Слава 2409?!

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Слава 2409?!

Мнение от varban » 03 юли 2015 06:43

Ето и още една Слава-девятка делукс:


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Този механизъм е малко по-различен от механизма в предните постове, точно като оня от началото на темата. Има нещо като гийоше на мостовете.
И циферблатът е точно такъв, и капака, и корпуса.

Така че втори екземпляр, с точно същите особености има.

И какво правим? Сигурно търсим трети, нали?

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Слава 2409?!

Мнение от varban » 03 юли 2015 06:55

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Ето и още един, по-късен. В квадратен корпус, вече унифициран с календарната машина. Но с мост на барабаните от стария образец. Маркировките на циферблата и машината вече са на английски.
Пита се, за какво го слагам в тази тема. Ми заради циферблата: MADE IN USSR пак е ъглово центрирано. Само че тук още по-странно стои, понеже циферът е квадратен и маркера на 6 часа е дебел.

Снимките са от тук: http://forum.watch.ru/showpost.php?p=31 ... tcount=538" onclick="window.open(this.href);return false;

ПС: Забравих да отбележа, че квардатната 2409 е произвеждана по-късно, от периода, когато има каталози. И е произвеждана достатъчно дълго време. Но в каталози не е включвана; в каталози няма нито една 2409 от съветско време.
Най-простото обяснение: viewtopic.php?f=94&t=4573#p43186" onclick="window.open(this.href);return false;
Последна промяна 1 на varban, променена общо 3 пъти

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Слава 2409?!

Мнение от varban » 03 юли 2015 07:07

Всъщност по темата няма какво повече да се каже.

Надявам се, че тази тема ще е полезна за много хора, които като намерят рядък часовник, ровят каталозите и раждат мелези.

За масовките не ме е грижа. Работата е в редкажите. Колкото е по-рядък един часовник, толкова по-малко трябва да се гледат тези каталози. Защото така се убиват оригинални бройки.

Знам, че такъв подход не е лесен и не е еднозначен, ама кой е казал, че колекционерството е лесно занятие?

На мен ми е добре - аз не съм колекционер. Но ми е жал за часовниците.

storyteller
Moderator
Reactions:
Мнения: 845
Регистриран: 12 яну 2012 13:36

Re: Слава 2409?!

Мнение от storyteller » 03 юли 2015 07:15

Много хубави часовници. Не знаех, че е имало такива. По стил на циферблатите и корпусите малко ми приличат на ранните Слава електрически / транзистор.
И чисто стилистично отново - малко ми приличат и на уголемена версия на изчистените дамски Слава, може би едни и същи дизайнери са ги правили.

За съвместяването на надписи на кирилица и латиница - според мен се е случвало, макар и да не е много издържано.

Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Слава 2409?!

Мнение от varban » 03 юли 2015 07:42

Такова нещо и аз съм виждал, и го обсъждахме миналата година. Предположих, че маркировката е нанесена след галваничното покритие и за защита от корозия на жълтия месинг са втрили в гравираното червена боя. Наскоро правих един такъв, ама не мой. И се убедих, че това е така, с остро заточена клечка, натопена в ацетон :) Не го снимах, щото бързах. Час и четиридесет минути от отваряне до затваряне на капака, което ми е личен рекорд за три стрелки ;)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Слава 2409?!

Мнение от varban » 03 юли 2015 07:46

storyteller написа: И чисто стилистично отново - малко ми приличат и на уголемена версия на изчистените дамски Слава, може би едни и същи дизайнери са ги правили.
И аз мисля така: viewtopic.php?f=94&t=4573#p43344" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Слава 2409?!

Мнение от varban » 03 юли 2015 07:48

storyteller написа:Много хубави часовници. Не знаех, че е имало такива. По стил на циферблатите и корпусите малко ми приличат на ранните Слава електрически / транзистор.
+100500 :)

Аз точно за тях се сетих отначало. И първото ми впечатление беше - ето един механичен транзистор :)
Хем красив, хем не е капризен, и части бол :D Е, оказа се, че е по-голям редкаж и от Слава-транзистор. Засега има известни три такива. Два са снимани, третия няма да го снимат.

ПС: механизмите за сега са с един повече. Павел е показал две машини.
ППС: интересно е, че цифер на кирилица няма. Това май е единствен случай за малко-много сериен часовник. Обратно - колкото щеш, като се почне от суперредкажи от типа на Заря 2015 и се свърши с масови Луч 3055.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Слава 2409?!

Мнение от varban » 03 юли 2015 10:06

rosen_er написа:Изображение Изображение
В предишните ни спорове цитирахме колега от друг форум датирал този модел Слава като произведена през '80-те години.Забравих вчера в моята тема да спомена ,че на капака има надпис от часовникар за ремонт или профилактика от VIII.73 г. .Това означава около десетина години по-стар модел .
Или сменен капак. Според мен това е по-вероятно. Механизмът не е от началото на 70-те. Пък и за такъв дизайн на циферблат в началото на 70-те са уволнявали дисциплинарно ;)

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Слава 2409?!

Мнение от rosen_er » 03 юли 2015 10:09

varban написа: И циферблатът е точно такъв, и капака, и корпуса.

Така че втори екземпляр, с точно същите особености има.

И какво правим? Сигурно търсим трети, нали?
Е,означава ,че сигурно има.
Но я питай ,колегата да не би да е придобил първият показан(и двамата колеги са от Москва),че номерата на машината ми се виждат......,не мога последната цифра на първите снимки да видя коя е.
varban написа:
rosen_er написа:Изображение Изображение
В предишните ни спорове цитирахме колега от друг форум датирал този модел Слава като произведена през '80-те години.Забравих вчера в моята тема да спомена ,че на капака има надпис от часовникар за ремонт или профилактика от VIII.73 г. .Това означава около десетина години по-стар модел .
Или сменен капак. Според мен това е по-вероятно. Механизмът не е от началото на 70-те. Пък и за такъв дизайн на циферблат в началото на 70-те са уволнявали дисциплинарно ;)
Сменен с какво - от друг модел или от друг такъв часовник?Какво му е на дизайна ,та да уволняват,не го разбрах това?
Защо да не е от тогава.Ето какво казва колегата:
http://forum.watch.ru/showpost.php?p=31 ... tcount=542" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Слава 2409?!

Мнение от varban » 03 юли 2015 10:34

rosen_er написа: Но я питай ,колегата да не би да е придобил първият показан(и двамата колеги са от Москва),че номерата на машината ми се виждат......,не мога последната цифра на първите снимки да видя коя е.
Номерата се виждат добре:

http://forum.watch.ru/attachment.php?at ... 1355611250" onclick="window.open(this.href);return false;

Механизъм номер 022828

http://postimg.org/image/6phr5xtuj/" onclick="window.open(this.href);return false;

Механизъм номер 021222

http://postimg.org/image/sfy1nbn6p/" onclick="window.open(this.href);return false;

Механизъм номер 022610

И циферблатите са различни екземпляри. От едно клише, ама на първия има язви, особено на 9 часа.
Последна промяна 1 на varban, променена общо 3 пъти

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Слава 2409?!

Мнение от varban » 03 юли 2015 10:42

rosen_er написа:
varban написа:
Или сменен капак. Според мен това е по-вероятно. Механизмът не е от началото на 70-те. Пък и за такъв дизайн на циферблат в началото на 70-те са уволнявали дисциплинарно ;)
Сменен с какво - от друг модел или от друг такъв часовник?Какво му е на дизайна ,та да уволняват,не го разбрах това?
Защо да не е от тогава.Ето какво казва колегата:
http://forum.watch.ru/showpost.php?p=31 ... tcount=542" onclick="window.open(this.href);return false;
Дизайнът е типичен за 80-те, както и механизма. Рамката също е от календарен, 2414. И вероятно механизмът е с разстъргване за календар. Предположих, че просто е сложен капак с такъв надпис. Това е най-простото предположение. Часовникът ти е видял много премеждия и сменения капак е само едно от тях.

Chasprom говори не за твоя, който наистина е продукт на 80-те, и не за по-стария 2409, квадратния, а за най-стария, с неподвижна колонка. Той е спрян, след като е пъкнала календарната машина.

Това, което предположих и аз на първата страница.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Слава 2409?!

Мнение от varban » 03 юли 2015 10:50

varban написа:
Номерата се виждат добре:

http://forum.watch.ru/attachment.php?at ... 1355611250" onclick="window.open(this.href);return false;

Механизъм номер 022828

http://postimg.org/image/6phr5xtuj/" onclick="window.open(this.href);return false;

Механизъм номер 021222

http://postimg.org/image/sfy1nbn6p/" onclick="window.open(this.href);return false;

Механизъм номер 022610
Платините са уникални и стават само за Слава делукс. Другото може да се сменя, ама платините са оригинални. Другите уникални детайли са мостовете на балансите. Останалото е същото, както и на по-късната 2414/28. След това идва 2427 и мостовете на барабаните се променят, и тези промени влизат и в неавтоматичните машини.

Това - по инженерна логика. На която разчитам много повече, отколкото на каталози.
И излиза, че съм бил прав.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Слава 2409?!

Мнение от varban » 06 юли 2015 16:28

Превод на темата: http://forum.watch.ru/showthread.php?t=281403" onclick="window.open(this.href);return false;

Отговори

Върни се в “Съветски и руски часовници”