Слава 2409?!

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Слава 2409?!

Мнение от varban » 29 юни 2015 11:21

Трябва да се отбележи, че твойта девятка е с надписи на латиница. Така че не е баш същата, друго оформление е.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Слава 2409?!

Мнение от rosen_er » 29 юни 2015 11:49

Така е. И маркировката на моста е на латиница - SU.
Изображение
Не намирам в "пространството" друга с надписи на латиница.С кирилица има 3-4 показани.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Слава 2409?!

Мнение от varban » 29 юни 2015 14:06

rosen_er написа:Нямам представа.Но всичко в един единствен известен екземпляр (когато се говори за промишлено производство) ми се струва съмнително.Може да е всичко.
lol2 lol2 lol2

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Слава 2409?!

Мнение от rosen_er » 29 юни 2015 15:22

А,"не нам с такой пинизам" :mrgreen: ....не вади отделни фрази само. nono
Защото :
rosen_er написа:.........

П.П. В друг форум са показани двата известни часовника Слава 2409.Вторият самият автор е датирал така:Slava 2409 from 80-th
http://forums.watchuseek.com/f10/slava- ... 43121.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Така вече по - бих се съгласил................
Бих приел втория коментиран часовник за един преход между производството на завода.
....................
rosen_er написа:...........Които по някакъв начин с този калибър и под различни серии се произвеждат и до днес.При това съвсем планово ,а не :"когато няма части за календара на 2414...." .
И в тази последователност на мислите - да,бих се "съгласил" с този часовник.Докато към първият имам сериозни съмнения.
.............
Така,че тази "девятка" ,както и викаш,съм я признал в спора ни.И намерих реален такъв часовник.
Не признавам този от '60-те години в "онази" каса.Твой ред е да го намериш и да ми затвориш устата :wink:

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Слава 2409?!

Мнение от varban » 29 юни 2015 18:38

Че твоя да не е такъв?
Има две-три девятки Слава, СДЕЛАНО В СССР. Не знам, какво има под двете звезди на твоя, ама долу ясно пише MADE IN USSR.

После, мен няма за какво да ме агитираш за съветската власт - аз всички ги признавам за реални, нищо че ги има само по един екземпляр и ги няма в каталог. Ти твърдиш, че ако липсва в каталог, е малко един часовник, трябва и втори.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Слава 2409?!

Мнение от rosen_er » 29 юни 2015 19:26

varban написа:Че твоя да не е такъв?
Има две-три девятки Слава, СДЕЛАНО В СССР. Не знам, какво има под двете звезди на твоя, ама долу ясно пише MADE IN USSR.

После, мен няма за какво да ме агитираш за съветската власт - аз всички ги признавам за реални, нищо че ги има само по един екземпляр и ги няма в каталог. Ти твърдиш, че ако липсва в каталог, е малко един часовник, трябва и втори.
Такъв е,такъв :)
Изображение Изображение
Според теб какво пише под ** ,като ги гледаш тези два часовника един до друг?И двата в позлатена каса,за да не се хванеш и за това (Секундната не гледай,аз я сложих ,че липсваше . Нямах същата ,но ще го поправя).Продавача има и в хромирана каса същият часовник:
Изображение
Точно това ,което пише на всяка експортна Слава.А се потвърждава и от това ,което пише на машината:
Изображение
Попаднал съм на експортен часовник Слава 2409 от същият модел.Какво да правиш - късметче :redface
Така ,че към споменатите 2-3 от теб прибави и този и ще станат 3-4 :lol:
Виж "другият" е сам-саменичък.
И да твърдя,че "Една птичка пролет не прави" n_sad

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Слава 2409?!

Мнение от varban » 29 юни 2015 20:08

Това как да го разбирам? Понеже в каталозите се дават циферблати или на латиница, или на кирилица, ти ги смяташ за еднакви?!

Различни са, вервай ми!
Oт клишето за тампон-печат на Слава няма как да излезе Slava ;)

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Слава 2409?!

Мнение от rosen_er » 29 юни 2015 20:46

Разбира се ,че като говорим за модел и дизайн са еднакви часовници.Единият за вътрешният пазар,другият за експорт.
varban написа: Oт клишето за тампон-печат на Слава няма как да излезе Slava ;)
Да, така е и не е нужно .Разликата е само и единствено в надписите .Единият надпис е превод на другия.Всичко останало:шрифт и цвят на цифрите,тип маркери,цвят на циферблат,разположение на надписите,стрелки,тип каса......а бе всичко е 1:1.Просто различни партиди,за различни пазари.Примери милиони ......
Ако вземем един пример с механизми :
Изображение Изображение
Това различни машини 2414 ли са?Само заради езика на който са изписани маркировките?
Не мисля.
За какво е спорът всъщност??
За това дали часовникът ,който ми попадна е Слава 2409 от вторият известен тип ли?

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Слава 2409?!

Мнение от varban » 29 юни 2015 21:14

Не е спор. Просто отразявам аргументите ти огледално.
Модел, дизайн - това са понятия от каталози. А часовникът е твърд, зрим и груб (или нежен, както се случи).
Каталогът е от хартия, че и на файл, както са повечето.
Каталог производство не прави, иска организация, инструмент. Иначе няма как хартията да стане на двеста части от разни стомани, цветни метали, пластмаса, 21 рубина и малко боя и лак.

Тези двата, Слава и Slava, са еднакви, с изключение на циферблатите. Значи разглеждаме само тях, другото е заимствано от валовото производство.

Какво, като са с еднакъв дизайн циферблатите? Нали са различни? Не може да са правени с една матрица. Имало е друга, за износ. Е, как да няма поне още един такъв експортен, а? В целокупния интернет, и само един?

Това ти питаше за Слава-девятка делукс. Ама то е същото и за всеки един друг. Разлика няма.

Аз не мисля като теб. Смятам и твоя, и Слава делукс за заводски екземпляри. А това, че ги няма в каталозите - много важно! Това, че до нас е достигнал само по един екземпляр, е печално. Ама поне един има! И има доказателства, че е имало и други. За делукса - писано е в книги. И това е единствения 2409 от шейсетте години. С тогавашната естетика, по тогавашната мода на тънки часовници, сходен с подобни тънки модели както на другите заводи, така и на 2 МЧЗ.

За твоя - ами аргумент са именно тези, които са с цифер на кирилица. Защо да не са пуснали в серия и за износ, след като има вариант за вътрешния пазар. Е, не са известни други... то до вчера и твоя не беше известен, ама съмнение в мен не предизвика.
А че ги няма в каталозите - ами толкова по-зле за каталозите.

Росен> За какво е спорът всъщност??

Това не е спор, това е доказателство от обратното ;)
Или ако предпочиташ, довеждане на аргументите на противника в спора до края, за да се покаже абсурдността им. В случая просто ги приложих към намерения от теб самия часовник.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Слава 2409?!

Мнение от rosen_er » 29 юни 2015 21:55

Смесваш истини с неистини или недоказани твърдения :lol:
В Славата от началото на темата надписите на задният капак,че дори и машината маркирана на кирилица не кореспондира с надписа на латиница на марката на циферблата.Ще кажеш,че не е задължително.По онова време мисля ,че са спазвали тези неща.Дори нещо повече - задължително е било.Още повече,че машината на моята Слава е маркирана на латиница (както е редно,а и потвърждава твърдението ми) т.е. имало е такива експортни машини.Съдейки по датата на ремонта или профилактиката и двете Слави могат да се окажат от '60-те години ,с не толкова голяма разлика във времето.Защо тогава на часовник ориентиран за експорт,да не сложат и така маркирана машина(след като най-вероятно е имало такива).Капакът пък направо нелепо седи с тези надписи на кирилица на часовник за експорт. След сборният каталог от '60-та година,следващият сборен е чак от 70г.Достатъчно време да се появи и изчезне определен модел на дадена марка съветски часовник.Тогава въпреки нежеланието ми сме принудени да се доверим на физическите доказателства за съществуването на определен часовник.И ако той е в единична бройка........отиваме на страница №1 на темата lol2
varban написа: Аз не мисля като теб. Смятам и твоя, и Слава делукс за завод.Това, че до нас е достигнал само по един екземпляр, е печално. Ама поне един има! И има доказателства, че е имало и други. За делукса - писано е в книги. И това е единствения 2409 от шейсетте години. С тогавашната естетика, по тогавашната мода на тънки часовници, сходен с подобни тънки модели както на другите заводи, така и на 2 МЧЗ.
Има описна машина 2409.Не се сещам да има описан как изглежда часовникът:каса,циферблат,стрелки......Снимки никакви n_sad
Как стигна до извод,че точно конкретно този часовник имат предвид?
И като компромис- ако намериш такъв часовник пък дори и с марката на кирилица.Ще го приема за доказателство за съществуването му :wink:

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Слава 2409?!

Мнение от varban » 29 юни 2015 23:03

Росен> .Съдейки по датата на ремонта или профилактиката и двете Слави могат да се окажат от '60-те години ,с не толкова голяма разлика във времето

Десет години, две модернизации. Ти не виждаш ли разликата в механизмите?

Росен> По онова време мисля ,че са спазвали тези неща.Дори нещо повече - задължително е било

Мисли във формален спор не минават. Давай доказателства ;)
Ти не приемаш доказателства от технически издания, книги, справочници, така че "мисля" не приемам.
Пък и да ги приема, тогава ще излезе още един часовник 2409 делукс, ама на кирилица. Отзад на капака си пише 2409, че и някакво таинствено 133 през черта. Полет, Восток, или Ракета такива няма. И това си е почти 100% факт, щото ти добре познаваш корпусите и капаците и ако имаше такъв, досега да си го показал :)

Усещаш ли, в какъв гъсталак влезе? Разбираш повече от мен от часовници и модели, ама позицията ти е много слаба - опитваш се да докажеш, че нещо материално го няма, защото не е описано в каталози, които кой знае защо липсват :)

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Слава 2409?!

Мнение от rosen_er » 30 юни 2015 10:01

Хайде по ред на въпросите:
varban написа:Росен> .Съдейки по датата на ремонта или профилактиката и двете Слави могат да се окажат от '60-те години ,с не толкова голяма разлика във времето

Десет години, две модернизации. Ти не виждаш ли разликата в механизмите?
Виждам.И какво?При други съветски механизми изчезва неподвижната колонка,или се променя видът на фаската .При Полет 2209, да речем като пример за колонката.А и 10 години са предостатъчен период за въвежда на различни подобрения или козметични изменения.
varban написа: Росен> По онова време мисля ,че са спазвали тези неща.Дори нещо повече - задължително е било

Мисли във формален спор не минават. Давай доказателства ;)
Доказателства....ще дам няколко снимки на капак на съветски часовник за износ(от форума са):
Изображение Изображение Изображение
Понякога и по специфични:
Изображение Изображение
но те са "частен" случай и от по-късен период в края на СССР (че и малко по-късно).
Такива ти ми надписи.Това "Противоударные,водозащитны" - само за вътрешният пазар,че на западняците хич нищо не им говори :wink:
varban написа:Отзад на капака си пише 2409, че и някакво таинствено 133 през черта. Полет, Восток, или Ракета такива няма. И това си е почти 100% факт, щото ти добре познаваш корпусите и капаците и ако имаше такъв, досега да си го показал :)
За Полет и Ракета (то не е сигурно дали има такава Ракета 2409 lol2 ) не съм сигурен,но Восток има навика на капаците на някои от моделите си да изписват калибъра.Не съм търсил специално 2409 дали има,но имам 2209 с почти така надписан капак,но с "Противоударные,Пылезащитны" :
Изображение
Аз затова слагам снимки и на капака на часовника ,когато представям някой.Защото е важен,но най-често пренебрегнат и в каталози и в ревюта.
Като отвори дума за надписания капак.Има ли Слава 24** калибър с подобни надписи на капака въобще?Прегледах моите - ами само номер,или нищо.Такива: "Противоударные,водозащитны" - нъцки.
А,намерих на някои модели от друг калибър ,надпис различен само от "Автоподзавод" -
Изображение Изображение

Различни термини има май,пък липсва калибър.
Търси надписан капак ,хайде и от Слава 2414 за по-лесно може.

Гъсталакът наистина е голям,но "Който го е страх от де луксова Слава 2409 - да не ходи в гъсталака" lol2 :wink:

Защо го подновихме тУз диспут?
Попадна ми Слава .От 2409 дискусионен калибър.Показах я и коментирах датирането по това ,което е написал на капака незнаен часовникар.Това беше новото по темата.
Ти реши,че не може да се "причисли" към известните такива от втория вид заради надписите на латиница.ОК ,щом не може - не може :) Използваш моята теза "Един часовник не е доказателство" и затова го намираш различен.Никакво значение няма.
Няма смисъл да се връщаме ,както казах ,на стр.1 на темата и да говорим едни и същи неща по 100 пъти.
Като намериш физически доказателства за съществуването на де луксовата (както и викате) Слава 2409 (снимка,а дай боже и истински часовник) ,продължаваме или направо развявам "бял байрак".
За сега nono

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Слава 2409?!

Мнение от varban » 30 юни 2015 15:23

Няма какво да даваш доказателства за това, че обикновено часовниците с надпис на руски на циферблата са с надписан (ако въобще е надписан) на руски капак. И обратно.
И за механизмите - същата работа.

Но ти твърдиш, че това е така, само така и иначе не може да бъде. Защо - кой знае. Аз не намирам доказателства на това твое доста произволно заявление.
Защото това не е възможно да се докаже. Достатъчно е да се намери един такъв часовник, и край... оп... забравих, че трябват два :)
Обратното е доста по-просто. Аз напълно приемам, че огромната част от серийно произвежданите часовници са маркирани на руски за вътрешния пазар и на английски за външния. Но допускам, и даже смятам за достоверно, че е имало Ракета три стрелки с маркировка на моста 2414, или пък в механизъм за износ е слагана машина с надпис на кирилица, или даже че на часовник за вътрешния пазар са слагали циферблат за износ.

Но, подчертавам, аз не строя на това своята теза. Още през април писах:
varban написа:Ако не си знаех стоката, бих казал, че този 2409/133 е събран от два. Ама от два 2409 :) Заради латиницата на цифера и кирилицата отзад и отвътре. Ама историята знае и по-тежки случаи, въпреки че ги няма в каталозите.
За мен циферблатът вече е достатъчно доказателство, че часовникът е заводски:
viewtopic.php?f=94&t=4573#p43344" onclick="window.open(this.href);return false;
Другото: че влиза в корпус, че в този корпус има уникален, невиждан освен на тези снимки механизъм, който без съмнение е Слава, и който в сериозен справочник е показан като 2409, различаващ се от ранните 2414 по моста, и за капак - капака :) най-много да размножи часовниците до два-три :) ... та другото за мен е съпътстващо.
Грешка - не само за мен. Това е нормален подход, когато се занимаваш със сложни неща. А историята на съветската часовникова промишленост, която ми е интересна, е достатъчно сложна. И няма нужда да я опростявам с категорични и съмнителни заявления от типа на тези, заради които се отказах да питам за Ракета 2409 в руския форум. Защото опростяването изкривява действителността.

Стори го е разбрал, затова си позволявам да го цитирам:
За каталозите - още немските историци 19ти век са въвели едно правило - повече да се вярва на материалните следи, отколкото на писмените източници. По очевидни причини. Ако видиш 10тина часовника еднакви, по цял свят, без видима причина да се прави такова менте - тогава изводът е ясен, каквото и да казва каталогът. Той е просто един от много източници. Но понеже купувачите се чувстват по-уверени, ако часовникът отговаря на страничката от каталога, а в крайна сметка това си е пазар, то предполагам, че много автентични часовници са преработени, за да станат като по каталог.
За да преваря възражението - това не са мои думи, а на storyteller. Аз предпочитам да търся най-простото обяснение. За Слава-девятка делукс то е ясно. Твърдението, че са произвеждани само механизми, без да ги слагат в часовници, е над предела ми за сложно. И сработва бръсначът на Окам - да не се допускат излишни същности. Това е най-простото обяснение, то остава до по-нататъшни факти.

Това не е нов спор, а просто преписване на уравнението на нов ред със съкращаване на излишното.

Смятай, че съм го съкратил до два циферблата - делуксовия и твоя с двете звезди. Другото е по-несъществено.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Слава 2409?!

Мнение от varban » 03 юли 2015 06:34

Най-ранният механизъм 2409 на 2 МЧЗ се различава не само по моста на баланса от по-късните, но и по местата за краката на циферблата:

Изображение

Винтчетата са под прав ъгъл, а местата за краката са там, където на 2414 ляга календарния диск. И няма разстъргване за диска.
Така че ранните 2409 си искат техен циферблат и обратното - ранния циферблат не се слага на късна машина, даже да се махне календара.
Последна промяна 1 на varban, променена общо 3 пъти

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Слава 2409?!

Мнение от varban » 03 юли 2015 06:37

Ето го механизма и от другата страна:


Изображение

Изображение

Широки фаски, баланс с неподвижна колонка, който се е слагал само на първите. Вижда се и винтчето, което закрепва крачето на циферблата.
Маркировка на машината на руски.

Отговори

Върни се в “Съветски и руски часовници”