м. Април

Часовник на месец Април 2015г.

Анкетата свършва на 10 май 2015 11:47

ЗИМ ЧК-6 - beria
2
12%
Родина 1МЧЗ 2415А 22 К - the collector
3
18%
Слава "Pepsi" 3056А - atanweb
1
6%
Восток 22К - мераклия
1
6%
Полет 2409 - rosen_er
4
24%
Чайка Автоподзавод 2627H - Pavlin
3
18%
Chaika - fazana1
3
18%
Seiko Chronograph 7Т82 - varban
0
Няма гласували
 
Общо гласове: 17

Потребителски аватар
the collector
Специалист
Reactions:
Мнения: 1279
Регистриран: 05 фев 2015 02:42
Местоположение: София

Re: м. Април

Мнение от the collector » 29 апр 2015 18:30

Това е много интересно! :clap:
"Бог може да ни изпраща терористи, но мой дълг е да му ги върна обратно."
В. В. Путин

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: м. Април

Мнение от varban » 29 апр 2015 22:08

Да, най-малкия съветски противоударен механизъм. И най-масовия дребен. 1200 не е много често срещан - у нас не съм виждал даже на снимки.

Заврян е в пръстен за демонстрация на мощта на съветския Часпром - следващата степен на миниатюризация, след ръчните ;) :) :D Наистина, имаше ги не само в магазините, но и се носеха. Аз няколко мацки с такива часовници познавах. Едната признаваше само такъв часовник. На ръка или врат не търпеше :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Seiko 7T82 0AG0

Мнение от varban » 29 апр 2015 22:32

varban написа:И да, това е третия ми кандидат за месеца. Вероятно през останалото време дпо май няма да мога да направя нищо - току-що прибрах всички такъми и инструменти, щото се задава върла работа в завода и вечерите ще ми трябват за ракети и барути, а не за мирно чоплене :-)
// viewtopic.php?p=41887#p41891" onclick="window.open(this.href);return false;

Месецът свърши, края на работата не се види, май отива пак да е такъв, но един водомер успях да подкарам.

Ето го и него:
Изображение

Обикновен кварцов водомер, азиатска сборка. Модерна (2007 година) работа - над 40 милиметра, към 200 грама трябва да е.

Изображение

Цифер - ми... шарен :) Блестящи стрелки, бял пълнеж (свети зелено средна хубост), сума скали, три малки циферблата, двата на хронографа са черни, с релефни концентрични кръгове. Абе повече от четвърт квадратен сантиметър с един цвят няма. Шарен, особено в съчетание с финиша - мат и гланц. Лови окото на целевата публика, ама трудно се познава, колко е часът - някой път със зор се намират стрелките.

Изображение

Отзад, по стар самурайски обичай, са отбелязани калибър и модел. Има и други варианти на циферблата. На мен черно-синия ми харесва повече. Белите са като приборно табло на тунингован фолц :)

Изображение

Веригата е с двойна закопчалка, което е разумно за такава бойна маса.

Абе напълно нормален кварцов хронограф. Нищо особено.

Докато не го пуснеш да върви:

Изображение

Снимано със скорост 1/30 от секундата.

Изображение

А тази е с 1/15.

Малкият цифер на 12 е с две стрелки. Бавната прави един оборот за 1 секунда и показва десетите. А голямата - 10 оборота в секунда, съответно за стотните.

Впечатли ме - такива механизми не се прескачат :)
Сигурно на джапанците им е писнало от рекламации за прекалено бръзо изразходване на батерии при пусната хронографска част, и затова са направили такъв вентилатор, който да покаже и на пингвин, че тази част не бива да се пуска за красота, а само при нужда :)

На фона на бясно въртящата се стрелка ретроградната минутна долу на 6 часа минава за второстепенен шукаритет ;)

Той си беше здрав този сейковец, само стрелките не бяха баш добре. Сунь в Чай не се е старал кой знае колко.
Ама смяна на батерия и ремонт на стрелките за десетите и стотните на такъв апарат се броят за сложен ремонт. Добре, че се размина само с вадене на машината и пренабиване на стрелките. Щото под единствения мост на този механизъм има поне 15 колелета, 4 от които магнитни - ротори на стъпкови мотори.
Последна промяна 1 на varban, променена общо 29 пъти

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: м. Април

Мнение от Liani » 29 апр 2015 22:43

Браво. Супер е часовника!
Имаш ли снимка на механизма?

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: м. Април

Мнение от varban » 29 апр 2015 22:47

Не :)
Но съм сложил батерия от 20 стотинки, така че като купя свястна и го отворя за смяна, ще го снимам. Има подобни в тубата - аз от там видях, какво чудо е, и хлъцнах :) Ей сега ще го намеря.

PS: Ето го:



Не баш 7Т82, а 7Т36. Ама те се различават под цифера, мостът е същия.
Абе от серията "Аз съм вашия среднощен кошмар" за часовникари ;)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: м. Април

Мнение от varban » 29 апр 2015 22:57

Liani написа:Браво. Супер е часовника!
А твоите за месеца къде са? Ти няколко си направил, пък не показваш ни един.
Аз ни един не съм направил този месец (за което си признах без бой :)) и пак показвам един :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: м. Април

Мнение от varban » 29 апр 2015 23:01

Pavlin написа: В не добро състояние, но истински се зарадвах.
Чайка Автоподзавод, с углички механизъм 2627H...
Имам същата, но в хром. И тя плаче за зелен каиш, ама първо да я сглобя, щото и пръснах автоподзавода и май разпилях чарколяка icon_crazy icon_crazy icon_crazy

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: м. Април

Мнение от Liani » 29 апр 2015 23:11

Интересен и не чак толкова сложен ми се струва. Моста ще е затруднение докато се напаснат колелата, не са малко. Защо са пластмасови някои колела, за поевтиняване или с друга цел?

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: м. Април

Мнение от Liani » 29 апр 2015 23:15

varban написа:
Liani написа:Браво. Супер е часовника!
А твоите за месеца къде са? Ти няколко си направил, пък не показваш ни един.
Аз ни един не съм направил този месец (за което си признах без бой :)) и пак показвам един :)
Пуснах Славата и дамския, но в темите си. Другите чакат, кой за каишка, кой за стъкло. :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: м. Април

Мнение от varban » 29 апр 2015 23:58

Ми ако не можеш да избереш един за конкурса, пускай ги и двата. Без майтап :-) Аз март така направих. Мислех, че всеки един часовник, който правя, ще е послден механизъм за доста дълго време. Едно заради работата, и второ, че има сума за правене отг еднакви и познати механизми, а на мен не ми е интересно да правя едно и също - да не съм часовникар :-)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: м. Април

Мнение от varban » 30 апр 2015 00:10

Liani написа:Интересен и не чак толкова сложен ми се струва. Моста ще е затруднение докато се напаснат колелата, не са малко. Защо са пластмасови някои колела, за поевтиняване или с друга цел?
Този е най-сложния кварцов, който съм виждал. Четири мотора под един мост, общ с четирите ангренажа, че и с ремонтоара. И четири бобинки с микропроводник icon_crazy Едно докосване с нещо твърдо, и чакаш за донор :cry: :cry: :cry:

Пластмасата е за поевтиняване, ама и за намаляване на триенето при пълна липса на смазка. За разлика от механичните, колелетата на които са натегнати постоянно, тук има импулс за стотни от секундата, другото време са свободни. И енергията е с порядък по-малко, затова в кварце пластмасата е уместна. И работи дълго. Този е работил 6 години и ще работи още дълго, ако не си играя с хронографа. Нищо, че няма нито един камък.

fazana1
Напреднал
Reactions:
Мнения: 202
Регистриран: 16 сеп 2014 15:50

Re: м. Април

Мнение от fazana1 » 30 апр 2015 17:20

да взема да покажа дще един,те и двата са ми подарък от един човек
Изображение

Изображение

Изображение
показвам ги в напълно суров вид

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: м. Април

Мнение от Pavlin » 30 апр 2015 20:12

Фазане, може би този часовник е скъп за теб, но нека спазваме някакъв минимум за прилично състояние, достойно за конкурс.
Това не е тема просто за показване. Надявам се да си ме разбрал.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: м. Април

Мнение от varban » 30 апр 2015 20:30

С открит текст - по-добре го свали от този месец и го покажи, като го стегнеш.
Готовността на моите кандидати именно така я определям: като мога да ги разходя, значи може и на конкурс да ги пусна :-) Да имат някакъв външен вид и да вземат денонощието за къде 24 часа :-)
Месецът, в който това се случи, го смятам за рожден. Щото за един ден рядко стават. Май само Сейко-вентилатор стана за един ден, и то ако не броим снимките.

fazana1
Напреднал
Reactions:
Мнения: 202
Регистриран: 16 сеп 2014 15:50

Re: м. Април

Мнение от fazana1 » 30 апр 2015 21:05

Нека администраторите се погрижат ако обичат да свалят кандидатите ми от конкурса този месец. Благодаря им предварително.

Отговори

Върни се в “Конкурси, инициативи, срещи и съобщения”