Billodes

Отговори
Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Billodes

Мнение от Pavlin » 27 юли 2012 16:58

Billodes- старото име на Zenith, поръчка на Serkisoff за Турския пазар:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

cerasimi
Специалист
Reactions:
Мнения: 1164
Регистриран: 05 апр 2012 15:23

Re: Нови придобивки- джобни часовници

Мнение от cerasimi » 27 юли 2012 20:59

Много е запазен. Нали на тези им викаха Турски.

storyteller
Moderator
Reactions:
Мнения: 845
Регистриран: 12 яну 2012 13:36

Re: Нови придобивки- джобни часовници

Мнение от storyteller » 29 юли 2012 13:27

Еха, турският е направо култов. Аз също се заглеждам по тях, изглеждат ми логично продължение на руските - хем екзотични, хем има местна българска следа.

В Захари Стоянов, Вазов и пр. от време на време се среща "5 часа по турски" и пр. като става ясно, че "по турски" часовете не са като "по европейски". Някой знае ли откога са започвали да се броят, явно не е от полунощ? Преди време Омега67 имаше един джобен с два циферблата, да показват времето по турски и по европейски.

storyteller
Moderator
Reactions:
Мнения: 845
Регистриран: 12 яну 2012 13:36

Re: Нови придобивки- джобни часовници

Мнение от storyteller » 30 юли 2012 06:12

Май намерих нещо. Изглежда в исляма и юдаизма дните се броят от свечеряване, не от сутринта. Например рамазанът, който тече сега, почва от вечерта и свършва вечерта.
Тук има един немски часовник, предполагам насочен към няколкото милиона турци в Германия, с османски циферблат и нулата е на нашето 5 - значи денонощието започва да се брои от 19 часа.

http://www.chrono24.com/en/tourby/flieg ... 831738.htm" onclick="window.open(this.href);return false;


И "пет часа по турски", когато се събират съзаклятниците, започва да звучи по-страшно, "срещата беше в полунощ".

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Нови придобивки- джобни часовници

Мнение от Pavlin » 30 юли 2012 08:17

Интересно наистина, не бях се замислял. На мен тези значи от османския циферблата дори не ми изглежда да са числа. Например на Победата са такива:

Изображение

Потребителски аватар
Lyubo_sr
Специалист
Reactions:
Мнения: 831
Регистриран: 12 мар 2013 19:01

Re: Нови придобивки- джобни часовници

Мнение от Lyubo_sr » 14 мар 2013 10:39

3017 написа:Billodes- старото име на Zenith, поръчка на Serkisoff за Турския пазар:
Привет на всички!
И аз имам джобен с тази марка, но явно е произведен по-късно:

Изображение
Напоследък ме преследват умни мисли, но аз съм по-бръз. :)

ironhorse
Напреднал
Reactions:
Мнения: 116
Регистриран: 19 ное 2013 23:41

Re: Billodes

Мнение от ironhorse » 28 мар 2015 19:26

На мен преди време ми попадна един Billodes, поръчка за Османската империя от Серкисов в Костантинопол. Липсваше предния капак, стъклото, стрелките, анкера, и пружината беше скъсана. Няколко месеца по-късно ми попаднаха останки от същия такъв, с малки разлики в циферблата. Предния капак и анкера обаче бяха там. Капака го прехвърлих сравнително лесно, пружината също беше здрава и пасна, но когато разгледах анкерите и балансите, се оказаха със съвсем малка разлика - на здравия баланс импулсния камък беше малко по-навън от оста на баланса, и съответно с новия анкер часовника не работеше. Поиграх си доста, докато ги напасна, но накрая се получи, при това баланса е с доста добра амплитуда, а след като регулирах и дължината на спиралата, вече има добра точност, и работи към 35-6 часа с едно навиване. Сега ми е един от любимите часовници.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

h.painkov
Напреднал
Reactions:
Мнения: 115
Регистриран: 01 май 2014 19:52
Местоположение: Пловдив

Re: Billodes

Мнение от h.painkov » 01 апр 2015 21:32

Много е хубав,абсолютно същия ми предстои да го възстановя и търся някой чарколяк за него.Честит да ти е!

ironhorse
Напреднал
Reactions:
Мнения: 116
Регистриран: 19 ное 2013 23:41

Re: Billodes

Мнение от ironhorse » 02 апр 2015 07:19

Благодаря! Пиши, какво му трябва на твоя?

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Billodes

Мнение от Pavlin » 02 апр 2015 21:01

Хубави часовници! Все още се намират и части за тях.

h.painkov
Напреднал
Reactions:
Мнения: 115
Регистриран: 01 май 2014 19:52
Местоположение: Пловдив

Re: Billodes

Мнение от h.painkov » 02 апр 2015 21:44

ironhorse написа:Благодаря! Пиши, какво му трябва на твоя?
Много трудоемко начинание,започвам с най-важното,да тръгне механизма.За него ми трябват барабана с пружината.При мен барабана е с няколко изронени зъбчета и липсва пружината.След това един хубав цифер,че оригинала е много очукан и накрая капаци,моите са за изхвърляне в буквалния смисъл.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

ironhorse
Напреднал
Reactions:
Мнения: 116
Регистриран: 19 ное 2013 23:41

Re: Billodes

Мнение от ironhorse » 02 апр 2015 22:52

Циферблата не е толкова трагичен, ще личи ако се пооправи, но ще е по-добър от сменен с друг, който може и да не пасва добре, важно е и че стрелките са там. Барабана също може да има малки разлики, най-добре е да се сравнява като диаметър, дълбочина на леглото за пружината и брой зъбци. Пиши ми ЛС откъде си, а ако идваш в събота до Търново на сбирка, може да се видим и да се опитаме да решим някои проблеми. Виж, за капаците си прав, но ако намериш преден капак със същия размер, може и те да се ремонтират.

Потребителски аватар
stonedead
Напреднал
Reactions:
Мнения: 132
Регистриран: 10 фев 2012 14:30

Re: Billodes

Мнение от stonedead » 16 фев 2016 02:33

Доста са мътни нещата при някой от тези шекери, връзката с Billodes и др. Цитирам форум, някой от колегите там не са случайни. Така или иначе, интересна дискусия/информация.
http://forums.watchuseek.com/f11/j-dent ... 11175.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://forums.watchuseek.com/f11/j-dent ... 05753.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://forums.watchuseek.com/f11/ottoma ... 04716.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://forums.watchuseek.com/f27/billod ... 85913.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Отговори

Върни се в “Джобни часовници”