основната причина за малка амплитуда. Особено ако има разлика между двете хоризонтални положения - по гръб и по корем. И за това съм писал, но не помня вече къде. Направи теста за 100те колебания, който стана любим на Върбан. Местата, на които спиралата може да се допира и това да води до загуба на енергия са няколко - в спиците на баланса (особено с циферблата надолу), в колонката си или в щифтовете на регулатара, или началото на горната витка в моста на баланса (особено с циферблата нагоре).

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Сглобяване и смазване на механизъм ЗИМ 2602

Мнение от Liani » 20 мар 2015 11:08

nevenbekriev написа:Не се вижда много ясно на клипа, защото движението е с голяма скорост и изглежда накъсано. Но като се гледа колко се свива и развива спиралата, по-скоро амплитудата е малка. Ходът няма как да е видимо по-бавен, но амплитудата може да е малка. За амплитудата виж тук, но първото срещане на спиците е при 60 гр., второто при 120, третото при 180 и т.н.
viewtopic.php?f=104&t=1770&p=14229#p14229" onclick="window.open(this.href);return false;.
Не съм сигурен, че причината за малката амплитуда е бил палетът на анкера. Би трябвало ако го изправиш и го притиснеш (внимателно , с нещо не много твърдо) назад за да влезе до край, колкото позволява наличният шеллак в процепа, да застане както си е бил. После се загрява с поялник за да се разтопи шеллакът и толкова. Щом си ги разбутал, направи всичките проби, за които съм писал.
Тук спиралата е Бреге, тя е обикновено основната причина за малка амплитуда. Особено ако има разлика между двете хоризонтални положения - по гръб и по корем. И за това съм писал, но не помня вече къде. Направи теста за 100те колебания, който стана любим на Върбан. Местата, на които спиралата може да се допира и това да води до загуба на енергия са няколко - в спиците на баланса (особено с циферблата надолу), в колонката си или в щифтовете на регулатара, или началото на горната витка в моста на баланса (особено с циферблата нагоре).
При първоначалното събиране на механизма, баланса изобщо не тръгваше. Поради тази причина намерих наклонения палет. След наместване, започна да се движи, но много малко. Правеше отклонение около 3-4мм. След това го прибрах още малко и започна да се върти що годе правилно. А след вчерашната настройка се завъртя както се вижда на клипа.
Часовника е на около 40 години, това са думите на човека който ми го даде. Каза, че е ремонтиран няколко пъти, но не знае какво е правено. Палетите излизат лесно, явно са пипани и няма шеллак. Между другото, моста на баланса стои по надолу спрямо моста на барабана. Там не трябва ли да има пластина за повдигане?

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Сглобяване и смазване на механизъм ЗИМ 2602

Мнение от varban » 20 мар 2015 14:02

Така си е моста:

Изображение

Пластина - само ако е малък луфта. Не знам, дали има на ЗиМовски машинки. Аз не съм виждал, ама съм правил само една или две досега.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Сглобяване и смазване на механизъм ЗИМ 2602

Мнение от varban » 20 мар 2015 14:09

Liani написа:Ако съм опозорил раздела "Механизми", нека темата бъде изтрита.
А сега де :(
Liani, твоята тема е точно за този раздел! И аз не съм искал да те засегна, ама хич!
Бях в добро настроение, когато писах постинга, ама май не съм успял да го пренеса в думичките.
Щом Сейкоша-сан ми намери кусур, значи има нещо гнило.
Няма да редактирам нищо, по религиозни причини (за най-голям грях в мрежата смятам изтрита информация, наказва се с вечен редирект на 127.0.0.1 :))

Така че искрено моля за извинение. Ще гледам да не се майтапя така.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Сглобяване и смазване на механизъм ЗИМ 2602

Мнение от varban » 20 мар 2015 14:33

rosen_er написа: Поста ми за точният инструмент беше адресиран към Върбан.Тъй де,като се държи до последният дребен детайл при извършване на профилактика-нека операциите да се извършват с правилните инструменти.Това ,го казвам с лека закачка към Връбчо :wink:
https://www.hswalsh.com/product/bergeon ... -tool-hh52" onclick="window.open(this.href);return false;

Само че е с полиамидни опорни крачета, което в случая е по-добро.

Аз имам подобен инструмент, стрелковад:

https://www.hswalsh.com//product/bergeo ... -tool-hh51" onclick="window.open(this.href);return false;

но го ползвам рядко.

Разбира се, че не е Бержон, aма като го гледам, е същия, само че за Бержон слагат номера, а този от Павлин е без такива :D

Както и да е, имам един стегнат карамфил на накакъв 2605, ще го пробвам. Само че първо ще му сваля притискача, щото моят е за стрелки.
Но нещо ме съмнява, че ще го извади... така си мисля.
А с кохера ги вадя, като циментов кол от мокро лозе :)

Ти ползвал ли си този вадач на карамфили за различни машинки? Как е на малките? То с тях е проблема, на Молния и с електричарски клещи се вадят.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Сглобяване и смазване на механизъм ЗИМ 2602

Мнение от rosen_er » 20 мар 2015 15:02

Пружините на инструмента за сваляне на карамфил са по-силни (по -дебели) от тези инструмента за сваляне на стрелки.Другата разлика е по-дългите "полиамидни" (както им викаш) накрайници .На моя инструмент са черни от каква пластмаса не знам :) .Поради тази причина не знам ще имаш ли достатъчен "ход" за свалиш карамфила с инструмент за сваляне на стрелки.Него го има и без притискач ,но със същата дължина на накрайниците и различен размер на повдигачите.Честно да си призная не бях го ползвал :mrgreen: (колко ли профилактики правя аз),но след тази тема снощи реших да го пробвам на същата машина - ЗИМ 2602.Никакъв проблем и минимални усилия при свалянето.
Ето цялата снимка от която изрязах само инструмент 30 337 - 2.Тук описаните от мен разлики с 30 636-1 се виждат добре:

Изображение

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Сглобяване и смазване на механизъм ЗИМ 2602

Мнение от Pavlin » 20 мар 2015 16:33

Избутвачите според мен са еднакви, разликата е в липсата на такъв в средата при карамфилният инструмент.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Сглобяване и смазване на механизъм ЗИМ 2602

Мнение от rosen_er » 20 мар 2015 16:55

Ами не са,Павлине и съм описал разликите.Виж "черните" опорни накрайници.На избутвача на стрелки са три пъти по-къси, защото там не е необходим толкова голям ход за да извадиш стрелките.
А и на снимката има избутвач на стрелки без притисквач.Визуално можеш да се заблудиш ,че е един същ с избутвача за карамфили ,докато не ги видиш един до друг.Разликата в дебелината на пружините,също не е за подценяване. :wink: По-груби са и краищата на инструмента ,които захващат карамфила.
Изображение

Отговори

Върни се в “Механизми”