Малка Led колекция

Има какво да се види
kapkan
Специалист
Reactions:
Мнения: 2479
Регистриран: 27 яну 2012 22:01
Местоположение: Правец

Re: Малка Led колекция

Мнение от kapkan » 09 апр 2015 09:24

Аз :)

Потребителски аватар
kokosv
Reactions:
Мнения: 79
Регистриран: 21 мар 2015 23:43

Re: Малка Led колекция

Мнение от kokosv » 09 апр 2015 10:03

предполагам връзката на часовника с Правец ще да е допирната точка ... :)
Говори си, .. не ми пречиш

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Малка Led колекция

Мнение от varban » 09 апр 2015 10:42

И това, че такъв часовник може и в музея да нямат :) А Капканчук може да се сдобие - като го трампи за нещо :D :D :D :D

kapkan
Специалист
Reactions:
Мнения: 2479
Регистриран: 27 яну 2012 22:01
Местоположение: Правец

Re: Малка Led колекция

Мнение от kapkan » 09 апр 2015 11:01

В музея нямат нищо от завода тук :( от доста време ги навивам да съберат някаква "електронна" експозиция,ма нещат,не е модерно ... имат няколко само в колекцията подаръци на Тодор Живков.

Потребителски аватар
kokosv
Reactions:
Мнения: 79
Регистриран: 21 мар 2015 23:43

Re: Малка Led колекция

Мнение от kokosv » 15 юни 2015 20:21

Здравейте отново :)
Имам малък повод да се похваля с нова придобивка по моята тема. В събота от аукцион.бг закупих, а днес ми доставиха едно руско неработещо часовниче Електроника 1. Благодаря на колегата за коректната сделка /според мен е или колекционер или часовникар, а може и тук да влиза/чете /пише// Часовничето е твърде добре запазено. Обзаведох го и с оригинална верижка , за която руснаците казват че едва ли не е по дефицитна от самия часовник.. Тези часовници са изпълнявани с 3 вида рисунъци на пистите по платката , като има с текстолитова и с ... порцеланова платка, която пък е причина за твърде често тотално дефектиране в следствие удар , падане и т.н. Естествено късмета ми се усмихна и платката се оказа порцеланова и в добро здраве. След леко почистване, ново батерии и 4 малки спойки часовничето заживя днес нов живот. Щастлив съм и цял ден се усмихвам .. колко му трябва на човек понякога ..

http://kokoboxer.snimka.bg/hobby/led.858826.35575132

http://kokoboxer.snimka.bg/hobby/led.858826.35575135

http://kokoboxer.snimka.bg/hobby/led.858826.35575010
Говори си, .. не ми пречиш

Потребителски аватар
kokosv
Reactions:
Мнения: 79
Регистриран: 21 мар 2015 23:43

Re: Малка Led колекция

Мнение от kokosv » 02 юли 2015 22:10

Да ви представя поредната скромна придобивка в колекцията ми:

"Texas Instruments" MODEL #401 - 1976 г.



http://kokoboxer.snimka.bg/hobby/led.858826.35670508
Говори си, .. не ми пречиш

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Малка Led колекция

Мнение от varban » 03 юли 2015 19:12

Поздравления!

Харесва ми какво правиш, въпреки че хич не се интересувам от часовници с цифрови показания.
Но това, че ги правиш да работят, ме впечатлява.

А носиш ли ги?

Потребителски аватар
kokosv
Reactions:
Мнения: 79
Регистриран: 21 мар 2015 23:43

Re: Малка Led колекция

Мнение от kokosv » 03 юли 2015 21:51

Благодаря за добрите думи .
Нося на ръката си всеки ден от февруари насам този Imado Quartz Solid State http://kokoboxer.snimka.bg/hobby/led.858826.35105102 За четири месеца е избързал с 7-8 секунди .. но това не ми разваля удоволствието.. та той е на 40 години
Говори си, .. не ми пречиш

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Малка Led колекция

Мнение от varban » 03 юли 2015 22:17

Ооо :)
Ти изби рибата! Това твойто отговаря на COSC за кварцови хронометри: https://en.m.wikipedia.org/wiki/COSC" onclick="window.open(this.href);return false;

Случакно ли си получил такава точност или съзнателно си я настроил?
Аз имам само два сравними с твоя - Слава и Чайка, и двете 3056. Славата си беше така, а Чайката в момента я мъча. От началото на седмицата е настроена до седем верни знака на генератора, осмия мърда малко, ама с отворен капак и включени жици на стъпковия двигател. Смятам, че е около секунда за седмица, ама като нямам по-точен часовник, иска време. След месец ще кажа, колко се е получило.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Малка Led колекция

Мнение от varban » 03 юли 2015 22:22

На много електронни часовници има цифрова настройка на хода. Там настройката е лесна - вкарваш седмичното отклонение, и готово. В кварцетата също има, ама далече не във всички. И на много по-груби стъпки, през няколко десети.

Светодиодни съм виждал само с тримери.

Потребителски аватар
kokosv
Reactions:
Мнения: 79
Регистриран: 21 мар 2015 23:43

Re: Малка Led колекция

Мнение от kokosv » 03 юли 2015 23:09

В интерес на истината платката на този часовник беше като нова - абсолютно нищо не съм пипал по нея. Пластмасовата гривна държаща батериите и платката не беше мръднала / за разлика от булетрониците , където в повечето случаи е пред разпад../ Сложих му китайски GP батерийки и толкова. Толкова добре беше вътре, че не посмях дори от любопитство да бърникам

На българските смяната на кварцовия резонатор с такъв ново производство и малко игра с тримера подобрява точността в сравнение тази с фабричния кварц

/ За руската Электроника 1 имам някъде заводската схема с контролни точки за фина настройка и би било интересно да я изпробвам някой ден .. върху някой полуумрял нов придобитък, засега освен работещ часовник имам и един празен корпус , все ще изникне и карантия за него.../
Говори си, .. не ми пречиш

Потребителски аватар
kokosv
Reactions:
Мнения: 79
Регистриран: 21 мар 2015 23:43

Re: Малка Led колекция

Мнение от kokosv » 09 авг 2015 00:14

Здравейте всички,

Ще ви представя 3 нови попълнения в малката ми странна колекция.

Номер 1 - Осем доларов китайски кит за сглобяване на LED часовник. Кълвеш 50 пъти с поялника, слагаш батерията, подреждаш плексигласовите ламели, завиваш 4 болта с гайки и о чудо - имаш часовник излязъл изпод ръцете ти. Не е нещо велико, но пък е огромен като размер, нетрадиционен като външен вид и работи .. дори :) Лично аз виждам в този кит възможност за обучение на млади хора - 1 от 10 да се запали по електроника или защо не по часовникарство, фина механика и т.н. ще е чудесно .

Номер 2 - Bulova Accutron - Модел 2182 - 14к покритие - 1969 - Отлично изглеждащ, работещ и обслужен.

Номер 3 - Отново Bulova Accutron - модел на машината 2181 - стоманен корпус - Вече поразбрал нещо за тези часовници закупих в неработещо състояние и ръждиво съдържание за жълти стотинки този. Сменени бяха т.н камертонче и едната от бобинките, почисен циферблата, монтирано ново стъкло и полиран корпуса и т.н. Резултата радва окото и ухото

Щастие в къщи - колко му трябва на човек - а като си доближите часовника до ухото чувате звука от бобинките и механизма - невероятно усещане - мравката вътре яко върти педалите на динамото :)


Картинките към текста са тук :) http://kokoboxer.snimka.bg/hobby/led.858826.35849095

и едно кратко видео за принципът на работа https://www.youtube.com/watch?v=ZkNxkhODX6I
Последна промяна 2 на kokosv, променена общо 17 пъти
Говори си, .. не ми пречиш

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Малка Led колекция

Мнение от varban » 09 авг 2015 10:17

varban написа:Може по-късно да даде усложнения до LCD, което не е много опасно - един дол дренки са :)
Пази се от кварцета, щото от тях много лесно ще прескочиш на механичните :D
Ти направо в най-дълбокото скочи :)

Я кажи, точно ли вървят буловите?

Потребителски аватар
kokosv
Reactions:
Мнения: 79
Регистриран: 21 мар 2015 23:43

Re: Малка Led колекция

Мнение от kokosv » 09 авг 2015 11:00

Часовникарят ми каза, че точността им е в рамките приетото като стандарт за този тип Булова , а именно + / - 2 или 3 секунди на ден . Чисто визуално по циферблата не съм забелязал отклонение за около 10 дена откакто са при мен ..
Говори си, .. не ми пречиш

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Малка Led колекция

Мнение от Pavlin » 09 авг 2015 11:46

Стоманеният е много хубав!

Отговори

Върни се в “Форумни колекции ----- User collections”